< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Co warto zobaczyć w Wietnamie

Co warto zobaczyć w Wietnamie

Skrócony opis

Wietnam oferuje bardzo dużo różnorodnych atrakcji, począwszy od zachwycających naturalnych krajobrazów, dziewiczych wysepek i uroczych wiosek po muzea upamiętniające krwawe wojny, kolonialne budowle i starożytne cytadele. Tunele Cu Chi, znajdujące się w pobliżu Ho Chi Minh, przypominają o niezłomności i zaangażowaniu Wietnamczyków, podczas gdy wizyta w Muzeum Pamiątek Wojennych ukazuje ku przestrodze następnych pokoleń przerażającą wojenną rzeczywistość. Wietnam ma jednak także dużo bardziej radosne i pozytywne oblicze, cudowne pomniki w cesarskim mieście Hue wraz z Sanktuarium My Son to prawdziwa uczta dla oka i ducha.

Wietnam przyciąga miliony turystów przez cały rok, a jego renoma jako idealnego miejsca na wakacje się nieustannie umacnia. Na każdym kroku widać tu bogate dziedzictwo kolonialne i zachwycającą mieszankę wpływów francuskich i azjatyckich, a tutejsza kuchnia jest od lat uważana za jedną z najlepszych na świecie. Mając tak wiele do zrobienia i zobaczenia w Wietnamie, planowanie trasy podróży, zwłaszcza pierwszej, może być nie lada wyzwaniem, więc przygotowaliśmy listę najważniejszych atrakcji, które trzeba zobaczyć w Wietnamie.

Sekcja 1

Miejsca, które warto zobaczyć w Wietnamie


Zatoka Ha Long


Zatoka Ha Long w północnym Wietnamie jest usiana 1 900 różnej wielkości skalistymi wyspami i zajmuje powierzchnię ponad 1 500 km2. Większość wysp ma formę wapiennych słupów wyłaniających się z wody, a wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych grot i jaskiń. Zatoka w 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To surrealistycznie piękne miejsce wygląda niczym gotowa scenografia do filmu. Można tu zwiedzać tajemnicze jaskinie, wybrać się na spływ kajakiem wśród urwistych skał i obserwować dziką zwierzynę zamieszkującą okoliczne lasy deszczowe. Zatoka Ha Long charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością biologiczną. Jeśli lubisz iść pod prąd to zaledwie parę kilometrów od Ha Long City znajduje się druga równie urocza zatoka Bai Tu Long, która oferuje tak samo spektakularną scenerię, ale nie jest tak popularna wśród turystów. Do Bai Tu Long, podobnie jak do zatoki Ha Long, można dostać się statkiem, który wypływa z gwarnego doku w Ha Long City, ale zmierza w drugą stronę. Tutaj wyspy są nieco mniejsze i bardziej rozrzucone, liczne jaskinie są pozbawione tłumu zwiedzających, zaciszne plaże zachęcają do relaksu, a restauracje serwują najświeższe owoce morza, jakie możesz sobie wyobrazić.Hoi An


Hoi An w XVI i XVII w. było ważnym ośrodkiem kupieckim w Azji Południowo-Wschodniej, a dziś jest w zasadzie istnym muzeum na świeżym powietrzu, w którym można podziwiać wspaniałą staromiejską architekturę. Do najważniejszych i najciekawszych budynków należą chińskie świątynie, zaprojektowany przez Japończyków most, liczne pagody, drewniane sklepiki, kolonialne rezydencje w stylu francuskim i stare kanały. Mimo, że handel na dużą skalę już dawno przeniósł się gdzie indziej, Hoi An z powodzeniem dba o swoje historyczne i kulturowe dziedzictwo, czego dowodem jest wpisanie w 1999 r. tutejszego starego miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hoi An największe wrażenie robi po zmroku, gdy zabytkowe uliczki kryją się w nastrojowym świetle staroświeckich latarni, tworząc niezwykle klimatyczne i piękne miejsce. Dla tych, którzy kochają morze, słońce i piasek, Hoi An ma dwie urocze plaże w odległości zaledwie pięciu kilometrów od centrum miasta. Hoi An słynie również ze wspaniałego jedzenia, sklepików idealnych na pamiątkowe zakupy, przyjaznych mieszkańców i przytulnej atmosfery. Stare Miasto w Hoi An ma jeszcze dwie wspaniałe cechy, które czynią to miejsce wyjątkowym i idealnym do relaksu. Po pierwsze obszar jest na tyle mały, że wszystkie najciekawsze miejsca są w zasięgu krótkiego spaceru. Po drugie jest tu niezwykle cicho i spokojnie, ponieważ niektóre ulice są otwarte wyłącznie dla rowerów i skuterów, a niektóre są w ogóle zamknięte dla ruchu kołowego.

Tunele Cu Chi


Położone w pobliżu miasta Ho Chi Minh partyzanckie Tunele Cu Chi są w zasadzie ogromnym muzeum wojny, które wprowadza zwiedzających w podziemne życie żołnierzy Wietkongu. Do dziś zachowało się ponad 120 km z ponad 200 km tuneli, które zaczęto budować około roku 1948, podczas walk Wietkongu z Francuzami. Prace nigdy nie zostały ukończone, ale obecnie jest to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji. W tunelach znajdowały się szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. Po wojnie z Francuzami żołnierze wietnamscy rozbudowali tunele i wprowadzili skuteczne systemy filtracji powietrza, które pomogły im przetrwać między innymi późniejsze naloty dywanowe. Przed wejściem do podziemnych tuneli zwiedzający oglądają krótki film, aby lepiej zrozumieć ich historię i działanie. W niektórych miejscach tunele zostały wybetonowane i poszerzone, dzięki czemu przedzieranie się przez wąskie korytarze nie jest tak trudne, jak to miało miejsce w przeszłości.Sanktuarium My Son


Położone w środkowej części kraju, na wybrzeżu Morza Południowochińskiego Sanktuarium My Son to zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Opuszczony i częściowo zrujnowany kompleks stanowi pozostałość po istniejącym na tych terenach między IV a XV w. sanktuarium religijnym Czamów. Jest to wspaniały przykład architektury starożytnej cywilizacji Czampy, niepodległego państwa, które w XVII w. zostało zajęte przez Wietnam. My Son było także głównym ośrodkiem politycznym i miejscem królewskich pochówków, a kompleks mieści około 70 struktur poświęconych hinduskim bogom i boginiom, z których najważniejszy, Śiva, był uznawany za obrońcę królów Czampy. Niezwykły podziw turystów wzbudza umiejętne wykorzystanie jako materiału budulcowego czerwonych cegieł i piaskowców. Podobnie jak wiele ważnych historycznych miejsc na całym świecie, My Son przez lata było zapomniane, wskutek czego uległo znacznej degradacji, ale po długim zaniedbaniu zostało pod koniec XIX w. na nowo odkryte i częściowo odrestaurowane przez Francuzów. Ogólnie rzecz biorąc, to hinduistyczne sanktuarium przypomina odwiedzającym inne podobne miejsca kultu rozsiane w południowo-wschodniej Azji, w tym wielki Angkor Wat w Kambodży. Jest to obowiązkowa pozycja do odwiedzenia dla osób ceniących historię.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.17/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Wietnam