< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Cabo da Roca w Portugalii, czyli na krańcu Europy

Cabo da Roca w Portugalii, czyli na krańcu Europy

Skrócony opis

Cabo da Roca to najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy. Stolicę Portugalii dzieli od niego jedynie około 40 kilometrów, dzięki czemu śmiało mogą go odwiedzać turyści, którzy przyjechali na kilka dni do Lizbony. Co do tego, że warto się tam wybrać, nie ma żadnych wątpliwości. Nieczęsto ma się przecież okazję stanąć oko w oko z bezkresnym oceanem.

Sekcja 1

Co jest po drugiej stronie Atlantyku?

"Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna" – tak w polskim tłumaczeniu brzmi napis na obelisku postawionym na przylądku Cabo da Roca w Portugalii, czyli najdalej wysuniętej na zachód części kontynentalnej Europy. Rzymianie nazywali go „Wielkim Przylądkiem”, bo byli przekonani, że dalej nie ma już nic. Gdy pod koniec XV wieku Amerigo Vespucci dobił jednak do brzegów Ameryki (Kolumb do końca życia był przekonany, że dotarł do Azji) okazało się, że to nieprawda. 5593 kilometry – tyle dokładnie dzieli Przylądek Cabo da Roca od umiejscowionego po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego Przylądka Henlopen, należącego do amerykańskiego stanu Delaware. Vespucci, któremu udało się dotrzeć wyłącznie do brzegów Ameryki Południowej, oczywiście tego nie wiedział, ale to on przekonał ówczesnych sobie Europejczyków, że za wielką wodą kryje się „Nowy Świat”.

Jakie atrakcje czekają na nas na krańcu Europy?

Zwiedzanie Cabo da Roca zwykle nie trwa długo. Wszystko przez bardzo silny wiatr, który ogranicza czas przebywania na krańcu Europy. Warto więc mieć ze sobą cieplejsze ubranie, ewentualnie coś chroniącego od wiatru. Nie ma też co liczyć na plażowanie. Brzeg w tym miejscu jest skalisty – wznosi się 144 metrów nad poziom Oceanu Atlantyckiego. Porastają go jednak liczne sukulenty. Jest to Carpobrotus edulis, który przywędrował do Europy z Afryki Południowej wraz ze śmiałkami, którym w XVI wieku jako pierwszym udało się opłynąć czarny kontynent. Zobaczyć można tam także półkrzewy, zewciąg szerokolistny czy kolcolist. Miłośnicy flory na pewno to docenią. Osoby zainteresowane historią powinny natomiast zwrócić uwagę na niewielką latarnię morską, wybudowaną w 1772 r. Turyści odwiedzający Cabo da Roca uwielbiają ją fotografować – szczególnie na tle zachodu słońca. Mieści się tam również punkt informacji turystycznej, gdzie można otrzymać specjalny certyfikat. Rodzina i znajomi nie wierzą Ci, że byłeś krańcu Europy? Masz na to papier!

Cabo da Roca – jak tam dotrzeć?


Pozostają kwestie organizacyjne. Jeżeli chcesz dostać się na Przylądek Cabo da Roca, najrozsądniej będzie wynająć samochód. Do tego miejsca prowadzi malownicza, ale kręta i wąska droga – N247. Warto wiedzieć, że niedaleko klifu dostępny jest darmowy parking. To spore udogodnienie! Na miejsce można dojechać także autobusem z miasteczka Cascais (linia nr 403), które jest połączone z Lizboną linią kolejową.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Jak przygotować się do długiego lotu samolotem?

Dalekie, międzykontynentalne podróże to dla wielu z nas spełnienie marzeń i źródło ogromnej satysfakcji. Zanim jednak znajdziemy się kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów od domu, trzeba się tam jakoś dostać. Najczęściej oznacza to długi lot samolotem – jego widmo niejednemu spędza sen z powiek. Wystarczy jednak dobrze się przygotować, by zminimalizować trudy podróży i przyjemnie spędzić czas na pokładzie samolotu. Co spakować i jak przygotować się do długiego lotu? Podpowiadamy.

Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

Portugalia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Każdego roku do Portugalii przyjeżdża kilkanaście milionów turystów, w większości Europejczyków. Odwiedzających przyciągają tam czyste plaże, łagodny klimat, wyjątkowa architektura i śródziemnomorska, wakacyjna atmosfera. Zdobądź więcej informacji na temat tego kraju i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto odwiedzić Portugalię.

Argentyna – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Dawniej mekka ubogich imigrantów, dziś cel pasjonujących podróży. Argentyna, bo niej mowa z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Na spragnionych przygód przybyszy czekają tam wciąż nieodkryte równiny Patagonii, majestatyczne Andy, pełne życia miasta i wiele innych atrakcji, o których przeczytacie na blogu Rainbow.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Portugalia