Atrakcje nad morzem. Co zwiedzić podczas pobytu nad Bałtykiem?

Każdego roku polskie wybrzeże Bałtyku przyciąga miliony odwiedzających. W głównej mierze są to turyści krajowi, ale w ostatnich latach zaczęło się też pojawiać coraz więcej obcokrajowców. Nic dziwnego, urlop nad polskim morzem może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza wtedy, jeśli połączy się wypoczynek ze zwiedzaniem, a ciekawych miejsc nad polską częścią Bałtyku nie brakuje, i to we wszystkich jej regionach. Zobacz co warto zwiedzić i jakie atrakcje czekają na ciebie nad morzem i zaplanuj tegoroczne wczasy w Polsce.

Największe atrakcje nad Morzem Bałtyckim

Atrakcji turystycznych nad Morzem Bałtyckim zdecydowanie nie brakuje. Wypoczynek w tej części Polski jest doskonałą opcją zarówno dla rodzin z dziećmi, singli, par, a także grup przyjaciół nastawionych na dobrą zabawę w nadmorskich klubach i dyskotekach. Nad polskim morzem z pewnością nie będą nudzić się wielbiciele aktywnego wypoczynku – jest tu mnóstwo ścieżek rowerowych, deptaków, szkół surfowania, pływania czy kitesurfingu. Miłośnicy zwiedzania również nie będą narzekali na brak atrakcji podczas letniego urlopu. Samo Trójmiasto jest pełne zabytków i urokliwych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wakacje nad morzem to także raj dla dzieci. Poza oczywistym plażowaniem i zabawami w piasku, najmłodsi wraz z rodzicami mogą udać się do Fokarium na Helu lub któregoś z licznych oceanariów, gdzie można zobaczyć niesamowite morskie stworzenia i choć na chwilę przenieść się do podwodnego świata.

Przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź jakie atrakcje turystyczne czekają na ciebie i twoich najbliższych nad Bałtykiem.

Atrakcje na Pomorzu Wschodnim – Trójmiasto, Hel i mniejsze nadmorskie miejscowości

Niekwestionowanym liderem polskiego Bałtyku, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów, jest oczywiście Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk. To hanzeatyckie niegdyś miasto pełne jest ciekawych zabytków, głównie gotyckich, ale nie brak też wspaniałych budowli renesansowych, manierystycznych czy barokowych. Najokazalsze z nich ulokowane są na Starym Mieście (jak np. budynek Starego Ratusza, kościół św. Katarzyny czy Wielki Młyn), ale nie mniej ciekawe jest też Główne Miasto (Dwór Artusa, Dom Uphagenów). Interesujących miejsc nie brakuje też w innych częściach Gdańska jak np. na Starym Przedmieściu, Wyspie Spichrzów w dzielnicy Orunia czy choćby na Westerplatte.

Powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego ubiegłego wieku Gdynia to z kolei gratka dla miłośników modernizmu. Większość ciekawych budowli znajduje się w Śródmieściu. Należą do nich m.in. zabudowania portowe, budynki administracyjne, kościoły i liczne kamienice. Nieco odmienne są dzielnice Kamienna Góra i Orłowo – tam z kolei dominują ciekawe architektonicznie wille i pensjonaty. Warto również odwiedzić tutejsze Muzeum Marynarki Wojennej oraz muzealny statek Dar Pomorza i okręt ORP Błyskawica. Całość dopełnia Akwarium Gdyńskie MIR.

W Sopocie z kolei koniecznie trzeba odwiedzić najsłynniejsze i najdłuższe w całej Polsce molo. Całość konstrukcji ma ok. 500 metrów długości, z czego przeszło 450 metrów wchodzi w głąb wód Zatoki Gdańskiej. Warto też przespacerować się nadmorskim deptakiem, gdzie m.in. usytuowany jest słynny Grand Hotel oraz przejść się po ulicy Bohaterów Monte Cassino, słynnym Monciaku, przy którym znajduje się m.in. bardzo ciekawy Krzywy Domek. Warto też wejść na tutejszą latarnię morską. Z góry rozpościera się imponujący widok na centralną część miasta.

Zdecydowana większość turystów udających się na wypoczynek nad Pomorze Wschodnie odwiedza Trójmiasto, ale co ciekawe, zazwyczaj na pobyt wybierają inne miejscowości tej części Bałtyku (choćby ze względu na wysokie ceny noclegów w Trójmieście). Bardzo popularny jest półwysep Helski. Znajdujący się na samym jego końcu Hel jest dość urokliwą miejscowością z interesującą zabudową (m.in. latarnia morska) i wartym odwiedzenia Muzeum Obrony Wybrzeża. Bezsprzecznie numerem jeden jest jednak tutejsze Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry. Inne ciekawe miejscowości znajdujące się na półwyspie to Jurata, Jastarnia, Kuźnica i Chałupy. Ta dawna rybacka osada, będąca obecnie prężnym kurortem, gdzie długa piaszczysta plaża i liczne szkółki dla miłośników surfingu i kitesurfingu przyciągają tłumy miłośników tego rodzaju aktywności.

Bardzo często odwiedzane jest też Władysławowo, usytuowane w miejscu, gdzie zaczyna się Półwysep Helski. Miejscowość słynie ze swoich plaż, przede wszystkim w dzielnicy Cetniewo, oraz alei Gwiazd Sportu – deptaku, na którym znajdują się wmurowane gwiazdy, upamiętniające legendy sportu. Do najpopularniejszych kurortów tej części wybrzeża należą też Jastrzębia Góra, słynna przede wszystkim z wysokiego, klifowego wybrzeża i ciekawej latarni morskiej w Rozewiu, oraz słynna ze swoich plaż Karwia. 

Atrakcje Mierzei Wiślanej

Ta część naszego wybrzeża Bałtyku często jest niedoceniana wśród turystów. Zupełnie niesłusznie, znajduje się tu bowiem wiele ciekawych miejscowości położonych zarówno od strony morza, a dokładniej nad Zatoką Gdańską, jak i nad Zalewem Wiślanym. W okolicy jest też sporo gospodarstw rybnych, z których wiele ma swoje własne przetwórnie i restauracje, gdzie można skosztować praktycznie wszystkich ryb poławianych w Bałtyku.

Najpopularniejsza miejscowość na mierzei to Krynica Morska. To właśnie tu znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych, a także różnych atrakcji dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wzdłuż piaszczystego brzegu ciągną się liczne ścieżki i szlaki turystyczne, którymi można dojść m.in. do wieży widokowej Góra Pirat, leżącej po drodze w kierunku granicy z Rosją. 

Przy wjeździe na mierzeję mieszczą się też urokliwe i - dzięki fantastycznym plażom - pełne turystów Kąty Rybackie, słynne obecnie z trwającego tam przekopu Mierzei Wiślanej, który ma skrócić drogę morską między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.

Na zachód od mierzei, w stronę Trójmiasta, ale w dalszym ciągu nad wybrzeżem Zatoki Gdańskiej, znajdują się też inne ciekawe miejscowości. Jedną z nich jest Sztutowo, gdzie znajduje się m.in. muzeum w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof oraz słynny Most Czterech Pancernych, most zwodzony, który pokazano w serialu "Czterej pancerni i pies" jako posterunek niemieckich żołnierzy, który zdobyła załoga Rudego 102. Po sąsiedzku leży też urokliwa miejscowość  Stegna, słynna choćby z Muzeum Bursztynu "Bursztynowa Komnata".

Nie mniej ciekawe są miejscowości z drugiej strony Zalewy Wiślanego, gdzie znajdują się m.in. Tolkmicko, gdzie można zobaczyć ciekawe pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, czy Frombork, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Mikołaja Kopernika i zobaczyć tutejszą Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Warto je odwiedzić podczas wakacji na Mierzei Wiślanej.

Goszcząc w nadmorskich kurortach tej części Polski, warto też pomyśleć o nieco dłuższej wycieczce i wybrać się np. do Elbląga, skąd można popłynąć w rejs po Kanale Elbląsko-Ostródzkim, albo nieco dalej do Malborka, by zwiedzić największy zamek, jaki wznieśli Krzyżacy na terenach dzisiejszej Polski.

Atrakcje turystyczne na Pomorzu Środkowym

Środkowa część polskiego wybrzeża, ciągnąca się przez ok. 200 km wzdłuż Bałtyku między Łebą na wschodzie a Mielnem na zachodzie, obfituje w wiele ciekawych miejsc – zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Sporo tu ciekawych miejscowości, szerokich plaż, wysokich wydm i przybrzeżnych jezior, z których wiele to rezerwaty przyrody.

Łeba to ciekawa, nadmorska miejscowość, w której zachowały się jeszcze częściowo stare domki rybackie, usytuowane nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta. Goszcząc tu, nie można ominąć jednej z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. W okolicy warto zobaczyć też zamek w Nowęcinie nad jeziorem Sarbsko, latarnię morską Stilo oraz skansen w Klukach, mieszczący się nad Jeziorem Łebsko, Jeszcze bardziej na zachód znajduje się też interesujące jezioro Gardno, a w jego pobliżu jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy.

Mniej więcej pośrodku tej części Pomorza usytuowana jest Ustka, miejscowość leżąca u ujścia rzeki Słupi do morza, słynąca z ciekawej starówki, ładnego portu (skąd można się wybrać na rejs po Bałtyku), charakterystycznej latarni morskiej oraz Bunkrów Blüchera, kompleksu powstałych jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, fortyfikacji. Niecałe 20 km na południe od Ustki znajduje się Słupsk, dawna siedziba Książąt Pomorskich, gdzie warto się wybrać podczas spędzania wakacji na Pomorzu Środkowym, by zwiedzić tamtejsze zabytki.

Z historią Księstwa Pomorskiego wiążę się też Darłowo, kolejna nadmorska miejscowość w tym regionie. Znajduje się tam bardzo ciekawe muzeum usytuowane w zamku, należącym niegdyś do władców z dynastii Gryfitów, którzy sprawowali pieczę nad tą częścią pomorza między XII a XVII w.

Kolejny z popularnych kurortów środkowej części pomorza to Mielno. Miejscowość jest o tyle ciekawa, że leży zarówno nad morzem (od północy), jak i nad Jeziorem Jamno (od południa), po którym pływają też wycieczkowe statki turystyczne. Najbardziej turystyczną częścią Mielna jest Unieście, położone właśnie na mierzei między morzem a jeziorem. Na zachód od miasta leży zaś Sarbinowo, inna popularna miejscowość wczasowa nad Bałtykiem. Z kolei zaledwie 15 km na południe od Mielna, w głąb lądu, leży Koszalin, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego

Równie sporo atrakcyjnych miejscowości znajduje się w zachodniej części wybrzeża, ciągnącego się mniej więcej od wysokości Mielna i Koszalina aż po granicę z Niemcami. W tej części pomorza największą popularnością cieszy się Świnoujście. To najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w Polsce, położone jest nad Świną, oddzielającą wyspy Uznam i Wolin. Miejscowi często podkreślają jednak, że tak naprawdę miejscowość leży w sumie aż na 44 wyspach, przez co często można się spotkać z określeniem mówiącym, że Świnoujście to kraina 44 wysp. 

Dużym zainteresowaniem wśród turystów wybierających urlop nad Bałtykiem w tej części wybrzeża cieszą się też, położone na wyspie Wolin, Międzyzdroje. Na uwagę na pewno zasługuje tutejsze molo, Bałtycki Park Miniatur, gdzie zgromadzono miniatury budowli z państw leżących nad Morzem Bałtyckim oraz Kawcza Góra, niewielkie wzniesienie z widokiem na morze, które jest ulubionym miejscem spaceru zarówno miejscowych, jak i turystów.

Obydwie miejscowości należą do grona najpopularniejszych kurortów na całym wybrzeżu i oferują wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też świetną bazą wypadową do zwiedzania Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet nieco dalszych wycieczek – nad Zalew Szczeciński, czy do samego Szczecina. Inna ciekawą atrakcją w okolicy jest Centrum Słowian i Wikingów. Skansen położony jest w Wolinie na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie i znajdują się tu m.in. rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX.-XI w., z bogatą kolekcją przedmiotów użytku codziennego, dzięki którym można sobie uzmysłowić, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Warto tu zajrzeć spędzając urlop na Pomorzu Zachodnim.

Wiele słynnych miejscowości wypoczynkowych znajduje się też we wschodniej części tego fragmentu polskiego wybrzeża. Należą do nich m.in. Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, czy Mrzeżyno i Dźwirzyno. Goszcząc tu, na pewno warto zwiedzić Kołobrzeg, miejscowość o bardzo długiej i bogatej historii, o której świadczą tutejsze zabytki.

Data Publikacji: 16.08.2021
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.