Ustka jest głównym kurortem środkowej części polskiego wybrzeża, gdzie każdy – niezależnie od wieku – znajdzie coś interesującego dla siebie, atrakcji jest tu bowiem bez liku. Tutejsze plaże uważane są za najpiękniejsze nad całym polskim Bałtykiem, a promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, poprzecinanego falochronami, to idealne miejsce na długie spacery. W centrum miasta znajduje się odrestaurowana starówka z pięknymi i ciekawymi zabytkami, licznymi muzeami i dziesiątkami nastrojowych knajpek, a z tutejszego portu można się udać w rejs po Bałtyku. Na gości czeka też infrastruktura zdrojowa, Ustka jest bowiem oficjalnie uznana za uzdrowisko. Nic dziwnego, że Ustka jest idealnym miejscem do spędzenia wakacji na Pomorzu Środkowym, jednym z najchętniej wybieranych przez polskich (i nie tylko polskich) turystów.
Nie mniej ciekawa od samej miejscowości, jest też jej okolica. Można się tu m.in. wspiąć na ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, zobaczyć liczne przybrzeżne jeziora (wiele z nich to rezerwaty przyrody), zwiedzić okoliczne ciekawe miasta, czy choćby którąś z wiosek słynnych z „kraciastej”, szachulcowej zabudowy. Atrakcji w samej Ustce, jak i jej najbliższych okolicach nie brakuje. Poznajcie najciekawsze z nich i przekonajcie się co szczególnie warto zobaczyć w tej części wybrzeża Morza Bałtyckiego!
Ustka leży u ujścia Słupi do Bałtyku. Rzeka tworzyła niegdyś w tym miejscu małą naturalną zatokę, która sprzyjała założeniu tu portu, osłoniętego nieco przed falami od otwartego morza. To właśnie te walory naturalne zadecydowały, że zaczęła się tu rozwijać miejscowość. Właściwie najpierw był tu port, a dopiero potem wokół niego powstała osada, która z czasem rozrosła się do obecnych rozmiarów.
Zwiedzanie Ustki najlepiej zacząć od odwiedzenia portu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą już 1337 r., potem na przestrzeni dziejów tutejsze nabrzeże było kilkakrotnie niszczone przez sztormy i odbudowywane na nowo. Port nabrał dzisiejszych kształtów dopiero z końcem XIX w., kiedy m.in. rozbudowano falochrony (wcześniej tworzyły je drewniane skrzynie załadowane kamieniami). W pobliżu wejścia na wschodni falochron stoi Pomnik Syrenki – niekoronowany symbol Ustki. Pomnik przedstawia nagą dziewczynę wpatrzoną w morze. Lokalna legenda mówi, że dotknięcie jej piersi przynosi szczęście i gwarantuje powrót do Ustki.
Obok portu wznosi się Latarnia Morska, z ciekawą ośmioboczną wieżą, wykonaną z czerwonej cegły w 1892 r. Ma ona ok. 20 metrów wysokości, a na jej szczycie usytuowany jest punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Ustki jest Kościół Najświętszego Zbawiciela. Ten neogotycki, monumentalny kościół z czerwonej cegły, powstały w latach 1885–1888, do dziś jest najważniejszą świątynią w mieście. Z kolei jednym z najciekawszych tutejszych zabytków są Bunkry Blüchera, kompleks niemieckich fortyfikacji (od 1871 do 1945 r. Ustka znajdowała się w granicach Niemiec), powstałych tu przed II Wojną Światową, ulokowane w zachodniej części miasta. Całość tworzy kompleks czterech baterii nadbrzeżnych, liczne schrony, połączone ze sobą tunelami oraz bunkier na amunicję.
W miejscowości zachowało się też sporo kamienic i domów rybackich pochodzących z XIX i XX wieku. Na pewno trzeba zobaczyć Dom Kapitana Haase, typowy dla architektury Pomorza szachulcowy budynek z początku XIX w. Wzniesiono go w tradycyjny sposób – drewniany szkielet budynku został wypełniony cegłami oraz tzw. fachem, czyli trzciną oblepioną gliną. Bardzo ciekawa jest też dzielnica willowa, usytuowana zaraz za promenadą i rozciągająca się w głąb śródmieścia. Na uwagę zasługuje tu m.in. willa Red z 1890, z ciekawą wieżą i tarasem widokowym. Warto zobaczyć także Dom Pracy Twórczej, pochodzący z końca XIX wieku, czy byłą Bazę Ratowników Morskich, budynek powstały tu w 1867 r. ze względu na liczne wypadki statków, do których dochodziło w okolicy. W Ustce jest też kilka ciekawych muzeów, z których na pewno trzeba odwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej. Tutejsza wystawa daje dobry pogląd na historię miasta i jego mieszkańców.
W Ustce znajduje się też Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Ta popularna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz artystka kabaretowa, wielokrotnie spędzała wakacje w Ustce. W 2011 roku tutejsze władze zdecydowały o upamiętnieniu tej artystki, a już rok później jej pomnik postawiono na promenadzie nadmorskiej, wzdłuż której Kobieta Pracująca, jak często mówiono na Kwiatkowską (dzięki postaci, którą grała w jednej ze swych licznych ról), namiętnie spacerowała podczas swoich pobytów.
Od osób przyjeżdżających do Ustki na pobyt dłuższy niż jednodniowy, pobierana jest opłata klimatyczna, nazywana tutaj opłatą uzdrowiskową (najczęściej doliczana jest do ceny noclegu). W 2021 r. wynosi ona 3,80 zł za każdy dzień pobytu. Ciekawe jest natomiast to, że każdemu, kto uiścił opłatę uzdrowiskową, przysługuje Karnet Uzdrowiskowy (wystawiany za potwierdzeniem opłaty), na podstawie którego można uzyskać ulgi w licznych atrakcjach turystycznych i punktach gastronomicznych. Spis wszystkich miejsc, które honoraryjną kartę uzdrowiskową znajduje się na stronie internetowej visit.ustka.pl/informator-dla-turysty/karnet-wakacyjny. Warto dodać także, że dla turystów, którzy uiszczą opłatę uzdrowiskową, tutejsza komunikacja miejska jest bezpłatna, (dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest dowód opłaty).
Do 2018 roku każdego lata w Ustce odbywał się tradycyjny pokaz fajerwerków. Po tym roku format imprezy nieco zmieniono, podobnie jak jej nazwę – obecnie nazywa się to Grand Lubicz Festiwal Światła. W 2021 roku festiwal odbędzie się 9 i 10 lipca (piątek - sobota), a w jego trakcie prezentowane będą rozmaite pokazy świetlne, przestrzenne czy laserowe, połączone z muzyką.
Warto odwiedzić tutejsze Centrum Informacji Turystycznej, biuro (czynne codziennie 8:00-19:00) znajduje się przy ul. Marynarki Polskiej 71, tel. 598 147 170, e-mail: biuro[małpa]lot.ustka.pl.
Ustka jest też miejscowością, gdzie bez problemu znajdą nocleg osoby podróżujące z czworonogiem.
Ustka jest największym i najczęściej odwiedzanym kurortem Pomorza Środkowego, ciągnącego się przez ok. 200 km wzdłuż centralnej części polskiego wybrzeża. W okolicy jest bardzo dużo ciekawych miejsc i miejscowości, a znajdująca się pośrodku tego wszystkiego Ustka jest idealnym miejscem, skąd można urządzać sobie krajoznawcze wycieczki śladami największych atrakcji nad Morzem Bałtyckim.
Zaledwie 20 km na południe od Ustki, w głębi lądu, znajduje się Słupsk, dawna siedziba Książąt Pomorskich, gdzie warto się wybrać na całodniową wycieczkę, żeby na spokojnie zwiedzić tutejsze zabytki.
Więcej ciekawych miejsc znajduje się na wschód od Ustki. Mniej więcej 20 km w tym kierunku znajduje się interesujące jezioro Gardno, a w jego pobliżu jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy. Kolejne 30 km dalej (czyli ok. 50 km z Ustki) położona jest Łeba, ciekawa, nadmorska miejscowość, w której zachowały się jeszcze częściowo stare domki rybackie, usytuowane nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta. W jej okolicy znajduje się jedna z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Niedaleko Łeby warto też zobaczyć zamek w Nowęcinie, usytuowany nad jeziorem Sarbsko. Przy sąsiednim jeziorze Łebsko znajduje się z kolei ciekawe Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, prezentujące ciekawą ekspozycję związana z kulturą Słowińców – ludności zamieszkującej niegdyś tę część wybrzeża. W okolicy warto też odwiedzić Latarnię Morską Stilo, położoną w miejscowości Osetnik, niedaleko Sasina.
Jadąc z Ustki w przeciwnym kierunku (na zachód), po ok. 20 km dotrzemy do Darłowa, kolejnej nadmorskiej miejscowość w tym regionie. Znajduje się tam bardzo ciekawe muzeum usytuowane w zamku, należącym niegdyś do władców z dynastii Gryfitów, którzy sprawowali pieczę nad tą częścią pomorza między XII a XVII w. 40 km dalej (czyli ok. 60 km z Ustki) znajduje się Mielno, kolejny z popularnych kurortów środkowej części Pomorza. Miejscowość jest o tyle ciekawa, że leży zarówno nad morzem (od północy), jak i nad Jeziorem Jamno (od południa), po którym pływają też wycieczkowe statki turystyczne. Najbardziej turystyczną częścią Mielna jest Unieście, położone właśnie na mierzei między morzem a jeziorem. Na zachód od miasta leży zaś Sarbinowo, inna popularna miejscowość wczasowa nad Bałtykiem. Z kolei zaledwie 15 km na południe od Mielna, w głąb lądu, leży Koszalin, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Podczas wypoczynku w Ustce warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez Rainbow. Podczas jednodniowej wycieczki do Malborka obowiązkowym punktem zwiedzania jest zrekonstruowany Zamek Krzyżacki, który zaczęto wznosić w XIII wieku, wraz ze średniowiecznymi fortyfikacjami. Podczas zwiedzania przewodnik pokaże również Plac Miejski z wyjątkową fontanną oraz pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka i opowie o historii powstania miasta, a także będzie można zobaczyć Dawny Szpital Jerozolimski, który w średniowiecznych czasach pełnił rolę przytułku.
Z Ustki jest również możliwość wybrania się na całodniową wycieczkę do Trójmiasta, gdzie pod opieką przewodnika, odbędzie się zwiedzanie Gdańska – ze szczególnym naciskiem na Stare Miasto i jego największe zabytki. Obowiązkowym elementem zwiedzania Sopotu jest oczywiście miejskie molo, do którego dotrzemy jako ostatni element spaceru popularnym Monciakiem, czyli ulicą Bohaterów Monte Casino. Zaś w Gdyni zwiedzimy między innymi Skwer Kościuszki.
Warto skorzystać także z innych wycieczek fakultatywnych, na przykład śladami najciekawszych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej czy wycieczki po Słowińskim Parku Narodowym, którego jedną z największych atrakcji są rozległe ruchome wydmy.