< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Gambia po raz pierwszy. Co warto zwiedzić?

Gambia po raz pierwszy. Co warto zwiedzić?

Skrócony opis

Przyjazna, zalana słońcem i spokojna Gambia znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od Europy, a jej nadmorskie kurorty rozlokowane wokół Banjul są idealnym miejscem na leniwy wypoczynek na plaży lub przy basenie. Nic zatem dziwnego, że Gambia jest coraz częściej wybierana przez osoby planujące zimowy urlop, które niekoniecznie chcą ferie spędzić szusując po ośnieżonych stokach. Jeśli lubisz przygodę, wybierz się w głąb lądu, aby podziwiać bardziej klasyczne krajobrazy regionu Afryki Zachodniej lub wypłyń w rejs po rzece Gambia, aby zobaczyć szympansy bawiące się na brzegu lub wylegujące się w płytkiej wodzie hipopotamy. Miłośnicy historii i zabytków z pewnością docenią z kolei możliwość zwiedzenia wyspy Kunta Kinteh, gdzie znajdują się ruiny XVII-wiecznego fortu. Gambia jest także jednym z ulubionych miejsc ornitologów i obserwatorów ptaków, którzy szczególnie upodobali sobie bagienny rezerwat Bao Bolon. Te rozległe podmokłe obszary są domem dla ogromnej liczby ptasich gatunków, które można tu swobodnie obserwować w ich naturalnym środowisku.

Sekcja 1

Osoby odwiedzające Gambię po raz pierwszy w życiu z pewnością znajdą tu wiele rzeczy, które zachwycą i zachęcą je do planowania kolejnego wyjazdu. Dla jednych będzie to możliwość zanurzenia się w magicznym świecie ptaków, dla innych wylegiwanie się na złocistych, piaszczystych plażach, które wciąż są wolne od tłumów, dla jeszcze innych będzie to wspaniała lokalna kultura i wyjątkowa atmosfera. I choć Gambia jest najmniejszym pod względem powierzchni krajem w Afryce kontynentalnej, to wcale nie ustępuje swym sąsiadom, jeśli chodzi o ilość atrakcji turystycznych i miejsc wartych odwiedzenia. Gambia to bez wątpienia jedna z najbardziej ekscytujących i różnorodnych destynacji na kontynencie. Oto zaledwie kilka rzeczy, które czekają na turystów takich jak Ty, wybierających się na pierwsze wakacje w tym maleńkim kraju.

Rezerwat Abuko

Abuko na tle innych rezerwatów przyrody znajdujących się na kontynencie afrykańskim jest pod wieloma względami wyjątkowy. Przede wszystkim jest malutki, bo i Gambia jest krajem niewielkim, łatwo więc do niego dotrzeć niezależnie od tego, gdzie dokładnie znajduje się Twój hotel. Ponadto przemieszczanie się po obszarze parku jest równie łatwe, ponieważ wszędzie jest blisko. Jednakże niewielkie rozmiary nie oznaczają, że jest tam niewiele do podziwiania. Dzięki niesamowitej różnorodności roślin i zwierząt, ten dobrze zarządzany rezerwat jest jednym z najlepszych w regionie miejsc, w których można obserwować ptaki. Szacuje się, że na jego obszarze żyje ponad 250 gatunków ptaków, w tym niektóre niezwykle rzadkie. Rezerwat zajmuje powierzchnię 106 hektarów, a zadbane ścieżki prowadzą odwiedzających w poszczególne miejsca warte zobaczenia. W parku znajduje się punkt widokowy dający możliwość obserwowania z bliska wodopoju, który odwiedzają dzikie zwierzęta.

Na terenach rezerwatu można spotkać przedstawicieli 52 gatunków ssaków, w tym buszboka subsaharyjskiego, dujkera, jeżozwierza, galago i świstaka. Żyją tu także trzy gatunki małp: kotawiec jasnonogi, zagrożona wyginięciem gerezanka ruda i patas rudy. Szczególnie znanymi mieszkańcami rezerwatu Abuko są krokodyle nilowe i gatunki jadowite, w tym pytony, żmije sykliwe, mamby zielone, kobry plujące i kobry czarnobiałe. Wśród licznych gatunków ptaków zamieszkujących niewielki obszar rezerwatu znajdują się krogulce trzypręgowe, wilgowce czarnogłowe i siwianki. Abuko to jedyne miejsce w Gambii, w którym można obserwować turaki zielonoczube i długoczube, kusokurki perliste i płomienniki czarnogłowe.

Makasutu Culture Forest

Makasutu w języku mandinka oznacza „święty las” i jest to miejsce wyjątkowe zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Projekt narodził się na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy dwóch Anglików postanowiło wykupić okoliczne ziemie, by odbudować niszczoną wyrębem lasu przyrodę. Po ponownym zalesieniu obszaru utworzyli rezerwat, który jest obecnie dostępny dla zwiedzających. Jest to miejsce niezwykłe, które na powierzchni kilkuset hektarów łączy różnorodne krajobrazy i obejmuje aż pięć afrykańskich ekosystemów. Na tym niewielkim obszarze można zaobserwować sawannę, las galeriowy, las namorzynowy, las palmowy i bagna oraz spotkać mnóstwo przeróżnych zwierząt, w tym pawiany, olbrzymie jaszczurki i ptactwo wodno-lądowe. Region ten zamieszkuje plemię Mandinka, którego tradycje i historię można poznać podczas wizyty w rezerwacie. Eksplorowanie Makasutu to świetny pomysł zwłaszcza dla osób szukających kontaktu z dziką przyrodą, z dala od plaż i głównych szlaków turystycznych.Wide Open Walls

Dwa ogromne koziorożce wśród wirujących fal, niebieski lew i zakochany kowal to tylko niektóre z zadziwiających dzieł czekających na turystów, którzy dotrą do wioski Kubuneh, położonej zaledwie kilka kilometrów od Makasutu Culture Forest. Proste domy afrykańskiej osady zostały przekształcone przez międzynarodową grupę utalentowanych artystów w niesamowitą i prowokującą do myślenia kolekcję sztuki ulicznej. Ich prace wprowadziły do tego zakątka Afryki Zachodniej odrobinę surrealistycznego piękna. Pomysł na stworzenie tej artystycznej instalacji zrodził się w 2009 r., kiedy Lawrence Williams, jeden z założycieli Makasutu, rozpoczął współpracę z gambijskim malarzem mającym stworzyć murale zdobiące przestrzeń na obrzeżach rezerwatu. Od tego czasu projekt rozwija się i obecnie można tu znaleźć ponad 400 dzieł sztuki zdobiących kilkanaście okolicznych wiosek.Centrum rehabilitacji szympansów

W sercu Parku Narodowego Gambii, obejmującego teren archipelagu Baboon Islands, pod koniec lat 80. XX wieku utworzono centrum rehabilitacji szympansów. Jest to jedno z najważniejszych miejsc ochrony przyrody w kraju. Teren parku jest zamknięty dla zwiedzających, nawet pracownicy parku nie mogą przebywać na wyspach, ale z pobliskich miast Kuntaur i Janjanbureh organizowane są rejsy łodzią po rzece Gambia wokół wysp archipelagu, podczas których można podziwiać te wspaniałe ssaki w ich naturalnym otoczeniu. Obszar parku zamieszkują poza szympansami także inne dzikie zwierzęta, w tym hipopotamy, manaty, krokodyle i różne gatunki ptaków. Doświadczeni przewodnicy opowiedzą historię powstania rezerwatu i dadzą wgląd w życie i charakter małp człekokształtnych.Dla wielu turystów powodem do odwiedzenia Gambii są tutejsze plaże i nic w tym dziwnego, bo jest ich tutaj wiele. Możesz więc połączyć zwiedzanie ciekawych miejsc z leniwym wypoczynkiem w jednym z luksusowych, nadmorskich kurortów. Podstawową zaletą Gambii jest jej niewielka powierzchnia, umożliwiająca przemieszczanie się w różne regiony. Podczas gambijskiego urlopu nie sposób się nudzić, ponieważ ten najmniejszy kraj Afryki ma nadspodziewanie dużo do zaoferowania.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Gambia