Atrakcje na świecie

Atrakcje nad morzem. Co zwiedzić podczas pobytu nad Bałtykiem?

Każdego roku polskie wybrzeże Bałtyku przyciąga miliony odwiedzających. W głównej mierze są to turyści krajowi, ale w ostatnich latach zaczęło się też pojawiać coraz więcej obcokrajowców. Nic dziwnego, urlop nad polskim morzem może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza wtedy, jeśli połączy się wypoczynek ze zwiedzaniem, a ciekawych miejsc nad polską częścią Bałtyku nie brakuje, i to we wszystkich jej regionach. Zobacz co warto zwiedzić i jakie atrakcje czekają na ciebie nad morzem i zaplanuj tegoroczne wczasy w Polsce.

Największe atrakcje nad Morzem Bałtyckim

Atrakcji turystycznych nad Morzem Bałtyckim zdecydowanie nie brakuje. Wypoczynek w tej części Polski jest doskonałą opcją zarówno dla rodzin z dziećmi, singli, par, a także grup przyjaciół nastawionych na dobrą zabawę w nadmorskich klubach i dyskotekach. Nad polskim morzem z pewnością nie będą nudzić się wielbiciele aktywnego wypoczynku – jest tu mnóstwo ścieżek rowerowych, deptaków, szkół surfowania, pływania czy kitesurfingu. Miłośnicy zwiedzania również nie będą narzekali na brak atrakcji podczas letniego urlopu. Samo Trójmiasto jest pełne zabytków i urokliwych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wakacje nad morzem to także raj dla dzieci. Poza oczywistym plażowaniem i zabawami w piasku, najmłodsi wraz z rodzicami mogą udać się do Fokarium na Helu lub któregoś z licznych oceanariów, gdzie można zobaczyć niesamowite morskie stworzenia i choć na chwilę przenieść się do podwodnego świata.

Przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź jakie atrakcje turystyczne czekają na ciebie i twoich najbliższych nad Bałtykiem.

Atrakcje na Pomorzu Wschodnim – Trójmiasto, Hel i mniejsze nadmorskie miejscowości

Niekwestionowanym liderem polskiego Bałtyku, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów, jest oczywiście Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk. To hanzeatyckie niegdyś miasto pełne jest ciekawych zabytków, głównie gotyckich, ale nie brak też wspaniałych budowli renesansowych, manierystycznych czy barokowych. Najokazalsze z nich ulokowane są na Starym Mieście (jak np. budynek Starego Ratusza, kościół św. Katarzyny czy Wielki Młyn), ale nie mniej ciekawe jest też Główne Miasto (Dwór Artusa, Dom Uphagenów). Interesujących miejsc nie brakuje też w innych częściach Gdańska jak np. na Starym Przedmieściu, Wyspie Spichrzów w dzielnicy Orunia czy choćby na Westerplatte.

Powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego ubiegłego wieku Gdynia to z kolei gratka dla miłośników modernizmu. Większość ciekawych budowli znajduje się w Śródmieściu. Należą do nich m.in. zabudowania portowe, budynki administracyjne, kościoły i liczne kamienice. Nieco odmienne są dzielnice Kamienna Góra i Orłowo – tam z kolei dominują ciekawe architektonicznie wille i pensjonaty. Warto również odwiedzić tutejsze Muzeum Marynarki Wojennej oraz muzealny statek Dar Pomorza i okręt ORP Błyskawica. Całość dopełnia Akwarium Gdyńskie MIR.

W Sopocie z kolei koniecznie trzeba odwiedzić najsłynniejsze i najdłuższe w całej Polsce molo. Całość konstrukcji ma ok. 500 metrów długości, z czego przeszło 450 metrów wchodzi w głąb wód Zatoki Gdańskiej. Warto też przespacerować się nadmorskim deptakiem, gdzie m.in. usytuowany jest słynny Grand Hotel oraz przejść się po ulicy Bohaterów Monte Cassino, słynnym Monciaku, przy którym znajduje się m.in. bardzo ciekawy Krzywy Domek. Warto też wejść na tutejszą latarnię morską. Z góry rozpościera się imponujący widok na centralną część miasta.

Zdecydowana większość turystów udających się na wypoczynek nad Pomorze Wschodnie odwiedza Trójmiasto, ale co ciekawe, zazwyczaj na pobyt wybierają inne miejscowości tej części Bałtyku (choćby ze względu na wysokie ceny noclegów w Trójmieście). Bardzo popularny jest półwysep Helski. Znajdujący się na samym jego końcu Hel jest dość urokliwą miejscowością z interesującą zabudową (m.in. latarnia morska) i wartym odwiedzenia Muzeum Obrony Wybrzeża. Bezsprzecznie numerem jeden jest jednak tutejsze Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry. Inne ciekawe miejscowości znajdujące się na półwyspie to Jurata, Jastarnia, Kuźnica i Chałupy. Ta dawna rybacka osada, będąca obecnie prężnym kurortem, gdzie długa piaszczysta plaża i liczne szkółki dla miłośników surfingu i kitesurfingu przyciągają tłumy miłośników tego rodzaju aktywności.

Bardzo często odwiedzane jest też Władysławowo, usytuowane w miejscu, gdzie zaczyna się Półwysep Helski. Miejscowość słynie ze swoich plaż, przede wszystkim w dzielnicy Cetniewo, oraz alei Gwiazd Sportu – deptaku, na którym znajdują się wmurowane gwiazdy, upamiętniające legendy sportu. Do najpopularniejszych kurortów tej części wybrzeża należą też Jastrzębia Góra, słynna przede wszystkim z wysokiego, klifowego wybrzeża i ciekawej latarni morskiej w Rozewiu, oraz słynna ze swoich plaż Karwia. 

Atrakcje Mierzei Wiślanej

Ta część naszego wybrzeża Bałtyku często jest niedoceniana wśród turystów. Zupełnie niesłusznie, znajduje się tu bowiem wiele ciekawych miejscowości położonych zarówno od strony morza, a dokładniej nad Zatoką Gdańską, jak i nad Zalewem Wiślanym. W okolicy jest też sporo gospodarstw rybnych, z których wiele ma swoje własne przetwórnie i restauracje, gdzie można skosztować praktycznie wszystkich ryb poławianych w Bałtyku.

Najpopularniejsza miejscowość na mierzei to Krynica Morska. To właśnie tu znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych, a także różnych atrakcji dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wzdłuż piaszczystego brzegu ciągną się liczne ścieżki i szlaki turystyczne, którymi można dojść m.in. do wieży widokowej Góra Pirat, leżącej po drodze w kierunku granicy z Rosją. 

Przy wjeździe na mierzeję mieszczą się też urokliwe i - dzięki fantastycznym plażom - pełne turystów Kąty Rybackie, słynne obecnie z trwającego tam przekopu Mierzei Wiślanej, który ma skrócić drogę morską między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.

Na zachód od mierzei, w stronę Trójmiasta, ale w dalszym ciągu nad wybrzeżem Zatoki Gdańskiej, znajdują się też inne ciekawe miejscowości. Jedną z nich jest Sztutowo, gdzie znajduje się m.in. muzeum w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof oraz słynny Most Czterech Pancernych, most zwodzony, który pokazano w serialu "Czterej pancerni i pies" jako posterunek niemieckich żołnierzy, który zdobyła załoga Rudego 102. Po sąsiedzku leży też urokliwa miejscowość  Stegna, słynna choćby z Muzeum Bursztynu "Bursztynowa Komnata".

Nie mniej ciekawe są miejscowości z drugiej strony Zalewy Wiślanego, gdzie znajdują się m.in. Tolkmicko, gdzie można zobaczyć ciekawe pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, czy Frombork, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Mikołaja Kopernika i zobaczyć tutejszą Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Warto je odwiedzić podczas wakacji na Mierzei Wiślanej.

Goszcząc w nadmorskich kurortach tej części Polski, warto też pomyśleć o nieco dłuższej wycieczce i wybrać się np. do Elbląga, skąd można popłynąć w rejs po Kanale Elbląsko-Ostródzkim, albo nieco dalej do Malborka, by zwiedzić największy zamek, jaki wznieśli Krzyżacy na terenach dzisiejszej Polski.

Atrakcje turystyczne na Pomorzu Środkowym

Środkowa część polskiego wybrzeża, ciągnąca się przez ok. 200 km wzdłuż Bałtyku między Łebą na wschodzie a Mielnem na zachodzie, obfituje w wiele ciekawych miejsc – zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Sporo tu ciekawych miejscowości, szerokich plaż, wysokich wydm i przybrzeżnych jezior, z których wiele to rezerwaty przyrody.

Łeba to ciekawa, nadmorska miejscowość, w której zachowały się jeszcze częściowo stare domki rybackie, usytuowane nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta. Goszcząc tu, nie można ominąć jednej z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. W okolicy warto zobaczyć też zamek w Nowęcinie nad jeziorem Sarbsko, latarnię morską Stilo oraz skansen w Klukach, mieszczący się nad Jeziorem Łebsko, Jeszcze bardziej na zachód znajduje się też interesujące jezioro Gardno, a w jego pobliżu jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy.

Mniej więcej pośrodku tej części Pomorza usytuowana jest Ustka, miejscowość leżąca u ujścia rzeki Słupi do morza, słynąca z ciekawej starówki, ładnego portu (skąd można się wybrać na rejs po Bałtyku), charakterystycznej latarni morskiej oraz Bunkrów Blüchera, kompleksu powstałych jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, fortyfikacji. Niecałe 20 km na południe od Ustki znajduje się Słupsk, dawna siedziba Książąt Pomorskich, gdzie warto się wybrać podczas spędzania wakacji na Pomorzu Środkowym, by zwiedzić tamtejsze zabytki.

Z historią Księstwa Pomorskiego wiążę się też Darłowo, kolejna nadmorska miejscowość w tym regionie. Znajduje się tam bardzo ciekawe muzeum usytuowane w zamku, należącym niegdyś do władców z dynastii Gryfitów, którzy sprawowali pieczę nad tą częścią pomorza między XII a XVII w.

Kolejny z popularnych kurortów środkowej części pomorza to Mielno. Miejscowość jest o tyle ciekawa, że leży zarówno nad morzem (od północy), jak i nad Jeziorem Jamno (od południa), po którym pływają też wycieczkowe statki turystyczne. Najbardziej turystyczną częścią Mielna jest Unieście, położone właśnie na mierzei między morzem a jeziorem. Na zachód od miasta leży zaś Sarbinowo, inna popularna miejscowość wczasowa nad Bałtykiem. Z kolei zaledwie 15 km na południe od Mielna, w głąb lądu, leży Koszalin, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego

Równie sporo atrakcyjnych miejscowości znajduje się w zachodniej części wybrzeża, ciągnącego się mniej więcej od wysokości Mielna i Koszalina aż po granicę z Niemcami. W tej części pomorza największą popularnością cieszy się Świnoujście. To najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w Polsce, położone jest nad Świną, oddzielającą wyspy Uznam i Wolin. Miejscowi często podkreślają jednak, że tak naprawdę miejscowość leży w sumie aż na 44 wyspach, przez co często można się spotkać z określeniem mówiącym, że Świnoujście to kraina 44 wysp. 

Dużym zainteresowaniem wśród turystów wybierających urlop nad Bałtykiem w tej części wybrzeża cieszą się też, położone na wyspie Wolin, Międzyzdroje. Na uwagę na pewno zasługuje tutejsze molo, Bałtycki Park Miniatur, gdzie zgromadzono miniatury budowli z państw leżących nad Morzem Bałtyckim oraz Kawcza Góra, niewielkie wzniesienie z widokiem na morze, które jest ulubionym miejscem spaceru zarówno miejscowych, jak i turystów.

Obydwie miejscowości należą do grona najpopularniejszych kurortów na całym wybrzeżu i oferują wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też świetną bazą wypadową do zwiedzania Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet nieco dalszych wycieczek – nad Zalew Szczeciński, czy do samego Szczecina. Inna ciekawą atrakcją w okolicy jest Centrum Słowian i Wikingów. Skansen położony jest w Wolinie na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie i znajdują się tu m.in. rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX.-XI w., z bogatą kolekcją przedmiotów użytku codziennego, dzięki którym można sobie uzmysłowić, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Warto tu zajrzeć spędzając urlop na Pomorzu Zachodnim.

Wiele słynnych miejscowości wypoczynkowych znajduje się też we wschodniej części tego fragmentu polskiego wybrzeża. Należą do nich m.in. Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, czy Mrzeżyno i Dźwirzyno. Goszcząc tu, na pewno warto zwiedzić Kołobrzeg, miejscowość o bardzo długiej i bogatej historii, o której świadczą tutejsze zabytki.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.