Bałkany – co warto zwiedzić?

Wiele osób odmiennie rozumie to, co kryje się pod pojęciem „Bałkany”. Zasadniczo jest to region Europy obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się raczej do wspólnoty historyczno-kulturowej, niż do geografii. W związku z tym o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują przede wszystkim cechy kulturowe, społeczne i historyczne. Jest to o tyle istotne, że różne źródła wymieniają różne kraje bałkańskie, co może prowadzić do pewnych niejasności. W najwęższym rozumieniu kraje bałkańskie to wyłącznie kraje wchodzące niegdyś w skład Jugosławii, z kolei nieco szersze ujęcie pozwala zaliczyć do państw bałkańskich także Albanię, Bułgarię, Grecję i Rumunię. Region Bałkanów, z wyjątkiem Chorwacji i Grecji, pozostaje wśród turystów z Polski stosunkowo nieznanym celem. Choć na szczęście szybko się to zmienia, ponieważ kraje takie jak Albania czy Czarnogóra mają nam wiele do zaoferowania, a pozostając poza zasięgiem masowej turystyki wciąż kuszą wyjątkową aurą tajemnicy. Całe Bałkany to tysiące kilometrów malowniczej linii brzegowej, która obejmuje zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i urwiste klify. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, unikalna architektura i skomplikowana historia, która jest tu widoczna na każdym kroku.

Wycieczka na Bałkany. Co warto zwiedzić i jak zaplanować bałkański trip?


Wybór najlepszego miejsca do odwiedzenia na Bałkanach zależy przede wszystkim od Twoich zainteresowań i oczekiwań wobec urlopu. Chorwacja zachwyca swym przepięknym wybrzeżem, które ciągnie się na długości niemal 2 000 kilometrów i ponad tysiącem wysp rozrzuconych na Adriatyku. Z kolei Bośnia i Hercegowina ma króciutkie wybrzeże, ale rekompensuje to pięknymi krajobrazami śródlądowymi, na które składają się majestatyczne góry, rwące rzeki i głębokie kaniony. Bałkany, poza wspaniałą przyrodą, zachwycają swą bogatą historią, w której przeplatają się wpływy rzymskie, bizantyjskie, osmańskie i jugosłowiańskie. Zrozumienie tej niezwykle skomplikowanej historii pozwala w pełni docenić złożoną tożsamość i nieco chropawy charakter Bałkanów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Bałkanach, by sprawnie zaplanować wspaniałe wakacje.

Bałkany – jedne z najlepszych krajobrazów w Europie


Każdy, kto choć raz odwiedził Bałkany potwierdzi prosty fakt, że znajdują się tam jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajobrazów w całej Europie. Zatoka Kotorska w Czarnogórze jest często nazywana najpiękniejszą zatoką świata, a to dzięki malowniczym fiordom, które w niczym nie ustępują swym norweskim odpowiednikom. W Czarnogórze znajduje się także oszałamiający kanion Tara, drugi najdłuższy kanion na świecie. Lśniąca tafla turkusowego morza na Albańskiej Riwierze przyciąga turystów szukających wytchnienia na złocistej plaży, ale równie dużą popularnością cieszą się Chorwacja i Grecja, gdzie można odpoczywać zarówno na pięknym wybrzeżu kontynentalnym, jak i na jednej z bajkowych wysp. Z kolei kraje śródlądowe, pozbawione dostępu do morza, takie jak Macedonia i Serbia, mają do zaoferowania wspaniałe rzeki i jeziora, z których zdecydowanie urodą wyróżnia się Jezioro Ochrydzkie na granicy Macedonii i Albanii. Jezioro wraz z otaczającym je regionem zostało w 1979 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na jego brzegach zachowało się wiele wspaniałych zabytków, w tym średniowieczna twierdza cara Samuela, stare miasto w Ochrydzie i niezliczone małe cerkwie.



Bałkany zachwycą również miłośników gór. Majestatyczne Alpy Dynarskie rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, biegnąc przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę, Kosowo, Albanię i Macedonię. Całe pasmo jest oszałamiająco malownicze, ale na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Durmitor, położony w północno-wschodniej części Czarnogóry. Najwyższym masywem górskim na Półwyspie Bałkańskim jest Riła w południowo-zachodniej Bułgarii. Jednakże piękne pasma górskie zasługują nie tylko na uwagę miłośników wspinaczki, ponieważ to w górach położone są niektóre najciekawsze miasta regionu, jak choćby chorwacki Split, bośniackie Sarajewo i bułgarska Sofia.



Polecane wycieczki

Na Bałkanach znajdują się jedne z najstarszych stale zamieszkałych miast na Ziemi


Bałkany mają długą i bogatą historię, w której przeplatają się losy kilku cesarstw, od starożytnego Rzymu po imperium Turków Osmańskich. Płowdiw to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, a z przeprowadzonych tu prac archeologicznych wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e. Pierwotnie, aż do IV stulecia przed naszą erą znajdował się tu gród warowny Traków, później miastem rządzili Persowie, Grecy, Rzymianie i Turcy, a ślady tej skomplikowanej historii są widoczne na każdym kroku. Również znajdująca się w Macedonii Ochryda jest jednym z najdłużej zamieszkałych miast w historii Europy. Zachowały się tutaj liczne budynki sakralne, w tym cerkiew św. Zofii z zachowanymi XI-wiecznymi freskami, ruiny bazyliki św. Erazma z IV w., a także starożytny amfiteatr. Historia Półwyspu Bałkańskiego, liczne podboje i różnorakie wpływy kulturowe zostawiły swój ślad również na tutejszych wierzeniach i religii. Na Bałkanach można spotkać ludzi każdego niemal wyzwania oraz zwiedzić przepiękne zabytkowe kościoły, klasztory, cerkwie, synagogi i meczety. W Chorwacji i Słowenii widać silniejsze wpływy kościoła katolickiego, z kolei Serbia, Bułgaria, Czarnogóra, Rumunia i Macedonia mają niezwykłą kolekcję architektury w stylu prawosławnym. Natomiast wpływ Imperium Osmańskiego i islamu jest najsilniej widoczny w Albanii, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.
Data Publikacji: 21.02.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.
krajobraz kierunku
Świecąca plaża? Malediwy nie są jedyne! Gdzie jeszcze zobaczysz kosmiczne plaże?Na niektórych plażach świata natura przygotowała spektakl, który wydaje się pochodzić z innej planety. Gdy zapada zmrok, morskie fale zaczynają emanować delikatnym, błękitnym światłem, a każdy ruch w wodzie zostawia za sobą świetlisty ślad. To fascynujące zjawisko bioluminescencji, które można zaobserwować w kilku wyjątkowych miejscach na Ziemi. I choć najbardziej znane są świecące plaże Malediwów, podobne nocne iluminacje czekają na odkrycie w innych zakątkach globu.
krajobraz kierunku
Atrakcje Japonii. Co trzeba zobaczyć w Kraju Kwitnącej Wiśni?Japonia to kraj niezwykle nowoczesny, w którym historię i tradycję widać na każdym kroku. Odwiedzając ją, trudno skupić się tylko na współczesnych atrakcjach, historycznych budowlach czy zjawiskowej naturze – dopiero ich połączenie oddaje prawdziwy smak japońskiej kultury. Tak jak pełnię smaku potrawy poznajemy dopiero wtedy, gdy wszystkie jej składniki współgrają ze sobą w harmonijnej całości. Co więc składa się na smak Kraju Wschodzącego Słońca? Imponujące rozmachem wieżowce i ruchliwe ulice pełne kolorowych ekranów. Dworce kolejowe tak bogate w ofertę handlową i rozrywkową, że można by na nich zamieszkać. Drewniane monumentalne świątynie i małe kapliczki wepchnięte między blok mieszkalny a osiedlowy sklep. Młodzież ubrana zgodnie z modą danej subkultury i ta sama młodzież w letnim bawełnianym kimonie. Nowoczesne elektryczne podgrzewane sedesy i wanny kontrastujące z brakiem centralnego ogrzewania. Betonowe miasta i różowe płatki kwiatów wiśni fruwające w powietrzu niczym śnieg. Czytaj dalej i poznaj więcej fascynujących kontrastów, które czynią Japonię jednym z najbardziej intrygujących krajów świata.