Czy wiesz, że miasto Kos jest kulturalnym centrum wyspy już od czasów antycznych? Możesz tu na przykład posłuchać koncertów w amfiteatrze wybudowanym w II wieku p.n.e. albo odwiedzić odrestaurowaną rzymską willę liczącą ponad 30 sal! A jeśli chcesz się nacieszyć spektakularnym widokiem stolicy, udaj się na wzgórze, gdzie zwiedzisz najważniejsze centrum uzdrowiskowe z czasów starożytnych - świątynię boga Asklepiosa wraz ze świetnie rozwiniętą antyczną infrastrukturą turystyczną.
Asklepion był prawdopodobnie pierwszym szpitalem na świecie. Wybudowany na cześć ojca medycyny Hipokratesa, dziś jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem wyspy Kos. To jednak nie koniec miejsc związanych ze starożytnym lekarzem. W samym centrum stolicy rośnie drzewo, przy którym swoje teorie głosił Hipokrates. Co prawda liczy ono pół wieku, ale wniosło się na starym pniu drzewa, który pamiętał nauki Hipokratesa, bo rósł tu aż 2400 lat temu.
Podążanie śladami lekarza-naukowca to niewątpliwie jedna z najbardziej intrygujących atrakcji Kos zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Nieopodal, przy wejściu do portu miasta, średniowieczni rycerze wybudowali imponujący zamek, aby obronić wyspę przed najeźdźcą tureckim. Zamek Neratzia, częściowo zniszczony w roku 1945 przez potężne trzęsienie ziemi jest dziś dostępny dla zwiedzających. Wykorzystaj to, aby przenieść się w czasy rycerzy podbijających Dodekanez!
A jeśli drzemie w tobie dusza odkrywcy, koniecznie udaj się do pobliskiego Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzono wszystko to, co odkryto na terenie Asklepionu i jego okolic. Ponadto, blisko portu starożytni Grecy zorganizowali sobie idealne miejsce spotkań i wymiany handlowej, Agorę - w czasach antycznych była sercem stolicy. Nie brakuje tam świątyń regularnie kiedyś odwiedzanych przez pielgrzymów. Nie istniało na tej wyspie miejsce, które by bardziej tętniło życiem niż Agora. Zwiedzanie tego wielkiego starożytnego rynku to prawdziwa podróż w czasie!
Zobacz też: Greckie perełki – Milos, Naxos, Kos. Największe atrakcje greckich wysepek
Białe fasady i niebieskie okiennice, sielankowe tawerny z lokalnymi przysmakami, miejscowe wyroby oferowane przez greckich górali, aromatyczny zapach ziół, a wśród tradycyjnych domów urokliwy kościółek i niewielki plac będący miejscem spotkań mieszkańców. Tak wygląda bajkowa wioska Zia, niepowtarzalna atrakcja wyspy Kos.
Leży na zboczach gór Dikeos wśród bujnych szmaragdowych lasów, górskich strumieni i wodospadów. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki na różne części Kos oraz na sąsiednie wyspy Kalymnos i Pserimos. Udaj się pieszo do centrum wioski, podziwiając po drodze zabytkowe młyny wodne, kup misterne rękodzieła od miejscowych rzemieślników, zrelaksuj się na tarasie widokowym którejś z tawern i sfotografuj spektakularne zachody słońca. Co jeszcze warto zobaczyć na Kos? W ciągu dnia wyrusz z Zii pięknym górskim szlakiem, aby zdobyć najwyższy szczyt na wyspie, Dikeos. Nie przegap po drodze okazji do nabycia świeżych przypraw i ziół leczniczych zbieranych przez mieszkańców gór. Koniecznie spróbuj tu również miejscowej kanelady - tradycyjnego napoju na bazie cynamonu.
To może Cię zainteresować: Co warto przywieźć z greckich wakacji?
Stare domy wyrzeźbione z lokalnego kamienia były kiedyś istnym dziełem sztuki. Dawno temu tętniło w nich życie, a dziś z opuszczonych zabudowań wyrastają chwasty. Dlaczego tak się stało? Otóż mieszkańcy tej malowniczej wioski przegrali okrutną walkę z epidemią cholery. Część ludzi zmarła zaatakowana straszliwą zarazą, a pozostali uciekli przed nią w panice.
Na początku XIX wieku wioska przeżywała szybki rozwój. Na stromych zboczach osady pasły się liczne kozy, a w samym centrum Pyli codziennie gromadzili się jej mieszkańcy i podziwiali wspaniały widok na rozciągającą się pod nimi dolinę. W 1830 roku ich sielankową codzienność zniszczyła cholera, a dorobek ich życia popadł w ruinę.
Dziś na Kos zwiedzanie Palio Pyli oznacza wyłącznie spacerowanie tymi samymi drogami, co dawni tubylcy, zastanawiając się, jak wyglądało ich życie ponad 200 lat temu. Koniecznie odwiedź stare kościoły i udaj się na zamek bizantyjski, który góruje nad osadą od tysiąca lat. 3 kilometry dalej znajduje się nowa wioska Pyli, gdzie można oglądać do dziś zamieszkane domy z poprzedniego wieku. Jeden z nich jest dostępny dla zwiedzających. Wejdź do środka i zobacz jego ponad stuletnie wnętrze!
Nazwa Alikies pochodzi od greckiego słowa alati, co oznacza sól. Wydobywano ją w tym miejscu do roku 1989. Dziś porzucone budynki przypominają przechodniom o dawnych metodach pozyskiwania soli z jeziora Alikies, a sam zbiornik wodny przyciąga swoim magicznym wyglądem. Kiedy jezioro wysycha, krajobraz nabiera arktycznego wyglądu! Sól nadaje biały kolor całej podmokłej krainie, co sprawia, że możesz mieć niepowtarzalne zdjęcia w letnich ubraniach na tle podbiegunowego krajobrazu.
Dzięki swojej bogatej przyrodzie Alikies jest na liście Natura 2000. W czasie, gdy jezioro napełnia się wodą, sfotografuj kilkadziesiąt gatunków ptaków, które tu migrują. Imponujące wrażenie robią stada różowych flamingów szukające w wodzie pożywienia. Ulubioną porą dnia przyjeżdżających tu fotografów jest późne popołudnie, bo na Kos warto zobaczyć niepowtarzalny zachód słońca z latającymi na jego tle flamingami. Miłośnicy ptaków znajdą tu również tadorny, pelikany, kaczki krzyżówki, szare czaple, pustułki, czajki, sokoły, szablodzioby, szczudłaki i wiele innych gatunków, niektóre bardzo rzadkie! Ponadto, w okolicach jeziora organizowane są przejażdżki konno - kolejna wspaniała atrakcja wyspy Kos.
Czy wiesz, że na Kos znajduje się naturalny basen skalny z gorącymi wodami leczniczymi? W grotach ukryte są ciepłe źródła, które według przeprowadzonych badań doskonale leczą wszelkie zmiany skórne i pozwalają skórze zachować młody wygląd. A to wszystko dlatego, że ich wody mają w swoim składzie mnóstwo minerałów. Między innymi jest tu sód, magnez, potas, siarka i wapń. Takiej atrakcji jak na Kos możesz już nie znaleźć!
Temperatura wody w basenie jest bardzo wysoka - wynosi prawie 50 stopni! Jednak, gdy miesza się ona z chłodniejszą wodą morską, całość staje się idealnym cieplutkim źródełkiem, w którym można się relaksować przez długie godziny, podziwiając jednocześnie wspaniałe wschodnie wybrzeże wyspy Kos. Temperatura wody jest zróżnicowana w zależności od miejsca w basenie. Bliżej szczelin skalnych woda jest cieplejsza, natomiast bliżej otwartego morza chłodniejsza.
Po prawej stronie wybrzeża ujrzysz pękniętą skałę, z której wypływa gorące źródło, aby natychmiast wymieszać się z wodami otwartego morza. Wiedząc o tym, masz możliwość wybrania temperatury wedle własnego uznania. Podczas leczniczej kąpieli należy pamiętać o zdjęciu srebrnej biżuterii, która wejdzie w reakcję z siarką i będzie wymagać czyszczenia. Od źródeł Embros odchodzi ładna plaża Fokas o długości 250 m. Wzięła ona nazwę od kościoła bizantyjskiego, który kiedyś nad nią górował na niewielkim wzniesieniu przylądka.
Tigaki i Marmari to piękne, przestronne, piaszczyste plaże wyspy Kos. Słyną z najlepszej cyrkulacji powietrza i sprzyjających wiatrów, dzięki czemu w górze możemy ujrzeć latawce, a w dole śmigających na deskach surferów. Nie brakuje tam również miłośników kitesurfingu.
Szukasz spokojnego morza i płytkiej wody? Jeśli tak to wybierz się na plażę Agios Stefanos. Łagodne zejście do morza i aksamitne piaszczyste dno są idealne dla dzieci. Lubią je także miłośnicy snorkelingu. Natomiast zwolennicy mniej typowych atrakcji wyspy Kos mogą wypożyczyć rower wodny i dopłynąć nim na pobliską malowniczą wysepkę Kastri z kapliczką Świętego Mikołaja, patrona wszystkich Greków pracujących na morzu. Chcesz się relaksować i jednocześnie zwiedzać zabytki na Kos? To świetnie, bo na plaży Agios Stefanos zobaczysz bazyliki z V w. n.e. Możesz wejść do ich pozostałości i przenieść się w czasy bizantyjskie.
Paradise beach to plaża jak z baśni. Drobny biały piasek i turkusowa woda - możesz chodzić po tym delikatnym dnie aż przez 40 metrów w głąb morza bez obaw. Czy wiesz, że pod tą plażą znajdują się pozostałości bardzo starego wulkanu? Dzięki temu z dna morza wydobywają się na powierzchnię drobne bąbelki.
Przeczytaj też: Plaże Grecji – top 13 najpiękniejszych plaż w Grecji
Bary, restauracje, kluby nocne, dyskoteki, a wśród tych zabudowań wielkie, bajeczne palmy… To właśnie Kardamena - nowoczesne, zadbane i uporządkowane imprezowe miasteczko zbudowane na ruinach starożytnego miasta Alasarna. Co roku odbywa się tu festiwal Alasarny, podczas którego można posłuchać koncertów, obejrzeć przedstawienia teatralne i wystawy malarskie, zobaczyć tradycyjne tańce (spektakularna atrakcja wyspy Kos!) oraz przyjrzeć się zawodom w kolarstwie lub w dawnych grach planszowych. Kardamena jest wielką i zarazem elegancką imprezownią, gdzie możesz uczestniczyć zarówno w rozrywkach nowoczesnych oraz międzynarodowych, jak i w zabawach lokalnych podkreślających unikatową tradycję wyspy. Nie przegap fantastycznej zabawy!