< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Oceanarium w Lizbonie – czy warto je odwiedzić?

Oceanarium w Lizbonie – czy warto je odwiedzić?

Skrócony opis

Oceanarium w Lizbonie jest największym tego rodzaju krytym obiektem w Europie. Otwarte w 1998 roku z okazji odbywającej się wówczas w stolicy Portugalii wystawy EXPO '98, wciąż robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Dlatego będąc w Lizbonie, chociażby na weekend, warto kupić bilet na wystawę. Okazja do zobaczenia rekina czy samogłowa na żywo może prędko się nie powtórzyć!

Sekcja 1

Jak trafić do Oceanarium w Lizbonie?

Trafić do oceanarium jest stosunkowo łatwo. Znajduje się ono w Parku Narodów, nieopodal jednego z najważniejszych lizbońskich dworców, czyli Oriente. Dostać się tam można zarówno transportem publicznym (metrem, pociągiem, autobusem), jak i własnym samochodem czy taksówką. Co zobaczymy w środku? Łącznie 8 000 organizmów (roślin i zwierząt) żyjących zarówno w wodach słodkich (płazy), jak i w morzach oraz oceanach (ryby, ssaki, ptaki oraz bezkręgowce). Jako że naturalne środowiska występowania poszczególnych zwierząt są doskonale odwzorowane, to obejrzymy nie tylko wodną faunę, ale i florę – rośliny są niezwykle ważnym elementem ekspozycji w lizbońskim oceanarium.

Jakie zwierzęta zobaczymy w oceanarium w Lizbonie?

Ekspozycja lizbońskiego oceanarium została podzielona na 5 części, a każdej z nich odpowiada inny zbiornik wodny. W największym mieści się 5000 m3 litrów wody, pozostałe cztery są nieco mniejsze. Poszczególne zbiorniki są rozdzielone jedynie grubymi, akrylowymi szybami, dzięki czemu widzowie mają wrażenie, że oglądają jeden wielki akwen z niezwykle różnorodnymi roślinami i zwierzętami z różnych oceanów. Dodać również należy, że główny zbiornik można oglądać tak z poziomu piętra, jak i parteru – a tym samym obserwować morskie stworzenia żyjące na różnej głębokości. Każdy zbiornik prezentuje inny ekosystem. W zbiorniku głównym znajdziemy najbardziej znane zwierzęta występujące w światowych oceanach – rekiny, tuńczyki, płaszczki, mureny czy barrakudy. Największą atrakcją tego zbiornika jest jednak samogłów – kilkutonowy, majestatyczny kolos, który niezwykle rzadko jest spotykany w oceanariach.


Kolejne cztery zbiorniki odpowiadają różnym ziemskim oceanom. W zbiorniku poświęconym Oceanowi Spokojnemu zaobserwujemy m.in. podwodne lasy wodorostów oraz wesołe morskie wydry, które dzieci mogą obserwować godzinami. Część wystawy poświęcona Oceanowi Antarktycznemu prezentuje natomiast gatunki roślin i zwierząt, żyjące u wybrzeży Antarktydy, czyli chociażby pingwiny, a zbiornik Atlantycki gromadzi lepiej znane nam gatunki ryb, które zobaczyć można nie tylko na wystawie, ale także na licznych targach rybnych, jakie organizowane są w Lizbonie. Najbardziej kolorowa jest oczywiście część poświęcona Oceanowi Indyjskiemu, a ściślej rzecz ujmując, rafom koralowym, jakie spotykane są w tamtejszych ciepłych wodach. Ponadto w lizbońskim oceanarium znajdziemy również 25 dodatkowych akwariów z roślinami i zwierzętami, które źle znoszą otwartą przestrzeń lub żyją w wodach słodkich.

Dzieci w lizbońskim oceanarium

Oceanarium w Lizbonie nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną. Jego działalność obejmuje również prowadzenie badań naukowych nad morską florą i fauną czy tworzenie programów edukacyjnych. Oceanarium posiada także niezwykłą ofertę skierowaną do najmłodszych. Jedną z największych atrakcji jest możliwość spędzenia nocy w oceanarium (wymagana rezerwacja). Oczywiście dorośli również mogą skorzystać z tej oferty, jednak to maluchy będą najbardziej zadowolone z nocy spędzonej w śpiworze w towarzystwie pływających za szybą rekinów, tuńczyków i płaszczek. W podobniej scenerii można również zorganizować przyjęcie urodzinowe. Dzieci mogą również liczyć na atrakcyjne zniżki. Za bilet wstępu dla dziecka do 12. roku życia zapłacimy 2/3 ceny biletu dla dorosłych. Maluchy do 3. roku życia wchodzą za darmo.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Wakacje z dziećmi – jakie atrakcje czekają na nas w Chorwacji?

Planując wakacje z dzieckiem, najczęściej szukamy miejsc, do których dotrzemy szybko i sprawnie, a następnie będziemy mogli cieszyć się piękną pogodą, piaszczystymi plażami i wspaniałą kuchnią. Chorwacja spełnia wszystkie te wymagania. Maluchy mogą liczyć na troskę i gościnność mieszkańców, a starsze dzieci będą zachwycone na wieść o tym, że podczas wakacji zobaczą Królewską Przystań! Jak przygotować się do wyjazdu, by zagwarantować sobie niezapomnianą podróż? Oto kilka wskazówek:

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Portugalia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Każdego roku do Portugalii przyjeżdża kilkanaście milionów turystów, w większości Europejczyków. Odwiedzających przyciągają tam czyste plaże, łagodny klimat, wyjątkowa architektura i śródziemnomorska, wakacyjna atmosfera. Zdobądź więcej informacji na temat tego kraju i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto odwiedzić Portugalię.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Portugalia