Wróć

Zainspiruj się

Ciekawe miejsca nad polskim morzem, które warto zobaczyć

Nad polskim morzem znajdziesz wiele wspaniałych miejsc, które nie tylko urzekają malowniczymi krajobrazami, niezwykłą architekturą czy możliwościami aktywnego spędzania czasu, ale także są źródłem bogatych, kulinarnych doznań i atrakcji turystycznych, które spodobają się zarówno tym, którzy cenią sobie samotne podróże, jak i osobom, które podróżują w grupie – z rodziną czy przyjaciółmi. W które z nadmorskich okolic warto zajrzeć?

Najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem, które zachwycą Cię bajecznymi widokami

Urlop nad Bałtykiem to nie tylko kąpiele w chłodnej, słonej wodzie i plażowanie. To również odkrywanie nieznanych zakątków i obcowanie z pięknem nadmorskiej przyrody. Jakie ciekawe miejsca nad morzem szczególnie zachwycą zwiedzających?

1. Klif Orłowski

To bez wątpienia jedno z najładniejszych miejsc na całym wybrzeżu Bałtyku. Ten stromy morski brzeg najlepiej będzie widoczny z molo na plaży w Gdyni Orłowie. Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z wysiłkiem fizycznym, rekomendujemy spacer w kierunku klifu po plaży Orłowskiej. Nie pożałujesz też, jeśli pokusisz się o wspięcie na sam szczyt - to świetny punkt widokowy. Jeśli jesteś na wakacjach w Trójmieście, nie możesz przegapić tej fantastycznej atrakcji!

2. Przylądek Rozewie

Na Przylądku znajduje się Rezerwat Przylądek Rozewie, ze swoim słynnym klifowym wybrzeżem.  Sam Przylądek przez lata uznawany był za najdalej wysunięty punkt w naszym kraju, jednak ostatecznie okazało się, że ten zaszczyt przypada Gwieździe Północy.

To miejsce jest wspaniałym wyborem na rodzinny spacer. Leśną ścieżką można dojść do latarni morskiej, udostępnionej dla zwiedzających. W środku można zapoznać się z planszami edukacyjnymi, które przybliżają ciekawą historię latarni. Można również wspiąć się na samą górę obiektu i podziwiać stamtąd przepiękny widok na Mierzeję Helską.

3. Ruchome wydmy

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem, zdecydowanie powinieneś zainteresować się ruchomymi wydmami. Skąd ta oryginalna nazwa? Pod wpływem wiatru piasek się przemieszcza, to zaś sprawia, że wydmy wędrują, zasypując napotkane na swojej drodze lasy. Na szlaku turystycznym będziesz miał okazję wejść na szczyt Wydmy Łąckiej, której wysokość to około 30 metrów. Z góry możesz podziwiać iście pustynny krajobraz. Trzeba przyznać, że jest to jedno z wyjątkowych miejsc w Polsce. Warto również wiedzieć, że pas ruchomych wydm w naszym kraju jest jednocześnie największym w Europie.

4. Sopockie molo

To prawdziwa wizytówka Sopotu, która co roku przyciąga tysiące turystów – nie tylko w sezonie. Początkowo molo pełniło funkcję przystani. Jednak w miarę rozwoju uzdrowiska, przekształcono je w obiekt typowo rekreacyjny. Jest najdłuższą konstrukcją tego typu w całej Europie. Składa się zarówno z części lądowej, jak i drewnianej, wybiegającej w morze. Na tę pierwszą składa się Skwer Kuracyjny. Na nim znajdziesz zabytkową latarnię morską oraz muszlę koncertową. Odcinek drewniany to pomost o długości 515 metrów oraz pokłady dolne i boczne. Dzięki nim mogą tam przybijać statki pasażerskie.

Sopockie molo to jednak nie tylko okazały deptak spacerowy. Jeśli dojdziesz do jego końca, będziesz miał świetną okazję na obejrzenie panoramy miasta. Nie bez powodu jest to tak oblegane miejsce. Koniecznie musisz je zobaczyć, jeśli będziesz w okolicy!

5. Kamienista plaża w Jastrzębiej Górze

Fajne miejsca nad morzem oferują masę różnych atrakcji, choć za najważniejszą uważa się plaże. Jeżeli chciałbyś odwiedzić te bardziej oryginalne, nie typowo piaszczyste, powinieneś zawitać do Jastrzębiej Góry. Tamtejsza kamienista plaża z pewnością Cię zauroczy. Ten malowniczy teren wygląda szczególnie pięknie podczas zachodu słońca. W dodatku znajdziesz tam klifowe wybrzeże, na którym znajduje się słynna Gwiazda Północy. Jest to kamień ustawiony w miejscu najdalej wysuniętym na północ. Będąc już w Jastrzębiej Górze warto zajrzeć także w inne ciekawe i polecane do zwiedzania miejsca.

6. Promenada Przyjaźni w Mielnie

Początkowo promenada w Mielnie pełniła zupełnie inną funkcję -  zabezpieczała brzeg przed niszczycielskimi wodami Bałtyku. Z czasem turyści zaczęli wykorzystywać ją jako ścieżkę spacerową. Przemierzając tę trasę, możesz podziwiać piękną plażę oraz malownicze miasto. Wzdłuż promenady ustawione są ławeczki; znajdziesz tam także mnóstwo punktów restauracyjnych i gastronomicznych, serwujących nadmorskie specjały.

Ciekawe miejsca nad morzem, o których mogłeś nie wiedzieć, a warto je zobaczyć

Ciekawe miejsca nad polskim morzem nie sprowadzają się jedynie do podziwiania, niewątpliwie pięknej, przyrody. Możesz również skorzystać z innych atrakcji! O niektórych być może nawet nie wiedziałeś.

7. Latarnia Stilo

Położona jest w odległości 5 kilometrów od miejscowości Stilo, nazywanej również Osetnik. Latarnia ma bardzo nowoczesną budowę, zważywszy na fakt, że powstała na początku XX wieku. Pomalowana jest w pasy o trzech kolorach — czerwony, biały i czarny. Na samym szczycie wieży znajdują się dwie galerie widokowe, skąd można podziwiać malowniczy widok. Obok obiektu znajduje się domek latarników.

8. Torpedownia w Babich Dołach

Gdyńska torpedownia w Babich Dołach została zbudowana na zatopionych kesonach, czyli stalowych skrzyniach. Rozpoczęła działalność w 1942 roku i prawdopodobnie funkcjonowała przez trzy lata. Była niemieckim ośrodkiem badawczym. Po zakończeniu wojny torpedownia zaczęła popadać w ruinę. Obecnie jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Malownicze szczątki budynku wyglądają interesująco z różnej perspektywy. Dlatego warto zarezerwować więcej czasu na spacer wzdłuż plaży. Miej na uwadze, że to miejsce staje się coraz bardziej popularne, przez co w szczycie sezonu może być tłoczno.

9. Fokarium w Helu

Gdzie indziej możesz zobaczyć foki, jeśli nie nad morzem? Fokarium w Helu to świetne miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci i jest jednym z obowiązkowych punktów na do odwiedzenia podczas wczasów na Pomorzu Wschodnim. Zobaczysz tutaj z bliska te wyjątkowe ssaki, a nawet możesz podejrzeć je w porze karmienia. Jest to szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.

Fokarium to część naukowo-edukacyjnej placówki edukacyjnej. Prowadzi ona badania dotyczące tych zwierząt oraz zajmuje się ich ochroną.

10. Muzeum militarne w dawnym bunkrze na wyspie Wolin

Jesteś fanem militariów, zwłaszcza tych, które pochodzą z czasów II wojny światowej? W takim razie koniecznie musisz udać na wyspę Wolin! To tam znajduje się niewielkie, ale prowadzone z rozmachem muzeum, urządzone w dawnym bunkrze i wypełnione po brzegi eksponatami — wiele z nich zostało znalezionych w okolicy. Będziesz miał okazję przyjrzeć się karabinom, pistoletom maszynowym, hełmom oraz pozostałościom niemieckich rakiet V2. To miejsce może szczególnie spodobać się najmłodszym, choćby dlatego, że większości eksponatów można dotykać. 

Wyprawa nad polskie morze to wspaniały pomysł na wakacje. Z pewnością zaliczysz je do udanych, niezależnie od tego, czy preferujesz podziwianie przyrody czy zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytków. Zapraszamy!

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.06.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  5 ocen
Wypoczynek • Polska: Pomorze Środkowe
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  3 oceny
Wypoczynek • Polska: Pojezierze Augustowskie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.7/6  9 ocen
Wypoczynek • Polska: Mazury
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Góry Opawskie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Kotlina Kłodzka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  1 ocena
Wypoczynek • Polska: Mazury
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Pomorze Zachodnie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Pomorze Wschodnie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.3/6  15 ocen
Wypoczynek • Polska: Karkonosze

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.