Co warto wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii?

Rozległy kraj na Półwyspie Iberyjskim jest świetnie znany każdemu, kto ceni sobie letni wypoczynek na słonecznej, piaszczystej plaży. Zobacz, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż do Hiszpanii.

Hiszpania – informacje ogólne

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim. Zajmuje powierzchnię 505 944 kilometrów kwadratowych. Walutą obowiązującą jest euro. Kraj od 1986 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Należy również do struktur ONZ, NATO i OBWE. Może pochwalić się wysokim wskaźnikiem jakości życia, zajmując 10. miejsce wśród wszystkich państw na świecie. Jest chętnie odwiedzana przez turystów – nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, ale również dzięki dużej liczbie zabytków unikalnych na skalę światową. W samej tylko Hiszpanii zorientowany turysta zobaczy aż 47 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co sytuuje kraj w ścisłej czołówce (3 miejsce na podium w międzynarodowym rankingu).

Geografia Hiszpanii

Hiszpania graniczy z Andorą, Francją, Gibraltarem i Portugalią. Z Maroko wiążą ją wody przynależne Cieśninie Gibraltarskiej. Kraj zajmuje 3. miejsce pod względem powierzchni w Europie – większa jest od niego jedynie Ukraina i Francja. Łączna powierzchnia terytoriów podlegających Hiszpanii wynosi 504 750 km². Poza częścią kontynentalną, do kraju przynależą dwa archipelagi (Wyspy Kanaryjskie i Baleary) oraz miasta na kontynencie afrykańskim (Ceuta i Melilla).

Klimat Hiszpanii

Choć kraj znajduje się w strefie wpływu klimatu podzwrotnikowego, to poszczególne rejony kraju, ze względu na ukształtowanie terenu, zauważalnie się od siebie różnią. Klimat kontynentalny obejmuje centralną część Hiszpanii, morski natomiast panuje na każdym z jej wybrzeży. Gorące lata, z jakimi kojarzony jest kraj, faktycznie są domeną głębi lądu. U wybrzeży temperatura jest wtedy znacznie niższa, ale wciąż wysoka. Odwrotna sytuacja zachodzi zimą, kiedy obszar nad Oceanem Atlantyckim cechuje się cieplejszą pogodą. Im głębiej w ląd, tym jest wtedy zimniej – zwłaszcza w obszarach górskich. Średnia temperatur jest dosyć zróżnicowana i w różnych rejonach zależy od panującego mikroklimatu. W przypadku klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego przeciętna temperatura w najzimniejszym miesiącu rok (styczeń) wynosi 10,1°C, zaś w najcieplejszym (sierpień) 26,7°C. Klimat górski cechuje się średnimi zimowymi temperaturami na poziomie –10°C, latem zaś nie przekracza 0°C. W przypadku obszarów, na których panuje klimat oceaniczny przeciętne temperatury w styczniu wynoszą 10,4°C, zaś w sierpniu 19,2°C.

Fauna i flora w Hiszpanii

Hiszpański klimat sprzyja życiu i rozmnażaniu wielu różnorodnych gatunków zwierząt. Fantastyczne bogactwo fauny zamieszkującej Półwysep Iberyjski obejmuje ssaki takie jak żbik, ryś, jeleń, koziorożec hiszpański, wilk czy lis. Hiszpania jest przystankiem dla migrujących stad ptaków, w tym kaczek, czapki i żurawi, a także gatunków drapieżnych – orłów, jastrzębi czy sów. Kraj stanowi dom dla 200 gatunków zagrożonych wyginięciem. Wśród nich znajduje się złoty orzeł oraz ryś iberyjski.

Teren Hiszpanii jest niezwykle zróżnicowany pod względem klimatu, a co za tym idzie – występującej tu roślinności. Na Półwyspie Iberyjskim można znaleźć aż 8 tysięcy gatunków roślin. 800 z nich stanowią rośliny niespotykane nigdzie indziej, wśród nich: dracena smocza i wawrzyn kanaryjski (spotykane na Wyspach Kanaryjskich). Roślinami spotykanymi na Półwyspie Iberyjskim są: palma karłowata, drzewo chleba świętojańskiego i dąb skalny. Północne rejony kraju charakteryzujące się większą wilgotnością (Pireneje, Galicja, Wybrzeże Kantabryjskie) porastają lasy liściaste (buki, dęby), natomiast południowe – iglaste (przede wszystkim sosna śródziemnomorska), co stanowi 20% powierzchni Hiszpanii.

Ludność w Hiszpanii

Hiszpanię zamieszkuje ponad 47 milionów ludzi. Jednak ze względu na duży obszar gęstość zaludnienia jest niższa niż w przypadku większości europejskich krajów. Średnia krajowa to 91,4 osoby na kilometr kwadratowy, w najrzadziej zaludnionym rejonie (Soria) jest to 9,1 os./km², zaś w najgęściej zaludnionym (Madryt) 782 os./km². Obecnie rodowici Hiszpanie stanowią ok. 90% społeczeństwa. Szacowana liczba imigrantów w samym 2017 roku sięgała 4 572 807. W większości stanowią ją Rumunii i przedstawicieli innych krajów europejskich (np. wielu Brytyjczyków, Włochów i Niemców) oraz krają będących dawnymi koloniami hiszpańskimi (tj. Maroko, Kolumbia, Ekwador).

Turystyka w Hiszpanii

Jak podaje Krajowy Urząd Statystyczny w Madrycie (INE) rok 2018 był wyjątkowo obfity. Hiszpanię odwiedziło aż 82,8 mln turystów[1]. Najliczniejszą grupą odwiedzających stanowili Brytyjczycy liczący 18,5 miliona turystów. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy (11,4 miliona), a na trzecim Francuzi (11,3 miliona). Rekord dotyczył również pozostawionych pieniędzy w sumie 89,8 miliarda euro.

Tendencja wzrostowa szczególnie mocno widoczna jest od 2012 roku i wcale nie maleje. Nie inaczej było w 2016 r. – ku zaskoczeniu organizacji sektora turystycznego i samego ministra turystyki – do kraju przyjechało 75,3 mln osób.

W 2019 roku turyści również nie zawiedli. W najchętniej odwiedzanym miesiącu – sierpniu – na terytorium kraju w celach turystycznych przybyło 10 121 985 osób[2]. Wśród najchętniej wybieranych rejonów Hiszpanii znajduje się Katalonia, Wyspy Kanaryjskie, Baleary i Andaluzja.

Hiszpańskie obyczaje

Hiszpanie to niezwykle otwarty, towarzyski i rozgadany naród, jak na południe Europy przystało. Lubią nawiązywać nowe znajomości i prowadzić pogawędki nawet ze sprzedawcami w sklepie. Dobry zwyczaj nakazuje, aby widząc znajomego lub sąsiada nie tylko pozdrowić go klasycznym buenas, ale również zapytać, co u niego. Sporą uwagę przykłada się do wspólnych posiłków, które wręcz się celebruje. A po świetnym obiedzie należy się zwykle krótki odpoczynek, zwany sjestą. Pozwala on przeczekać największe upały. Hiszpanie, niezależnie od wieku, uwielbiają spędzać czas wolny w restauracjach, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Czasem lubią też sobie ponarzekać.

Religia w Hiszpanii

Oficjalnie w 2019 roku 68,9% społeczeństwa hiszpańskiego deklarowało przynależność do religii katolickiej i 22,7% jako osoby praktykujące. 29,1% klasyfikowało się jako osoby niewierzące lub agnostycy. Na inne wyznania przypadało 2,6% i 2,2% bez zdeklarowanej przynależności.

Polecane wycieczki

Aktywny wypoczynek w Hiszpanii

Hiszpania słynie z zamiłowania do piłki nożnej – nie sposób zliczyć wszystkich fanów drużyny FC Barcelona czy Real Madryt. Z uwagi na piękną pogodę przez cały rok oraz bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną Hiszpanie chętnie uprawiają różnego rodzaju sporty, w tym sporty wodne. Dostęp do morza i oceanu stwarza warunki do żeglarstwa, nart wodnych, nurkowania, kajakarstwa, surfingu oraz jego odmian. W Hiszpanii popularny jest również golf, a w całym kraju miłośnicy tego zajęcia mają do dyspozycji aż 400 pól golfowych. Ci, którzy preferują bierne uczestnictwo w sporcie, z przyjemnością oglądają wyścigi Formuły 1 z udziałem swojego narodowego mistrza – Fernando Alonso.

 

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpania-rekordowa-liczba-zagranicznych-turystow-w-2018-r-4199850.html

[2] Krajowy Urząd Statystyczny w Madrycie (INE) https://www.ine.es/dyngs/INEbase/en/operacion.htm?c=Estadistica_C&cid=1254736176996&menu=ultiDatos&idp=1254735576863

 

Data Publikacji: 23.06.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.