Ciekawe miejsca nad polskim morzem, które warto zobaczyć

Nad polskim morzem znajdziesz wiele wspaniałych miejsc, które nie tylko urzekają malowniczymi krajobrazami, niezwykłą architekturą czy możliwościami aktywnego spędzania czasu, ale także są źródłem bogatych, kulinarnych doznań i atrakcji turystycznych, które spodobają się zarówno tym, którzy cenią sobie samotne podróże, jak i osobom, które podróżują w grupie – z rodziną czy przyjaciółmi. W które z nadmorskich okolic warto zajrzeć?

Najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem, które zachwycą Cię bajecznymi widokami

Urlop nad Bałtykiem to nie tylko kąpiele w chłodnej, słonej wodzie i plażowanie. To również odkrywanie nieznanych zakątków i obcowanie z pięknem nadmorskiej przyrody. Jakie ciekawe miejsca nad morzem szczególnie zachwycą zwiedzających?

1. Klif Orłowski

To bez wątpienia jedno z najładniejszych miejsc na całym wybrzeżu Bałtyku. Ten stromy morski brzeg najlepiej będzie widoczny z molo na plaży w Gdyni Orłowie. Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z wysiłkiem fizycznym, rekomendujemy spacer w kierunku klifu po plaży Orłowskiej. Nie pożałujesz też, jeśli pokusisz się o wspięcie na sam szczyt - to świetny punkt widokowy. Jeśli jesteś na wakacjach w Trójmieście, nie możesz przegapić tej fantastycznej atrakcji!

2. Przylądek Rozewie

Na Przylądku znajduje się Rezerwat Przylądek Rozewie, ze swoim słynnym klifowym wybrzeżem.  Sam Przylądek przez lata uznawany był za najdalej wysunięty punkt w naszym kraju, jednak ostatecznie okazało się, że ten zaszczyt przypada Gwieździe Północy.

To miejsce jest wspaniałym wyborem na rodzinny spacer. Leśną ścieżką można dojść do latarni morskiej, udostępnionej dla zwiedzających. W środku można zapoznać się z planszami edukacyjnymi, które przybliżają ciekawą historię latarni. Można również wspiąć się na samą górę obiektu i podziwiać stamtąd przepiękny widok na Mierzeję Helską.

3. Ruchome wydmy

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem, zdecydowanie powinieneś zainteresować się ruchomymi wydmami. Skąd ta oryginalna nazwa? Pod wpływem wiatru piasek się przemieszcza, to zaś sprawia, że wydmy wędrują, zasypując napotkane na swojej drodze lasy. Na szlaku turystycznym będziesz miał okazję wejść na szczyt Wydmy Łąckiej, której wysokość to około 30 metrów. Z góry możesz podziwiać iście pustynny krajobraz. Trzeba przyznać, że jest to jedno z wyjątkowych miejsc w Polsce. Warto również wiedzieć, że pas ruchomych wydm w naszym kraju jest jednocześnie największym w Europie.

4. Sopockie molo

To prawdziwa wizytówka Sopotu, która co roku przyciąga tysiące turystów – nie tylko w sezonie. Początkowo molo pełniło funkcję przystani. Jednak w miarę rozwoju uzdrowiska, przekształcono je w obiekt typowo rekreacyjny. Jest najdłuższą konstrukcją tego typu w całej Europie. Składa się zarówno z części lądowej, jak i drewnianej, wybiegającej w morze. Na tę pierwszą składa się Skwer Kuracyjny. Na nim znajdziesz zabytkową latarnię morską oraz muszlę koncertową. Odcinek drewniany to pomost o długości 515 metrów oraz pokłady dolne i boczne. Dzięki nim mogą tam przybijać statki pasażerskie.

Sopockie molo to jednak nie tylko okazały deptak spacerowy. Jeśli dojdziesz do jego końca, będziesz miał świetną okazję na obejrzenie panoramy miasta. Nie bez powodu jest to tak oblegane miejsce. Koniecznie musisz je zobaczyć, jeśli będziesz w okolicy!

5. Kamienista plaża w Jastrzębiej Górze

Fajne miejsca nad morzem oferują masę różnych atrakcji, choć za najważniejszą uważa się plaże. Jeżeli chciałbyś odwiedzić te bardziej oryginalne, nie typowo piaszczyste, powinieneś zawitać do Jastrzębiej Góry. Tamtejsza kamienista plaża z pewnością Cię zauroczy. Ten malowniczy teren wygląda szczególnie pięknie podczas zachodu słońca. W dodatku znajdziesz tam klifowe wybrzeże, na którym znajduje się słynna Gwiazda Północy. Jest to kamień ustawiony w miejscu najdalej wysuniętym na północ. Będąc już w Jastrzębiej Górze warto zajrzeć także w inne ciekawe i polecane do zwiedzania miejsca.

6. Promenada Przyjaźni w Mielnie

Początkowo promenada w Mielnie pełniła zupełnie inną funkcję -  zabezpieczała brzeg przed niszczycielskimi wodami Bałtyku. Z czasem turyści zaczęli wykorzystywać ją jako ścieżkę spacerową. Przemierzając tę trasę, możesz podziwiać piękną plażę oraz malownicze miasto. Wzdłuż promenady ustawione są ławeczki; znajdziesz tam także mnóstwo punktów restauracyjnych i gastronomicznych, serwujących nadmorskie specjały.

Ciekawe miejsca nad morzem, o których mogłeś nie wiedzieć, a warto je zobaczyć

Ciekawe miejsca nad polskim morzem nie sprowadzają się jedynie do podziwiania, niewątpliwie pięknej, przyrody. Możesz również skorzystać z innych atrakcji! O niektórych być może nawet nie wiedziałeś.

7. Latarnia Stilo

Położona jest w odległości 5 kilometrów od miejscowości Stilo, nazywanej również Osetnik. Latarnia ma bardzo nowoczesną budowę, zważywszy na fakt, że powstała na początku XX wieku. Pomalowana jest w pasy o trzech kolorach — czerwony, biały i czarny. Na samym szczycie wieży znajdują się dwie galerie widokowe, skąd można podziwiać malowniczy widok. Obok obiektu znajduje się domek latarników.

8. Torpedownia w Babich Dołach

Gdyńska torpedownia w Babich Dołach została zbudowana na zatopionych kesonach, czyli stalowych skrzyniach. Rozpoczęła działalność w 1942 roku i prawdopodobnie funkcjonowała przez trzy lata. Była niemieckim ośrodkiem badawczym. Po zakończeniu wojny torpedownia zaczęła popadać w ruinę. Obecnie jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Malownicze szczątki budynku wyglądają interesująco z różnej perspektywy. Dlatego warto zarezerwować więcej czasu na spacer wzdłuż plaży. Miej na uwadze, że to miejsce staje się coraz bardziej popularne, przez co w szczycie sezonu może być tłoczno.

9. Fokarium w Helu

Gdzie indziej możesz zobaczyć foki, jeśli nie nad morzem? Fokarium w Helu to świetne miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci i jest jednym z obowiązkowych punktów na do odwiedzenia podczas wczasów na Pomorzu Wschodnim. Zobaczysz tutaj z bliska te wyjątkowe ssaki, a nawet możesz podejrzeć je w porze karmienia. Jest to szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.

Fokarium to część naukowo-edukacyjnej placówki edukacyjnej. Prowadzi ona badania dotyczące tych zwierząt oraz zajmuje się ich ochroną.

10. Muzeum militarne w dawnym bunkrze na wyspie Wolin

Jesteś fanem militariów, zwłaszcza tych, które pochodzą z czasów II wojny światowej? W takim razie koniecznie musisz udać na wyspę Wolin! To tam znajduje się niewielkie, ale prowadzone z rozmachem muzeum, urządzone w dawnym bunkrze i wypełnione po brzegi eksponatami — wiele z nich zostało znalezionych w okolicy. Będziesz miał okazję przyjrzeć się karabinom, pistoletom maszynowym, hełmom oraz pozostałościom niemieckich rakiet V2. To miejsce może szczególnie spodobać się najmłodszym, choćby dlatego, że większości eksponatów można dotykać. 

Wyprawa nad polskie morze to wspaniały pomysł na wakacje. Z pewnością zaliczysz je do udanych, niezależnie od tego, czy preferujesz podziwianie przyrody czy zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytków. Zapraszamy!

Data Publikacji: 04.06.2021
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.