Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?

„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!

Meksykańskie Acapulco - kurort z historią

Przede wszystkim należy podkreślić, że Acapulco w przeciwieństwie do kurortów, które powstały kilkadziesiąt lat temu na potrzeby turystyki ma bardzo długą i bogatą historię.

Już w czasach prehiszpańskich osiedlili się tam ludzie, a z racji strategicznego położenia nad Oceanem Spokojnym, prowadzili kontakty handlowe. W VII wieku dotarli tam mieszkańcy miasta Teotihuacan ze środkowego Meksyku, a nieco później Majowie przez cieśninę Tehuantepec. W XV wieku tereny dzisiejszego Acapulco przeszły pod panowanie imperium azteckiego, a w XVI wieku. Kiedy Hiszpanie podbili Azteków, powstał port, z którego wypływały statki do Azji.

Wycieczki do Acapulco stały się sławne w latach 50., kiedy wakacje w Meksyku zaczęli spędzać sławni i bogaci. Przebywał tam m.in. John F. Kennedy, Elizabeth Taylor, Elvis Presley i Marylin Monroe. W samym mieście lub jego okolicach nakręcono wiele znanych filmów, np. “Dama z Szanghaju” lub “Przygody Tarzana”. Aktor, który grał rolę Tarzana, Johnny Weissmüller, tak zachwycił się Acapulco, że postanowił tam zamieszkać na stałe. Przez następne dekady wille w Acapulco kupili Michael Jackson, Ricky Martin, Placido Domingo czy Julio Iglesias.

Wakacje w Acapulco dzisiaj

Dzisiaj Acapulco to wciąż popularny kurort, do którego na wakacje przybywają zarówno turyści meksykańscy, jak i zagraniczni. Znajduje się ok. 400 km na południe od miasta Meksyk.

Strefa turystyczna dzieli się na 3 części:

  • Starą (Acapulco Viejo),
  • Złotą (Acapulco Dorado) – powstała w latach 1960-80,
  • Diamentową (Acapulco Diamante).

W najnowszej strefie turystycznej Acapulco znajdują się wielkie hoteli typu all inclusive oraz butikowe rezydencje z prywatnym zejściem do plaży. Spędzając czas na plaży w Meksyku, można pływać, nurkować, opalać się, uprawiać sporty wodne, ale również poznać ciekawą historię regionu.

W ostatnich latach meksykańskie Acapulco zyskało opinię opuszczonego kurortu ze względu na rosnącą popularność Riwiery Majańskiej oraz wzrostu przestępczości w stanie Guerrero. Jest to jednak wizerunek mocno przesadzony – do Acapulco na wakacje dalej przyjeżdża bardzo dużo turystów. To jedna z ulubionych miejscowości wypoczynkowych mieszkańców stolicy, którzy w każdy długi weekend czy święta tłumnie przybywają nad ocean.

Poza tym Acapulco to „miasto, które nigdy nie śpi”. Nocą ożywa życie w barach i klubach. Po ulicach jeżdżą dorożki ozdobione światełkami w stylu bajek Disneya oraz miejskie autobusy, w których leci głośna rozrywkowa muzyka.

Atrakcje Acapulco - rejs po zatoce św. Łucji

Acapulco położone jest na wybrzeżu malowniczej zatoki Św. Łucji (Bahía de Santa Lucia), którą z 3 stron zamykają szczyty gór Sierra Madre del Sur. Jedną z głównych atrakcji w Acapulco jest rejs statkiem po zatoce. Podczas takiej wycieczki fakultatywnej w Meksyku można zobaczyć od strony morza wybrzeże usłane hotelami oraz wille bogaczy ukryte wśród skał, a także podziwiać piękny zachód słońca, gdy statek wypływa na otwarty ocean.

W Acapulco takie wycieczki odbywają się 2 razy dziennie - w południe i o godzinie 16:30. Zdecydowanie jest to jedna z najprzyjemniejszych i najciekawszych form zwiedzania tej części Meksyku. Jeśli ktoś woli popływać w bardziej luksusowej otoczce, istnieje możliwość wynajęcia prywatnego jachtu.

Wycieczka pełna wrażeń, czyli La Quebrada

La Quebrada to ponad 40-metrowa skała, ze szczytu, której 5 razy dziennie skaczą do wody tzw. clavadistas, czyli wysportowani skoczkowie. Skoki, które, w latach 30. były spontaniczną rozrywką mieszkańców, dzisiaj stały się mrożącym krew w żyłach pokazem przyciągającym tłumy.

Skoczkowie muszą wyliczyć moment, w którym fale osiągają najwyższy punkt, a głębokość wody wynosi ok. 4 metry - inaczej narażają się na śmierć. Brawurowe pokazy odbywają się w godzinach 13:00, 19:30, 20:30, 21:30 oraz 22:30, a wstęp jest płatny. Skoki można obserwować z balkonu pobliskiej restauracji El Mirador lub specjalnie do tego przygotowanego tarasu. Clavadistas najpierw schodzą po schodach, a potem przepływają na drugą stronę zatoczki i sprawnie wspinają się na szczyt skały, na którym postawione są dwie kapliczki. Przeważnie jest 5 skoczków, a jeden z nich skacze z najwyższego punktu. Cały pokaz trwa około 30 minut. Takiej atrakcji jak w Acapulco nie znajdziesz nigdzie indziej!

Co warto zobaczyć w Acapulco? Kaplica Pokoju

La Capilla de la Paz znajduje się na najwyższym szczycie w granicach Acapulco - górze El Guitarrón (402 m n.p.m.). Została ufundowana przez małżeństwo de Trouyet, którzy w 1967 roku stracili swoich dwóch synów w wypadku samolotowym. Po tym tragicznym wydarzeniu postawili wznieść pomnik w postaci dłoni złożonych w geście modlitwy symbolizujących braterską więź.

Obok pomnika znajduje się 42-metrowy krzyż oraz ekumeniczna kaplica, w której wyznawcy różnych religii mogą modlić się lub odprawić mszę. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama zatoki i Acapulco w Meksyku, a sama droga, która prowadzi do kaplicy, jest również niezwykle malownicza.

Fort San Diego w Acapulco

Jako że w czasach kolonialnych Acapulco w Meksyku było bardzo ważnym portem, z którego prowadził szlak morski do Azji, często w okolicach dochodziło do ataków piratów. W XVII wieku Hiszpanie wybudowali więc fortecę chroniącą galeony przypływające z Manili, których ładunek (np. kość słoniowa, porcelana, przyprawy) transportowano potem drogą lądową do portu Veracruz. Jest to jeden z największych fortów morskich położonych na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Od 1949 roku jest pod opieką Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, a wewnątrz mieści się muzeum. Warto jednak zwiedzić te atrakcje Acapulco, aby lepiej poznać kolonialną historię miasta. Od czasu do czasu w muzeum organizowane są również wystawy sztuk plastycznych.

Acapulco - wycieczka na wyspę La Roqueta

To niewielka wyspa położona w zatoce św. Łucji. Pływają na nią łódki z przezroczystym dnem, więc sam rejs jest już dużą atrakcją Acapulco. Po drodze można podziwiać kolorowe ryby oraz podwodną figurkę Maryi Królowej Mórz, do której modlą się rybacy.

Na wyspie znajduje się latarnia morska, tropikalna przyroda oraz piękne plaże, z których można wybrać się na nurkowanie czy przejazd skuterem wodnym. Fale są tam niewielkie, więc jest to idealne miejsce do pływania dla dzieci.

Plac El Zócalo z katedrą w Acapulco

Jak każde większe miasto, również Acapulco posiada główny plac zwany El Zócalo. Znajduje się na nim katedra pod wezwaniem Matki Bożej Opiekunki Samotnych. Obecny wygląd kościoła zawdzięcza się architektowi Adamowi Boari, który zaprojektował również Pałac Sztuk Pięknych w mieście Meksyk.

Katedra powstała na początku XX wieku i ma w sobie elementy w stylu bizantyjskim. Na placu obecnie znajdują się kawiarnie, stragany z pamiątkami i ławki. To dobre miejsce do odpoczynku, można też stamtąd łatwo dostać się na nadmorski deptak, tzw. El Malecón.

Polecane wycieczki

Acapulco - atrakcje w okolicy

Jeśli ktoś ma więcej czasu, warto wyjechać z Acapulco, aby poznać bardziej dziewicze tereny wybrzeża pacyficznego. Co warto zobaczyć? Kilkanaście kilometrów za miastem znajduje się mierzeja tworząca lagunę Coyuca, po której można się przepłynąć łodzią motorową, podziwiając tropikalną florę i faunę. Wybrzeże oceanu to miejsce, gdzie samice żółwi składają jajeczka, a turyści mają możliwość pomóc małym wykluwającym się żółwikom dotrzeć do wody. W ten sposób wspierają zachowanie populacji żółwi w Meksyku.

Na wschód od miasta znajduje się druga, mniejsza zatoka Puerto Marques. Fale są tam łagodniejsze niż w Acapulco. To idealne miejsce do plażowania oraz spróbowania dań z owoców morza.

Autorka: Iwona Klemczak

Data Publikacji: 03.03.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.