< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Paryż w 5 dni – największe atrakcje i zabytki stolicy Francji

Paryż w 5 dni – największe atrakcje i zabytki stolicy Francji

Skrócony opis

Nawet jeśli nigdy nie byłeś w Paryżu, prawdopodobnie czasami masz wrażenie, jakbyś doskonale znał Miasto Światła. Wynika to z prostego faktu, że jest to jedno z najczęściej filmowanych i opisywanych w literaturze miast świata. Długa i ciekawa historia, wspaniała architektura i kuchnia, na której opisanie czasami brakuje słów sprawiają, że można bez problemu sporządzić listę 100 największych atrakcji i nie być nawet w połowie wymieniania. W Paryżu można się zatracić, spędzić choćby i miesiąc, a wciąż odkrywać nowe zakamarki, nowe oblicza. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na spędzenie wakacji w Paryżu, już nawet pięciodniowy wyjazd pozwoli Ci całkiem dobrze poznać i zwiedzić francuską stolicę, o ile dobrze sobie wszystko zaplanujesz. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, najlepszych i najciekawszych atrakcji i zabytków, od których trzeba zacząć zwiedzanie Paryża.

Sekcja 1

Luwr – paryskie muzeum znane na całym świecie

Największe i najczęściej odwiedzane muzeum sztuki na świecie to zdecydowanie numer jeden pośród atrakcji Paryża. Luwr ma do zaoferowania tyle wspaniałości, że spokojnie wystarczyłoby materiału na odrębny artykuł. Muzeum znajduje się w Pałacu Luwru, który początkowo był średniowieczną twierdzą. Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 r., a pierwotna ekspozycja liczyła ponad 500 obrazów. Obecnie zbiory Luwru podzielone na osiem kategorii są tak bogate, że poznanie całości zajęłoby kilka tygodni. W kompleksie budynków o powierzchni powyżej 60 000 km2 znajdują się zbiory liczące ponad 300 000 dzieł sztuki, dokumentujące historię świata od starożytności po połowę XIX w. Można tu podziwiać eksponaty z różnych epok i kultur, są kolekcje sztuki renesansowej i barokowej, a także przepiękne przykłady sztuki starożytnych cywilizacji. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na gruntowne zwiedzenie paryskiej atrakcji, skoncentruj się na najważniejszych i najcenniejszych eksponatach, takich jak stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wolność wiodąca lud na barykady pędzla Delacroix czy Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.

Muséé d’Orsay – muzeum sztuki francuskiej

W zaskakującym i pięknym budynku dawnego dworca kolejowego położonym na lewym brzegu Sekwany znajduje się muzeum, którego zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Wśród eksponatów można oglądać obrazy, rzeźby, fotografie i meble pochodzące z jednego z najpiękniejszych okresów w historii Paryża. Uroczysta inauguracja Gare d’Orsay miała miejsce w 1900. Budynek pełnił rolę dworca do roku 1939, ale z powodu elektryfikacji kolei przestał spełniać warunki techniczne i został zamknięty. Pojawiła się nawet propozycja wyburzenia dworca, która na szczęście spotkała się z głośnym sprzeciwem Paryżan i w 1978 r. budynek został wpisany na listę zabytków. Uroczyste otwarcie Muzeum d’Orsay miało miejsce w grudniu 1986 r. Obecnie to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, które w piękny sposób wypełnia lukę między Luwrem a Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Centrum Pompidou. Zwiedzający mogą tu podziwiać wiele kultowych dzieł impresjonistów i postimpresjonistów, takich jak Bal w Moulin de la Galette Auguste’a Renoira, Gracze w karty oraz Martwa natura z jabłkami i pomarańczami Paula Cézanne’a, Gwiaździsta noc nad Rodanem Vincenta van Gogha i Śniadanie na trawie Édouarda Maneta. Pasjonaci sztuki zdecydowanie powinni odwiedzić tę atrakcję Paryża.

Symbol Paryża - Wieża Eiffla

Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Paryża, to prawdziwy symbol francuskiej stolicy. „Żelazna Dama” wznosząca się tuż nad Sekwaną w momencie powstania w 1889 r. była najwyższą wieżą na świecie. Nadal jest to najwyższa budowla w Paryżu i piąta co do wysokości budowla we Francji. Jeśli jesteś w mieście po raz pierwszy, wizyta na szczycie wieży musi być jednym z Twoich priorytetów. Jednakże to wcale nie znaczy, że ktoś, kto raz wjechał na wieżę Eiffla może już sobie tę atrakcję odpuścić. Sama wieża się nie zmienia, ale miasto rozciągające się u jej stóp już tak. Warto wjechać na szczyt i z tarasów widokowych zobaczyć jak na przestrzeni lat zmienił się okoliczny krajobraz.

Katedra Notre-Dame de Paris

Bez wątpienia jedna z najbardziej znanych gotyckich katedr na świecie i największy zabytek Paryża została wzniesiona na małej wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité. Jej budowla trwała ponad 180 lat i została ukończona w 1345 r. Dwie charakterystyczne wieże katedry nie są identyczne, ponieważ w średniowieczu taki przywilej przysługiwał wyłącznie arcybiskupstwom, a Paryż został podniesiony do tej rangi dopiero w 1622 r. Podczas Rewolucji Francuskiej katedra utraciła zadaszenie wież i uniknęła zburzenia dzięki rzekomemu zagrożeniu, jakie takie działanie mogło sprowadzić na sąsiednie budynki. Kościół został zrewitalizowany w XIX w. i obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Paryża.

Bazylika Sacré-Coeur

Na szczycie wzgórza Montmartre znajduje się pomnik zrodzony z katastrofy. Po wybuchu wojny francusko-pruskiej dwaj majętni mieszkańcy Paryża przysięgli sobie, że jeżeli ich miasto wyjdzie z tego doświadczenia niezniszczone to w podziękowaniu za boską opiekę wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Po zakończeniu wojny, która rzeczywiście pozostawiła stolicę Francji w nienaruszonym stanie panowie postanowili spełnić swą obietnicę. Budowa tego paryskiego zabytku zaczęła się w 1876 r. i trwała do roku 1914. Z powodu wybuchu I wojny konsekracja bazyliki nastąpiła dopiero w 1919 r. Bazylika Sacré-Coeur, została zaprojektowana w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyńskich. Do jej budowy zastosowano na elewacjach trawertyn, zwany również białym granitem, wydobywanym na południe od Paryża w Château-Landon. Ze szczytu kościelnego wzgórza rozpościera się malowniczy widok na miasto, ale możesz wejść jeszcze wyżej na szczyt kopuły, skąd widać nie tylko Paryż, ale także tereny oddalone o około 30 km od niego. Zdecydowanie, bazylika Sacré-Coeur znajduje się wysoko na liście zabytków wartych zobaczenia w Paryżu i samej Francji.

Pola Elizejskie– wizytówka Paryża

Pola Elizejskie to kolejna wizytówka Paryża, bez której żaden wyjazd do stolicy Francji nie może zostać uznany za kompletny. Jedna z najpopularniejszych alei na świecie łączy w sobie wszystko z czego słynie ten kraj. Markowe sklepy i drogie butiki mieszają się z licznymi zabytkami i historycznymi zakątkami. Muzea sztuki, teatry, opera, ponad tysiącletnie kamienice z przepięknymi bogato zdobionymi fasadami, które wzbudzają zachwyt zwiedzających - niepowtarzalnego klimatu tego miejsca wprost nie da się opisać słowami. Jeśli mowa o Polach Elizejskich, to nie można nie wspomnieć o Łuku Triumfalnym – jednym z najważniejszych zabytków Paryża. Pomnik upamiętnia żołnierzy walczących w czasie wojen napoleońskich. Reprezentacyjny Pałac Elizejski - siedziba władz Francji, Opera Garnier (Palais Garnier) wybudowana w stylu eklektycznym i mogąca pomieścić nawet 2200 osób, Teatr Marginy czy Muzeum Perfum – to wszystko mieści się w obrębie Pól Elizejskich i ich bardzo bliskiej okolicy. Zdecydowanie warto zobaczyć wszystkie z wymienionych atrakcji Paryża, choćby z zewnątrz.

Ogród Luksemburski z pałacem

Ogród Luksemburski i znajdujący się na jego terenie majestatyczny pałac o tej samej nazwie (od 1799 roku jest siedziba Senatu Francji) to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Paryża i zwiedzających miasto turystów. Na powierzchni 224 500 metrów kwadratowych znajduje się sporo ciekawych zabytków i atrakcji. Poza wspomnianym, imponującym pałacem, na terenie Ogrodu Luksemburskiego znajdziemy basen Grand Bassin, przepiękną Fontannę Medyceuszy, Fontannę Czterech Części Świata, liczne rzeźby i posągi, a także sporo atrakcji dla najmłodszych – place zabaw, karuzele, zwierzęta. Wszystko otoczone przez starannie wypielęgnowaną piękną roślinność. Zmęczeni spacerowanie turyści mogą złapać chwilę oddechu leżąc na soczyście zielonej trawie pośród kwiatów i licznie obsadzonych drzew lub korzystając z zadaszonych altan i gęsto rozmieszczonych ławeczek. Spokój i harmonia otaczające ogród zapraszają do chwili zadumy i refleksji nad pędem otaczającego nas świata.

Paryż pełen jest cudownych atrakcji, zabytków, monumentalnych budynków i miejsc, które zachwycą nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Nie sposób jest wymienić choćby jednej setnej z nich. Zwiedzenie choćby kilku największych atrakcji Paryża wymaga czasu i cierpliwości, ale możesz być pewien, że nie będziesz żałował odwiedzin we francuskiej stolicy. Choć 5 dni to niewiele, zwłaszcza w przypadku pełnego zabytków i atrakcji zlokalizowanych niemal na każdym kroku miasta, wybierając kilkudniową wycieczkę z naszym biurem podróży uda Ci się zobaczyć i zwiedzić najważniejsze z nich.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy