Wróć

Atrakcje na świecie

Co warto zobaczyć w Walencji? 9 sposobów na odkrywanie miasta i jego największych atrakcji?

Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, idealnie łączące w sobie ducha przeszłości z powiewem nowoczesności. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych i wspaniałych zabytków, które warto zwiedzić. Kontrasty widać na każdym kroku – średniowieczne pałace i kościoły sąsiadują z modernistyczną architekturą, tuż obok siebie istnieją największy port kontenerowy na całym Morzu Śródziemnym i dziewicze plaże, a całe miasto pachnie jak sad, kwitnącymi drzewami słodkiej pomarańczy. To wszystko sprawia, że Walencja jest popularnym miejscem na weekendowy „city break” i coraz częściej pojawia się w programach wycieczek objazdowych po Hiszpanii. W tym artykule przedstawiamy naszych 9 autorskich pomysłów na poznanie największych atrakcji miasta i ciekawe spędzenie czasu. Przeczytaj i dowiedz się, co warto zobaczyć i robić w Walencji!

Odkryj Świętego Graala podczas zwiedzania Katedry w Walencji

Sercem Starego Miasta Walencji jest trzynastowieczna katedra o niezwykłej historii. Budowla jest jedną z największych atrakcji turystycznych Walencji i obowiązkowym punktem w planie zwiedzania kluczowych zabytków miasta. Postawiono ją na miejscu dawnej pogańskiej świątyni oraz meczetu, a cały proces budowy trwał aż 700 lat! Dzięki temu kościół łączy w sobie różne style architektoniczne: romański, gotycki, renesansowy, barokowy i neoklasycystyczny. Fasada świątyni jest niezwykle ciekawa, ale prawdziwie fascynujące jest jej wnętrze - a konkretnie jego wyposażenie. Według tradycji w bocznej kaplicy katedry znajduje się słynny Święty Graal, czyli kielich wykorzystany w trakcie Ostatniej Wieczerzy przez Chrystusa do odprawienia Eucharystii. Bezcenna relikwia trafiła do Walencji dopiero w XV wieku, ale historycy potwierdzają, że dokładnie takich naczyń naszych używano w czasach nowotestamentowych, około 50 roku naszej ery, na terenie dzisiejszego Izraela. Zapewne nigdy nie zyskamy stuprocentowej pewności, czy to właśnie z tego kielicha Jezus i apostołowie pili wino, ale trzeba przyznać, że Święty Graal rozpala wyobraźnię wszystkich odwiedzających Katedrę. Podczas eksplorowania wnętrza należy też koniecznie zobaczyć dwa obrazy Goi w kaplicy oraz wspiąć się na gotycką wieżę El Miguelete, skąd rozpościera się fantastyczny widok na miasto. Jej nazwa pochodzi od zawieszonego wewnątrz ogromnego dzwonu z 1532 roku, który nosi przydomek „Miguel”, czyli po polsku „Michał”.

Wybierz się na spacer po starym korycie rzeki Turia

Jardi del Turia to jeden z najbardziej niezwykłych parków w Hiszpanii. Powstał w wysuszonym korycie rzeki Turia, której bieg zmieniono po ogromnej powodzi w 1957 roku i jest jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Walencji. Tragiczna w skutkach klęska żywiołowa spowodowała śmierć kilkudziesięciu osób oraz ogromne zniszczenia w mieście. Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, hiszpański parlament zadecydował o przesunięciu koryta rzecznego poza granice miasta. Na miejscu rzeki postanowiono utworzyć tereny rekreacyjne, czyli dzisiejszy Ogród Turii. To prawdziwa oaza zieleni w centrum Walencji, uwielbiana przez mieszkańców. Szczególnie chętnie korzystają oni ze wspaniałej infrastruktury sportowej parku. Turyści natomiast zachwycają się bujną roślinnością i nowoczesnymi rzeźbami. Najważniejszą częścią parku jest opisane dalej Miasteczko Sztuki i Nauki.

Zrób zakupy na Mercado Central

Podczas zwiedzania Walencji nie wolno pominąć wizyty i zakupów na tzw. Targu Głównym. To  największy zadaszony rynek świeżych produktów w Europie i zarazem najbardziej kolorowe i pachnące miejsce w całym mieście. Można tu zobaczyć egzotyczne, niespotykane w Polsce gatunki owoców i warzyw, zakosztować aromatów przypraw z całego świata, aby za chwilę zatkać nos wśród nieco mniej przyjemnych woni działu rybnego. Wśród regionalnych przysmaków chętnie kupowanych przez turystów znaleźć można iberyjską szynkę (odkrajaną prosto z udźca), lokalne sery, oliwki z okolicznych gajów oraz szafran, bez którego nie może obejść się najbardziej typowe danie Hiszpanii - paella valenciana. Wrażenie robi nie tylko asortyment stoisk, ale także modernistyczny budynek hali targowej z 1928 roku. Po zakupach można się tu również posilić – na Mercado serwowane są świeżo wyciskane soki oraz lokalne przekąski. Na targ warto wybrać się nie tylko na zakupy, ale przede wszystkim, aby poczuć prawdziwy klimat Hiszpanii, a i sama (blisko stuletnia) hala na terenie której rozstawione są stoiska jest ciekawym zabytkiem na mapie miasta.

Odwiedź główne place Walencji

Ciutat Vella, czyli Stare Miasto Walencji, najlepiej zwiedzać szlakiem głównych placów miejskich. Najważniejszym z nich jest Plaza de la Reina, czyli Plac Królowej, przy którym położona jest Katedra. To najlepsze miejsce na regenerujący przystanek podczas zwiedzania Walencji – przy placu funkcjonuje mnóstwo kawiarenek i barów z miejscowymi tapas. Plaza del Ayuntamiento warto odwiedzić wieczorem – budynek ratusza, od którego plac wziął swoją nazwę, jest pięknie oświetlony po zmroku. Spektakularnie wieczorami wygląda również Plaza de la Virgen z podświetlaną Fontanną Neptuna. Niezwykle urokliwy plac Plaza Redonda słynie ze swojego nietypowego, okrągłego kształtu i starodawnych sklepików z równie nietypowym asortymentem. Można w nich zakupić rękodzieło, koronki i pamiątki z Hiszpanii.

Opalaj się na najpiękniejszych plażach Walencji

Spośród największych miast Hiszpanii to właśnie Walencja jest tym, które może poszczycić się najładniejszymi plażami. Najbardziej znaną z nich jest wyróżniona Błękitną Flagą Malvarrosa. Przy plaży znajduje się malownicza promenada z knajpkami i barami. To świetne miejsce na spędzenie leniwego popołudnia po intensywnym zwiedzaniu Walencji i na skosztowanie wybornej paelli. Do najczęściej odwiedzanych plaż należy również położona w pobliżu portu Las Arenas, słynąca z bogatego życia nocnego; latem chętnie odpoczywają i bawią się tu miejscowi. Na obrzeżach miasta i tuż za jego granicami (głównie na terenie parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera) znajdują się natomiast bardziej dzikie plaże – otoczona sosnowymi lasami El Saler, La Garrofera z ruchomymi wydmami i największa w pobliżu Walencji, dziewicza La Devesa .

Odwiedź  Miasteczko Sztuki i Nauki – jedną z głównych atrakcji Walencji

Największą atrakcją Walencji i zarazem najbardziej surrealistycznym miejscem w mieście jest awangardowy kompleks architektoniczny Ciutat de les Arts i les Ciències czyli Miasteczko Sztuki i Nauki. Stworzyli go lokalni architekci Santiago Calatrava i Félix Candela. Kompleks dzieli się na 6 głównych stref, które można podziwiać z zewnątrz i od środka. Najczęściej fotografowanym budynkiem Miasteczka jest przypominający ludzkie oko L'Hemisferic, w którym znajduje się panoramiczne kino 3D. Tuż obok uwagę zwraca podobna do szkieletu dinozaura konstrukcja – to Muzeum Nauki im. Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe) z interaktywną ekspozycją nowych technologii. Koniecznie należy zajrzeć do L’Oceanogràfic, czyli największego oceanarium w Europie, gdzie odtworzono 13 wodnych ekosystemów reprezentowanych przez 500 gatunków zwierząt. Tunel z rekinami i płaszczkami, pingwinarium oraz występy delfinów to zaledwie ułamek atrakcji, jakie czekają w środku. W Pałacu Sztuki im. Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) odbywają się wydarzenia kulturalne - spektakle teatralne i koncerty, zaś L’Umbracle służy jako taras widokowy i miejsce imprez. Musisz tam zajrzeć podczas pobytu w Walencji.

Złap pociąg z Estació del Nord

Dworzec Północny w Walencji bywa uznawany za najpiękniejszy i najbardziej kolorowy dworzec kolejowy w Europie. Wzniesiony w latach 1906-1917, łączy modernistyczną architekturę z elementami wiedeńskiej secesji. Fasada budynku, ozdobiona motywami roślinnymi – przede wszystkim typowymi dla Walencji pomarańczami – nawiązuje do rolniczych tradycji regionu. Wnętrze dworcowego lobby wypełniają oryginalne dekoracje wykonane z różnych materiałów: drewna, szkła, ceramiki oraz metalu.

Spróbuj kuchni Walencji

Potrawy popularne w Walencji, charakterystyczne dla tego regionu, są zbliżone do typowej hiszpańskiej kuchni. Walencja jednak posiada kilka unikatowych potraw, które warto spróbować. Paella valenciana kojarzy chyba każdy przybywający na Półwysep Iberyjski turysta. To najsłynniejsze hiszpańskie danie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi właśnie z Walencji – i grzechem byłoby go tutaj nie spróbować. I choć współcześnie paellę najczęściej jada się z owocami morza, to oryginalnie przygotowywano ją w nieco innej, typowo farmerskiej wersji – z mięsem królika i kurczaka, fasolą oraz warzywami. Będąc w Walencji koniecznie trzeba posmakować paelli właśnie w tym tradycyjnym wydaniu! Innym typowym smakołykiem jest dorsz w różnych odmianach – w barach tapas z pewnością spotkamy croquetas de bacalao, czyli krokiety z dorsza, oraz esgarrat, czyli sałatkę z dodatkiem suszonej ryby. Zwiedzanie Walencji nie może obyć się też bez spróbowania flagowego napoju miasta, czyli horchaty. Horchata to kremowy koktajl na bazie orzechów tygrysich, wody i cukru. Bardzo orzeźwiający, spożywany jest głównie latem w towarzystwie słodkich ciasteczek. Wieczorem natomiast rozgrzeje was Agua de Valencia, czyli najpopularniejszy miejscowy drink, na bazie soku z tutejszych pomarańczy i mieszanki różnych alkoholi.

Jak sami widzicie, Walencja ma bardzo dużo do zaoferowania zwiedzającym ją turystom. To przepiękne hiszpańskie miasto kryje masę zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć.

Stań oko w oko z gorylem w Valencia Bioparc 

Wypad do Afryki podczas wczasów w Hiszpanii? To możliwe jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie Walencji – wystarczy odwiedzić tutejszy Bioparc, gdzie na powierzchni 100 000 m2 spotkać można aż 150 gatunków afrykańskich zwierząt! Ten nietypowy ogród zoologiczny spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Projektanci ZOO postarali się, aby jak najlepiej odtworzyć naturalne środowisko życia dzikich gatunków. Zamiast klatek znajdziemy tu odpowiednio przygotowane wybiegi, a od zwierzaków oddzielają nas nie kraty, ale skały i tunele, dzięki czemu w Bioparcu można zrobić zdjęcia jak z prawdziwego safari, z zachowaniem bezpiecznego dystansu od groźnych drapieżników. Ogród podzielony jest na kilka stref, odzwierciedlających różne afrykańskie ekosystemy: suchą sawannę z zebrami i hienami, mokradła z żyrafami, antylopami i lwami, las baobabów z najbardziej zróżnicowanym w Hiszpanii stadem słoni, las równikowy zamieszkiwany przez goryle i pytony czy wreszcie jaskinię Kitum, gdzie można podglądać hipopotamy i krokodyle. Warto zobaczyć je na własne oczy zwiedzając hiszpańską Walencję.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 17.08.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  81 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  3 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.0/6  370 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  541 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Fuerteventura
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Toledo i jego największe atrakcje Toledo uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miast Hiszpanii. Znajduje się około 70 km od Madrytu w regionie Castilla-La Mancha. To dawna stolica państwa. Od 1986 roku miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wśród jego wąskich, brukowanych uliczek i podziwiając niesamowite zabytki, można się przenieść w czasie o kilka stuleci. Toledo to miasto z duszą, gdzie nie brakuje atrakcji. Ogromne wrażenie robi przede wszystkim jego średniowieczna zabudowa i mury, a Stare Miasto fascynuje i zachwyca magią. Sprawdź, co warto zwiedzić w hiszpańskim Toledo!
krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.