Zainspiruj się

Co warto wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii?

Rozległy kraj na Półwyspie Iberyjskim jest świetnie znany każdemu, kto ceni sobie letni wypoczynek na słonecznej, piaszczystej plaży. Zobacz, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż do Hiszpanii.

Hiszpania – informacje ogólne

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim. Zajmuje powierzchnię 505 944 kilometrów kwadratowych. Walutą obowiązującą jest euro. Kraj od 1986 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Należy również do struktur ONZ, NATO i OBWE. Może pochwalić się wysokim wskaźnikiem jakości życia, zajmując 10. miejsce wśród wszystkich państw na świecie. Jest chętnie odwiedzana przez turystów – nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, ale również dzięki dużej liczbie zabytków unikalnych na skalę światową. W samej tylko Hiszpanii zorientowany turysta zobaczy aż 47 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co sytuuje kraj w ścisłej czołówce (3 miejsce na podium w międzynarodowym rankingu).

Geografia Hiszpanii

Hiszpania graniczy z Andorą, Francją, Gibraltarem i Portugalią. Z Maroko wiążą ją wody przynależne Cieśninie Gibraltarskiej. Kraj zajmuje 3. miejsce pod względem powierzchni w Europie – większa jest od niego jedynie Ukraina i Francja. Łączna powierzchnia terytoriów podlegających Hiszpanii wynosi 504 750 km². Poza częścią kontynentalną, do kraju przynależą dwa archipelagi (Wyspy Kanaryjskie i Baleary) oraz miasta na kontynencie afrykańskim (Ceuta i Melilla).

Klimat Hiszpanii

Choć kraj znajduje się w strefie wpływu klimatu podzwrotnikowego, to poszczególne rejony kraju, ze względu na ukształtowanie terenu, zauważalnie się od siebie różnią. Klimat kontynentalny obejmuje centralną część Hiszpanii, morski natomiast panuje na każdym z jej wybrzeży. Gorące lata, z jakimi kojarzony jest kraj, faktycznie są domeną głębi lądu. U wybrzeży temperatura jest wtedy znacznie niższa, ale wciąż wysoka. Odwrotna sytuacja zachodzi zimą, kiedy obszar nad Oceanem Atlantyckim cechuje się cieplejszą pogodą. Im głębiej w ląd, tym jest wtedy zimniej – zwłaszcza w obszarach górskich. Średnia temperatur jest dosyć zróżnicowana i w różnych rejonach zależy od panującego mikroklimatu. W przypadku klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego przeciętna temperatura w najzimniejszym miesiącu rok (styczeń) wynosi 10,1°C, zaś w najcieplejszym (sierpień) 26,7°C. Klimat górski cechuje się średnimi zimowymi temperaturami na poziomie –10°C, latem zaś nie przekracza 0°C. W przypadku obszarów, na których panuje klimat oceaniczny przeciętne temperatury w styczniu wynoszą 10,4°C, zaś w sierpniu 19,2°C.

Fauna i flora w Hiszpanii

Hiszpański klimat sprzyja życiu i rozmnażaniu wielu różnorodnych gatunków zwierząt. Fantastyczne bogactwo fauny zamieszkującej Półwysep Iberyjski obejmuje ssaki takie jak żbik, ryś, jeleń, koziorożec hiszpański, wilk czy lis. Hiszpania jest przystankiem dla migrujących stad ptaków, w tym kaczek, czapki i żurawi, a także gatunków drapieżnych – orłów, jastrzębi czy sów. Kraj stanowi dom dla 200 gatunków zagrożonych wyginięciem. Wśród nich znajduje się złoty orzeł oraz ryś iberyjski.

Teren Hiszpanii jest niezwykle zróżnicowany pod względem klimatu, a co za tym idzie – występującej tu roślinności. Na Półwyspie Iberyjskim można znaleźć aż 8 tysięcy gatunków roślin. 800 z nich stanowią rośliny niespotykane nigdzie indziej, wśród nich: dracena smocza i wawrzyn kanaryjski (spotykane na Wyspach Kanaryjskich). Roślinami spotykanymi na Półwyspie Iberyjskim są: palma karłowata, drzewo chleba świętojańskiego i dąb skalny. Północne rejony kraju charakteryzujące się większą wilgotnością (Pireneje, Galicja, Wybrzeże Kantabryjskie) porastają lasy liściaste (buki, dęby), natomiast południowe – iglaste (przede wszystkim sosna śródziemnomorska), co stanowi 20% powierzchni Hiszpanii.

Ludność w Hiszpanii

Hiszpanię zamieszkuje ponad 47 milionów ludzi. Jednak ze względu na duży obszar gęstość zaludnienia jest niższa niż w przypadku większości europejskich krajów. Średnia krajowa to 91,4 osoby na kilometr kwadratowy, w najrzadziej zaludnionym rejonie (Soria) jest to 9,1 os./km², zaś w najgęściej zaludnionym (Madryt) 782 os./km². Obecnie rodowici Hiszpanie stanowią ok. 90% społeczeństwa. Szacowana liczba imigrantów w samym 2017 roku sięgała 4 572 807. W większości stanowią ją Rumunii i przedstawicieli innych krajów europejskich (np. wielu Brytyjczyków, Włochów i Niemców) oraz krają będących dawnymi koloniami hiszpańskimi (tj. Maroko, Kolumbia, Ekwador).

Turystyka w Hiszpanii

Jak podaje Krajowy Urząd Statystyczny w Madrycie (INE) rok 2018 był wyjątkowo obfity. Hiszpanię odwiedziło aż 82,8 mln turystów[1]. Najliczniejszą grupą odwiedzających stanowili Brytyjczycy liczący 18,5 miliona turystów. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy (11,4 miliona), a na trzecim Francuzi (11,3 miliona). Rekord dotyczył również pozostawionych pieniędzy w sumie 89,8 miliarda euro.

Tendencja wzrostowa szczególnie mocno widoczna jest od 2012 roku i wcale nie maleje. Nie inaczej było w 2016 r. – ku zaskoczeniu organizacji sektora turystycznego i samego ministra turystyki – do kraju przyjechało 75,3 mln osób.

W 2019 roku turyści również nie zawiedli. W najchętniej odwiedzanym miesiącu – sierpniu – na terytorium kraju w celach turystycznych przybyło 10 121 985 osób[2]. Wśród najchętniej wybieranych rejonów Hiszpanii znajduje się Katalonia, Wyspy Kanaryjskie, Baleary i Andaluzja.

Hiszpańskie obyczaje

Hiszpanie to niezwykle otwarty, towarzyski i rozgadany naród, jak na południe Europy przystało. Lubią nawiązywać nowe znajomości i prowadzić pogawędki nawet ze sprzedawcami w sklepie. Dobry zwyczaj nakazuje, aby widząc znajomego lub sąsiada nie tylko pozdrowić go klasycznym buenas, ale również zapytać, co u niego. Sporą uwagę przykłada się do wspólnych posiłków, które wręcz się celebruje. A po świetnym obiedzie należy się zwykle krótki odpoczynek, zwany sjestą. Pozwala on przeczekać największe upały. Hiszpanie, niezależnie od wieku, uwielbiają spędzać czas wolny w restauracjach, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Czasem lubią też sobie ponarzekać.

Religia w Hiszpanii

Oficjalnie w 2019 roku 68,9% społeczeństwa hiszpańskiego deklarowało przynależność do religii katolickiej i 22,7% jako osoby praktykujące. 29,1% klasyfikowało się jako osoby niewierzące lub agnostycy. Na inne wyznania przypadało 2,6% i 2,2% bez zdeklarowanej przynależności.

Aktywny wypoczynek w Hiszpanii

Hiszpania słynie z zamiłowania do piłki nożnej – nie sposób zliczyć wszystkich fanów drużyny FC Barcelona czy Real Madryt. Z uwagi na piękną pogodę przez cały rok oraz bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną Hiszpanie chętnie uprawiają różnego rodzaju sporty, w tym sporty wodne. Dostęp do morza i oceanu stwarza warunki do żeglarstwa, nart wodnych, nurkowania, kajakarstwa, surfingu oraz jego odmian. W Hiszpanii popularny jest również golf, a w całym kraju miłośnicy tego zajęcia mają do dyspozycji aż 400 pól golfowych. Ci, którzy preferują bierne uczestnictwo w sporcie, z przyjemnością oglądają wyścigi Formuły 1 z udziałem swojego narodowego mistrza – Fernando Alonso.

 

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpania-rekordowa-liczba-zagranicznych-turystow-w-2018-r-4199850.html

[2] Krajowy Urząd Statystyczny w Madrycie (INE) https://www.ine.es/dyngs/INEbase/en/operacion.htm?c=Estadistica_C&cid=1254736176996&menu=ultiDatos&idp=1254735576863

 

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 23.06.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
4.9/6  155 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  39 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.5/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.4/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.5/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  105 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.8/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i średnie temperatury w Hiszpanii Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem przytulnych knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni oraz bogatą kulturę, która m.in. zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla osób zainteresowanych historią i architekturą. Sewilla (można o niej więcej przeczytać w krótkim przewodniku po najważniejszych atrakcjach Sewilli), Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry i okazałe place i wspaniałe muzea, a także zamki i pałace. W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla ciebie – na miłośników rozrywki czekają tętniące życiem w dzień i w nocy kurorty Costa Del Sol czy Costa de la Luz, spragnionych odrobiny egzotyki, zachwycą Wyspy Kanaryjskie, a fani wycieczek objazdowych na pewno docenią klasę tutejszych zabytków. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hiszpanii w poszczególnych porach roku.
krajobraz-kierunku
Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy? Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.
krajobraz-kierunku
Kemer – Turcja szlakiem owocu granatu Kemer to bardzo przyjemny kurort znajdujący się na Tureckiej Riwierze, nieco na południowy zachód od Antalyi - głównego miasta regionu. Od strony lądu znajdują się tu przepiękne góry, poprzecinane licznymi strumieniami, które porastają głównie sosy pionowe, a z drugiej strony – lazurową i spokojną wodę, która sprzyja kąpielom. W okolicy znajduje się też wiele pól uprawnych, na których dominują plantacje oliwek, figowce oraz drzewa granatów, z których słynie Kemer. Atrakcji turystycznych w tym urokliwym mieście nie brakuje - dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Gdzie polecieć na wakacje w lipcu 2022? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków! Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Poniżej znajdziesz na to odpowiedź.