Co warto zobaczyć w Gruzji – 12 najważniejszych atrakcji

Jedna z gruzińskich legend mówi, że kiedy Bóg stwarzał świat, wyjątkowo upodobał sobie Gruzję i postanowił, że to właśnie tam będzie odpoczywać po skończonej pracy. Gdy przyszło jednak do podziału ziemi między poszczególne narody, Gruzini otrzymali ten jeden z najpiękniejszych zakątków globu w nagrodę za to, że w przeciwieństwie do innych nacji zachowali spokój. Jak w wielu różnych legendach, tak i w tej jest ziarnko prawdy – Gruzja faktycznie jest idealnym miejscem na wypoczynek: są tam zarówno piękne plaże, jak i wysokie góry. Samych atrakcji turystycznych jest natomiast w Gruzji tak dużo, że z pewnością wrócicie tam jeszcze kiedyś, by zwiedzić region, na który ostatnim razem zabrakło Wam czasu. Zanim jednak to nastąpi, pozwólcie, że pomożemy wam w planowaniu pierwszej wyprawy – oto 12 naszym zdaniem najważniejszych atrakcji Gruzji.

Kazbek

Mekka miłośników turystyki wysokogórskiej. Wysoki na 5034 metry wygasły wulkan (ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu) to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu i najwyższy szczyt we wschodniej Gruzji. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października, ale turyści mniej zaprawieni w bojach znajdą także sporo ciekawych tras widokowych – około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie tzw. Gruzińska Droga Wojenna, a u podnóża Kazbeku znajduje się jedna z największych atrakcji kraju, Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy.

Cminda Sameba

Ikona Gruzji i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tej części świata. Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy, został wzniesiony w XIV wieku na wysokości 2170 m n.p.m, u stóp Kazbeku, na trasie tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej. Dostać się można do niego samochodem, konno lub pieszo (spacer z miejscowości Kazbegi trwa około godziny). Dla tych, którzy mają ochotę napawać się jednym z najpiękniejszych widoków na świecie, klasztor oferuje kilka miejsc noclegowych. Zaprawieni w bojach mogą także rozbić namiot na okolicznych łąkach.





Wardzia

Oszałamiające rozmachem i niezwykłymi widokami miasto skalne, idealne na jednodniową wyprawę (leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych). Początki Wardzi sięgają XII wieku, zaś w latach największego rozkwitu kompleks liczył ponad trzy tysiące komnat rozmieszczonych na 13. kondygnacjach. Obecnie skalne miasto znajduje się pod ochroną – do zwiedzania dla turystów zostało udostępnionych ok. trzysta pomieszczeń. Codziennie dojeżdża tu bus z miasta Achalkalaki.




Tbilisi

Stolica i największe miasto Gruzji. Jego korzenie sięgają III i IV wieku p.n.e. Do największych atrakcji Tbilisi należą m.in. Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie miasta, Sobór Trójcy Świętej – trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie, oraz kościół ojca Dawida (Mama Dawiti) – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, przy którym znajduje się panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. W Tbilisi warto także pospacerować po zrekonstruowanej niedawno starej części miasta oraz koniecznie odwiedzić słynne łaźnie (banie).





Górna Swanetia

Północno-zachodni region Gruzji, ze stolicą w Zugdidi. Ze względu na izolację od reszty świata (Górna Swanetia jest otoczona przez wysokie pasma górskie) wytworzyła się tu specyficzna, endemiczna kultura. Mieszkańcy regionu mówią własnym dialektem, mają inne obyczaje, a ich kuchnia uchodzi za znacznie pikantniejszą niż w reszcie kraju. Podziwiać tu można średniowieczną architekturę nieistniejącą w żadnym innym regionie świata. Charakterystyczne dla Swanetii są zwłaszcza górujące nad wioskami domy-wieże, pełniące funkcje zarówno mieszkalne, jak i obronne – w samej wsi Chazhashi zachowało się do dziś około dwieście takich budowli. Region Górnej Swanetii został w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.





Katedra Bagrati i monastyr Gelat

Położona na szczycie wzgórza Ukimerioni w Kutaisi, w zachodniej Gruzji, katedra została zbudowana w XI wieku za panowania króla Bagrata III – uchodzi za arcydzieło architektury sakralnej i przyciąga pielgrzymów oraz turystów z całego świata. Wybudowana na planie krzyża, posiada bogato zdobione kapitały, filary i sklepienia. Tuż obok katedry w kierunku wschodnim znajdują się ruiny pałacu-cytadeli z VI wieku. Nieco dalej (ok. 10 kilometrów od Kutaisi) znajduje się jeszcze jeden słynny zabytek gruznińskiej architektury sakralnej – monastyr Gelati. Przez stulecia był on jednym z głównych kulturowych i intelektualnych ośrodków Gruzji. Został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego – jak głosi legenda, król osobiście brał udział w jego budowie. Po śmierci zresztą został tam pochowany. Do dziś zachowała się tu pokaźna liczba wspaniałych fresków i cennych rękopisów. Najstarsze z nich liczą sobie nawet 800 lat. Monastyr Gelati wraz z katedrą Bagrati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Kachetia

Region we wschodniej Gruzji ze stolicą w Telawi, słynący głównie z wyśmienitych win oraz wyjątkowo gościnnych mieszkańców. Do największych atrakcji historycznych Kachetiii należy kompleks monastyrów Dawid Garedża, monastyr Alawerdi, miasto-forteca Udżarma oraz znane z malowniczych widoków urocze miasteczko Sighnaghi. Podczas wizyty w regionie warto jednak poświęcić swój czas przede wszystkim na degustacje lokalnych win – większość z nich jest produkowana tradycyjnymi, znanymi od wieków metodami, dzięki którym są one w pełni organiczne i wyjątkowo czyste.



Upliscyche

Słynne, starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, leżące około 10 km na wschód od Gori. Początki Upliscyche datowane są na V wiek p.n.e. – ulokowane w centrum starożytnego królestwa Kartlii, stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. W XIV wieku, po najazdach mongolskich, praktycznie opustoszało. Dziś, udostępniony turystom kompleks miejski, uchodzi za jedną z największych atrakcji Gruzji – został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Mccheta





Położona na północ od Tbilisi, dawna stolica Gruzji, to jedno z najstarszych miast regionu – mieszczą się tu najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie, m.in. Sweti Cchoweli, monastyr Dżwari i klasztor Samtawro. Oprócz zabytków sztuki sakralnej warto zwiedzić także twierdzę Armasciche oraz ruiny pałacu królów iberyjskich. Obecnie Mccheta posiada status miasta-muzeum i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek Chertwisi

Jeden z najstarszych zamków w Gruzji – leżący na trasie z Achalciche do Wardzi, na wysokim, skalistym wzgórzu w kanionie u zbiegu rzek Kura Dżawachecka i Kura Artaauska. Obecnie stanowi jedną z oryginalniejszych atrakcji kraju: miejsce jest całkowicie opustoszałe i pasą się w nim okoliczne krowy, zaś sceneria przywodzi na myśl romanse gotyckie i horrory.



Data Publikacji: 03.04.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.
krajobraz kierunku
Evia – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeChoć dziś kusi spokojem, według dawnych wierzeń zrodziła się z boskiego gniewu. Tu niezwykłość splata się z codziennością, natura i historia przemawiają jednym głosem, a każdy zakątek tchnie autentycznością. To azyl dla tych, którzy pragną uciec od turystycznego zgiełku, zanurzyć się w rytmie prostego życia i doświadczyć niezwykłej różnorodności – kulturowej, historycznej oraz krajobrazowej. Wolna od tłumów, bez filtrów, prawdziwa – Evia – Grecja w najczystszej postaci.