Inne

Co to jest czarter? Czym różni się lot czarterowy od rejsowego? Co to są linie "low-cost"?

Podczas planowania wyjazdu, zwłaszcza wakacyjnego, często stajemy przed wyborem formy lotu, który warunkuje cenę oraz komfort dotarcia do miejsca docelowego. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje dostępnych połączeń lotniczych, jakie są ich wady i zalety. Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Wasze pytania - między innymi czym są loty czarterowe, rejsowe oraz „low cost” i jakie są między nimi różnice. Zapraszamy!

Loty czarterowe, loty rejsowe oraz loty „low cost” - porównanie

Co to są loty czarterowe i na czym polegają


• Loty czarterowe to połączenia lotnicze organizowane przez biura podróży i touroperatorów w porozumieniu z firmami zajmującymi się wynajmem samolotów (np. EnterAir, LOT Charters, Smartwings, Ryanair SUN). Połączenia realizowane są jedynie do popularnych miejsc wypoczynkowych na całym świecie, w których biura mają swoją ofertę hotelową. Loty czarterowe z reguły nie są dostępne przez cały rok a jedynie w określonych datach. Pamiętajcie, że loty czarterowe są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla Klientów biura podróży!

Loty rejsowe i „low-cost”


• Loty rejsowe to regularne połączenia lotnicze, na stałe wpisane w siatkę połączeń, realizowane przez cały rok w określonych datach i godzinach.

• Loty „low-cost” to połączenia realizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze. Cena przelotu jest przeważnie niższa niż przy regularnych połączeniach, jednak ma to odbicie w komforcie podróżowania. Często niezbędne jest również dokupienie dodatkowych usług, które znacznie powiększają ostateczną cenę przelotu.

Bilety na loty czarterowe, rejsowe i „low-cost”. Kiedy najtaniej?

Bilety na loty rejsowe są dostępne w ciągłej sprzedaży. Można je kupić bezpośrednio w linii lotniczej lub skorzystać z wielu porównywarek cenowych, które są dostępne na rynku. Można również skorzystać z pomocy tradycyjnych agentów turystycznych, którzy oferują tego typu usługi. Ceny biletów na loty rejsowe rosną wraz ze zbliżającym się terminem podróży. Jeśli chcemy szukać okazji cenowych, musimy zarezerwować swój przelot odpowiednio wcześniej. Po zakupie lotu rejsowego prawie zawsze otrzymamy bilety w formie papierowej lub elektronicznej. Odprawy na taki lot dokonujemy na lotnisku, przy odpowiednim stanowisku „check-in”.

Bilety na loty czarterowe zazwyczaj nie są dostępne w regularnej sprzedaży. Najłatwiej można je znaleźć na stronie dużych touroperatorów (np. https://biletyczarterowe.r.pl), jednakże możemy je również spotkać w niektórych porównywarkach cenowych. Bardzo często cena takich biletów jest niższa niż w przypadku podobnego połączenia regularnej linii lotniczej. W odróżnieniu od lotów rejsowych, ceny lotów czarterowych przeważnie maleją wraz z czasem, jaki pozostał do wylotu. Jeśli więc szukacie wylotów na ostatnią chwilę, warto skorzystać z biletów czarterowych. Po zakupie takiego lotu otrzymamy jedynie potwierdzenie rezerwacji zamiast tradycyjnego biletu. Do odprawy potrzebny będzie jedynie ważny dokument tożsamości lub paszport.

Ceny biletów na przeloty „low-cost” zmieniają się bardzo dynamicznie, w zależności od popytu, nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Jednakże w większości przypadków, podobnie jak przy połączeniach regularnych, im wcześniejsza rezerwacja, tym jego cena powinna być niższa. W przypadku niskobudżetowych linii lotniczych trzeba jednak mieć na uwadze, że cena samego przelotu to nie wszystkie koszty jakie trzeba ponieść, chyba że na podróż wybieramy się jedynie z małą torebką na ramieniu. Przy wyborze taniej linii lotniczej niezbędna jest samodzielna odprawa internetowa. Jeśli tego nie zrobimy, na lotnisku czekać będzie na nas niemiła niespodzianka w postaci dodatkowej, wysokiej opłaty za odprawę w tradycyjnej formie.

Bagaż na lotach czarterowych, rejsowych i „low-cost”


Zacznijmy od najważniejszej informacji – w cenie biletu na lot czarterowy zawsze wliczone są dwie sztuki bagażu. Podręczny, który zabierany jest na pokład samolotu oraz duży bagaż rejestrowany, nadawany do luku. Maksymalne wielkości oraz wagi bagażu różnią się od przewoźnika, który obsługuje daną trasę. Wszystkie szczegóły dotyczące tego zagadnienia opisane są na stronie https://r.pl/linie-lotnicze. Znajdują się tam również Ogólne Warunku Przewozu każdej linii lotniczej z którą współpracuje biuro Rainbow.

Przy wyborze połączeń rejsowych warto zwrócić uwagę na różne taryfy, które oferują linie lotnicze. Zazwyczaj w najtańszej opcji otrzymujemy jedynie mały bagaż podręczny. Za duża walizkę musimy zapłacić dodatkowo lub wybrać droższą taryfę.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, linie niskobudżetowe często kuszą niskimi cenami za przeloty. Trzeba jednak pamiętać, że w podstawowej opcji najbardziej znanych przewoźników takich jak Ryanair czy Wizzair nie jest wliczony żaden bagaż. Otrzymujemy jedynie opcję zabrania małej damskiej torebki lub miniaturowego plecaka w którym zmieścimy niewiele więcej niż dokumenty i kanapkę na podróż. Za prawdziwy bagaż podręczny lub nadawany trzeba uiścić dodatkową opłatę. Nierzadko wyższą, niż cena samego biletu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przepisy dotyczące tego co można zabrać ze sobą na pokład samolotu, oraz rzeczy zakazanych są praktycznie identyczne dla wszystkich linii lotniczych. Warto je znać!Catering na pokładzie samolotu czarterowego

Jeśli zdecydujemy się na wybór regularnych linii lotniczych, szczególnie przy długich lotach międzykontynentalnych, możemy być prawie pewni, że na pokładzie zostaniemy poczęstowani przynajmniej podstawowym prowiantem takim jak kanapka czy woda mineralna, nawet wybierając najtańszą taryfę. W przypadku wykupienia droższych opcji otrzymamy pełny, ciepły posiłek i będziemy mogli skorzystać z szerszej gamy serwowanych napojów. Dodatkowo, przy połączeniach rejsowych, mamy możliwość wykupienia wyższych klas przelotu – Business i First Class, które znacznie podnoszą komfort podróżowania i uprawniają do wielu dodatkowych, bezpłatnych korzyści takich jak na przykład – korzystanie z dedykowanych barów i poczekalni na lotniskach, pełnego (i smaczniejszego) cateringu na pokładzie, korzystania z oferty napojów alkoholowych i bezalkoholowych itp.

W przypadku przelotów czarterowych posiłki oraz napoje na pokładzie samolotu są zazwyczaj dodatkowo płatne (chyba, że w naszej umowie z touroperatorem jest zapis o bezpłatnym cateringu). Wyjątkiem są loty realizowane Dreamlinerem, należącym do linii lotniczej LOT Charters. Już w najtańszej opcji przelotu samolotem czarterowym oferowane są za darmo dwa posiłki oraz woda mineralna przez cały czas trwania rejsu. Wybierając przelot czarterowy samolotem typu Boeing 787, podobnie jak przy wyborze regularnego przewoźnika, mamy możliwość dokupienia wyższej klasy przelotu – Premium Club lub Business Elite.

Wskazówka: Jeśli lecisz poza Unię Europejską sprawdź na pokładzie samolotu ceny takich towarów jak alkohol, papiery czy perfumy. Przewoźnicy bardzo często oferują je w znacznie niższych cenach niż sklepy stacjonarne.Dodatkowe usługi oraz komfort przelotu czarterowego

Loty czarterowe realizowane są w głównej mierze takimi samymi maszynami z jakich korzystają najtańsze linie lotnicze. Jednakże istnieje jedna, bardzo ważna różnica która mocno wpływa na komfort naszej podróży. Przewoźnicy „low-cost” umieszczają w swoich samolotach większą liczbę siedzeń, przez co miejsca na nogi zostaje mniej więcej tyle, ile było na tylnej kanapie w poczciwym Fiacie 126p. Jeśli chcemy choć trochę umilić sobie podróż „latającą taksówką”, musimy zapłacić za lepsze miejsca w pierwszym rzędzie lub przy wyjściach ewakuacyjnych.
Wybierając tego typu firmy nie mamy również zagwarantowanego w cenie żadnego posiłku ani nawet wody mineralnej podczas lotu. Dodatkowo, ceny w „podniebnych barach” są wręcz zastraszająco wysokie. Jakość serwowanych produktów „na ciepło” również pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy również, że przewoźnicy tego typu często korzystają z tanich, małych lotnisk, które są położone dużo dalej od miejsca docelowego niż główne lotniska. Transfer z takiego lotniska może być droższy niż sam bilet na lot. Gdy korzystasz z ofert biur podróży (przelot + hotel) przejazd do wybranego obiektu i z powrotem na lotnisko jest zawsze wliczony w cenę.Jeśli marzy Wam się egzotyczna podróż i zależy Wam na bezpośrednim połączeniu do takich krajów jak Meksyk, Kuba, Tajlandia czy Wietnam lub szukacie tanich lotów do Grecji, Hiszpanii, Chorwacji i wielu, wielu innych miejsc sprawdźcie naszą stronę https://biletyczarterowe.r.pl i rezerwujcie najlepsze loty czarterowe! Bogata oferta przelotów do każdego zakątka świata powinna mile was zaskoczyć! Życzymy Wam wszystkim wspaniałych podróży i zawsze spokojnych lotów.

tekst: Piotr Wilk

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.