Opinie o Kuba - Wyspa jak wulkan gorąca

5.2/6
(910 opublikowanych opinii)
Powyższa ocena stanowi średnią arytmetyczną ocen z opublikowanych opinii.
Zobacz szczegóły

Oceny szczegółowe

Intensywność programu
4.6
Pilot
5.5
Program wycieczki
5.3
Transport
5.4
Wyżywienie
4.5
Zakwaterowanie
4.5
Zweryfikowane treści - Opinie pochodzą od Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.
pani z lornetka
Dowiedz się, co sądzą inni
Nowość AI

Zastanawiasz się, czy ta wycieczka to dobry wybór? Wpisz pytanie, a dostaniesz podsumowanie wszystkich opinii naszych gości.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    11

    Wyspa gorąca☺

    Magda i Jarek 26.06.2024 | Tagi: 56-65 lat, w parze

    Wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Dobrze zorganizowana. Zobaczyliśmy to, co najważniejsze a może nawet i ciut więcej. Cudowni, życzliwi i uśmiechnięci ludzie, nie zmanierowani, bardzo bardzo skromne życie, permanentny brak wszystkiego. Turysta tego nie odczuwa, ale czuliśmy się dziwnie przy pełnych talerzach, czy wydając na pamiątki lekką ręką ich miesięczny zarobek. Tam rzeczywiście czas stanął w miejscu. Przemysł, rolnictwo - to stan na początek ubiegłego wieku. Szkoda, bo mają ogromne, niestety nie wykorzystane możliwości. Trochę skóra cierpnie jak wyobrazimy sobie co się stanie jak nagle czas tam przyspieszy. Czy zdołają utrzymać nad tym kontrolę? Piękny Trynidad (polecamy kafejkę Don Pepe) i przejażdżkę bryczką. Hawana - śladami Hemingwaya to must have (pyszne drinki i piękne okoliczności przyrody). Rewia Tropicana to moim zdaniem kolejny must have. Piękne taneczne i muzyczne show. Wycieczka konna po Dolinie Cukrowej - podobno bardzo fajna, ale konie w opłakanym stanie - wychudzone, a turyści z Europy niestety do drobnych nie należą. Na ten moment bardziej opłaca się płacić w dolarach niż euro (traktują je 1 do 1). Ale warto mieć też peso, bo czasem zapłata w peso jest jeszcze bardziej korzystna. Pamiątki najlepiej kupować podczas objazdu. No i trochę minusów - zdecydowanie zbyt duża grupa - 39 osób. Przewodniczka miała do dyspozycji mikrofonik i marny głośniczek, do tego sama mówiła bardzo cicho. Efekt - słyszały ją tylko osoby w odległości 1m. Reszta nie miała szans. Szkoda - sporo ciekawostek zapewne nam uciekło. Gdyby grupa liczyła ok. 20 osób wszystkim byłoby łatwiej i przyjemniej. Wycieczka kosztuje niemałe pieniądze - czy nie można jej usprawnić droga firmo Rainbow mniejszymi grupami ? Z pewnością poskutkowałoby to większym zadowoleniem waszych klientów - a o to chyba chodzi. Na wypoczynku mieliśmy hotel Bella Vista - bardzo fajnie w strefie Prestige, cudowne widoki, ale reszta - teren hotelu z bardzo małą ilością zieleni - PATELNIA! Wypoczynek przy basenie to kara (nieustanny żar z nieba i gorąca woda w basenie, zero cienia). Jedzonko ok, pyszna kawa i drinki. Podsumowując - na Kubie można cudownie spędzić czas podczas objazdu i potem cudownie odpocząć.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    14

    Es Cuba.

    Małgorzata 18.03.2022 | Tagi: 56-65 lat, w parze

    Byliśmy tylko na części objazdowej. Byłam przekonana, że Kubańczycy żyją skromnie, ale są samowystarczalni. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy poraziło nas. Stabilna bieda była dopóki żył Fidel. Od 2 lat, jego brat Raul wprowadza zmiany. Nazywa się to "okres specjalny w czasie pokoju" i oznacza życie w nędzy dla większości ludzi. Od 2021 roku nie ma już dwóch rodzajów pieniędzy. Pozostało tylko peso narodowe i waluta obca - €€ i $$. Oficjalnie w banku za 1 € dostaniecie 25-26 peso. Na ulicy 100 w Hawanie, 105 w Trynidadzie (stan na początek marca 2022). Oczywiście proceder jest nielegalny i należy to robić z głową. Najniższa emerytura to 1800 peso, inżynier zarabia 5500 peso. Obowiązują kartki na żywność, np. 1 bułka na osobę dziennie, 10kg ryżu na miesiąc na 4-os. rodzinę, 1 kurczak na 2 tygodnie na osobę. Dzieci do 7 r. ż. dostają dodatkowo mleko w proszku, a od 8 do 13 r.ż. jogurt sojowy. Kobiety w ciąży z niedowagą mogą dożywiać się w wyznaczonych ośrodkach. Pacjent lekarzowi w prezencie przynosi kanapkę z serem i szynką żeby był w stanie pracować. Pacjent do szpitala ma zabrać wiadro i grzałkę, w szpitalach nie ma ciepłej wody. Oprócz pustych sklepów na kartki są sklepiki prywatne, w których są napoje gazowane, alkohol, ciastka i papierosy. Piwo 0,33 kosztuje w Hawanie 175 peso (w hotelu 160), na prowincji zdarzało się za 100peso. W większości knajp po prostu piwa nie ma (albo jest 4 sztuki, a chętnych 30). Trzeci rodzaj sklepów to sklepy dewizowe, np. Panamerican, w których płaci się tylko kartą kredytową lub dewizową (karta nie może pochodzić z banku amerykańskiego) w dolarach; Nie można płacić gotówką. W tych "pewexach" są dobra luksusowe w odpowiednich cenach: jeden rodzaj szamponu, papier toaletowy, ryż, sól, cukier, mąka, ryż , soczewica i pomidory w puszkach. W kraju, w którym ziemia mogła by rodzić co najmniej 2x w roku pomidory w puszce i mąkę trzeba kupować na kartę dewizową! Oczywiście Kubańczyk nie ma tam dostępu, bo nawet jak użebrze €€, bez konta i karty nic nie kupi. Od naszej pilotki dowiedzieliśmy się sporo o realiach życia w tym kraju.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    11

    Kuba - Wyspa jak wulkan gorąca

    Klaudia 26.01.2023 | Tagi: 26-35 lat, ze znajomymi

    Wybraliśmy się na Kubę w ramach wyjazdu noworocznego. Padło na wybór zorganizowanej wycieczki przez Rainbow na Kubę z powodu braku znajomości języka hiszpańskiego i była to trafna decyzja. Kuba ciekawiła nas pod wieloma względami - kultury, architektury i życia codziennego Kubańczyków. Ta ciekawość, dzięki wycieczce objazdówej i pani Pilot Dorocie została w dużym stopniu zaspokojona. Jeśli chodzi o aspekty wizualne, poznawcze 10/10. Wszędzie słychać radosną kubańską muzykę lokalnych artystów, której można słuchać godzinami. "Wyspa absurdów" - na każdym kroku można to było odczuć i z każdym dniem co raz bardziej. Ciekawe miejsce na świecie, piękne ale zatrzymane w czasie. Będąc tam, czuje się to, jak bardzo kraj jest zmęczony, jak ludzie potrzebują zmian aby pozbyć się wszech ogarniającego zrezygnowania i utraty woli walki mimo ich rewolucyjnej dumy. Dla turystów Kuba jest kolorowa, magiczna i ciężko przewidzieć czego można się spodziewać za rok, czy 10 lat. Na pewno jest to miejsce do ponownego odwiedzenia.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    0

    Po kubańsku czyli '::samba , rum i cygaro !!!

    Bożena, Tczew 16.04.2014 | Tagi: 46-55 lat, samemu

    Bardzo mile wspominam czas spędzony na Kubie. Obiazd nie był męczący hotele dość dobre wyżywienie bardzo dobre . Przewodniczka profesjonalistka i na dodatek miła. Ogólnie było jak w tytule !!! Polecam bo warto .

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    13

    Kuba - inny świat

    Adrian, Lublin 22.12.2015 | Tagi: 26-35 lat, z rodziną

    Wycieczka, mimo napiętego programu i małej ilości czasu wolnego, pozwala na szerokie poznanie kraju i jego kultury. Warto odwiedzić ten inny świat i zobaczyć jak wyglądało zycie kilkadziesiąt lat temu.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    17

    Pozytywna

    Jurczak 23.03.2019 | Tagi: 36-45 lat, ze znajomymi

    Super wycieczka, oczywiście to duża zasluga przewodniczki p. Jolanty piękny kraj, uśmiechnięci ludzie pomimo biedy jaka tam panuje. Dużo można zwiedzić. Polecam serdecznie

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    1

    Powrót do przeszłości

    JACEK, LUBLIN 12.02.2024 | Termin pobytu: styczeń 2024 | Tagi: 56-65 lat, w parze

    Wycieczka udana- chociaż powrót do lat 70-80 nie był doznaniem przyjemnym. Kartki, puste półki brak papieru toaletowego ale za to piękna przyroda, stare kolonialne budynki, ciekawa historia to warto zobaczyć.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    2

    Wyjazd 15-30.01.2024

    Beata Ewa, Warszawa 01.02.2024 | Termin pobytu: styczeń 2024 | Tagi: 46-55 lat, z rodziną

    Wycieczkę kupiliśmy w kwietniu 23. Rozpoczęło się zmianą terminu z 12 na 15 stycznia. Następnie zmieniono nam przewoźnika z LOTu na Plus Ultra. Odlot nastąpił po 50 minutach opóźnienia. Po wylądowaniu wszystko było ok. Pierwszy hotel trochę nas wystraszył, ale to tylko jedna noc. Następnie dwa noclegi w Trynidadzie zupełnie przyzwoicie. W obydwu hotelach jedzenie ku naszemu zdziwieniu bardzo smaczne i różnorodne. Wycieczki wg programu bardzo dobrze zorganizowane i niezwykle ciekawe. Opiekę sprawowała fantastyczna Pani Anna oraz Pani z Kuby. Obydwie niezwykle kompetentne, z olbrzymią wiedzą i umiejętnością opowiadania. Kolejne 4 dni w Hawanie niezwykle ciekawe (wszystko wg programu). Na koniec pobyt na wypoczynku w Varadero w hotelu 4 gwiazdkowym. Pokój duży, ale meble to chyba Rewolucję pamiętały. I to jedyny mankament tych ostatnich 7 dni. Obsługa przemiła, w barze wszystko co potrzeba. Restauracja oferująca różnorodne jedzenie i przemiłą obsługę. Ogólnie będąc szóstką wyjazdowiczów byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Na koniec pobytu zonk z samolotem i zamiast o 16:30 wylecieliśmy o 1:05. Tu jednak Rainbow stanął na wysokości zadania i nie czekaliśmy 7 godzin na lotnisku, a w hotelu na all inclusive. W 2023 Meksyk, w 2024 Kuba, a w 2025 Dominikana z Rainbow, gdyż biuro świadczy naprawdę świetne usługi. Trudno oczekiwać cudów na Kubie, gdzie ludzie cierpią biedę. Turyści przy nich mają raj i trudno byłoby oczekiwać hoteli jak w Europie. Każdemu polecam wyjazd na Kubę z biurem Rainbow. Szczegóły wyjazdu są świetne opisane na stronie biura. Plan wykonany w 100%.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    2

    Kuba -Wyspa jak wulkan gorąca

    Zbigniew, POZNAŃ 17.04.2018 | Termin pobytu: luty 2018 | Tagi: powyżej 65 lat, w parze

    Pani Urszula przewodnik na objeździe w ostatnim dniu pobytu miała klasę. Mówiła pięknym polskim jezykiem,duży zasób wiedzy na temat przyrody i samej wyspy.

    5.0/6

    Czy ta opinia była pomocna?

    2

    Było gorąco

    Anna, --- 04.04.2025 | Termin pobytu: marzec 2025 | Tagi: 46-55 lat, ze znajomymi

    Marzenie spełnione, okupione potem ( 38st , 90% wilgotnści ) , brakiem neta ;) , z odrobiną niedosytu...