ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Zwiedzamy Amsterdam: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć w Amsterdamie, stolicy Holandii?

Amsterdam jest od wielu lat jedną z najpopularniejszych stolic w Europie. To kosmopolityczne miasto z niezwykłą zabudową i urokliwymi mini bulwarami biegnącymi wzdłuż licznych kanałów kusi przede wszystkim amatorów miejskiej eksploracji. Ale nie tylko, ponieważ ma do zaoferowania całe mnóstwo turystycznych atrakcji. Stolica Holandii, zwana niekiedy „Wenecją Północy” z uwagi na gęstą siatkę ponad 100 kanałów, jest idealnym miejscem do zwiedzania zarówno pieszo, rowerem, jak i łodzią. Dobrze zachowana i wyjątkowo atrakcyjna XVII-wieczna architektura Amsterdamu stanowi niezwykłe tło dla progresywnej i awangardowej kultury i sztuki nowoczesnej. W Amsterdamie na każdym kroku można odkryć coś niezwykłego i niepowtarzalnego. Od wspaniałych muzeów sztuki, przez kolorowe targi kwiatowe, po spowite dymem coffee shopy i słynną dzielnicę czerwonych latarni. Sprawdźmy, dlaczego warto zwiedzić Amsterdam w trakcie pobytu w Holandii, tak wielu turystów decyduje się zwiedzać stolicę kraju i jakie atrakcje tu na nas czekają.

Co szczególnie warto zobaczyć w Amsterdamie?

Jest tak wiele ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Amsterdamie, że turyści często mają niemały problem z dokonaniem właściwego wyboru co zwiedzać w pierwszej kolejności. Zwłaszcza przy okazji pierwszego pobytu w holenderskiej stolicy, lub krótkiego weekendowego wyjazdu. Właśnie dlatego stworzyliśmy listę atrakcji Amsterdamu, która pokazuje te najlepsze z najlepszych. Są to zabytki i miejsca, które gorąco polecamy, ponieważ pozwolą Ci odkryć różne oblicza holenderskiej metropolii i z pewnością rozbudzą apetyt na więcej.

Największa atrakcja miasta: Pałac Królewski w Amsterdamie

Jeden z trzech królewskich pałaców w Holandii, Koninklijk Paleis, znajduje się po zachodniej stronie Dam Square w samym centrum miasta. Wzniesiona w XVII w. budowla do 1808 r. pełniła funkcję miejskiego ratusza, a następnie w czasie wojen napoleońskich, kiedy brat Napoleona, Ludwik Bonaparte, został koronowany na króla Holandii została przekształcona w pałac. Główny architekt odpowiedzialny za budowę, Jacob van Campen, inspirował się ponoć budynkiem ratusza w Antwerpii, a nowy ratusz w Amsterdamie został uznany za największy budynek administracyjny w ówczesnej Europie. Wnętrza budynku, mające oddawać siłę i prestiż Amsterdamu, zostały ukończone znacznie później i są niezwykłym przykładem wyszukanego stylu empire z początku XIX wieku. Pałac jest nadal wykorzystywany przez holenderską rodzinę królewską przy okazji ważnych uroczystości państwowych, ale przez większą część roku jest otwarty dla publiczności. Pałac jest uznawany za najważniejszy zabytek holenderskiego Złotego Wieku.

De Wallen - znana dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie

Największa i najbardziej znana dzielnica w Amsterdamie, położona w północno-wschodniej, najstarszej części miasta. Obszar dzielnicy obejmuje kilka kanałów i labirynt wąskich uliczek zaledwie kilka minut spacerem na południe od Dworca Centralnego. Miejsce słynie głównie ze swojego rozrywkowego charakteru, licznych domów publicznych oświetlonych czerwonymi lampami, coffee shopów, pubów i restauracji. Znajduje się tu również wiele zabytkowych budynków, w tym najstarszy kościół w mieście. Jest to idealne miejsce do spacerowania i powolnego eksplorowania miasta.

Najstarszy kościół w Amsterdamie Oude Kerk

Jak wspomnieliśmy, spacerując po De Wallen warto zwrócić uwagę na stary kościół zbudowany w XIII wieku. Aktualny wystrój świątyni jest jednak efektem licznych zmian, jakie wprowadzano w jego konstrukcji przez III następne wieki. W 1566 roku zamontowano ośmiokątną dzwonnicę, a sto lat później zawieszono w niej carillon, złożony z 47 dzwonów. Na początku XVIII wieku w świątyni pojawiły się Wielkie Organy i do dziś odbywają się tu światowej sławy koncerty organowe, zapoczątkowane przez Jana Pieterszoona Sweelincka. Co ciekawe, na terenie kościoła znajduje się 2500 grobów - do połowy XIX wieku grzebano tu zmarłych. Wśród około 10 tysięcy ciał, w tym wielu osławionych osobistości, możemy znaleźć nagrobek m.in. żony Rembrandta.

Kolorowa atrakcja Amsterdamu. Bloemenmarkt - pływający targ kwiatowy

Położony między Muntplein i Koningsplein na południowym brzegu kanału Singel, Bloemenmarkt jest jedynym na świecie pływającym targiem kwiatowym. Czynny jest siedem dni w tygodniu, można tu kupić dosłownie wszystkie gatunki kwiatów, ich sadzonki i cebulki, z których słynie Holandia, czyli przede wszystkim liczne gatunki tulipanów, ale także amarylisy, żonkile i narcyzy. Założony w 1862 roku Bloemenmarkt składa się z kilkunastu kwiaciarni i sklepów ogrodniczych oraz stoisk z pamiątkami. Targ, mimo że jest dużą atrakcją dla turystów, tak naprawdę służy głównie mieszkańcom Amsterdamu, jako miejsce nie tylko zakupów florystycznych, ale przede wszystkim spotkań towarzyskich.

Odwiedź choć jedno z amsterdamskich muzeów

Stolica Holandii zwana jest miastem muzeów. Nie bez powodu zasłużyła sobie na takie miano. W Amsterdamie znajdziemy kilkadziesiąt obiektów (można pokusić się o stwierdzenie, że jest ich ponad 50) poświęconych przeróżnej tematyce. Przygotowaliśmy dla Was skróconą listę kilku cieszących się największą popularnością miejsc, które są uznawane za największe atrakcje turystyczne Holandii. Sprawdźcie, które z muzeów Amsterdamu szczególnie warto uwzględnić w planie zwiedzania.

Najczęściej odwiedzane muzeum w Amsterdamie. Muzeum Anny Frank

Bodajże najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Amsterdamie jest właśnie to muzeum, znajdujące się przy kanale Prinsengracht. Poświęcone jest nastoletniej dziewczynie, która wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się w pokojach na tyłach tego budynku przed nazistowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej. Anna dokumentowała i opisywała codzienne życie w ukryciu przez ponad 2 lata, aż do czasu ujawnienia ich kryjówki władzom hitlerowskim przez anonimowego donosiciela. Cała ósemka została umieszczona w obozach koncentracyjnych, a wojnę przeżył jedynie Otto Frank – ojciec Anny, który po wojnie wrócił do Amsterdamu i w 1947 r. opublikował pamiętnik córki. Dom Anny Frank w znacznej części został zachowany w niezmienionej formie i jest wzruszającym pomnikiem upamiętniającym ten tragiczny okres w dziejach ludzkości.

Kościół zachodni Westerkerk

Obok Muzeum Anny Frank znajduje się Kościół zachodni (Westerkerk) – jeden z najbardziej znanych kościołów w mieście. Jego budowę ukończono w 1631 roku, a jego wyjątkowość przejawia się w unikatowym połączeniu renesansu z gotykiem. Kościół ma najwyższą wieżę w Amsterdamie (85 m), zwaną potocznie „wysokim Janem” (Langer Jan) i jest to jeden z najbardziej monumentalnych kościołów protestanckich na świecie. Kilkukondygnacyjna wieża stopniowo się zwęża, a na czubku iglicy znajduje się duża replika korony cesarza Maksymiliana I. w 1669 r. w kościele został pochowany Rembrandt, ale dokładne położenie grobu nie jest znane.

Het Scheepvaartmuseum - Narodowe Muzeum Morskie w Amsterdamie

Narodowe Muzeum Morskie poświęcone jest ważnemu aspektowi bogatej historii Holandii ściśle związanemu z morzem i zawiera wiele artefaktów związaną z szeroko pojętą żeglugą morską. W budynku dawnego portowego składu, zbudowanym w 1656 roku, znajduje się 18 sal z ciekawymi eksponatami i dziełami sztuki. To przede wszystkim handel morski sprawił, że w XVII w. Amsterdam stał się najbogatszym miastem na świecie, a to wielopiętrowe muzeum dokumentuje, w jaki sposób Holendrzy zdobyli dominację na morzu. Można tam podziwiać płótna wielkich mistrzów przedstawiające ważne bitwy morskie, skrupulatnie sporządzone przez wybitnych kartografów stare mapy i broń z XVII wieku. Zgromadzona tam unikatowa kolekcja rzeźb przybliża zwiedzającym życie żeglarzy na morzu. W muzeum znajduje się także dobrze zachowana kopia pierwszego wydania „De Moluccis Insulis”, dzieła Maximilianusa Transylvanusa, który jako pierwszy opisał podróż Magellana dookoła świata. Przed muzeum zacumowana jest replika XVIII-wiecznego statku Amsterdam, przewożącego towary między Holandią a Wschodnimi Indiami.

Muzeum Vincenta Van Gogha

Otwarte w 1973 roku muzeum holenderskiego malarza mieści największą na świecie kolekcję jego dzieł, która liczy około dwustu obrazów. Poza najsłynniejszymi pracami, takimi jak Słoneczniki, Jedzący kartofle czy Pole pszenicy z krukami, zgromadzono tu również setki rysunków oraz 700 listów, które malarz pisał między innymi do swojego brata. Zbiory muzealne obejmują również rzeczy osobiste, fotografie i inne pamiątki po sławnym twórcy. Muzeum Van Gogha jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc tego typu na świecie. Nie dziwi więc fakt, że każdego dnia możemy natrafić na imponującej długości kolejkę turystów oczekujących na wejście do budynku.

Muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie

W centralnej części miasta znajdziemy jeszcze jedno muzeum (spośród licznych, wartych odwiedzenia), które znajduje się na większości list must see. Powstało w 1972 roku jako drugi tego typu obiekt na świecie. Pierwsze muzeum woskowych figur Madame Tussaud (Marie Grosholtz) założyła w 1835 roku w Londynie, dziś jego filie możemy znaleźć w miastach na większości kontynentów. Warto tam zajrzeć i zrobić sobie zdjęcie z ulubionym (woskowym) aktorem, sportowcem, komiksowym bohaterem, a nawet politykiem.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych miast Europy, które warto zwiedzić

Amsterdam - miasto tysiąca mostów

W samej stolicy Holandii można doliczyć się imponujące ilości mostów i mostków, których liczba przewyższa tę w Wenecji. Jednym z najbardziej znanych i popularnych jest zwodzony Magere Brug, zwany również "Chudym Mostem", z uwagi na fakt, że pierwotnie był bardzo wąski. Po licznych przebudowach, nie przypomina już swojego pierwowzoru ufundowanego w końcówce XVII w. przez dwie siostry mieszkające po przeciwległych stronach rzeki Amstel. Dziś zachwyca głównie przepięknym oświetleniem. Można podziwiać je w wielu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in w jednej z części przygód Jamesa Bonda. Magere Brug jest otwarty tylko dla pieszych i rowerzystów, jednak kilka razy w ciągu dobry można zobaczyć, jak część konstrukcji unosi się do góry, by łodzie mogły pod nią przepłynąć.

Jedną z atrakcji Amsterdamu jest także "Most Piętnastu Mostów". Skąd taka nazwa? Otóż stojąc na jednym z nich w zasięgu naszego wzroku ukaże się jeszcze czternaście bardzo podobnych konstrukcji. Całość tworzy imponujący efekt, który prezentuje się pięknie z każdej perspektywy. Jednak szczególnie polecamy przyjrzeć się tej atrakcji będąc w ruchu, z pokładu łodzi lub statku wycieczkowego.

Wybierz się na spacer po Vondelpark

Będąc w pobliżu muzeum Van Gogha, warto zrobić sobie przerwę od szaleńczego zwiedzania i złapać chwilę oddechu w położonym nieopodal Vondelpark. To największy park na terenie miasta, odwiedzany każdego roku przez miliony turystów. Jest miejscem spotkań kulturalnych (latem odbywają się tu plenerowe przedstawienia), rodzinnych pikników, gier i zabaw dla dzieci, a także ulubionym miejscem amatorów joggingu, jazdy na rolkach, hulajnogach, rowerzystów, i oczywiście spacerowiczów. Co wyjątkowego kryje się na powierzchni ponad 45 hektarów zielonych terenów? Przede wszystkim przepiękna roślinność - kwitnące krzewy, aromatyczne zioła i majestatyczne drzewa, w tym czerwone kasztany. Przepiękną ozdobą parku jest ogród różany, który porasta kilkadziesiąt gatunków tej ozdobnej rośliny. Vondelpark jest domem dla wielu gatunków ptaków i zwierząt. Spacerując alejkami można natknąć się na przykład na dzikie kaczki, łabędzie a także gęsi.

Uliczki i kamienice w Amsterdamie

Spacerując po klimatycznych ulicach Amsterdamu rzucają się w oczy niezwykłe miejskie zabudowania. Wysokie, wąskie, ciasno ustawione obok siebie i... krzywe XVII wieczne kamienice to niezwykle urokliwy widok. Rozlokowane wzdłuż kanałów budynki z czerwonymi elewacjami stawiane były głownie przez ówczesnych kupców, którzy poszukiwali dla siebie wygodnych miejsc do życia i prowadzenia interesów. Priorytetem przy powstawaniu kamienic był ich niski koszy budowy, stąd pewne niedoskonałości w konstrukcji i wspomniane już "krzywizny". Dziś niezwykle urokliwe zabudowania są fantastycznym tłem dla artystycznych zdjęć i pamiątkowych ujęć z niesamowitego Amsterdamu.

Rejs po amsterdamskich kanałach

Czym byłaby wizyta w mieście mostów, kanałów (jest ich aż 160 i ciągną się przez ok 75km!) i muzeów bez odbycia rejsu po wodach rzeki Amstel? 1,5 godzinny rejs pozwoli Ci odkryć historyczne centrum miasta oraz podziwiać jego największe atrakcje i zabytki z pokładu statku wycieczkowego lub łodzi. Szczególnie nocą robi to niesamowite wrażenie na turystach, gdy pięknie podświetlone mosty i odbijające się od tafli wody majestatyczne kamienice nabierają jeszcze piękniejszego charakteru.

Jak widzisz, Amsterdam jest miastem niezwykle interesującym i bogatym w ciekawe miejsca warte odwiedzenia oraz imponujące zabytki. Przedstawione powyżej propozycje to tylko część z tego, co zaoferowania ma Wenecja Północy. W przerwie między zwiedzaniem kolejnych punków na Twojej liście nie zapomnij wstąpić do jednej z licznych kawiarni, aby napić się aromatycznego napoju i zjeść przepyszne ciastko.

Data Publikacji: 25.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.