< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Bałkany – co warto zwiedzić?

Bałkany – co warto zwiedzić?

Skrócony opis

Wiele osób odmiennie rozumie to, co kryje się pod pojęciem „Bałkany”. Zasadniczo jest to region Europy obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się raczej do wspólnoty historyczno-kulturowej, niż do geografii. W związku z tym o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują przede wszystkim cechy kulturowe, społeczne i historyczne. Jest to o tyle istotne, że różne źródła wymieniają różne kraje bałkańskie, co może prowadzić do pewnych niejasności. W najwęższym rozumieniu kraje bałkańskie to wyłącznie kraje wchodzące niegdyś w skład Jugosławii, z kolei nieco szersze ujęcie pozwala zaliczyć do państw bałkańskich także Albanię, Bułgarię, Grecję i Rumunię. Region Bałkanów, z wyjątkiem Chorwacji i Grecji, pozostaje wśród turystów z Polski stosunkowo nieznanym celem. Choć na szczęście szybko się to zmienia, ponieważ kraje takie jak Albania czy Czarnogóra mają nam wiele do zaoferowania, a pozostając poza zasięgiem masowej turystyki wciąż kuszą wyjątkową aurą tajemnicy. Całe Bałkany to tysiące kilometrów malowniczej linii brzegowej, która obejmuje zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i urwiste klify. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, unikalna architektura i skomplikowana historia, która jest tu widoczna na każdym kroku.

Sekcja 1

Wycieczka na Bałkany. Co warto zwiedzić i jak zaplanować bałkański trip?


Wybór najlepszego miejsca do odwiedzenia na Bałkanach zależy przede wszystkim od Twoich zainteresowań i oczekiwań wobec urlopu. Chorwacja zachwyca swym przepięknym wybrzeżem, które ciągnie się na długości niemal 2 000 kilometrów i ponad tysiącem wysp rozrzuconych na Adriatyku. Z kolei Bośnia i Hercegowina ma króciutkie wybrzeże, ale rekompensuje to pięknymi krajobrazami śródlądowymi, na które składają się majestatyczne góry, rwące rzeki i głębokie kaniony. Bałkany, poza wspaniałą przyrodą, zachwycają swą bogatą historią, w której przeplatają się wpływy rzymskie, bizantyjskie, osmańskie i jugosłowiańskie. Zrozumienie tej niezwykle skomplikowanej historii pozwala w pełni docenić złożoną tożsamość i nieco chropawy charakter Bałkanów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Bałkanach, by sprawnie zaplanować wspaniałe wakacje.

Bałkany – jedne z najlepszych krajobrazów w Europie


Każdy, kto choć raz odwiedził Bałkany potwierdzi prosty fakt, że znajdują się tam jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajobrazów w całej Europie. Zatoka Kotorska w Czarnogórze jest często nazywana najpiękniejszą zatoką świata, a to dzięki malowniczym fiordom, które w niczym nie ustępują swym norweskim odpowiednikom. W Czarnogórze znajduje się także oszałamiający kanion Tara, drugi najdłuższy kanion na świecie. Lśniąca tafla turkusowego morza na Albańskiej Riwierze przyciąga turystów szukających wytchnienia na złocistej plaży, ale równie dużą popularnością cieszą się Chorwacja i Grecja, gdzie można odpoczywać zarówno na pięknym wybrzeżu kontynentalnym, jak i na jednej z bajkowych wysp. Z kolei kraje śródlądowe, pozbawione dostępu do morza, takie jak Macedonia i Serbia, mają do zaoferowania wspaniałe rzeki i jeziora, z których zdecydowanie urodą wyróżnia się Jezioro Ochrydzkie na granicy Macedonii i Albanii. Jezioro wraz z otaczającym je regionem zostało w 1979 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na jego brzegach zachowało się wiele wspaniałych zabytków, w tym średniowieczna twierdza cara Samuela, stare miasto w Ochrydzie i niezliczone małe cerkwie.Bałkany zachwycą również miłośników gór. Majestatyczne Alpy Dynarskie rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, biegnąc przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę, Kosowo, Albanię i Macedonię. Całe pasmo jest oszałamiająco malownicze, ale na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Durmitor, położony w północno-wschodniej części Czarnogóry. Najwyższym masywem górskim na Półwyspie Bałkańskim jest Riła w południowo-zachodniej Bułgarii. Jednakże piękne pasma górskie zasługują nie tylko na uwagę miłośników wspinaczki, ponieważ to w górach położone są niektóre najciekawsze miasta regionu, jak choćby chorwacki Split, bośniackie Sarajewo i bułgarska Sofia.Na Bałkanach znajdują się jedne z najstarszych stale zamieszkałych miast na Ziemi


Bałkany mają długą i bogatą historię, w której przeplatają się losy kilku cesarstw, od starożytnego Rzymu po imperium Turków Osmańskich. Płowdiw to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, a z przeprowadzonych tu prac archeologicznych wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e. Pierwotnie, aż do IV stulecia przed naszą erą znajdował się tu gród warowny Traków, później miastem rządzili Persowie, Grecy, Rzymianie i Turcy, a ślady tej skomplikowanej historii są widoczne na każdym kroku. Również znajdująca się w Macedonii Ochryda jest jednym z najdłużej zamieszkałych miast w historii Europy. Zachowały się tutaj liczne budynki sakralne, w tym cerkiew św. Zofii z zachowanymi XI-wiecznymi freskami, ruiny bazyliki św. Erazma z IV w., a także starożytny amfiteatr. Historia Półwyspu Bałkańskiego, liczne podboje i różnorakie wpływy kulturowe zostawiły swój ślad również na tutejszych wierzeniach i religii. Na Bałkanach można spotkać ludzi każdego niemal wyzwania oraz zwiedzić przepiękne zabytkowe kościoły, klasztory, cerkwie, synagogi i meczety. W Chorwacji i Słowenii widać silniejsze wpływy kościoła katolickiego, z kolei Serbia, Bułgaria, Czarnogóra, Rumunia i Macedonia mają niezwykłą kolekcję architektury w stylu prawosławnym. Natomiast wpływ Imperium Osmańskiego i islamu jest najsilniej widoczny w Albanii, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.37/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja, Czarnogóra, Albania