Apteczka na wyjazd wakacyjny - lista leków. Co warto zabrać na wakacje?

Pakowanie się na wakacyjny wyjazd jest jednym z najmniej ulubionych zajęć przed wymarzonym urlopem. Niestety jest to również jedno z tych zadań, których nie da się uniknąć przed podróżą. Jeśli jednak zabierzesz się do tego w odpowiedni i przemyślany sposób, nie będzie ono aż tak uciążliwe i stresujące. Jednym z bardzo ważnych elementów, o którym łatwo zapomnieć, jest spakowanie podręcznej apteczki turystycznej na wakacje. Podręczna oznacza, że ma być ona na tyle mała, by nie zajmować połowy bagażu, ale jednocześnie bardzo dobrze zaopatrzona. Wyposażenie apteczki może ulegać pewnym modyfikacjom, w zależności od takich czynników jak: kierunek wyjazdu, rodzaj wycieczki, ilość osób dorosłych i dzieci. Są jednak pewne artykuły, które powinny znaleźć się w każdej porządnej apteczce podróżnej. Sprawdź, co zabrać ze sobą na wakacje i które podstawowe leki powinny znaleźć się na liście.

Apteczka podróżna na wakacje - środki opatrunkowe na skaleczenia, otarcia, poparzenia

Przygotowanie apteczki idealnej warto zacząć od znalezienia odpowiedniej kosmetyczki lub plastikowego pojemnika, które posłużą jako twoja baza leków oraz opatrunków. Materiałowa saszetka jest zdecydowanie lżejsza i bardziej poręczna, ale z kolei plastikowy pojemnik jest bardziej wytrzymały i zapewnia lepszą ochronę swojej zawartości. Przy wyborze opakowania zastanów się, czy apteczka wakacyjna będzie przewożona w Twoim bagażu podręcznym, czy rejestrowanym, w walizce czy w plecaku. Te z pozoru błahe kwestie mają dość istotne znaczenie przy zapewnieniu właściwej ochrony przewożonym medykamentom. A oto poglądowa lista rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej porządnej apteczce na wakacje:

  • plaster z opatrunkiem– to jest pozycja obowiązkowa i jedna z tych, które raczej na pewno podczas wyjazdu znajdą zastosowanie. Najczęstszymi urazami, jakich można doznać na urlopie, są drobne skaleczenia i otarcia, które można łatwo i szybko zabezpieczyć przed zabrudzeniem przy pomocy plastra. Możesz wziąć zestaw o różnych kształtach i rozmiarach lub zdecydować się na wersję uniwersalną do cięcia. Najlepiej sprawdzają się plastry elastyczne oraz wodoodporne, które są łatwe w aplikacji i dość wytrzymałe.
  • jednorazowe chusteczki antyseptyczne– chusteczki nawilżone płynem antybakteryjnym lub do dezynfekcji idealnie sprawdzą się do przemycia skaleczenia przed przyklejeniem plastra z opatrunkiem. Takie chusteczki można również wykorzystać do przetarcia powierzchni, na których najczęściej gromadzą się zarazki.
  • płyn antyseptyczny– służy do dezynfekcji, zawiera związki bakteriobójcze i grzybobójcze. Można go stosować na skaleczenia, otarcia i drobne rany, ale dzięki właściwościom chłodzącym oraz łagodzącym sprawdzi się również przy oparzeniach słonecznych i po ukąszeniach owadów.
  • woda utleniona - przyda się do oczyszczenia rany lub otarcia. Bardzo często jest podstawowym elementem apteczki na wyjazd z dzieckiem.
  • żel antybakteryjny - pomoże Ci odkazić ręce po posiłku albo w trakcie wycieczki.
  • maść antybiotykowa – w większości przypadków, jeśli prawidłowo umyjesz, zdezynfekujesz i opatrzysz ranę, jej zastosowanie nie będzie konieczne, ale zawsze lepiej mieć ją pod ręką. Lek zawiera zazwyczaj kombinację trzech antybiotyków o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, dzięki czemu zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i skaleczeń.
  • gaza jałowa– to podstawowy środek przy większych lub głębszych skaleczeniach, których opatrzenie wymaga środków opatrunkowych o większej chłonności.
  • pęseta– może okazać się bardzo przydatna przy oczyszczaniu skaleczeń, z jej pomocą łatwiej usunąć na przykład wbitą drzazgę czy żądło po ukąszeniu owada.
  • nożyczki – najlepiej małe i bardzo ostre, przydadzą się do przycięcia gazy lub plastra do odpowiednich rozmiarów.

Powyższe wskazówki pomogą Ci w dokładniejszym opracowaniu listy rzeczy, których możesz potrzebować w swoim podręcznym zestawie medycznym. Pamiętaj, że nie jest to kompletna i uniwersalna zawartość apteczki w podróży - dokładna ilość i rodzaj artykułów zależy od kilku czynników, przede wszystkim od charakteru planowanego wyjazdu oraz kraju docelowego, do którego jedziesz. Nasze podpowiedzi z pewnością wyznaczą Ci konkretny kierunek i sprawią, że zestaw rzeczy, którą warto zabrać na wyjazd, stanie się dla Ciebie podstawą pakowania się na wakacje.

Wakacyjna apteczka na wyjazd - lista leków, które warto zabrać

Nawet podczas wymarzonych i wyczekiwanych wakacji za granicę może się przydarzyć, że kogoś zacznie boleć gardło albo ktoś będzie mieć gorączkę lub problemy z prawidłowym trawieniem. Takich sytuacji nie da się przewidzieć, ale z pewnością warto być na nie przygotowanym. Po co tracić czas na zakup leków w zagranicznej aptece, jeśli można mieć ze sobą podstawowe środki na chorobę lokomocyjną czy inne tabletki. Przed podróżą warto spakować do apteczki:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - niektóre z medykamentów mogą być na receptę albo trudno dostępne w zależności od lokalizacji, więc warto mieć ze sobą odpowiedni zapas. Wybierz te, które najlepiej na Ciebie działają.
  • leki na ból gardła - tabletki do ssania z pewnością pomogą, jeśli Ty lub któryś z członków rodziny przeziębi się z powodu zbyt niskiej temperatury wywołanej przez klimatyzację.
  • leki na kaszel - w formie syropu lub tabletek.
  • leki na chorobę lokomocyjną - szczególnie przydatne podczas wakacji z dziećmi. W trakcie wycieczek objazdowych na terenach górskich wymioty również mogą się pojawić, więc lepiej być przygotowanym.
  • leki przeciwbiegunkowe - mogą się przydać podczas egzotycznych wakacji, w regionach, gdzie picie wody z kranu nie jest rekomendowane. W przypadku nudności i biegunki nie warto czekać. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, zacznij przed urlopem brać probiotyki.
  • środki przeczyszczające na zaparcia - odpowiednie leki na pewno Ci ulżą.
  • zapas leków przyjmowanych stale - przed wyjazdem na urlop udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i upewnij się, że masz odpowiednią ilość niezbędnych medykamentów.

Pamiętaj, że nie musisz zabierać całych pudełek - kilka sztuk albo jeden listek wystarczy. Nie zapomnij o spakowaniu ulotek z dawkowaniem. Oprócz leków na pewno niezbędny jest także filtr do opalania z SPF, a także żel łagodzący, który pozwoli odetchnąć Twojej skórze po wielu godzinach na słońcu.

Przede wszystkim zastanów się, z jakimi artykułami może być problem w miejscu docelowym. Jeśli jedziesz do eleganckiego kurortu lub na zwiedzanie dużych miast, to z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że w razie potrzeby kupisz wszystko, co będzie potrzebne i wystarczy, że weźmiesz tylko kilka podstawowych artykułów, jak środki przeciwbólowe i leki przyjmowane na stałe. Jeśli jednak jedziesz na egzotyczne wakacje, w bardzo odległe i słabo rozwinięte regiony, to Twoja apteczka powinna być zdecydowanie bogatsza i dobrze zaopatrzona. Wtedy należy zabrać środki odstraszające owady tropikalne oraz płyny na komary czy kleszcze. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który powinien pomóc Ci w sporządzeniu dokładniejszej listy. Możliwe, że przed wyjazdem czekają Cię dodatkowe szczepienia, bez których nie przekroczysz granicy. Przed każdym wyjazdem warto najpierw poznać zasady obowiązujące w danym państwie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W końcu urlop powinien sprawiać przyjemność!

Data Publikacji: 04.07.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.