< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Hiszpańskie zwroty, które warto poznać przed wyjazdem

Hiszpańskie zwroty, które warto poznać przed wyjazdem

Skrócony opis

Wybierasz się po raz pierwszy do Hiszpanii? Nawet przed krótką wycieczką warto nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w miejscowym języku. To zjedna Ci sympatię mieszkańców podczas twojej wizyty. Poniżej przedstawiamy skrócony słowniczek hiszpańskich zwrotów, które zdecydowanie warto zapamiętać!

Sekcja 1

Przywitanie i pożegnanie

Podstawowe hiszpańskie zwroty, stosowane w czasie przywitania i pożegnania, a więc często otwierające lub zamykające rozmowę, pozwolą Ci przełamać pierwsze lody podczas kontaktu z recepcjonistką w hotelu, taksówkarzem na lotnisku czy kelnerem w restauracji.

Najprostszym zwrotem grzecznościowym w Hiszpanii jest „Hola”. A gdy chcesz być bardziej precyzyjny w mowie i podkreślić aktualną porę dnia, przed południem przywitaj się popularnym „Buenos dias”, a po południu „Buenas tardes”. Po skończonej kolacji lub zabawie integracyjnej w hotelu, powiedz w stronę obsługi „Buenas noches”, życząc im dobrej nocy. Do kolegi równolatka, w sytuacji nieformalnej, na pożegnanie możesz rzuć krótkie „Adiós”. Jeśli wiesz, że spotkasz się z kimś następnego dnia, stosowne będzie wyrażenie „Hasta mañana,” (do jutra). Podczas rozmowy, kiedy ktoś Ci pomaga, możesz odwzajemnić się uprzejmym „Gracias”, będącym najpopularniejszą formą podziękowania.

W podróży

Na trasie swojej podróży napotkasz wiele punktów i węzłów komunikacyjnych. Czeka Cię wizyta na lotnisku, dworcu czy przejazd pociągiem. Warto zatem, abyś umiał szybko odnaleźć się w sytuacji i wyjaśnić drugiej osobie, czego potrzebujesz.

I tak podczas odprawy paszportowej kontroler może zapytać Cię o numer dokumentu następującymi słowami:
„Número de pasaporte” (Numer paszportu).Chcąc przemieścić się pociągiem do innej miejscowości, użyjesz zwrotu „Un billete a… por favor” (bilet do… poproszę).
Jeśli będziesz potrzebował biletu w jedną stronę, powiesz kasjerowi „el billete de ida, por favor”, gdy zaś w dwie: „el billete de ida y vuelta”.

W sytuacji, gdy zależy Ci na poznaniu godziny odjazdu pociągu, zadasz ludziom napotkanym na stacji kolejowej następujące pytanie:
„A qué hora sale el último tren?”. Trudno wyruszyć w podróż, nie wiedząc, z którego peronu odjeżdża pociąg. Dopytaj więc życzliwego przechodnia „De qué andén sale el tren?”

Hotel

Szukając noclegu na własną rękę, spróbuj zapytać na recepcji, czy dysponują wolnymi pokojami: „Tienen habitaciones libres?” oraz o to, za ile dostaniesz pokój: „Cuánto cuesta el alquiler de esta habitación?”

Jeżeli natomiast stawiasz się w hotelu, w którym miałeś rezerwację, na recepcji na wstępie informujesz: „He tenido una reservación”. Gdy zależy Ci na komforcie noclegu, zamów pokój z łazienką, prosząc o „la habitación con cuarto de baño”..W sytuacji, gdy podróżujesz sam, możesz zdecydować się na „la habitación simple” (pokój jednoosobowy), jeśli zaś towarzyszy Ci druga połówka, zamów „la habitación doble” (pokój dwuosobowy). Współczesny turysta nie obędzie się bez internetu w pokoju. Ty zapewne również, dlatego dopytaj o dostępność wi-fi oraz hasło: „Hay wi-fi? Cual es la contraseña?”.

Udając się na przyhotelowy basen, podpytasz o możliwość wypożyczenia leżaka „Se puede alquilar la tumbona?”. Chcąc zabezpieczyć swoją walizkę już po wymeldowaniu z pokoju, zapytasz na recepcji o przechowalnię bagażu „la consigna”. A gdy przed wyruszeniem w miasto chcesz poprosić jeszcze o naładowanie komórki na drogę, grzecznie zapytaj: „Puedo cargar mi móvil aquí? Z pewnością Ci nie odmówią 😉

Restauracja

Podróż po słonecznej Hiszpanii nie może się odbyć bez wyprawy do jednej z tutejszych restauracji. Czekają na Ciebie kolorowe i pyszne potrawy hiszpańskiej kuchni, których musisz spróbować.

Po trudach zwiedzania, pierwszym, o czym pomyślisz, będzie szklanka wody. Wystarczy krótkie: „Agua por favor”, żeby druga strona zrozumiała, o co Ci chodzi. Gdy nie możesz znaleźć toalety w lokalu, podpytaj kelnera: Perdona, dónde están los servicios? Siedząc już przy stole, zanim zdecydujesz, czy wolisz klasyczną paellę, czy może orzeźwiające gazpacho, poprosisz o kartę w następujący sposób: „la carta por favor”.Gdy się już zdecydujesz na coś konkretnego, powiesz „Voy a tomar…” (Wezmę…). Przy podawaniu potrawy, kelner będzie życzyć Ci smacznego (Que aproveche).

Chcąc upewnić się co do dostępnych w lokalu metod płatności, zapytasz: „Se puede pagar con tarjeta?” (Czy można płacić kartą?). A po skończonym posiłku poprosisz o rachunek „La cuenta por favor”.

Nie zapomnij o pozostawienie napiwku („la propina”) za miłą obsługę 😊

Sklep

Gdy zechcesz przywieźć bliskim parę pamiątek z podróży do Hiszpanii lub po drodze szybko kupić coś na orzeźwienie, wstąp do jednego z przydrożnych sklepów. Dobrym upominkiem, który na pewno docenią Twoi znajomi, będzie el vino (tego chyba tłumaczyć nie trzeba 😊). Inni, być może preferują piwo (la cerveza).Hiszpańskie zwroty w sklepie, które przydadzą Ci się, gdy potrzebujesz coś kupić, to także te dotyczące cen produktów. „Cuánto cuesta?”, zapytasz o koszt produktu wskazanego przy kasie. Przed wybraniem się na plażę nie zapomnij kupić kremu przeciwsłonecznego.

W sklepie powiedz, że go potrzebujesz: „Necesito una crema solar”. Nie zapomnij wziąć także ze sobą butelki wody mineralnej – gazowanej (el agua con gas) lub niegazowanej (sin gas). A może wolisz sok – „el zumo”? A gdy zostaniesz dobrze obsłużony, ładnie podziękuj „Muchas gracias”.

Przechadzając się uliczkami Madrytu, być może zechcesz napić się filiżanki wyśmienitej kawy (el café) lub herbaty „el té”? Nie zapomnij poprosić o cukier „el azucar ”.

Życzymy Ci wspaniałego pobytu w słonecznej Hiszpanii!

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy