Atrakcje na świecie

Atrakcje turystyczne Ustki i okolic. Tu warto zajrzeć.

Ustka jest głównym kurortem środkowej części polskiego wybrzeża, gdzie każdy – niezależnie od wieku – znajdzie coś interesującego dla siebie, atrakcji jest tu bowiem bez liku. Tutejsze plaże uważane są za najpiękniejsze nad całym polskim Bałtykiem, a promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, poprzecinanego falochronami, to idealne miejsce na długie spacery. W centrum miasta znajduje się odrestaurowana starówka z pięknymi i ciekawymi zabytkami, licznymi muzeami i dziesiątkami nastrojowych knajpek, a z tutejszego portu można się udać w rejs po Bałtyku. Na gości czeka też infrastruktura zdrojowa, Ustka jest bowiem oficjalnie uznana za uzdrowisko. Nic dziwnego, że Ustka jest idealnym miejscem do spędzenia wakacji na Pomorzu Środkowym, jednym z najchętniej wybieranych przez polskich (i nie tylko polskich) turystów.

Nie mniej ciekawa od samej miejscowości, jest też jej okolica. Można się tu m.in. wspiąć na ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, zobaczyć liczne przybrzeżne jeziora (wiele z nich to rezerwaty przyrody), zwiedzić okoliczne ciekawe miasta, czy choćby którąś z wiosek słynnych z „kraciastej”, szachulcowej zabudowy. Atrakcji w samej Ustce, jak i jej najbliższych okolicach nie brakuje. Poznajcie najciekawsze z nich i przekonajcie się co szczególnie warto zobaczyć w tej części wybrzeża Morza Bałtyckiego!

7 największych atrakcji Ustki – co szczególnie warto zobaczyć?

Ustka leży u ujścia Słupi do Bałtyku. Rzeka tworzyła niegdyś w tym miejscu małą naturalną zatokę, która sprzyjała założeniu tu portu, osłoniętego nieco przed falami od otwartego morza. To właśnie te walory naturalne zadecydowały, że zaczęła się tu rozwijać miejscowość. Właściwie najpierw był tu port, a dopiero potem wokół niego powstała osada, która z czasem rozrosła się do obecnych rozmiarów.

Port w Ustce, Pomnik Syrenki i Latarnia Morska

Zwiedzanie Ustki najlepiej zacząć od odwiedzenia portu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą już 1337 r., potem na przestrzeni dziejów tutejsze nabrzeże było kilkakrotnie niszczone przez sztormy i odbudowywane na nowo. Port nabrał dzisiejszych kształtów dopiero z końcem XIX w., kiedy m.in. rozbudowano falochrony (wcześniej tworzyły je drewniane skrzynie załadowane kamieniami). W pobliżu wejścia na wschodni falochron stoi Pomnik Syrenki – niekoronowany symbol Ustki. Pomnik przedstawia nagą dziewczynę wpatrzoną w morze. Lokalna legenda mówi, że dotknięcie jej piersi przynosi szczęście i gwarantuje powrót do Ustki.

Obok portu wznosi się Latarnia Morska, z ciekawą ośmioboczną wieżą, wykonaną z czerwonej cegły w 1892 r. Ma ona ok. 20 metrów wysokości, a na jej szczycie usytuowany jest punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Ustki jest Kościół Najświętszego Zbawiciela. Ten neogotycki, monumentalny kościół z czerwonej cegły, powstały w latach 1885–1888, do dziś jest najważniejszą świątynią w mieście. Z kolei jednym z najciekawszych tutejszych zabytków są Bunkry Blüchera, kompleks niemieckich fortyfikacji (od 1871 do 1945 r. Ustka znajdowała się w granicach Niemiec), powstałych tu przed II Wojną Światową, ulokowane w zachodniej części miasta. Całość tworzy kompleks czterech baterii nadbrzeżnych, liczne schrony, połączone ze sobą tunelami oraz bunkier na amunicję.

Muzeum Ziemi Usteckiej, Dom Kapitana Haase i inne nadmorskie budowle

W miejscowości zachowało się też sporo kamienic i domów rybackich pochodzących z XIX i XX wieku. Na pewno trzeba zobaczyć Dom Kapitana Haase, typowy dla architektury Pomorza szachulcowy budynek z początku XIX w. Wzniesiono go w tradycyjny sposób – drewniany szkielet budynku został wypełniony cegłami oraz tzw. fachem, czyli trzciną oblepioną gliną. Bardzo ciekawa jest też dzielnica willowa, usytuowana zaraz za promenadą i rozciągająca się w głąb śródmieścia. Na uwagę zasługuje tu m.in. willa Red z 1890, z ciekawą wieżą i tarasem widokowym.  Warto zobaczyć także Dom Pracy Twórczej, pochodzący z końca XIX wieku, czy byłą Bazę Ratowników Morskich, budynek powstały tu w 1867 r. ze względu na liczne wypadki statków, do których dochodziło w okolicy. W Ustce jest też kilka ciekawych muzeów, z których na pewno trzeba odwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej. Tutejsza wystawa daje dobry pogląd na historię miasta i jego mieszkańców.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej

W Ustce znajduje się też Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Ta popularna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz artystka kabaretowa, wielokrotnie spędzała wakacje w Ustce. W 2011 roku tutejsze władze zdecydowały o upamiętnieniu tej artystki, a już rok później jej pomnik postawiono na promenadzie nadmorskiej, wzdłuż której Kobieta Pracująca, jak często mówiono na Kwiatkowską (dzięki postaci, którą grała w jednej ze swych licznych ról), namiętnie spacerowała podczas swoich pobytów.

O czym warto wiedzieć podczas pobytu w Ustce?

Od osób przyjeżdżających do Ustki na pobyt dłuższy niż jednodniowy, pobierana jest opłata klimatyczna, nazywana tutaj opłatą uzdrowiskową (najczęściej doliczana jest do ceny noclegu). W 2021 r. wynosi ona 3,80 zł za każdy dzień pobytu. Ciekawe jest natomiast to, że każdemu, kto uiścił opłatę uzdrowiskową, przysługuje Karnet Uzdrowiskowy (wystawiany za potwierdzeniem opłaty), na podstawie którego można uzyskać ulgi w licznych atrakcjach turystycznych i punktach gastronomicznych. Spis wszystkich miejsc, które honoraryjną kartę uzdrowiskową znajduje się na stronie internetowej visit.ustka.pl/informator-dla-turysty/karnet-wakacyjny. Warto dodać także, że dla turystów, którzy uiszczą opłatę uzdrowiskową, tutejsza komunikacja miejska jest bezpłatna, (dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest dowód opłaty).

Do 2018 roku każdego lata w Ustce odbywał się tradycyjny pokaz fajerwerków. Po tym roku format imprezy nieco zmieniono, podobnie jak jej nazwę – obecnie nazywa się to Grand Lubicz Festiwal Światła. W 2021 roku festiwal odbędzie się 9 i 10 lipca (piątek - sobota), a w jego trakcie prezentowane będą rozmaite pokazy świetlne, przestrzenne czy laserowe, połączone z muzyką.

Warto odwiedzić tutejsze Centrum Informacji Turystycznej, biuro (czynne codziennie 8:00-19:00) znajduje się przy ul. Marynarki Polskiej 71, tel. 598 147 170, e-mail: biuro[małpa]lot.ustka.pl.

Ustka jest też miejscowością, gdzie bez problemu znajdą nocleg osoby podróżujące z czworonogiem.

Największe atrakcje w okolicach Ustki

Ustka jest największym i najczęściej odwiedzanym kurortem Pomorza Środkowego, ciągnącego się przez ok. 200 km wzdłuż centralnej części polskiego wybrzeża. W okolicy jest bardzo dużo ciekawych miejsc i miejscowości, a znajdująca się pośrodku tego wszystkiego Ustka jest idealnym miejscem, skąd można urządzać sobie krajoznawcze wycieczki śladami największych atrakcji nad Morzem Bałtyckim.

Zaledwie 20 km na południe od Ustki, w głębi lądu, znajduje się Słupsk, dawna siedziba Książąt Pomorskich, gdzie warto się wybrać na całodniową wycieczkę, żeby na spokojnie zwiedzić tutejsze zabytki.

Więcej ciekawych miejsc znajduje się na wschód od Ustki. Mniej więcej 20 km w tym kierunku znajduje się interesujące jezioro Gardno, a w jego pobliżu jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy. Kolejne 30 km dalej (czyli ok. 50 km z Ustki) położona jest Łeba, ciekawa, nadmorska miejscowość, w której zachowały się jeszcze częściowo stare domki rybackie, usytuowane nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta. W jej okolicy znajduje się jedna z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.  Niedaleko Łeby warto też zobaczyć zamek w Nowęcinie, usytuowany nad jeziorem Sarbsko. Przy sąsiednim jeziorze Łebsko znajduje się z kolei ciekawe Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, prezentujące ciekawą ekspozycję związana z kulturą Słowińców – ludności zamieszkującej niegdyś tę część wybrzeża. W okolicy warto też odwiedzić Latarnię Morską Stilo, położoną w miejscowości Osetnik, niedaleko Sasina.

Jadąc z Ustki w przeciwnym kierunku (na zachód), po ok. 20 km dotrzemy do Darłowa, kolejnej nadmorskiej miejscowość w tym regionie. Znajduje się tam bardzo ciekawe muzeum usytuowane w zamku, należącym niegdyś do władców z dynastii Gryfitów, którzy sprawowali pieczę nad tą częścią pomorza między XII a XVII w. 40 km dalej (czyli ok. 60 km z Ustki) znajduje się Mielno, kolejny z popularnych kurortów środkowej części Pomorza. Miejscowość jest o tyle ciekawa, że leży zarówno nad morzem (od północy), jak i nad Jeziorem Jamno (od południa), po którym pływają też wycieczkowe statki turystyczne. Najbardziej turystyczną częścią Mielna jest Unieście, położone właśnie na mierzei między morzem a jeziorem. Na zachód od miasta leży zaś Sarbinowo, inna popularna miejscowość wczasowa nad Bałtykiem. Z kolei zaledwie 15 km na południe od Mielna, w głąb lądu, leży Koszalin, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Wycieczki fakultatywne z Ustki

Podczas wypoczynku w Ustce warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez Rainbow. Podczas jednodniowej wycieczki do Malborka obowiązkowym punktem zwiedzania jest zrekonstruowany Zamek Krzyżacki, który zaczęto wznosić w XIII wieku, wraz ze średniowiecznymi fortyfikacjami. Podczas zwiedzania przewodnik pokaże również Plac Miejski z wyjątkową fontanną oraz pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka i opowie o historii powstania miasta, a także będzie można zobaczyć Dawny Szpital Jerozolimski, który w średniowiecznych czasach pełnił rolę przytułku.

Z Ustki jest również możliwość wybrania się na całodniową wycieczkę do Trójmiasta, gdzie pod opieką przewodnika, odbędzie się zwiedzanie Gdańska – ze szczególnym naciskiem na Stare Miasto i jego największe zabytki. Obowiązkowym elementem zwiedzania Sopotu jest oczywiście miejskie molo, do którego dotrzemy jako ostatni element spaceru popularnym Monciakiem, czyli ulicą Bohaterów Monte Casino. Zaś w Gdyni zwiedzimy między innymi Skwer Kościuszki.

Warto skorzystać także z innych wycieczek fakultatywnych, na przykład śladami najciekawszych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej czy wycieczki po Słowińskim Parku Narodowym, którego jedną z największych atrakcji są rozległe ruchome wydmy.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.