Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plaże

Kos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem.

Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych.

Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy.

Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.

Wyspa Kos – „pływający ogród na Morzu Egejskim”, „wyspa Hipokratesa”

Kos nosi wiele poetyckich przydomków: „klejnot archipelagu Dodekanez”, „malachitowy ogród Morza Egejskiego” czy „wyspa Hipokratesa”. Te określenia doskonale oddają jej wyjątkowy charakter. Wyspa należy do archipelagu Dodekanez (nazwa oznacza „dwanaście”) i jest tam trzecią co do wielkości wyspą po słynnym Rodos i Karpathos. Zamieszkuje ją około 30 tysięcy osób, które utrzymują się głównie z turystyki i rolnictwa.

Określenie „malachitowy ogród” wyspa zawdzięcza pięknym, piaszczystym plażom i bujnej zieleni pokrywającej cały jej obszar. Najważniejszym jednak powodem do dumy jest fakt, że Kos to domniemane miejsce narodzin Hipokratesa – ojca medycyny. Już przed jego czasami na wyspie istniał silny kult Asklepiosa, patrona medycyny. To właśnie tutaj Hipokrates miał pobierać nauki, które później rozpowszechnił po całym świecie. Na Kos znajduje się pochodzące z epoki antycznej centrum uzdrowiskowe, prawdopodobnie pierwszy szpital w historii.

Historia Kos sięga II tysiąclecia p.n.e., kiedy wyspę skolonizowali Achajowie. Później podbili ją Dorowie, inne plemię greckojęzyczne. W kolejnych stuleciach Kos przechodziła z rąk do rąk – należała do Rzymu, Bizancjum, Wenecji, zakonu joannitów, a następnie do Turcji. Dopiero w 1947 roku wyspa powróciła do granic Grecji.

Wyspa Kos – zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Kos robi na turystach niezwykle przyjemne, domowe wrażenie. Przemieszczając się po wyspie, zobaczymy porozrzucane, nieco odizolowane i niezwykle urokliwe wioski, pasące się kozy, antyczne ruiny, uprawy winorośli czy drzewek figowych. Te malownicze widoki zapadają w pamięć i znakomicie prezentują się na zdjęciach. Kiedy już ochłoniemy z pierwszego zachwytu, pora na zwiedzanie.

Miasto Kos – stolica wyspy

Stolicą wyspy Kos jest miasto o tej samej nazwie. Białe budynki zanurzone w zieleni na tle malowniczych wzgórz wyglądają bardzo urokliwie. Miasteczko jest niewielkie, ale warto je zwiedzić przed wyruszeniem na plażę.

Opowieść o Hipokratesie upamiętnia Platan Hipokratesa. Choć nie pochodzi z czasów antycznych, wyrósł w miejscu, gdzie miało stać drzewo z epoki pioniera medycyny. Obecne drzewo ma około 500 lat i prawdopodobnie wyrosło z korzeni oryginalnego platana sprzed 2400 lat. Podobno to właśnie pod nim Hipokrates przedstawiał swoje teorie na temat ludzkiego zdrowia.

Z tamtych czasów pochodzi Agora – prawdziwe centrum starożytnego miasta Kos, służące do handlu i spotkań. Przez setki lat jej istnienie można było jedynie przypuszczać wobec napiętrzającej się zabudowy. Dopiero dramatyczne trzęsienie ziemi w 1933 roku odsłoniło fundamenty pierwotnej architektury. Warto zobaczyć pozostałości rynku, fortyfikacji, fragmenty sanktuarium Afrodyty i Herkulesa, a także ślady budynków mieszkalnych i portu. Ruiny są słabo widoczne, ale tablice i schematy umieszczone w różnych miejscach pozwalają wyobrazić sobie dawny wygląd tego miejsca.

Wraz z podbojem Grecji przez Rzym na Kos przybyli Rzymianie, którzy przywieźli swoje wzorce architektoniczne. Casa Romana to odrestaurowana willa z III wieku, odsłonięta podczas tego samego trzęsienia ziemi. Dom był potężny i należał do bardzo zamożnych mieszkańców – składał się z aż 36 pomieszczeń. Z okresu rzymskiego pochodzi też Odeon – amfiteatr, który od początku służył wydarzeniom kulturalnym. Co ciekawe, pełni tę funkcję do dziś, gdyż władze miasta udostępniają go artystom.

Podczas prac archeologicznych w Kos znaleziono liczne pisma i rzeźby. Te artefakty, wraz z innymi znaleziskami z wyspy, znajdują się obecnie w Muzeum Archeologicznym. Budynek jest niewielki, ale niezwykle klimatyczny. Tuż po wejściu warto zwrócić uwagę na oryginalną mozaikę z przełomu II i III wieku p.n.e., przedstawiającą Hipokratesa i Asklepiosa. Można tu zobaczyć różne rzeźby, w tym jedną, która – zdaniem archeologów – przedstawia ojca medycyny. Warto obejrzeć także przedmioty codziennego użytku i wazy, wszystko w kameralnej atmosferze, bez natłoku turystów.

Strategiczna lokalizacja Kos przyciągała Turków, dlatego władający miastem Wenecjanie, a następnie joannici wybudowali imponującą fortecę. Zamek Neratzia początkowo skutecznie bronił się przed wojskami sułtana, jednak w 1523 roku wyspa została zdobyta. Do 1908 roku mieściły się tu koszary tureckie. Podczas trzęsienia ziemi w 1933 roku zabudowa wewnątrz twierdzy uległa zniszczeniu, ale solidne, grube mury przetrwały. Zamek jest udostępniony do zwiedzania – warto wybrać się na spacer po odrestaurowanych murach obronnych i bastionach, skąd roztacza się malowniczy widok na Kos.

W pobliżu znajduje się Meczet Defterdar, przypominający, że nie tylko Grecy chcieli tu urządzić raj na ziemi. Budynek wzniesiono w XVIII wieku za sprawą Ibrahima Paszy. Przed świątynią znajduje się fontanna służąca do ablucji – rytualnego oczyszczenia.

Świątynia boga Asklepiosa (Asklepiejon)

Asklepiejon to starożytne centrum medyczne – kompleks świątynno-szpitalny poświęcony bogu Asklepiosowi, patronowi medycyny. Ten wyjątkowy zabytek jest nierozerwalnie związany zarówno z kultem tego boga, jak i ze szkołą medycyny Hipokratesa.

Podobne sanktuaria istniały w innych ośrodkach cywilizacji helleńskiej i przez setki lat przyciągały kuracjuszy z całej Grecji. Stosowane w nich metody miały podłoże religijne – stąd rytuał inkubacji, czyli spędzania nocy w świątyni w oczekiwaniu na wieszczy sen, który kapłani interpretowali, aby ustalić właściwe leczenie. Koncepcje Hipokratesa były jak na swoje czasy niezwykle nowoczesne i skuteczne.

Kompleks na wyspie Kos obejmował budynki szpitalne, uzdrowiskowe, przestrzenie do rehabilitacji oraz szkołę medyczną, wszystko ulokowane na wzgórzach i połączone tarasami. Choć dziś pozostały już tylko ruiny, stanowią one jedną z najważniejszych atrakcji wyspy.

Malownicze wioski wyspy Kos

Miasto Kos to pierwszy kierunek po dotarciu na rajską grecką wyspę. Po zapoznaniu się z jego atrakcjami możemy przystąpić do zwiedzania urzekających wiosek rozrzuconych po całej okolicy. Widoki są oszałamiające.

Wioska Zia – górski klimat i lokalne rękodzieła

Białe fasady i niebieskie okiennice, sielankowe tawerny z lokalnymi przysmakami, miejscowe wyroby oferowane przez greckich górali, aromatyczny zapach ziół, a wśród tradycyjnych domów urokliwy kościółek i niewielki plac będący miejscem spotkań mieszkańców. Tak wygląda bajkowa wioska Zia, leżąca na zboczach gór Dikeos wśród bujnych szmaragdowych lasów, górskich strumieni i wodospadów. Podczas wizyty w Zia warto pamiętać o wsparciu miejscowych rękodzielników. Koniecznie trzeba też z tarasu tawerny obejrzeć piękne widoki na Kos i okoliczne wysepki o zachodzie Słońca.

Palio Pyli (Stare Pyli) – tajemnicza opuszczona wioska

Palio Pyli to znajdujące się w centralnej części wyspy pozostałości dawnej osady, po której dziś pozostały już tylko ruiny (z innego artykułu na naszym blogu dowiesz się, dlaczego Palio Pyli zostało opuszczone i jaka jest jego historia). Znajdował się tu także monaster. Nad osadą na kamiennym wzgórzu wznosiła się forteca, którą Bizantyjczycy szykowali na czas starcia z Osmanami. Stale wzmacniana i ulepszana konstrukcja obronna niestety nie przetrwała trzęsienia ziemi w 1493 roku.

Wkrótce potem wyspa przypadła Turcji. Forteca wciąż była zamieszkana i wykorzystywana, jednak na skutek zarazy cholery została opuszczona w XIX wieku. Dziś jest to świetny kierunek wycieczki. Fortecę można zwiedzać długo, ale z zachowaniem najwyższej ostrożności. Czasem spacer będzie przypominać raczej męczącą wspinaczkę, a greckie słońce pali tu niemiłosiernie. Widoki – imponujące.

Andimachia

Andimachia to niewielka miejscowość w południowej części wyspy, w pobliżu lotniska. Znajduje się tu rozległy płaskowyż z widokiem na dalekie krańce lądu. Jest to zatem idealne miejsce na fortecę. Twierdza wygląda imponująco, choć w większości znajduje się w stanie ruiny. Zakon joannitów sporo zainwestował w ten obiekt, licząc na jego użyteczność w starciach z wojskami sułtana. Rzeczywiście zamek przetrwał dwudziestodniowe oblężenie w 1457 roku.

Umacnianie murów nie uchroniło jednak zamku – jak i całej wyspy – przed tureckim najazdem w kolejnym stuleciu. Dziś fort jest udostępniony do zwiedzania dla miłośników historii całkowicie bezpłatnie. Zapłacimy jedynie za zdjęcie z Grekiem – w tradycyjnym stroju ewzona, nawiązującym do niewoli tureckiej – który pełni też funkcję przewodnika i serwuje ciekawostki.

Kefalos

Kefalos to urokliwa wioska położona w zachodniej części wyspy Kos, wieki temu – pierwsza jej stolica. Miejscowość znajduje się na zboczu wzgórza. W zabytkowej części miejscowości znajduje się autentyczna, stara zabudowa, w której domy stoją bardzo ciasno, a ulice tworzą skomplikowany labirynt, typowy dla Grecji. Oferuje przy tym liczne atrakcje. Można tu odwiedzić Muzeum Folkloru, obrazujące życie mieszkańcy wyspy przez stulecia. Warte uwagi są też ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Agios Stefanos, antyczny pałac i monaster. Kefalos jak w soczewce skupia bogatą historię Kos. Jest to też świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Kardamena – miejsca dla spragnionych uroków nocnego życia

Kardamena to położony na południowym wybrzeżu jeden z najpopularniejszych kurortów archipelagu Dodekanezu. Bary, restauracje, kluby nocne, dyskoteki, a wśród tych zabudowań wielkie, bajeczne palmy… To właśnie Kardamena – nowoczesne, zadbane i uporządkowane imprezowe miasteczko zbudowane na ruinach starożytnego miasta Alasarna.

Co roku odbywa się tu festiwal Alasarny, podczas którego można posłuchać koncertów, obejrzeć przedstawienia teatralne i wystawy malarskie, zobaczyć tradycyjne tańce (spektakularna atrakcja wyspy Kos!) oraz przyjrzeć się zawodom w kolarstwie lub w dawnych grach planszowych.

Kardamena jest wielką i zarazem elegancką przestrzenią do głośnych imprez, w której można uczestniczyć zarówno w rozrywkach nowoczesnych oraz międzynarodowych, jak i w zabawach lokalnych podkreślających unikatową tradycję wyspy. To niekwestionowana imprezowa stolica wyspy.

Przyrodnicze atrakcje Kos, czyli coś dla wielbicieli natury

Wyspa oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników przyrody. Co warto zobaczyć na Kos? Znajdziemy tu urokliwe piaszczyste plaże, w tym wiele dzikich i kameralnych, wzgórza i góry (choć niskie i łatwo dostępne), bujną roślinność, gaje oliwne, winnice. Stale będą nam towarzyszyć koty i pawie, a podróże przez mniejsze ośrodki umili nam widok kóz i osiołków.

Jezioro Alikies – arktyczne krajobrazy i flamingi

Nazwa Alikies pochodzi od greckiego słowa alati, co oznacza sól. Wydobywano ją w tym miejscu do roku 1989. Dziś porzucone budynki jedynie przypominają przechodniom o dawnych metodach pozyskiwania soli z jeziora Alikies. Sam zbiornik wodny zachwyca magicznym wyglądem, który zmienia się w zależności od pory roku.

Kiedy jezioro wysycha, krajobraz nabiera niemalże arktycznego charakteru – pokrywająca dno sól nadaje całej okolicy białawy kolor. Gdy zbiornik napełnia się wodą, staje się prawdziwym rajem dla ptaków – migruje tu kilkadziesiąt gatunków. Szczególnie imponujące wrażenie robią stada różowych flamingów żerujących w płytkiej wodzie.

Fotografowie szczególnie cenią sobie późne popołudnie, kiedy nad jeziorem można podziwiać spektakularny zachód słońca z sylwetkami flamingów na tle kolorowego nieba. Miłośnicy ornitologii spotkają tu także tadorny, pelikany, kaczki krzyżówki, szare czaple, pustułki, czajki, sokoły, szablodzioby, szczudłaki i wiele innych gatunków, w tym bardzo rzadkich.

Embros – gorące źródła lecznicze

Na wyspie Kos znajduje się wyjątkowy naturalny basen skalny z gorącymi wodami leczniczymi. W grotach ukryte są ciepłe źródła bogate w sód, magnez, potas, siarkę i wapń, dzięki czemu mają właściwości lecznicze, szczególnie korzystne przy dolegliwościach skórnych.

Temperatura wody w źródle jest bardzo wysoka – wynosi prawie 50 stopni! Na szczęście miesza się ona z chłodniejszą wodą morską, tworząc idealne ciepłe kąpielisko, w którym można relaksować się godzinami. Temperatura różni się w zależności od miejsca – bliżej szczelin skalnych woda jest cieplejsza, natomiast przy otwartym morzu chłodniejsza.

Gorące źródło tryska z pękniętej skały po prawej stronie basenu, tworząc przepiękny widok. Podczas kąpieli warto pamiętać o zdjęciu srebrnej biżuterii, która może wchodzić w reakcję z siarką zawartą w wodzie.

Las Pawi (Plaka Forest)

Las Pawi bywa pomijany przez turystów odwiedzających Kos, choć zdecydowanie warto go zobaczyć. Dla mieszkańców wyspy to popularne miejsce pikników i obchodów Wielkanocy, ale jego historia sięga znacznie dalej – podobno pawie sprowadził tu przed tysiącami lat sam Aleksander Wielki.

Dziś te majestatyczne ptaki swobodnie przechadzają się po lesie nad górskim potokiem, dzieląc przestrzeń z miejscowymi kotami w harmonijnej symbiozie. Pawie są oswojone i przychylnie nastawione do ludzi – można je bez obaw karmić z ręki. Szczęśliwcy mogą być świadkami spektakularnego rytuału godowego, podczas którego ptaki prezentują swoje kolorowe upierzenie.

W lesie spotkamy także kozy, a całość dopełniają przepiękne widoki na okolicę.

Góra Dikeos – najwyższy szczyt Kos

Dikeos to najwyższy szczyt Kos, wznoszący się na 846 metrów nad poziomem morza. Choć wysokość może nie wydawać się imponująca, trzeba pamiętać, że wspinaczka rozpoczyna się od poziomu morza, co czyni wycieczkę całkiem wymagającą. Warto zabrać ze sobą dużo wody, szczególnie w ciepłe dni.

Szlak prowadzi początkowo łagodnie, by następnie stać się bardziej stromy. Wysiłek zostaje jednak sowicie wynagrodzony wspaniałymi widokami na całą wyspę, które rozciągają się z każdym krokiem w górę. Dodatkową atrakcją są spotkania z mieszkańcami górskich wiosek, którzy oferują świeże przyprawy i zioła lecznicze zbierane w okolicy.

Rejsy na Nisyros – zwiedzanie aktywnego wulkanu

Z portów na Kos można wybrać się promem na fascynującą wycieczkę do pobliskiej wulkanicznej wyspy Nisyros. Krater Stefana robi piorunujące wrażenie – mimo że wulkan jest wciąż aktywny, turyści mogą bezpiecznie zejść do jego wnętrza.

To niezwykłe doświadczenie dla wszystkich zmysłów. W ciepłe dni odczuwa się intensywne ciepło nie tylko z góry, ale również wydobywające się spod stóp. W różnych miejscach krateru można usłyszeć bulgotanie i zobaczyć unoszące się pary, a powietrze wypełnia charakterystyczny zapach siarki.

Wulkaniczną glebę wyróżnia miękkość i niezwykła żyzność, dzięki czemu krater tętni życiem – zamieszkują go liczne rośliny i zwierzęta. Ta bogata przyroda przyniosła mu poetycki przydomek „zielony wulkan”.

Najpiękniejsze plaże Kos

Plaże to tak naprawdę atrakcje Kos same w sobie. Warunki do wypoczynku nad morzem są tu doskonałe, a różnorodność pozwala wybrać miejsce idealne dla każdych preferencji. We wschodniej części wyspy dominują plaże żwirowe, podczas gdy południe kusi pięknymi, piaszczystymi wybrzeżami z łagodniejszymi wiatrami od morza.

Część plaż oferuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną z pełnym zapleczem gastronomicznym i rekreacyjnym. Dla szukających spokoju dostępne są także dzikie, kameralne zakątki, gdzie można odpocząć z dala od turystycznego ruchu.

Tigaki

Tigaki to malownicza, przestronna plaża położona zaledwie 11 kilometrów na zachód od miasta Kos. Charakteryzuje się przyjemnym wiatrem, który przynosi upragnione orzeźwienie, nie będąc przy tym uciążliwym. Doskonałe warunki wietrzne sprawiają, że to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych – nad plażą unoszą się kolorowe latawce, a na falach można podziwiać surferów.

Marmari

W niewielkiej odległości znajduje się Marmari – kurort słynący z szerokich plaż i idealnych warunków do kitesurfingu. Drobny, czysty piasek i doskonała cyrkulacja powietrza przyciągają amatorów sportów wodnych z całego świata. W dni z mocniejszym wiatrem plażowicze chronią się w specjalnych namiotach. Kurort zachował kameralny charakter, nie będąc nadmiernie oblegany przez turystów. Wzdłuż plaży znajdziemy liczne tawerny, gdzie warto spróbować lokalnych specjałów: frytowanych sardynek (gavros) i dolmades – greckich gołąbków zawijanych w liście winogron.

Mastichari

Mastichari to kurort w centralnej części wyspy, na północnym wybrzeżu zwróconym ku zachodowi. Piaszczyste plaże z doskonałą cyrkulacją powietrza przyciągają licznych miłośników sportów wodnych, a dobrze rozwinięta infrastruktura zapewnia pełen komfort wypoczynku. Właściciele restauracji w Mastichari doskonale znają największą atrakcję tego miejsca – spektakularne zachody słońca nad Morzem Egejskim. Wszystkie stoliki są strategicznie ustawione z widokiem na zatokę, oferując oszałamiające panoramy.

Agios Stefanos

Agios Stefanos zachwyca płytką wodą i spokojnym morzem z aksamitnie miękkim, piaszczystym dnem. To raj dla rodzin z dziećmi i miłośników snorkelingu. Dodatkową atrakcją jest możliwość wypożyczenia roweru wodnego i dopłynięcia na pobliską malowniczą wysepkę Kastri z kapliczką Świętego Mikołaja – patrona wszystkich Greków pracujących na morzu. Na samej plaży można także podziwiać pozostałości wczesnochrześcijańskich bazylik z V wieku n.e.

Paradise Beach (Bubble Beach)

Paradise Beach to plaża jak z najpiękniejszych marzeń, położona na zachodnim krańcu wyspy. Drobny biały piasek i turkusowa woda tworzą bajkowy krajobraz, a delikatne dno pozwala bezpiecznie brodzić nawet 40 metrów w głąb morza. Unikalnością tego miejsca są pozostałości starego wulkanu pod plażą, z których na powierzchnię wydobywają się liczne bąbelki gazów – stąd drugi przydomek Paradise Beach, czyli „Bubble Beach”.

Psalidi

Psalidi oferuje zupełnie inne doświadczenie – żwirowo-kamienne plaże wymagają butów do wody, ale rekompensują to spokojem i prywatnością. To mniej uczęszczana część wyspy, idealna dla podróżników szukających ciszy i relaksu z dala od tłumów. Dodatkowym atutem są przepiękne widoki na tureckie wybrzeże.

Doświadczenia jako atrakcje. Czego warto spróbować na Kos?

Wyspa i miasto Kos są świadectwem dawnych dziejów, o których opowiadają przez swoje wyjątkowe widoki. Co jednak ważne, Kos to nie tylko starożytna Grecja – to też setki lat pośredniczenia między kulturami. Wyprawę warto wzbogacić o skosztowanie unikalnych doświadczeń, które tworzą to piękne miejsce.

Tradycyjne tańce

Muzyka na Kos opiera się na tradycyjnych greckich instrumentach i radosnych brzmieniach, a taniec od wieków pełni funkcję integracji społecznej. Na wyspie kultywuje się przede wszystkim syrtos (który stanowił podstawę słynnego tańca Zorby), kalamatianos oraz balos. Wszystkie wykonuje się w kręgu, a uczestnicy trzymają się za ręce, podkreślając wspólnotę i jedność.

Tańce ludowe pozostają do dziś nieodłącznym elementem uroczystości rodzinnych. Turyści mogą poznać te tradycje w wielu kurortowych restauracjach, które wieczorami organizują lekcje tańca – to doskonała okazja, by poczuć jedność z mieszkańcami wyspy. Warto też wypatrywać lokalnych festynów, które regularnie odbywają się w różnych częściach Kos.

Festiwal Hippokrateia (lipiec-wrzesień)

Idealną okazją do poznania tradycyjnych tańców jest festiwal ku czci Hipokratesa – najsłynniejszego mieszkańca wyspy. Ta wielka uroczystość trwa przez cały okres wakacyjny i obejmuje liczne koncerty, pokazy kultury ludowej, wystawy miejscowych artystów oraz spektakle teatralne. Większość wydarzeń odbywa się w mieście Kos.

Warto również zaplanować udział w innych lokalnych świętach: 24 sierpnia organizowany jest festiwal miodu, podczas którego miejscowi rolnicy prezentują swoje słodkie wyroby, a tydzień później, 31 sierpnia, w Kefalos rybacy serwują świeże dania z owoców morza. Wszystko odbywa się w akompaniamencie tradycyjnej muzyki z zachętą do wspólnego tańca i biesiady.

Lokalna kuchnia wyspy Kos

Kuchnia Kos odzwierciedla morski charakter wyspy – dominują w niej ryby i owoce morza. Wyspa jednak od wieków słynęła także z żyznych ziem i wyjątkowych owoców, które zdumiały podróżników swoim smakiem i rozmiarami. W czasach antycznych Kos wyżywiała sześciokrotnie więcej mieszkańców niż dziś, co świadczy o bogactwie jej ziemi.

Podstawą lokalnej kuchni jest aromatyczna oliwa z oliwek, wyśmienite sery, świeże cytrusy, oliwki oraz zioła – zarówno świeże, jak i suszone. Wśród tradycyjnych specjałów wyróżnia się biały ser krasotyri w kształcie beczułki, podawany na oliwie z dodatkiem cytryny. Lokalni mieszkańcy uwielbiają makaron pitaridia gotowany w aromatycznym bulionie mięsnym i podawany z masłem i serem. Popularną przekąską są katimeria – smażone krążki ciasta nadziewane serem, serwowane w wersji słodkiej lub słonej.

To tylko początek kulinarnej podróży po Kos. Zwiedzając miasto i kurorty, można skosztować wielu innych potraw o trudnych do wymówienia nazwach, ale o niezapomnianym smaku. Bogactwo świeżych składników sprawia, że nawet najprostsze przystawki zachwycają wysoką jakością.

Winnica Triantafyllopoulos

Ekologiczna winnica Petra Marinou to miejsce, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na góry. Produkuje się tu wina białe, czerwone i różowe – zarówno z popularnych europejskich szczepów jak sauvignon blanc, jak i z lokalnych greckich odmian winorośli, które doskonale adaptują się do skalistego podłoża wyspy. Zwiedzanie winnicy połączone jest z profesjonalną degustacją, podczas której do każdego wina serwowane są odpowiednio dobrane zakąski.

Wyspa Kos – ciekawostki. Te fakty na pewno Cię zainteresują!

Kos kryje wiele fascynujących tajemnic i zaskakujących faktów, które sprawiają, że ta grecka wyspa jest jeszcze bardziej wyjątkowa.

  • Trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu, a wciąż kompaktowa. Wyspa ma zaledwie 42 kilometry długości i 11 kilometrów szerokości, co oznacza, że można przemieścić się między najdalszymi punktami w ciągu godziny. Dzięki temu podczas jednych wakacji można zobaczyć absolutnie wszystkie atrakcje wyspy.

  • Brama do czterech wysp w jeden dzień. Z portów na Kos można wybrać się na jednodniowe wycieczki promem do pobliskich wysp: wulkanicznego Nisyros, Kalymnos, Pserimos i Plati. Wszystkie dzielą podobną architekturę i wspólną historię z Kos, tworząc mini-archipelag do eksploracji.

  • Święty Paweł nauczał pod tym samym drzewem co Hipokrates. Legendarny Platan Hipokratesa był miejscem nauk nie tylko ojca medycyny, ale także świętego Pawła Apostoła, który głosił tu ewangelię w czasach wczesnochrześcijańskich. Dwa tysiące lat historii pod jednym drzewem.

  • Największy platan w Europie z globalnym potomstwem. Drzewo ma obwód korony około 12 metrów, co czyni je największym platanem w Europie. Sadzonki z tego drzewa zasadzono w uniwersytetach medycznych na całym świecie – od Ameryki po Australię Tree of Hippocrates - Wikipedia, tworząc globalną sieć „potomków” słynnego drzewa.

  • Prawosławna wyspa w greckim archipelagu. Kluczową pozostałością czasów bizantyjskich jest fakt, że niemal wszyscy mieszkańcy Kos wyznają prawosławie – żywa pamiątka po ponad tysiącu lat przynależności do Cesarstwa Bizantyjskiego, mimo kolejnych okupacji tureckich, włoskich i niemieckich.

  • Archeologiczne odkrycia dzięki katastrofie. Większość zabytków antycznych odkryto podczas wykopalisk przeprowadzonych przez Włochów po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1933 roku, w czasie gdy wyspa znajdowała się pod okupacją faszystowską – ironia historii sprawiła, że zniszczenie doprowadziło do odkrycia skarbów przeszłości.

Najważniejsze atrakcje na wyspie Kos odkryjesz podczas wakacji z Rainbow!

Kos udowadnia, że wielkość nie ma znaczenia – na przestrzeni zaledwie 40 kilometrów kryje się prawdziwe bogactwo atrakcji. Miasto Kos z jego Muzeum Archeologicznym, starożytną Agorą i Casa Romana to prawdziwa podróż w czasie. Spotkania z mieszkańcami, którzy z dumą opowiadają o swoim dziedzictwie, sprawiają, że historia przestaje być jedynie przeszłością – nagle staje się zadziwiająco aktualna, zadziwiająco obecna.

Wakacje na Kos z Rainbow to także odkrywanie ukrytych skarbów natury. Gorące źródła w Embros, gdzie wulkaniczne wody mieszają się z morską falą, czy Paradise Beach z bąbelkami gazów wydobywającymi się z dna – to doświadczenia, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Dodaj do tego spacery po Lesie Pawi, gdzie majestatyczne ptaki sprowadzone przez Aleksandra Wielkiego wciąż przechadzają się wśród górskich strumieni, a otrzymasz wakacje pełne niespodzianek.

Kos jest także idealną bazą wypadową na sąsiednie wyspy. Jednodniowa wyprawa promem na wulkaniczny Nisyros czy spokojne Pserimos pozwala na poznanie różnych charakterów Dodekanezu bez męczących przeprowadzek. Każda z tych wysp ma swój niepowtarzalny klimat i opowieść do zdradzenia.

Urzekające tereny przyrodnicze kontrastują z wręcz karaibskim urokiem niektórych plaż, tworząc kompozycję idealną dla każdego typu podróżnika. Rainbow zapewnia komfortową bazę, z której możesz swobodnie eksplorować wszystkie te cuda, wiedząc, że po dniu pełnym wrażeń czeka Cię zasłużony odpoczynek.

Przekonaj się sam, dlaczego Kos zdobywa serca podróżników z całego świata – sprawdź naszą ofertę wakacji w Grecji i zarezerwuj swoją przygodę już dziś!

Data Aktualizacji: 10.07.2025
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Aleksandra Seń

Jestem wrocławianką z przekonania. Na nadodrzańskich ulicach w cieniu przykurzonych kamienic znalazłam inspirację dla projektu doktorskiego, który poświęciłam historii mówionej stolicy Dolnego Śląska. Wolny czas spędzam w Sudetach, realizując kolejne wyzwania trekkingowe. Interesuję się historią, dziedzictwem materialnym, powojennymi migracjami, literaturą małej ojczyzny. W podróżach szukam autentycznego doświadczenia mieszkańców, eksplorując ich codzienność. Każdy wyjazd poprzedzam gruntownym przygotowaniem – pomogę także Tobie stworzyć listę must-see i opowiem, gdzie się zatrzymać, by najlepiej poznać klimat miejsca.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.