Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?

Tunezja to najbardziej na północ wysunięty kraj kontynentu afrykańskiego. Jest to również najmniejszy z krajów Afryki Północnej, wciśnięty między Algierię i Libię. Tunezja słynie przede wszystkim z plażowych kurortów z pięknymi, piaszczystymi plażami Morza Śródziemnego. Jednak ten mały kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż plaże: starożytne zabytkowe budowle, zachwycające pustynne krajobrazy i wspaniała architektura islamu, by wymienić tylko kilka. Wybierz się w podróż do Tunezji, jednego z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Afryce i odkryj, niezwykłe i fascynujące miejsca. Przedstawiamy 8 najlepszych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Tunezji.

8 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję


Susa



Kurort wypoczynkowy Susa znajduje się na środkowym wybrzeżu Tunezji, około 145 km na południe od Tunisu. Najbardziej znany jest z pięknych, białych, piaszczystych plaż Morza Śródziemnego i tętniących życiem klubów nocnych. Na tutejszych scenach występują niektórzy z najlepszych didżejów na świecie. Popularność plaż i dyskotek w Susie jest tak duża, że często w przewodnikach pomija się inną ważną atrakcję, a mianowicie stare miasto. Medyna w Susie wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Można tu podziwiać potężne fortyfikacje i zabytkowy Wielki Meczet z IX wieku, będący doskonałym przykładem wczesnej architektury islamu w regionie Maghrebu. Wybierz się na spacer wąskimi uliczkami tego starego miasta, aby poczuć jego dawną świetność. To także raj dla miłośników zakupów z mnóstwem sklepów sprzedających wyroby ceramiczne, skórzane i metalowe.

Monastyr

Monastyr to niewielka miejscowość portowa, położona w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji, około 170 km na południe od Tunisu i około 20 km od Susy. Historia Monastyru sięga czasów fenickich i rzymskich. Natomiast złoty okres w historii miasta przypadł na panowanie dynastii Aghlabidów w średniowieczu. To starożytne miasto jest bardzo popularnym kurortem nadmorskim, odwiedzanym co roku przez tysiące turystów. Do głównych atrakcji w Monastyrze należy imponująca twierdza – ribat, czyli okazały kompleks zabudowań złożony z sal, wież, schodów i korytarzy, która została wzniesiona w VIII w., by bronić wybrzeża przed wrogami. Do ribatu przylega Wielki Meczet z minaretem o podstawie kwadratu. Na środku muzułmańskiego cmentarza znajduje się Mauzoleum Bourgiby, czyli pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji, pochowanego tu w 2000 r.



Wielki Szott

Bezodpływowe, słone jezioro położone w środkowo-zachodniej Tunezji słynie z oszałamiającego księżycowego krajobrazu. Jest to największy słony obszar na Saharze, liczący według różnych źródeł od 5000 km2 do 7000 km2. Z uwagi na ekstremalne warunki klimatyczne – minimalne opady i temperatury dochodzące do 50oC – woda stopniowo wyparowuje i w miesiącach letnich jezioro wysycha niemal zupełnie. Można wtedy pokonać je pieszo lub samochodem, ale należy uważać, ponieważ solna powierzchnia nie zawsze jest trwała. W miesiącach zimowych jezioro ponownie zapełnia się wodą. Ze względu na spękaną solną glebę i nietypowe formacje geologiczne, powierzchnia jeziora przybiera różne barwy, od purpurowej, przez zieloną, po białą. Nieziemski krajobraz Szatt al-Dżarid na przestrzeni wieków przyciągał wielu pisarzy i filmowców. To tu była kręcona część plenerów do Gwiezdnych Wojen i tu dzieje się akcja powieści Inwazja morza, autorstwa Juliusza Verne’a.



Hammamet

Miasto położone na południowym wschodzie półwyspu Al-Watan al-Kibli jest jednym z głównych kurortów turystycznych regionu. Jest również uważane za pierwszą miejscowość turystyczną Tunezji. Male miasteczko, znajdujące się w połowie drogi między Tunisem i Susą, słynie z pięknych, piaszczystych plaż, skrytych między turkusowymi wodami Morza Śródziemnego i lasem cyprysów. Mimo, że obszary te były zamieszkałe już w I w. n.e., to Hammamet powstało dopiero w XV w. wraz z budową fortyfikacji, które są obecnie jedną z większych atrakcji. W mieście znajduje się również bardzo stara i piękna medyna. Ciekawą cechą tego kurortu jest to, że żaden budynek nie może być wyższy niż cyprysy, dzięki czemu nic nie przesłania naturalnego uroku tutejszych plaż.



Kairuan

Położony około 160 km na południe od Tunisu Kairuan jest jednym z najważniejszych miast Tunezji. Jednak to nie jego współczesne znaczenie, ale imponująca antyczna architektura islamu sprawia, że miasto jest tak popularne wśród turystów. Jest to jedno ze świętych miejsc islamu, nazwa pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego obóz wędrownych nomadów. Miasto zostało założone w 670 r. n.e. i wkrótce stało się ważnym ośrodkiem nauki Koranu. W mieście znajduje się przepiękna zabytkowa medyna i Wielki Meczet, który często wymieniany jest jako najpiękniejszy w Tunezji.

Bulla Regia

Bulla Regia to stolica historycznej diecezji w Cesarstwie Rzymskim, obecnie znajdują się tu ruiny Hammam-El-Derraj. Bulla Regia położna jest w północnej Tunezji, około 10 km od miasta Jendouba. Główną atrakcją są tu wspaniałe ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Bulla Regia wyróżnia się na tle innych starożytnych ruin rzymskich w Tunezji dzięki unikatowym rozwiązaniom architektonicznym, jakie rzymianie wprowadzili, by zapewnić sobie schronienie przed niemiłosiernym gorącem. Znajdziesz tu podziemne wille z innowacyjnymi funkcjami chłodzenia, które do dziś fascynują historyków i turystów.



Subajtila

Miasto położone w środkowej Tunezji, nieco ponad 100 km na południowy zachód od Kairuanu. W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj festiwal kultury ludowej. Subajtila odegrała istotną rolę w historii, ponieważ stąd rozpoczął się muzułmański podbój Afryki Północnej w połowie VII w. W pobliżu współczesnego miasta znajdują się ruiny starożytnej Sufetuli. Można tu podziwiać duży kompleks ruin rzymskich i bizantyjskich, w tym ruiny świątynie, kościoły, publiczne łaźnie, fontanny. Znajdujące się tu starożytne rzymskie forum uważane jest za jedno z najlepiej zachowanych na świecie.

Tunis



Stolica Tunezji położona jest w odległości około 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego. To starożytne miasto nie tylko służy za punkt startowy większości wycieczek do wielu cudów Tunezji, ale jest przede wszystkim atrakcją samą w sobie. Tunis podzielony jest na stare miasto (medynę) i nowe miasto (ville nouvelle). Spacer po medynie dostarcza niesamowitych wrażeń i pozwala nacieszyć oko jednymi z najpiękniejszych przykładów architektury islamu w Afryce Północnej. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Bardo – największe muzeum archeologiczne w Tunezji i wybrać się do sąsiedniej Kartaginy, starożytnego miasta, które zostało założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan i było ważnym ośrodkiem handlowym i politycznym, a później kolonią rzymską.

Data Publikacji: 29.09.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę w 2025 roku? Weekend majowy za granicąKiedy w Polsce rozkładamy grille, zerkając nerwowo w niebo, w wielu miejscach na świecie temperatury pozwalają już w pełni cieszyć się wiosną i pierwszymi promieniami słońca. Po co czekać na polskie lato, które bywa kapryśne? Wszak majówka to nie tylko czas kiełbasy skwierczącej nad rozżarzonym węglem, ale także idealna okazja do ciepłych wypadów za granicę. Długi weekend majowy to doskonały moment, by wyrwać się z codzienności i odetchnąć świeżym powietrzem w jakimś urokliwym miejscu z fantastyczną pogodą. W przeciwieństwie do wakacji w najbardziej wyczekiwanych okresach, w maju turystyka nie osiąga jeszcze szczytowego natężenia, a to oznacza zarówno doskonałą okazję cenową, jak i możliwość zwiedzania bez przeciskania się przez tłumy w wielkim mieście. Przygotowaliśmy przegląd miejsc, które w czasie weekendu majowego pokazują swoje najlepsze oblicze. Od śródziemnomorskich wybrzeży z pięknymi plażami, gdzie już można zażyć pierwszej kąpieli, przez europejskie perełki o idealnej temperaturze, aż po najlepsze oferty egzotycznych zakątków, w których właśnie wtedy panują najlepsze warunki.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemWielkanoc to dla wielu pierwszy moment w roku, gdy kalendarz daje nam kilka dni, by zniknąć. W czasie gdy jedni szykują pisanki, inni pakują walizki. Kilka dni wolnych od pracy może zamienić się w podróż do miejsc, gdzie wiosna już nie jest nieśmiała, a pokazuje pełnię swoich możliwości. W krajach południa kwitną migdałowce, w Sewilli unosi się zapach kadzideł, a na plażach Karaibów rozbrzmiewają rytmy merengue. Te same dni mogą wyglądać tak różnie – wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się je spędzić. Jeżeli więc po długiej zimie bardziej niż święta wielkanocne w Polsce kusi Cię poszukiwanie nowych, niezapomnianych wrażeń i ucieczka od codziennych obowiązków gdzieś w świat, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze propozycje, gdzie spędzić Wielkanoc za granicą, w ciepłych krajach!
krajobraz kierunku
Gdzie rosną banany? Fakty i historia, której się nie spodziewasz! Banany to jedne z najczęściej kupowanych owoców – dostępne niemal wszędzie, przez cały rok. Ale czy wiesz, że za ich niepozornym wyglądem kryje się historia pełna niespodzianek? Ich uprawa to skomplikowany proces, a zmiany, jakie przeszły na przestrzeni wieków, mogłyby zaskoczyć niejednego podróżnika. Od tropikalnych plantacji Azji, przez karaibskie wyspy, po afrykańskie wzgórza – banany kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy w podróż po najbardziej fascynujących miejscach uprawy tych niezwykłych owoców!
krajobraz kierunku
Kierunki na wakacje dla par. Gdzie jechać we dwoje na urlop?Kiedy ostatnio mieliście czas tylko dla siebie? Takie prawdziwe bycie razem, bez zerkania na zegarek i myślenia o jutrzejszych zadaniach? Życie potrafi tak szybko pędzić, że czasem nawet nie zauważamy, jak mało uwagi poświęcamy najbliższej osobie. Może warto w końcu wyrwać się z tej codziennej karuzeli i spędzić kilka dni tylko we dwoje? Bez dzieci, bez przyjaciół (choć wspólne wyjazdy też są świetne!), po prostu Wy i wspólnie odkrywany świat. Są miejsca, które jakby czekały właśnie na zakochanych. Gdzie wieczorny spacer brzegiem morza albo przytulanie się na klifie to nie romantyczny banał z filmu, tylko wasza własna chwila. Nieważne czy jesteście świeżo po ślubie, czy macie za sobą lata wspólnego życia – czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będziecie mogli na nowo poczuć to specjalne „coś” między Wami.