Posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Statua Chrystusa Zbawiciela to najbardziej znany pomnik Jezusa na świecie i niekwestionowany symbol Rio de Janeiro. Wzniesiony na granitowej górze na wysokości 710 m n.p.m. posąg o wielkości 38 m widoczny jest z daleka i wygląda, jakby witał nowo przybyłych w mieście.

Posąg Chrystusa Zbawiciela w Brazylii

Pierwsze pomysły wzniesienia ogromnego pomnika Jezusa Chrystusa powstały już w połowie XIX w., ale nie zostały zrealizowane, a do projektu powrócono dopiero w latach 20. XX w. W 1921 r. w miejscowych parafiach rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę, a rok później położono kamień węgielny pod fundamenty. Statua jest dziełem zbiorowym kilku artystów: Heitor da Silva Costa (brazylijski architekt), Paul Landowski (francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia), Carlos Oswald (brazylijski artysta), Albert Caquot (francuski inżynier) oraz Gheorghe Leonida (rumuński rzeźbiarz), który podobno jest autorem głowy Jezusa. Zakończenie prac i uroczyste odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r.

Zwiedzanie Pomnika Chrystusa Zbawiciela

Podczas wakacji w Brazylii statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro można podziwiać z oddali, ale warto ją też obejrzeć z bliska, przy okazji napawając się bajecznymi pejzażami miasta. Na górę można dostać się pieszo lub kolejką linową, a z jej górnej stacji do stóp pomnika, gdzie znajduje się punkt widokowy, można wejść schodami po 222 stopniach lub dostać się windą bądź ruchomymi schodami, dzięki czemu miejsce to jest dostępne również dla osób niepełnosprawnych.

mapka

Pokaż na mapie

Inne atrakcje