Wróć

Zainspiruj się

10 najpiękniejszych miast Europy, które warto zwiedzić

Które miasta Europy są najpiękniejsze i oferują najwięcej atrakcji, a spacer ich ulicami jest prawdziwą przyjemnością? W którym europejskim mieście czeka na nas najwięcej zabytków i pięknych miejsc wartych odwiedzenia? Przekonaj się gdzie pojechać i co zwiedzić na Starym Kontynencie. Zobacz nasz subiektywny ranking najpiękniejszych miast Europy i odwiedź je wszystkie w nadchodzącym roku.
  1. Wenecja – Włochy

Tworząc ranking najpiękniejszych miast Europy nawet przez sekundę nie przyszło nam do głowy, aby pominąć w nim Wenecję. To włoskie miasto na wodzie ma w sobie wiele uroku i oferuje masę atrakcji turystycznych, dlatego trzeba je odwiedzić choć raz w życiu. Kto się na to zdecyduje, długo nie zapomni czasu spędzonego w tym wyjątkowym miejscu.

Wenecja była niegdyś silnym miastem, które stało na czele niezależnej republiki i w latach swojej świetności podporządkowało sobie znaczne tereny wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. O jej dawnej potędze i bogactwie możemy przekonać się, podziwiając pełne przepychu i architektonicznych detali zabytki.

Każdy odwiedzający włoską Wenecję powinien skierować pierwsze kroki w stronę Placu Świętego Marka i stojącej przy nim bizantyjskiej Bazylice, w której znajdują się relikwie patrona miasta. Do najsłynniejszych zabytków Wenecji należy też Pałac Dożów, czyli gotycka siedziba weneckich władców, oraz dzwonnica św. Marka, najwyższy budynek miasta (98,6m). Koniecznie trzeba też zobaczyć Canal Grande, długą na 3,8 km cieśninę, która dzieli miasto na dwie części oraz znajdujący się nad nią zabytkowy most Rialto. Warto obejrzeć też najsłynniejszy wenecki most, czyli Most Westchnień, Punta della Dogana (rozpościera się stąd niezapomniany widok na zabudowania nad Canal Grande), kościoły Santa Maria della Salute, Santa Maria Formosa i Santa Maria del Giglio, pałace Dario, Grassi, Contarini del Bovolo oraz Cavalli-Franchetti, a także Bibliotekę Marciana.

 

  1. Dubrownik – Chorwacja

Dubrownik, znany powszechnie jako perła Adriatyku, to z całą pewnością jedno z najpiękniejszych miast Europy. Możemy tu podziwiać praktycznie niezniszczone (co jest unikatowe w skali kontynentu) założenie urbanistyczne średniowiecznego miasta wraz z systemem fortyfikacji warownych, na który składają się, oprócz dochodzących do 25 metrów wysokości murów, również forty, baszty i bramy.

Największe atrakcje Dubrownika zlokalizowane są na starym mieście. Należą do nich gotycko-renesansowy Pałac Rektorów, barokowa Katedra Najświętszej Maryi Panny, XVIII-wieczny Pałac Sponza i znajdująca się nieopodal średniowieczna Kolumna Rolanda, Wielka Studnia Onofria, oraz klasztor i kościół Franciszkanów. Dużą przyjemnością jest spacer po Stradunie – głównej ulicy prowadzącej wzdłuż Starego Miasta, od słynnej Bramy Pila aż do portu. Dopełnieniem zwiedzania może być spacer po miejskich murach albo rejs statkiem wzdłuż fortyfikacji (od strony wody miasto prezentuje się najbardziej okazale).

 

  1. Paryż – Francja

Paryż uchodzi za najbardziej romantyczne miasto Europy. Nic w tym dziwnego - niezliczone przytulne kafeterie, urokliwe uliczki Montmartre, eleganckie restauracje i idealne do spacerów bulwary Sekwany są wręcz stworzone do miłosnych wyznań.

W stolicy Francji należy spędzić co najmniej 4 dni. Warto odwiedzić choć jedno z muzeów (ci, którzy są w Paryżu po raz pierwszy, powinni wybrać Luwr), udać się na spacer wzdłuż Sekwany od Luwru aż do Île de la Cité (spacer można zacząć też od wieży Eiffla), zobaczyć jeden z tutejszych cmentarzy (najsłynniejszym jest Père-Lachaise, gdzie pochowani są m.in., Edith Piaf, Jim Morrison czy Fryderyk Chopin), wypić kawę na Place du Tertre na Montmartre (spacer na wzgórze warto zacząć od Moulin Rouge), zobaczyć słynne Pola Elizejskie, wjechać na wieżę Eiffla i zwiedzić katedrę Notre Dame. Warto poznać również te mniej znane atrakcje, takie jak kościoły St Sulpice, de la Madeleine i Sainte-Chapelle, cmentarz Montparnasse, plac Concorde czy Centrum Pompidou.

Paryż jest idealnym miastem na tak zwany city break – kilkudniowy wyjazd do stolicy Francji to świetny pomysł na zwiedzenie najważniejszych atrakcji miasta zakochanych i odetchnięcie od codzienności.

 

  1. Stambuł – Turcja

Stambuł to bez wątpienia najbardziej egzotyczna europejska stolica i jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Orientalna kuchnia, bazary pełne kolorowych, aromatycznych przypraw, mnogość meczetów czy głos muezzina rozbrzmiewający tu pięć razy dziennie sprawiają, że możemy poczuć się jakbyśmy byli na Bliskim Wschodzie.

Do największych atrakcji Stambułu należą bez wątpienia Hagia Sophia (od 2020 roku pełniąca znów funkcję meczetu), Pałac Topkapi (służący za siedzibę sułtanów do 1839 roku), Błękitny Meczet czy Cysterna Bazyliki. Na miłośników muzułmańskiej architektury sakralnej czeka również Meczet Sulejmana, Meczet Ortaköy czy Meczet Rüstema Paszy. Z zabytków chrześcijaństwa warto odwiedzić przede wszystkim bizantyjski Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze. Osoby pragnące zobaczyć prawdziwy orientalny bazar powinny wybrać się na słynny Wielki Bazar, czyli Kapalı Çarşı (jest tu ok. 3500 sklepików i 61 ulic) lub znacznie mniejszy, ale starszy Mısır Çarşısı.  Idealnym dopełnieniem wizyty w mieście będzie na pewno rejs statkiem po Bosforze.

 

  1. Praga – Czechy

Praga, rozciągająca się nad brzegiem Wełtawy, to bez wątpienia najpiękniejsza stolica wschodniej Europy. Nie bez kozery miasto nazywa się nieraz Paryżem Wschodu. Wspaniale zachowana średniowieczna starówka, monumentalny zamek na Hradczanach, słynny Most Karola i niezliczone tradycyjne, czeskie browary od lat przyciągają tu rzesze turystów.

Największe atrakcje Pragi są zlokalizowane w powstałej w XIV w. dzielnicy Hradczany. Mieści się tu zamek królewski (dziś jest to siedziba prezydenta kraju), imponująca Katedra św. Wita, słynna Złota Uliczka, Ogrody Królewskie z Belwederem, renesansowy Pałac Schwarzenbergów oraz romańska Bazylika św. Jerzego. Na lewym brzegu Wełtawy znajdziemy też barokowy Pałac Waldsteina, Muzeum Franza Kafki, czy Kościół św. Mikołaja, na prawym zaś dzielnicę żydowską Josefov z rokokowym Ratuszem Żydowskim, kirkutem, synagogami Wysoką, Klausową, Maisela, Staronową i Hiszpańską oraz gotycki Kościół Marii Panny przed Tynem. Będąc w Pradze trzeba odwiedzić Rynek Staromiejski, ratusz z liczącym sobie 600 lat zegarem astronomicznym czy słynny Tańczący Dom projektu Franka Gehry’ego. Z jednego brzegu rzeki na drugi koniecznie trzeba przejść długim na 516 metrów Mostem Karola. Dużą atrakcją jednego z najpiękniejszych miast w Europie jest rejs po Wełtawie. Czas spędzony na łodzi, połączony z obiadem lub kolacją, to świetna okazja do spojrzenia na Pragę z innej perspektywy. Szczególnie po zmroku, pięknie oświetlone miasto zapiera dech w piersi.

 

  1. Lizbona – Portugalia

Stolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado, czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy.

Do największych atrakcji Lizbony należą Klasztor Hieronimitów i zlokalizowane nieopodal nad brzegiem Tagu twierdza Torre de Belém i Pomnik Odkrywców. W samym centrum starówki znajduje się mauretański zamek św. Jerzego, skąd rozpościera się przepiękny widok na starą część miasta, Praça de D. Pedro IV (zwany Rossio), zabytkowa winda Santa Justa, ruiny klasztoru Karmelitów oraz Katedra Sé. Warto pójść na spacer najsłynniejszą ulicą miasta – Rua Augusta, która prowadzi od łuku triumfalnego na Praça do Comércio aż do Rossio, a wieczorem koniecznie trzeba udać się na kolację do casa de fado, by posłuchać muzyki, która jak żadna inna oddaje ducha Portugalczyków. Wartym odwiedzenia punktem, w jednym z najpiękniejszych europejskich miast, jest Oceanarium w Lizbonie, będące największych krytym obiektem tego typu w Europie.

 

  1. Barcelona – Hiszpania

Barcelona należy do najbardziej oryginalnych miast w Europie, a to za sprawą znajdujących się tu budynków zaprojektowanych przez słynnego secesyjnego architekta, Antonio Gaudiego. Wszystkie jego prace charakteryzują się falistymi liniami, bogatą kolorystyką, łukami parabolicznymi i zawiłą rzeźbiarską ornamentyką.

Wśród największych zabytków Barcelony znajduje się kościół Sagrada Familia, który jest uważany za najważniejsze dzieło Gaudiego. Jego budowę rozpoczęto w 1882 roku i co ciekawe, do dziś jeszcze jej nie ukończono. Miłośnicy stylu architekta powinni zobaczyć również budynki Casa Milà, Casa Batlló i Casa Vicens, oraz pełen fantastycznych konstrukcji Parc Güell i zbudowany w stylu katalońskiego modernizmu Pałac Güell. Warto też wybrać się na spacer słynną ulicą La Rambla, przejść się po wzgórzu Montjuïc, zobaczyć targ La Boqueria, odpocząć na placu Reial, odwiedzić Katedrę św. Eulalii i udać się na szczyt Tibidabo, skąd rozpościera się niezapomniany widok na miasto. Żaden fan piłki nożnej nie może zapomnieć o wizycie na stadionie FC Barcelony Camp Nou.

 

  1. Petersburg – Rosja

W naszym rankingu najpiękniejszych miast w Europie nie mogło zabraknąć rosyjskiego Petersburga, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Petersburg, znany jako Wenecja północy, przez ponad 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Za sprawą cara Piotra I, który pragnął, by miasto stało się wizytówką potęgi caratu i jego potomków, Petersburg stał się jednym z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miast Europy.

Największą atrakcją Petersburga jest bez wątpienia Ermitaż. Muzeum mieści się w pięciu pałacach, najsłynniejszym z nich jest zbudowany z rozkazu carycy Elżbiety barokowy, wzorowany na francuskim Wersalu, Pałac Zimowy. Do najsłynniejszych obiektów sakralnych zaliczyć można bogato dekorowany Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, znany też jako Cerkiew na Krwi,  monumentalny, neoklasycystyczny Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej czy największą świątynię miasta Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer główną aleją Petersburga, zwaną Newski Prospekt, prowadzącą od budynku Admiralicji aż do Ławry Aleksandra Newskiego. Warto zobaczyć również najstarszy budynek w Petersburgu, zbudowany z rozkazu Piotra I, czyli Twierdzę Pietropawłowską. Nieco dalej od centrum na uwagę zasługuje przede wszystkim letnia rezydencja rosyjskich carów – Carskie Sioło i pałac królewski otoczony przepięknym parkiem Peterhof.

 

  1. Monachium – Niemcy

Dziś stolica Bawarii kojarzy się przede wszystkim z Robertem Lewandowskim oraz świętem piwowarstwa, znanym jako Oktoberfest. Monachium ma jednak znacznie więcej do zaoferowania – od historycznego centrum, w którym możemy znaleźć wysokiej klasy zabytki, nawet z XII w., przez interesujące muzea, nowoczesne budowle, piękne parki, ekskluzywne butiki aż do tradycyjnych bawarskich piwiarni.

Najciekawsze zabytki Monachium znajdują się na starym mieście w okolicy Placu Mariackiego. Możemy tu podziwiać neogotycki Nowy Ratusz z imponującą 85-metrową wieżą zegarową, XIV-wieczny Stary Ratusz, gotycką (odbudowaną po 1945 roku) Katedrę Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Piotra, dawną siedzibę królów Bawarii zwaną Rezydencją, czy najsłynniejszą piwiarnię w mieście – trzykondygnacyjną Hofbräuhaus am Platzl. W historycznym centrum trzeba też zobaczyć dwa historyczne place Odeonsplatz i Karlsplatz, XVII-wieczne ogrody Hofgarten czy budynek opery. Na zachód od centrum warto odwiedzić zajmujący 200 hektarów zespół pałacowy Nymphenburg zbudowany w stylu rokoko. Z monachijskich muzeów na uwagę zasługują Narodowe Muzeum Bawarii, Pinakoteka, Gliptoteka, Lenbachhaus czy Haus der Kunst, wszystkich panów na pewno zainteresuje też Muzeum Piwa i Oktoberfest oraz Muzeum BMW.

 

  1. Wiedeń – Austria

Stolica Austrii to idealna propozycja dla miłośników architektury. Pod tym względem (i wieloma innymi) jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Znajdziemy tu przykłady każdego stylu architektonicznego, począwszy od romańskiego, a na neomodernizmie skończywszy. Miasto jest pełne majestatycznych budowli i przez długi czas stanowiło wzór dla urbanistów na całym świecie. Wiedeń jest idealny na krótki weekendowy wypad, ale nikt kto przyjedzie tu na dłużej, nie będzie się nudził. Miasto ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji turystycznych. O tym co warto zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Europy możesz przeczytać w naszym artykule o atrakcjach i zabytkach Wiednia.

Symbolem Wiednia jest średniowieczna Katedra św. Szczepana znajdująca się przy placu Stephansplatz w starej części miasta, tzw. Innere Stadt. Możemy tu też znaleźć barokowy Kościół św. Piotra, secesyjny zegar Ankeruhr, zabytkową ulicę Kohlmarkt czy dom Mozarta. W pobliżu znajduje się utrzymany w stylu barokowym i klasycystycznym pałac Hofburg, budynek słynnej Opery Wiedeńskiej, imponujący gmach Parlamentu i neogotycki ratusz. Nieco dalej od centrum można zobaczyć Belweder, czyli XVIII-wieczny pałac Eugeniusza Sabaudzkiego, park rozrywki Prater, Dzielnicę Muzeów, czy słynny kolorowy kompleks mieszkalny porośnięty drzewami Hundertwasserhaus. 7 kilometrów na zachód od centrum mieści się zaś największa atrakcja Wiednia – barokowy Pałac Schönbrunn.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.10.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.8/6  2 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.