Długi lot samolotem – jak sobie poradzić?

Niektórzy podróżujący uwielbiają długie loty, inni wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, czasami spędzenie kilku lub nawet kilkunastu godzin na pokładzie samolotu jest koniecznością, jeśli chcesz się dostać na wymarzone, zagraniczne wakacje. Do każdej podróży warto się należycie przygotować i mieć opracowany plan działania. Dzięki kilku prostym zasadom można zmienić każdy lot w przyjemne doświadczenie. Sprawdź, jak sobie radzić podczas dalekich podróży samolotem.

Jak się ubrać na podróż?

Podstawowym wyznacznikiem przy wyborze ubrań na długą podróż samolotem powinna być wygoda. Po prostu wybierz taki strój, w którym będziesz czuł się komfortowo zarówno w drodze na lotnisko, podczas kilku godzin lotu, jak i w drodze do hotelu. Pamiętaj, że podczas lotu nie ma możliwości dostosowania temperatury do Twoich indywidualnych potrzeb, więc ubierz się warstwowo, by czuć się dobrze, niezależnie od warunków. Na dużych wysokościach często pasażerom puchną stopy, więc warto założyć naprawdę wygodne i luźne buty. Część osób po starcie zdejmuje buty i zakłada przyjemne w dotyku, ciepłe skarpety, być może taki mały gadżet sprawi, że Twoja podróż też będzie przyjemniejsza.

Zapewnij sobie odpowiednią dawkę rozrywki

Zanim wsiądziesz na pokład upewnij się, że Twoje urządzenia takie jak tablet, laptop, smartfon, e-czytnik są naładowane, a także ściągnij gry, filmy, muzykę i książki, by móc z nich korzystać w trybie samolotowym. Upewnij się, że masz w bagażu podręcznym ładowarki do wszystkich urządzeń, które umilą Ci podróż. Możesz też na wszelki wypadek zabrać naładowany power bank, gdyby okazało się, że w samolocie nie ma gniazdek elektrycznych. Podróż samolotem to idealny moment, by nadrobić różne zaległości, a takie chwile relaksu stanowią wymarzone wprowadzenie do urlopu.

Zadbaj o swoją wygodę

Siedzenie przez dłuższy czas w jednej pozycji, bez możliwości rozprostowania nóg, naprawdę może być męczące. Rozciąganie mięśni podczas lotu nie tylko pomaga głowie się odprężyć, ale przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Dlatego nie wstydź się współpasażerów i co jakiś czas wykonuj proste ćwiczenia izometryczne, które pozwolą Ci złagodzić negatywne skutki braku ruchu. Warto też co dwie godziny wstać i przejść się w tę i z powrotem kilka razy, by się rozruszać. Naprawdę Twój organizm odwdzięczy Ci się za te drobne gesty niesamowitą energią po wylądowaniu. Jeśli należysz do osób, które w samolocie głównie śpią, to zabierz do bagażu podręcznego małą poduszkę podróżną, która uchroni Twój kark przez bólem. Jeśli natomiast wiesz, że nie zaśniesz, a chcesz być wypoczęty i gotowy na zwiedzanie, to skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać Ci lekkie środki nasenne. Jeśli planujesz spać, to upewnij się, że zapięty pas bezpieczeństwa jest widoczny na ubraniu lub kocu. Dzięki temu, gdy zapali się sygnał „zapnij pasy”, stewardessy nie będą musiały Cię budzić, bo od razu zobaczą, że Twój pas jest zapięty.

Podczas lotu warto także pamiętać o nawodnieniu. Powietrze w samolocie jest zazwyczaj bardzo suche, a odwodnienie organizmu zwiększa odczuwanie negatywnych skutków lotu po wylądowaniu (tzw. jet lag). Przez cały lot pij dużo wody, najlepiej niegazowanej, ale unikaj kawy, herbaty i alkoholu. Najlepiej zrobisz, jeśli weźmiesz ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, którą napełnisz wodą już po przejściu kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. W ten sposób nie tylko zadbasz o swoją kondycję, ale także o naszą planetę, bo nie przyczynisz się do zużycia plastiku.

Pamiętaj, że nie podróżujesz sam, dlatego warto być miłym dla wszystkich, począwszy od personelu lotniska, przez współpasażerów, na sobie samym kończąc. Podróż, nawet ta bardzo długa, upływa dużo szybciej i przyjemniej w miłej atmosferze.
Data Publikacji: 21.04.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.