Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Argentyna wakacje

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 9 ofert

4.9/6  (89 ocen)
Polecana oferta
Argentyńskie tango i samba Rio de Janeiro
Objazd • Brazylia, Argentyna, Urugwaj
10.01.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
15 835zł/os.
Cena regularna: 16 535 Najniższa cena z 30 dni: 15 666 zł
5.4/6  (28 ocen)
Polecana oferta
Lody w kolorze błękitu - Patagonia
Objazd • Brazylia i Argentyna
15.01.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
18 457zł/os.
Cena regularna: 19 157 Najniższa cena z 30 dni: 18 114 zł
5.2/6  (25 ocen)
Polecana oferta
Pociąg w nieznane
Objazd • Brazylia i Argentyna
15.01.2025 (14 dni / 12 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
17 846zł/os.
Cena regularna: 18 646 Najniższa cena z 30 dni: 17 560 zł
Samba na pokładzie - rejs
Objazd + wypoczynek • Brazylia, Argentyna, Urugwaj
07.03.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania, obiady i kolacje
9 975zł/os.
Cena regularna: 10 475 Najniższa cena z 30 dni: 9 975 zł
5.3/6  (65 ocen)
Koniec świata początek wszystkiego
Objazd • Argentyna i Chile
02.11.2024 (16 dni / 14 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
19 726zł/os.
Cena regularna: 20 226 Najniższa cena z 30 dni: 19 726 zł
Na krańcu świata: Patagonia, Falklandy i Antarktyda (z Buenos do Ushuaia)
Objazd • Argentyna i Urugwaj
14.02.2025 (17 dni / 15 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania, obiady i kolacje
21 076zł/os.
Cena regularna: 21 576 Najniższa cena z 30 dni: 19 976 zł
Na krańcu świata: Patagonia, Falklandy i Antarktyda (z Ushuaia do Rio)
Objazd • Argentyna, Brazylia, Urugwaj
27.02.2025 (17 dni / 16 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania, obiady i kolacje
22 147zł/os.
Cena regularna: 22 647 Najniższa cena z 30 dni: 21 647 zł
Na krańcu świata: Patagonia, Falklandy i Antarktyda - rejs
Objazd • Argentyna, Urugwaj, Chile
17.01.2025 (18 dni / 16 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania, obiady i kolacje
22 229zł/os.
Cena regularna: 22 929 Najniższa cena z 30 dni: 22 229 zł
5.5/6  (21 ocen)
Podróż życia
Objazd • Peru, Brazylia, Argentyna, Chile, Boliwia
27.01.2025 (16 dni / 14 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
24 675zł/os.
Argentyna

Argentyna

Stolica: Buenos Aires

Waluta: ARS

Powierzchnia: 2 780 400 km2

Liczba ludności: ‍43 886 748

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Argentyny?

Argentyna to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Z granicy boliwijskiej na północy do Ushuai w Ziemi Ognistej na południu jest przeszło 4.300 km. To mniej więcej tyle, co z Warszawy do Bagdadu, łatwo więc sobie wyobrazić, że można spotkać tu różne rodzaje klimatów i ukształtowania terenu. W Argentynie można znaleźć zarówno tropikalną dżunglę, jak i pustynne krajobrazy pełne kaktusów, niezmierzone równiny (słynna argentyńska Pampa) sąsiadują tu z pokrytymi śniegiem szczytami Andów, a piaszczyste plaże prowincji Buenos Aires kontrastują z lodowcami Ziemi Ognistej. To zdecydowanie jeden z najciekawszych krajów na świecie, gdzie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Co warto wiedzieć przed podróżą na wczasy do Argentyny?

 • Argentyna jest ósmym krajem na świecie pod względem wielkości, jej powierzchnia wynosi przeszło 2 mln 780 tys. km², a zamieszkuje ją przeszło 46 mln osób, z czego przeszło ⅓ żyje w stolicy – Buenos Aires.
 • Nazwa Argentyna wywodzi się z łacińskiego słowa argentum (srebro) i wiążę się z legendą o górach obfitujących w ten metal, która przyciągnęła do kraju licznych imigrantów z Europy.
 • Najwyższym szczytem, który możesz zobaczyć podczas urlopu w Argentynie, jest Aconcagua (6.961 m n.p.m), a jej nazwa w języku Indian Keczua oznacza Kamiennego Strażnika. To zarazem najwyższa góra nie tylko w Andach i Ameryce Południowej, ale także obu Ameryk (oraz półkuli Zachodniej i południowej).
 • Językiem urzędowym jest hiszpański. W miejscach turystycznych można się także porozumieć po angielsku.
 • Gniazdka elektryczne są dwojakiego rodzaju – na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (jak w Europie) oraz z trzema prostokątnymi bolcami, z których dwa górne są skośne (jak w Australii i Nowej Zelandii).
 • Ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) zaleca się posiadanie kserokopii najważniejszych dokumentów podróżnych, a także nienoszenie przy sobie cennych rzeczy (dużej ilości gotówki, kart kredytowych, aparatów fotograficznych, biżuterii). Odradza się również zapuszczanie się do biednych dzielnic miasta. Nie powinno się również wychodzić samotnie po zmierzchu.
 • Obywatele polscy nie potrzebują wizy, żeby pojechać na wakacje do Argentyny (na okres do 90 dni). Wystarczy paszport, ale powinien być ważne przez cały okres planowanego pobytu w kraju.

Szczepienia

Nie są wymagane zaświadczenia o szczepieniach, ale osobom planującym odwiedzać prowincje graniczące z Paragwajem i Brazylią zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze (warto także rozważyć szczepienia przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica i krztusiec).

Ze względu na zagrożenie malarią (największe występuje wzdłuż granicy z Boliwią w prowincjach Salta, Corrientes i Misiones) oraz wirusem Zika, zaleca się stosowanie profilaktyki, która pozwoli uniknąć pogryzienia przez komary: repelentów z wysokim stężeniem DEET, moskitierę, jasną odzież (długie spodnie, zakryte rękawy), kryte buty. Polecane jest też przebywanie (zwłaszcza w nocy) w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wyposażonych w wiatraki.

Waluta w Argentynie

Walutą kraju jest Argentyńskie Peso (ARS), które dzieli się na 100 centavos.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić w tutejszych kantorach. W dużych miastach kartą można płacić w większości sklepów i restauracji, w mniejszych miejscowościach, szczególnie na prowincji, preferowana jest gotówka.

1 EUR = 120,5 ARS

1 USD = 105 ARS

1 PLN = 26,5 ARS

1 ARS = 0,04 PLN

Pogoda w Argentynie

W Argentynie występuje kilka typów klimatów – zbliżony do tropikalnego na północy, umiarkowany w Buenos Aires i na pampie, zimny i wietrzny w Patagonii, chłodny górski w Andach i subpolarny na Ziemi Ognistej.

Obfite opady deszczu występują w północno-wschodniej części kraju, natomiast śnieg pada często na skrajnym południu.

Ponieważ Argentyna leży na półkuli południowej, pory roku są odwrócone względem Europy.

Średnie temperatury w Buenos Aires wynoszą latem (grudzień-luty) w dzień 29-30°C i w nocy 19-20°C, wiosną i jesienią 23-27°C w dzień i 14-18°C w nocy, a zimą (maj-wrzesień) 15-18°C w dzień i 7-11°C w nocy. Opady występują przez cały rok, najbardziej deszczowe jest lato (120-140 mm miesięcznie), najmniej zima (60-70 mm).

Ze względu na dużą rozpiętość równoleżnikową kraju, nie ma jednej najlepszej pory roku na wczasy w Argentynie. Południe warto odwiedzić od grudnia do marca, można wówczas zobaczyć również resztę kraju, pamiętając jednak, że na północy będzie bardzo gorąco (35-36°C). Dobrą alternatywą jest też listopad.

Co zobaczyć na urlopie Argentynie?

Argentyna to jedno z tych państw, w którym trudno się nudzić. Podczas krótkiego wyjazdu niełatwo zdecydować, co warto zobaczyć i których punktów na turystycznej mapie nie wolno pominąć. Chodzi nie tylko o wielkość kraju, ale również ilość atrakcji podczas wakacji w Argentynie, które potrafią zaskoczyć swoją różnorodnością.

 • Buenos Aires – stolica kraju ze słynnym Plaza de Mayo, przy którym znajduje się imponująca katedra, Casa Rosada (siedziba prezydenta) oraz El Cabildo – kolonialnym gmachem Rady Miasta. Miasto słynie też z alei Avenida 9 de Julio, upamiętniającej niepodległość kraju, artystycznej dzielnicy La Boca oraz nowoczesnych dzielnic Puerto Madero i Recoleta.
 • Quebrada de las Flechas – Wąwóz Strzał, będący jedną z geologicznych osobliwości Argentyny, gdzie można podziwiać niesamowite iglice skalne, powstałe w wyniku erozji.
 • Parque de los Cardones – park słynący z wielkich kaktusów Echinopsis terscheckii, znanych szerzej jako wielkie kaktusy Cardon.
 • Salta – malowniczo położone miasto u stóp Andów z ciekawą katedrą oraz bazyliką św. Franciszka, oraz Muzeum Archeologicznym Gór Wysokich MAAM, gdzie można zobaczyć jedną z mumii złożonych w ofierze inkaskim bogom, które zostały znalezione na szczycie wulkanu Llullaillaco.
 • Tren a las Nubes (Pociąg do Chmur) – pociąg turystyczny w prowincji Salta, który przemierza jedną z najwyżej położonych tras kolejowych na świecie (trasa dociera ostatecznie do miejscowości Antofagasta w Chile).
 • Solnisko Salinas Grandes – jedna z najbardziej znanych pustyń solnych w świecie.
 • Quebrada de Humahuaca – malowniczy obszar obejmujący dolinę rzeki Rio Grande oraz okoliczne góry i obszary położony w prowincji Jujuy.
 • Cerro de los Siete Colores (Wzgórze Siedmiu Kolorów) - wzgórze położone na skraju miasteczka Purmamarca, mieniące się wieloma barwami, powstałymi na skutek erozji bogatej w surowce i minerały gleby.

Iguazú – kompleks 275 wodospadów, których nazwa w języku Indian Guaraní oznacza wielką wodę, znajdujący się na granicy Argentyny i Brazylii (całość można podziwiać z obydwu stron granicy).

Patagonia:

 • Park Narodowy Los Glaciares – Park Lodowców, gdzie m.in. znajduje się lodowiec Perito Moreno, który przemieszcza się w tempie ok. 2 m na dobę, co tworzy niezapomniany spektakl przyrodniczy.
 • Jezior Argentino – największe jezioro w Argentynie, położone w Andach Patagońskich, którego wody zasilają liczne lodowce, m.in. Upsala, Perito Moreno i Spegazzini z najwyższymi lodowymi ścianami sięgającymi nawet 130 metrów.
 • Cerro Torre – malownicza góra na pograniczu Argentyny i Chile, o wysokości 3.133 m n.p.m., którego szczyt stanowi niemal pionowa iglica skalna.

Loty do Argentyny

Głównym lotniskiem kraju jest port lotniczy Buenos Aires-Ezeiza Ministro Pistarini (EZE), położony 30 km na południowy zachód od centrum argentyńskiej stolicy.

Z Polski nie ma tu bezpośrednich przelotów. Można się tam dostać lotami z przesiadką we Frankfurcie (Niemcy). Amsterdamie (Holandia) lub Madrycie (Hiszpania). Najkrótszy lot z przesiadką to ok. 15-16 godzin.

W kraju jest bardzo dobrze rozwinięta sieć lotnisk (w sumie jest ich tu przeszło 40), co ułatwia podróżowanie po kraju. Na północy Argentyny (blisko do Chile, Boliwii i Paragwaju) najpopularniejsze jest lotnisko w Salta (SLA), w Patagonii zaś w El Calafate (FTE).

Krótka historia Argentyny

Na początku XVI w. na tereny Argentyny, zamieszkane do tej pory wyłącznie przez Indian, zaczęli docierać Hiszpanie, którzy w 1536 r. założyli swoją pierwszą kolonię – Buenos Aires. Opór lokalnej ludności został brutalnie stłumiony przez najeźdźców, co wraz z przywiezionymi przez nich chorobami, doprowadziło do znacznego zmniejszenia lokalnej populacji.

Początkowo Argentyna była częścią Hiszpańskiego Peru, a później prowincji Río de la Plata. Na początku XIX w. wybuchło powstanie, mające na celu uniezależnienie się kraju od władzy hiszpańskiej. W 1816 r. utworzono Zjednoczone Prowincje La Platy, które obejmowały również Urugwaj, Paragwaj i Boliwię. Państwo to jednak szybko rozpadło się na skutek walk wewnętrznych. W następnych dziesięcioleciach Argentyna była rządzona rozmaitych dyktatorów i dowódców wojskowych, w 1929 r. bardzo ucierpiała na skutek światowego kryzysu gospodarczego.

Okres po II Wojnie Światowej przyniósł wiele zawirowań na scenie politycznej. W kraju dużą rolę odgrywała armia, a dodatkowo zaczęły mnożyć się organizacje partyzanckie i paramilitarne, które zwalczały się wzajemnie, a ich działalność często przyczyniała się do zmian na szczytach władzy. W ten sposób władzę stracił m.in. Juan Domingo Perón, najbardziej charyzmatyczny z argentyńskich prezydentów, który zaproponował szereg reform ekonomicznych i społecznych mających na celu modernizację kraju, oraz jego trzecia żona Isabela Perón, która objęła władzę po śmierci męża. W 1976 r. została ona obalona przez wojsko, na czele, którego stanął Jorge Rafael Videla.

 Rządy prawicowej junty okazały się bardzo krwawe – na porządku dziennym były aresztowania, porwania i morderstwa polityczne, skierowane głównie przeciwko miejscowej lewicy. Wg szacunków zginąć mogło nawet 30 tys. osób (tysiące z nich nadal uważa się za zaginione, a zbrodnie junty są dziś w Argentynie określane mianem ludobójstwa). W 1983 r. junta, skompromitowana przegraną wojną z Wielką Brytanią o Falklandy, została odsunięta od władzy, a w kraju przywrócono demokrację.

Na początku XXI w. w Argentynie wybuchł olbrzymi kryzys ekonomiczny, który przyczynił się do szalejącej inflacji (i prawie doprowadził do bankructwa kraju), a jego skutki są widoczne do dziś.

Argentyńskie przepisy celne

Do kraju można wwieźć 400 szt. papierosów i 50 cygar oraz łącznie 2 litry alkoholu. W przypadku wjazdu z krajów sąsiedzkich (Boliwia, Brazylia, Chile, Paragwaj i Urugwaj) limity są mniejsze o połowę.

Zabroniony jest wwóz: mięsa i jego przetworów, produktów mlecznych, produktów pszczelich (miód, wosk itp.), świeżych owoców i warzyw, grzybów oraz roślin (także nasion i sadzonek).

Wymagane jest zadeklarowanie wwozu pieniędzy w łącznej kwocie równej lub większej niż 10 tys. USD.

Co zjeść w Argentynie?

Argentyna słynie na całym świecie ze znakomitej jakości wołowiny, będąc tu, koniecznie trzeba jej spróbować.

Chimichurri – sos z pietruszki, oregano, cebuli, czosnku, chilli i oliwy z oliwek.

Provoleta – grillowany ser z chilli i oregano, podawany z chimichurri.

Matambre arrollado – rolada wołowa wypełniona warzywami, jajkami na twardo, ziołami i oliwkami.

Lorco – gulasz z kukurydzy, wołowiny lub wieprzowiny, flaczków i warzyw.

Choripán – kanapka z chrupiącego chleba z kiełbasą chorizo, chimichurri i dodatkami, np. karmelizowaną cebulą czy papryką.

Asado – mięso (wieprzowina, wołowina, kurczak, kiełbasa) z grilla.

Cazuela de llama – gulasz z lamy z ziemniakami i marchwią.

Milanesa – przygotowane jak polski schabowy mięso wołowe lub kurczak.

Carbonada – gulasz wołowy z ziemniakami, kukurydzą, marchewką, papryką, pomidorami, bekonem z owocami na wierzchu (np. suszonymi morelami, rodzynkami). Całość wlewa się do wydrążonej dyni i gotuje na grillu.

Dulce de leche – krem kajmakowy dodawany do naleśników, ciastek, czy na kanapki.

Medialuna – nieduże, słodkie croissanty.

Alfajores – małe okrągłe ciasteczka przełożone dżemem, musem lub dulce de leche.

Empanadas – smażone na głębokim tłuszczu lub pieczone pierogi ze słodkim (dżem, dulce de leche, pasta z batatów) lub słonym (mielone mięso, ser, warzywa) nadzieniem.

Ceny w Argentynie

W sklepach: mleko 90 ARS, woda 2 l 100 ARS, piwo 115-180 ARS, wino 200-400 ARS, duża cola 213 ARS, szampon 120 ARS, pasta do zębów 180 ARS, pomarańcze 105 ARS/kg, yerba mate 0,5 kg 180 ARS, kawa 0,5 kg 570 ARS, jogurt 100 ARS, alfajores 40-50 ARS/szt.

W restauracjach: 120 ARS, przystawki 150 ARS, lunch od 600 ARS, deser od 370 ARS,  cola 280 ARS, cappuccino 167 ARS, menu del dia 700 ARS, woda 170 ARS, sok wyciskany 250 ARS, piwo 340 ARS.

Litr benzyny kosztuje 94 ARS, taksówka 100 ARS opłaty początkowej i 90 ARS za kilometr, bilet komunikacji miejskiej 30 ARS.

Co zabrać na wakacje do Argentyny?

Wygodne, zakryte buty i cieplejsze ubrania (w górach bywa chłodno), a w wypadku wyjazdu do Patagonii – zimowe części garderoby!

Pamiętajmy o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Na wszelki wypadek warto też mieć przy sobie piankę na poparzenia słoneczne.

Saszetkę na paszport i pieniądze, którą można schować pod ubraniem.

Jeśli chcesz być naprawdę dobrze przygotowany na wczasy w Argentynie, przeczytaj nasz wpis na blogu, a na pewno nic Ci nie umknie.

Jakie pamiątki przywieźć z Argentyny?

Produkty spożywcze: yerba mate, alfajores, wino, dulce de leche, Fernet (aromatyczny napój wysokoprocentowy), sos chimichurri.

Produkty użytkowe: zestaw do yerba mate (tykwa, bombilla), noże Gauczów, wyroby skórzane (paski, portfele, torebki, kurtki), dzbanek w kształcie pingwina, buty do tanga, gadżety związane z piłką nożną (koszulki, szaliki itp.), srebrna biżuteria, płyty z muzyką (np. tanga), espadryle, ozdobne butelki do wody sodowej i patery.

Produkty dekoracyjne: biżuteria z rodochrozytu (różowego minerału), regionalne instrumenty, tabliczki ozdobione techniką fileteado, dywaniki z bydlęcej skóry.

Najlepsze artykuły o Argentynie:

Patagonia – czym zaskoczy Cię południe Argentyny i Chile?

Patagonia – czym zaskoczy Cię południe Argentyny i Chile?

Patagonia (południowa Argentyna i Chile) to rozległa kraina, praktycznie nietknięta przez człowieka i stale przypominająca mu o niezrównanej sile i różnorodności natury. To właśnie tutaj, na południowym krańcu Andów, znaleźć można niewzruszone lodowce i zastygłe wulkany czekają w milczeniu na wędrowców, chcących je zdobyć.

Bogactwa natury Patagonii

Bogactwa natury Patagonii

Sprawdź, jakie niespodzianki czekają na Ciebie w zapierającej dech w piersiach Patagonii. Zainspiruj się blogiem o podróżach r.pl

Ameryka Południowa w pigułce

Ameryka Południowa w pigułce

Ameryka Południowa charakteryzuje się niebywałą bioróżnorodnością i oszałamiającym bogactwem krajobrazów. Jeśli myślisz o wyprawie na drugą półkulę, zobacz jakie kierunki najlepiej wybrać! Więcej na blogu r.pl.

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

Boskie Buenos Aires. Top atrakcji argentyńskiej stolicy.

Boskie Buenos Aires. Top atrakcji argentyńskiej stolicy.

Barwne zaułki z wizerunkami Maradony i papieża Franciszka, kolorowe domki w La Boca i zmysłowe tango na uliczkach San Telmo. To właśnie tu, w Buenos Aires, najmocniej bije serce tańca i sztuki.

Argentyna: największe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Argentyna: największe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Argentyna - kraj tanga, to nie tylko Buenos Aires, ale i cuda przyrody: góry, wodospady, lasy. Sprawdź listę najciekawszych miejsc w Argentynie.

Argentyna – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Argentyna – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Dawniej mekka ubogich imigrantów, dziś cel pasjonujących podróży. Argentyna, bo niej mowa z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Na spragnionych przygód przybyszy czekają tam wciąż nieodkryte równiny Patagonii, majestatyczne Andy, pełne życia miasta i wiele innych atrakcji, o których przeczytacie na blogu Rainbow.

Opinie o Argentynie:

5.1/6

Ocena ogólna Argentyna

6.0 / 6
tango i wino

Cudna przyroda,nieziemskie,niewyobrażlane widoki,sympatyczni ludzie. No i to tango!! Pyszna wino,czego chcieć więcej?:)Dodał(a):
Jolanta, Racibórz, 2019.11.14
5.0 / 6
Przepiękne lodowce w Patagonii

Lodowce jak najbardziej godne polecenia. Wyprawa do Chile czasochłonna ale tez było warto zobaczyć park narodowy.Dodał(a):
Grażyna, Pręgowo Górne, 2020.02.10
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem