ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Patagonia – czym zaskoczy Cię południe Argentyny i Chile?

Patagonia (południowa Argentyna i Chile) to rozległa kraina, praktycznie nietknięta przez człowieka i stale przypominająca mu o niezrównanej sile i różnorodności natury. To właśnie tutaj, na południowym krańcu Andów, znaleźć można niewzruszone lodowce i zastygłe wulkany czekają w milczeniu na wędrowców, chcących je zdobyć. Między nimi kryją się szmaragdowe jeziora, bezkresne stepy oraz wybrzeża klifowe, wśród których nieustępliwi podróżnicy przemierzają kolejne kilometry.

Lodowiec Perito Moreno

Patagonia pełna jest zapierających dech w piersiach lodowców, jednak chyba żaden z nich nie może równać się z Perito Moreno. Ten gigant przesuwa się nawet o 2 metry w ciągu doby! Ciśnienie oddziałujące na wyższe warstwy lodu sprawia, iż ogromne kawałki Perito Moreno stopniowo odłamują się i z hukiem wpadają do znajdującego się poniżej jeziora Argentino. Podczas cieplejszych momentów w roku zdarza się, że woda powstała z lodu blokuje dopływ rzeki Brazo Rico, tworząc wysoki na 30 metrów zbiornik wodny. Po pewnym czasie napór wody sprawia, iż prowizoryczna tama pęka z impetem, co przekształca się w niezapomniany spektakl dla obecnych przy tym widzów. W Parku Narodowym Los Glaciares, oprócz lodowca Perito Moreno, znajdują się również dwa wysokie szczyty - Fitz Roy i Cerro Torre. Drugi z nich ma 3133 m n.p.m. i uważany jest za jeden z trudniejszych do zdobycia wierzchołków na obszarze Patagonii. Poniżej wzniesień mieści się miasteczko El Chalten, które stanowi doskonałą bazę wypadową dla osób rozważających dłuższą i bardziej wymagającą wędrówkę.

Masyw Torres del Paine

Dla wielu osób podróżujących do Patagonii najważniejszym celem jest Park Narodowy Torres del Paine, gdzie znajduje się imponujący masyw górski, składający się z trzech słynnych wież skalnych. Mimo, iż wszystkie szczyty zostały zdobyte, dalej nie udało się przeprowadzić ich dokładnych pomiarów. Na terenie Parku Narodowego Torres del Paine można doświadczyć całej mocy natury - to właśnie tutaj obok siebie w zgodzie trwają trawiaste stepy i mroźne lodowce, statyczne jeziora i rwące wodospady, rozgrzewające słońce i przeszywający wiatr. Podczas wędrówki po terenach Patagonii można natknąć się nie tylko na zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale i wyjątkowo rzadko spotykane zwierzęta. W okolicach masywu Torres del Paine można spotkać takie gatunki jak nandu, flamingi, kondory czy też gwanako andyjskie. Z kolei w argentyńskim Punta Tombo, między wrześniem a kwietniem, pojawia się milionowa kolonia pingwinów magellańskich.

Carretera Austral

Patagonia oferuje bezkresną przestrzeń do wędrówek, dlatego to miejsce uwielbiane jest głównie przez miłośników trekkingu oraz pieszych podróży. Jednak jej przepastny teren można również zwiedzić samochodem - poruszając się po dostępnych drogach lub wyznaczając własne szlaki. Jedną z najbardziej widowiskowych szos pozostaje Carretera Austral, która ma ponad 1350 kilometrów długości. Poruszające się po niej samochody zwykle nie przekraczają prędkości 50 kilometrów, a podróżni, mając przed sobą tak niezwykłe krajobrazy, niezwykle często decydują się na postoje. Poniżej Carretera Austral rozciąga się największe jezioro rejonu Patagonii czyli General Carrera. Wędrowcy mogą podziwiać je z oddali lub podejść bliżej, do jednej z przybrzeżnych osad, by nieco odpocząć i dalej napawać swe oczy pięknymi widokami. Podróżując dalej wzdłuż Carretera Austral można zawędrować do niewielkiej wioski Puerto Rio Tranquilo, niedaleko której znajdują się osobliwe jaskinie Capillas de Marmol. Te wapienne skały położone są na jeziorze, dlatego, aby do nich dotrzeć i móc je podziwiać z bliska, należy wybrać się w krótką podróż łódką.
Data Publikacji: 13.06.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać DominikanęDominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.