Zainspiruj się

Bałkany – co warto zwiedzić?

Wiele osób odmiennie rozumie to, co kryje się pod pojęciem „Bałkany”. Zasadniczo jest to region Europy obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się raczej do wspólnoty historyczno-kulturowej, niż do geografii. W związku z tym o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują przede wszystkim cechy kulturowe, społeczne i historyczne. Jest to o tyle istotne, że różne źródła wymieniają różne kraje bałkańskie, co może prowadzić do pewnych niejasności. W najwęższym rozumieniu kraje bałkańskie to wyłącznie kraje wchodzące niegdyś w skład Jugosławii, z kolei nieco szersze ujęcie pozwala zaliczyć do państw bałkańskich także Albanię, Bułgarię, Grecję i Rumunię. Region Bałkanów, z wyjątkiem Chorwacji i Grecji, pozostaje wśród turystów z Polski stosunkowo nieznanym celem. Choć na szczęście szybko się to zmienia, ponieważ kraje takie jak Albania czy Czarnogóra mają nam wiele do zaoferowania, a pozostając poza zasięgiem masowej turystyki wciąż kuszą wyjątkową aurą tajemnicy. Całe Bałkany to tysiące kilometrów malowniczej linii brzegowej, która obejmuje zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i urwiste klify. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, unikalna architektura i skomplikowana historia, która jest tu widoczna na każdym kroku.

Wycieczka na Bałkany. Co warto zwiedzić i jak zaplanować bałkański trip?


Wybór najlepszego miejsca do odwiedzenia na Bałkanach zależy przede wszystkim od Twoich zainteresowań i oczekiwań wobec urlopu. Chorwacja zachwyca swym przepięknym wybrzeżem, które ciągnie się na długości niemal 2 000 kilometrów i ponad tysiącem wysp rozrzuconych na Adriatyku. Z kolei Bośnia i Hercegowina ma króciutkie wybrzeże, ale rekompensuje to pięknymi krajobrazami śródlądowymi, na które składają się majestatyczne góry, rwące rzeki i głębokie kaniony. Bałkany, poza wspaniałą przyrodą, zachwycają swą bogatą historią, w której przeplatają się wpływy rzymskie, bizantyjskie, osmańskie i jugosłowiańskie. Zrozumienie tej niezwykle skomplikowanej historii pozwala w pełni docenić złożoną tożsamość i nieco chropawy charakter Bałkanów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Bałkanach, by sprawnie zaplanować wspaniałe wakacje.

Bałkany – jedne z najlepszych krajobrazów w Europie


Każdy, kto choć raz odwiedził Bałkany potwierdzi prosty fakt, że znajdują się tam jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajobrazów w całej Europie. Zatoka Kotorska w Czarnogórze jest często nazywana najpiękniejszą zatoką świata, a to dzięki malowniczym fiordom, które w niczym nie ustępują swym norweskim odpowiednikom. W Czarnogórze znajduje się także oszałamiający kanion Tara, drugi najdłuższy kanion na świecie. Lśniąca tafla turkusowego morza na Albańskiej Riwierze przyciąga turystów szukających wytchnienia na złocistej plaży, ale równie dużą popularnością cieszą się Chorwacja i Grecja, gdzie można odpoczywać zarówno na pięknym wybrzeżu kontynentalnym, jak i na jednej z bajkowych wysp. Z kolei kraje śródlądowe, pozbawione dostępu do morza, takie jak Macedonia i Serbia, mają do zaoferowania wspaniałe rzeki i jeziora, z których zdecydowanie urodą wyróżnia się Jezioro Ochrydzkie na granicy Macedonii i Albanii. Jezioro wraz z otaczającym je regionem zostało w 1979 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na jego brzegach zachowało się wiele wspaniałych zabytków, w tym średniowieczna twierdza cara Samuela, stare miasto w Ochrydzie i niezliczone małe cerkwie.Bałkany zachwycą również miłośników gór. Majestatyczne Alpy Dynarskie rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, biegnąc przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę, Kosowo, Albanię i Macedonię. Całe pasmo jest oszałamiająco malownicze, ale na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Durmitor, położony w północno-wschodniej części Czarnogóry. Najwyższym masywem górskim na Półwyspie Bałkańskim jest Riła w południowo-zachodniej Bułgarii. Jednakże piękne pasma górskie zasługują nie tylko na uwagę miłośników wspinaczki, ponieważ to w górach położone są niektóre najciekawsze miasta regionu, jak choćby chorwacki Split, bośniackie Sarajewo i bułgarska Sofia.Na Bałkanach znajdują się jedne z najstarszych stale zamieszkałych miast na Ziemi


Bałkany mają długą i bogatą historię, w której przeplatają się losy kilku cesarstw, od starożytnego Rzymu po imperium Turków Osmańskich. Płowdiw to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, a z przeprowadzonych tu prac archeologicznych wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e. Pierwotnie, aż do IV stulecia przed naszą erą znajdował się tu gród warowny Traków, później miastem rządzili Persowie, Grecy, Rzymianie i Turcy, a ślady tej skomplikowanej historii są widoczne na każdym kroku. Również znajdująca się w Macedonii Ochryda jest jednym z najdłużej zamieszkałych miast w historii Europy. Zachowały się tutaj liczne budynki sakralne, w tym cerkiew św. Zofii z zachowanymi XI-wiecznymi freskami, ruiny bazyliki św. Erazma z IV w., a także starożytny amfiteatr. Historia Półwyspu Bałkańskiego, liczne podboje i różnorakie wpływy kulturowe zostawiły swój ślad również na tutejszych wierzeniach i religii. Na Bałkanach można spotkać ludzi każdego niemal wyzwania oraz zwiedzić przepiękne zabytkowe kościoły, klasztory, cerkwie, synagogi i meczety. W Chorwacji i Słowenii widać silniejsze wpływy kościoła katolickiego, z kolei Serbia, Bułgaria, Czarnogóra, Rumunia i Macedonia mają niezwykłą kolekcję architektury w stylu prawosławnym. Natomiast wpływ Imperium Osmańskiego i islamu jest najsilniej widoczny w Albanii, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.02.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.7/6  19 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
3.7/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.5/6  78 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.1/6  14 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
4.9/6  24 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Dubrownik
zdjęcie-oferty
4.1/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
2.3/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.9/6  110 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  27 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.