Co to jest czarter? Czym różni się lot czarterowy od rejsowego? Co to są linie "low-cost"?

Podczas planowania wyjazdu, zwłaszcza wakacyjnego, często stajemy przed wyborem formy lotu, który warunkuje cenę oraz komfort dotarcia do miejsca docelowego. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje dostępnych połączeń lotniczych, jakie są ich wady i zalety. Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Wasze pytania - między innymi czym są loty czarterowe, rejsowe oraz „low cost” i jakie są między nimi różnice. Zapraszamy!

Loty czarterowe, loty rejsowe oraz loty „low cost” - porównanie

Co to są loty czarterowe i na czym polegają

Loty czarterowe to połączenia lotnicze organizowane przez biura podróży i touroperatorów w porozumieniu z firmami zajmującymi się wynajmem samolotów (np. EnterAir, LOT Charters, Smartwings, Ryanair SUN). Połączenia realizowane są jedynie do popularnych miejsc wypoczynkowych na całym świecie, w których biura mają swoją ofertę hotelową. Loty czarterowe z reguły nie są dostępne przez cały rok a jedynie w określonych datach. Pamiętajcie, że loty czarterowe są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla Klientów biura podróży!

Loty rejsowe i „low-cost”


Loty rejsowe to regularne połączenia lotnicze, na stałe wpisane w siatkę połączeń, realizowane przez cały rok w określonych datach i godzinach.

Loty „low-cost” to połączenia realizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze. Cena przelotu jest przeważnie niższa niż przy regularnych połączeniach, jednak ma to odbicie w komforcie podróżowania. Często niezbędne jest również dokupienie dodatkowych usług, które znacznie powiększają ostateczną cenę przelotu.

Bilety na loty czarterowe, rejsowe i „low-cost”. Kiedy najtaniej?

Bilety na loty rejsowe są dostępne w ciągłej sprzedaży. Można je kupić bezpośrednio w linii lotniczej lub skorzystać z wielu porównywarek cenowych, które są dostępne na rynku. Można również skorzystać z pomocy tradycyjnych agentów turystycznych, którzy oferują tego typu usługi. Ceny biletów na loty rejsowe rosną wraz ze zbliżającym się terminem podróży. Jeśli chcemy szukać okazji cenowych, musimy zarezerwować swój przelot odpowiednio wcześniej. Po zakupie lotu rejsowego prawie zawsze otrzymamy bilety w formie papierowej lub elektronicznej. Odprawy na taki lot dokonujemy na lotnisku, przy odpowiednim stanowisku „check-in”.

Bilety na loty czarterowe zazwyczaj nie są dostępne w regularnej sprzedaży. Najłatwiej można je znaleźć na stronie dużych touroperatorów, jednakże możemy je również spotkać w niektórych porównywarkach cenowych. Bardzo często cena takich biletów jest niższa niż w przypadku podobnego połączenia regularnej linii lotniczej. W odróżnieniu od lotów rejsowych, ceny lotów czarterowych przeważnie maleją wraz z czasem, jaki pozostał do wylotu. Jeśli więc szukacie wylotów na ostatnią chwilę, warto poszukać biletów czarterowych na stronie biura podróży. Po zakupie takiego lotu otrzymamy jedynie potwierdzenie rezerwacji zamiast tradycyjnego biletu. Do odprawy potrzebny będzie jedynie ważny dokument tożsamości lub paszport.

Ceny biletów na przeloty „low-cost” zmieniają się bardzo dynamicznie, w zależności od popytu, nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Jednakże w większości przypadków, podobnie jak przy połączeniach regularnych, im wcześniejsza rezerwacja, tym jego cena powinna być niższa. W przypadku niskobudżetowych linii lotniczych trzeba jednak mieć na uwadze, że cena samego przelotu to nie wszystkie koszty jakie trzeba ponieść, chyba że na podróż wybieramy się jedynie z małą torebką na ramieniu. Przy wyborze taniej linii lotniczej niezbędna jest samodzielna odprawa internetowa. Jeśli tego nie zrobimy, na lotnisku czekać będzie na nas niemiła niespodzianka w postaci dodatkowej, wysokiej opłaty za odprawę w tradycyjnej formie.

Bagaż na lotach czarterowych, rejsowych i „low-cost”


Zacznijmy od najważniejszej informacji – w cenie biletu na lot czarterowy zawsze wliczone są dwie sztuki bagażu. Podręczny, który zabierany jest na pokład samolotu oraz duży bagaż rejestrowany, nadawany do luku bagażowego. Maksymalne wielkości oraz waga bagażu różnią się w zależności od przewoźnika, który obsługuje daną trasę. Wszystkie szczegóły dotyczące tego zagadnienia opisane są na stronie https://r.pl/linie-lotnicze. Znajdują się tam również Ogólne Warunku Przewozu każdej linii lotniczej z którą współpracuje biuro Rainbow.

Przy wyborze połączeń rejsowych warto zwrócić uwagę na różne taryfy, które oferują linie lotnicze. Zazwyczaj w najtańszej opcji otrzymujemy jedynie mały bagaż podręczny. Za duża walizkę musimy zapłacić dodatkowo lub wybrać droższą taryfę.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, linie niskobudżetowe często kuszą niskimi cenami za przeloty. Trzeba jednak pamiętać, że w podstawowej opcji najbardziej znanych przewoźników takich jak Ryanair czy Wizzair nie jest wliczony żaden bagaż. Otrzymujemy jedynie opcję zabrania małej damskiej torebki lub miniaturowego plecaka w którym zmieścimy niewiele więcej niż dokumenty i kanapkę na podróż. Za standardowy bagaż podręczny lub nadawany trzeba uiścić dodatkową opłatę. Nierzadko wyższą, niż cena samego biletu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przepisy dotyczące tego co można zabrać ze sobą na pokład samolotu, oraz rzeczy zakazanych są praktycznie identyczne dla wszystkich linii lotniczych. Warto je znać!

Widok oświetlonego miasta nocą z pokładu samolotu

Catering na pokładzie samolotu czarterowego

Jeśli zdecydujemy się na wybór regularnych linii lotniczych, szczególnie przy długich lotach międzykontynentalnych, możemy być prawie pewni, że na pokładzie zostaniemy poczęstowani przynajmniej podstawowym prowiantem takim jak kanapka czy woda mineralna, nawet wybierając najtańszą taryfę. W przypadku wykupienia droższych opcji otrzymamy pełny, ciepły posiłek i będziemy mogli skorzystać z szerszej gamy serwowanych napojów. Dodatkowo, przy połączeniach rejsowych, mamy możliwość wykupienia wyższych klas przelotu – Business i First Class, które znacznie podnoszą komfort podróżowania i uprawniają do wielu dodatkowych, bezpłatnych korzyści takich jak na przykład – korzystanie z dedykowanych barów i poczekalni na lotniskach, pełnego (i smaczniejszego) cateringu na pokładzie, korzystania z oferty napojów alkoholowych i bezalkoholowych itp.

W przypadku przelotów czarterowych posiłki oraz napoje na pokładzie samolotu są zazwyczaj dodatkowo płatne (chyba, że w naszej umowie z touroperatorem jest zapis o bezpłatnym cateringu). Wyjątkiem są loty realizowane Dreamlinerem, należącym do linii lotniczej LOT Charters. Już w najtańszej opcji przelotu samolotem czarterowym oferowane są za darmo dwa posiłki oraz woda mineralna przez cały czas trwania rejsu. Wybierając przelot czarterowy samolotem typu Boeing 787, podobnie jak przy wyborze regularnego przewoźnika, mamy możliwość dokupienia wyższej klasy przelotu – Premium Club lub Business Elite.

Wskazówka: Jeśli lecisz poza Unię Europejską sprawdź na pokładzie samolotu ceny takich towarów jak alkohol, papiery czy perfumy. Przewoźnicy bardzo często oferują je w znacznie niższych cenach niż sklepy stacjonarne.

Wnętrze samolotu Dreamliner PLL LOT

Dodatkowe usługi oraz komfort przelotu czarterowego

Loty czarterowe realizowane są w głównej mierze takimi samymi maszynami z jakich korzystają najtańsze linie lotnicze. Jednakże istnieje jedna, bardzo ważna różnica która mocno wpływa na komfort naszej podróży. Przewoźnicy „low-cost” umieszczają w swoich samolotach większą liczbę siedzeń, przez co miejsca na nogi zostaje mniej więcej tyle, ile było na tylnej kanapie w poczciwym Fiacie 126p. Jeśli chcemy choć trochę umilić sobie podróż „latającą taksówką”, musimy zapłacić za lepsze miejsca w pierwszym rzędzie lub przy wyjściach ewakuacyjnych.
Wybierając tego typu firmy nie mamy również zagwarantowanego w cenie żadnego posiłku ani nawet wody mineralnej podczas lotu. Dodatkowo, ceny w „podniebnych barach” są wręcz zastraszająco wysokie. Jakość serwowanych produktów „na ciepło” również pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy również, że przewoźnicy tego typu często korzystają z tanich, małych lotnisk, które są położone dużo dalej od miejsca docelowego niż główne lotniska. Transfer z takiego lotniska może być droższy niż sam bilet na lot. Gdy korzystasz z ofert biur podróży (przelot + hotel) przejazd do wybranego obiektu i z powrotem na lotnisko jest zawsze wliczony w cenę.

Samolot lądujący na płycie lotniska



Jeśli marzy Wam się egzotyczna podróż i zależy Wam na bezpośrednim połączeniu do takich krajów jak Meksyk, Kuba, Tajlandia czy Wietnam lub szukacie tanich lotów do Grecji, Hiszpanii, Chorwacji i wielu, wielu innych miejsc sprawdźcie naszą stronę i rezerwujcie najlepsze loty czarterowe! Bogata oferta przelotów do każdego zakątka świata powinna mile Was zaskoczyć! Życzymy Wam wszystkim wspaniałych podróży i zawsze spokojnych lotów.

tekst: Piotr Wilk

Data Publikacji: 22.04.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.