Wróć

Zainspiruj się

Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?

Tunezja to najbardziej na północ wysunięty kraj kontynentu afrykańskiego. Jest to również najmniejszy z krajów Afryki Północnej, wciśnięty między Maroko i Algierię. Tunezja słynie przede wszystkim z plażowych kurortów z pięknymi, piaszczystymi plażami Morza Śródziemnego. Jednak ten mały kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż plaże: starożytne zabytkowe budowle, zachwycające pustynne krajobrazy i wspaniała architektura islamu, by wymienić tylko kilka. Wybierz się w podróż do Tunezji, jednego z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Afryce i odkryj, niezwykłe i fascynujące miejsca. Przedstawiamy 8 najlepszych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Tunezji.

8 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję


SusaKurort wypoczynkowy Susa znajduje się na środkowym wybrzeżu Tunezji, około 145 km na południe od Tunisu. Najbardziej znany jest z pięknych, białych, piaszczystych plaż Morza Śródziemnego i tętniących życiem klubów nocnych. Na tutejszych scenach występują niektórzy z najlepszych didżejów na świecie. Popularność plaż i dyskotek w Susie jest tak duża, że często w przewodnikach pomija się inną ważną atrakcję, a mianowicie stare miasto. Medyna w Susie wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Można tu podziwiać potężne fortyfikacje i zabytkowy Wielki Meczet z IX wieku, będący doskonałym przykładem wczesnej architektury islamu w regionie Maghrebu. Wybierz się na spacer wąskimi uliczkami tego starego miasta, aby poczuć jego dawną świetność. To także raj dla miłośników zakupów z mnóstwem sklepów sprzedających wyroby ceramiczne, skórzane i metalowe.

Monastyr

Monastyr to niewielka miejscowość portowa, położona w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji, około 170 km na południe od Tunisu i około 20 km od Susy. Historia Monastyru sięga czasów fenickich i rzymskich. Natomiast złoty okres w historii miasta przypadł na panowanie dynastii Aghlabidów w średniowieczu. To starożytne miasto jest bardzo popularnym kurortem nadmorskim, odwiedzanym co roku przez tysiące turystów. Do głównych atrakcji w Monastyrze należy imponująca twierdza – ribat, czyli okazały kompleks zabudowań złożony z sal, wież, schodów i korytarzy, która została wzniesiona w VIII w., by bronić wybrzeża przed wrogami. Do ribatu przylega Wielki Meczet z minaretem o podstawie kwadratu. Na środku muzułmańskiego cmentarza znajduje się Mauzoleum Bourgiby, czyli pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji, pochowanego tu w 2000 r.Wielki Szott

Bezodpływowe, słone jezioro położone w środkowo-zachodniej Tunezji słynie z oszałamiającego księżycowego krajobrazu. Jest to największy słony obszar na Saharze, liczący według różnych źródeł od 5000 km2 do 7000 km2. Z uwagi na ekstremalne warunki klimatyczne – minimalne opady i temperatury dochodzące do 50oC – woda stopniowo wyparowuje i w miesiącach letnich jezioro wysycha niemal zupełnie. Można wtedy pokonać je pieszo lub samochodem, ale należy uważać, ponieważ solna powierzchnia nie zawsze jest trwała. W miesiącach zimowych jezioro ponownie zapełnia się wodą. Ze względu na spękaną solną glebę i nietypowe formacje geologiczne, powierzchnia jeziora przybiera różne barwy, od purpurowej, przez zieloną, po białą. Nieziemski krajobraz Szatt al-Dżarid na przestrzeni wieków przyciągał wielu pisarzy i filmowców. To tu była kręcona część plenerów do Gwiezdnych Wojen i tu dzieje się akcja powieści Inwazja morza, autorstwa Juliusza Verne’a.Hammamet

Miasto położone na południowym wschodzie półwyspu Al-Watan al-Kibli jest jednym z głównych kurortów turystycznych regionu. Jest również uważane za pierwszą miejscowość turystyczną Tunezji. Male miasteczko, znajdujące się w połowie drogi między Tunisem i Susą, słynie z pięknych, piaszczystych plaż, skrytych między turkusowymi wodami Morza Śródziemnego i lasem cyprysów. Mimo, że obszary te były zamieszkałe już w I w. n.e., to Hammamet powstało dopiero w XV w. wraz z budową fortyfikacji, które są obecnie jedną z większych atrakcji. W mieście znajduje się również bardzo stara i piękna medyna. Ciekawą cechą tego kurortu jest to, że żaden budynek nie może być wyższy niż cyprysy, dzięki czemu nic nie przesłania naturalnego uroku tutejszych plaż.Kairuan

Położony około 160 km na południe od Tunisu Kairuan jest jednym z najważniejszych miast Tunezji. Jednak to nie jego współczesne znaczenie, ale imponująca antyczna architektura islamu sprawia, że miasto jest tak popularne wśród turystów. Jest to jedno ze świętych miejsc islamu, nazwa pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego obóz wędrownych nomadów. Miasto zostało założone w 670 r. n.e. i wkrótce stało się ważnym ośrodkiem nauki Koranu. W mieście znajduje się przepiękna zabytkowa medyna i Wielki Meczet, który często wymieniany jest jako najpiękniejszy w Tunezji.

Bulla Regia

Bulla Regia to stolica historycznej diecezji w Cesarstwie Rzymskim, obecnie znajdują się tu ruiny Hammam-El-Derraj. Bulla Regia położna jest w północnej Tunezji, około 10 km od miasta Jendouba. Główną atrakcją są tu wspaniałe ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Bulla Regia wyróżnia się na tle innych starożytnych ruin rzymskich w Tunezji dzięki unikatowym rozwiązaniom architektonicznym, jakie rzymianie wprowadzili, by zapewnić sobie schronienie przed niemiłosiernym gorącem. Znajdziesz tu podziemne wille z innowacyjnymi funkcjami chłodzenia, które do dziś fascynują historyków i turystów.Subajtila

Miasto położone w środkowej Tunezji, nieco ponad 100 km na południowy zachód od Kairuanu. W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj festiwal kultury ludowej. Subajtila odegrała istotną rolę w historii, ponieważ stąd rozpoczął się muzułmański podbój Afryki Północnej w połowie VII w. W pobliżu współczesnego miasta znajdują się ruiny starożytnej Sufetuli. Można tu podziwiać duży kompleks ruin rzymskich i bizantyjskich, w tym ruiny świątynie, kościoły, publiczne łaźnie, fontanny. Znajdujące się tu starożytne rzymskie forum uważane jest za jedno z najlepiej zachowanych na świecie.

TunisStolica Tunezji położona jest w odległości około 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego. To starożytne miasto nie tylko służy za punkt startowy większości wycieczek do wielu cudów Tunezji, ale jest przede wszystkim atrakcją samą w sobie. Tunis podzielony jest na stare miasto (medynę) i nowe miasto (ville nouvelle). Spacer po medynie dostarcza niesamowitych wrażeń i pozwala nacieszyć oko jednymi z najpiękniejszych przykładów architektury islamu w Afryce Północnej. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Bardo – największe muzeum archeologiczne w Tunezji i wybrać się do sąsiedniej Kartaginy, starożytnego miasta, które zostało założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan i było ważnym ośrodkiem handlowym i politycznym, a później kolonią rzymską.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 29.09.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  13 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  15 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  16 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  121 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  8 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  34 oceny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  35 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Susa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  26 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.