Wróć

Atrakcje na świecie

10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii

Hiszpania nie bez powodu co roku znajduje się w pierwszej trójce najczęściej odwiedzanych krajów świata. Turystów przyciągają tu piękne plaże, spektakularna przyroda oraz mnogość zabytkowych miast i miasteczek, z całym wachlarzem najróżniejszych atrakcji. Dziś skupimy się na temacie tych ostatnich. Które miasta koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie wakacji w Hiszpanii i co warto zobaczyć podczas pobytu? Zabieramy Was w podróż śladem najpiękniejszych miast hiszpańskich miast – tych bardzo znanych, które co roku odwiedzają rzesze turystów, jak i tych nieco rzadziej odwiedzanych, ale równie pięknych i bogatych w zabytki i atrakcje. Zaczynamy!

Barcelona – miasto Gaudiego

Ranking hiszpańskich miast, które szczególnie warto zwiedzić otwiera Barcelona. To swoisty paradoks, że za najpiękniejsze miasto kraju jest uznawana…stolica dążącej do niepodległości Katalonii. Barcelona to miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej wyróżnikiem są bajkowe budowle autorstwa Antonio Gaudiego, które nadają okolicy niepowtarzalny charakter. Przypominające kopce termitów wieże świątyni Sagrada Familia czy jaszczurkę z Parku Güell kojarzą chyba wszyscy. Barcelona od lat inspiruje artystów, zagrała w wielu filmach i pojawiła się na kartach niezliczonej ilości książek. Ciekawym przeżyciem może być zwiedzanie miasta śladami „Cienia Wiatru” i „Katedry w Barcelonie”, lub szukanie miejsc, gdzie nakręcono sceny „Pachnidła” czy też „Vicky Christina Barcelona”. A jeśli od kina i literatury wolicie sport, nic straconego – na fascynatów futbolu czeka wizyta na monumentalnym stadionie FC Barcelony  Camp Nou. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź jakie atrakcje i zabytki Barcelony szczególnie warto uwzględnić w planie zwiedzania.

Granada – ostatni bastion Maurów

 “Nie  ma w życiu większego cierpienia niż oślepnąć w Granadzie” – głosi stary napis na murach obronnych Alhambry. Każdy turysta, który odwiedzi ten najpiękniejszy zakątek Andaluzji przyzna rację tym słowom. To najbardziej orientalne miasteczko Półwyspu Iberyjskiego, położone u stóp ośnieżonych szczytów Sierra Nevada. Swój niezwykły klimat Granada zawdzięcza historii - przez 800 lat władzę sprawowali tutaj Maurowie, czyli muzułmańscy mieszkańcy Hiszpanii. Ich najważniejszą spuścizną jest właśnie Alhambra – górująca nad miastem twierdza mauretańskich kalifów i zarazem ostatni bastion oparcia Arabów w Hiszpanii. To druga pod względem popularności atrakcja Hiszpanii – wyprzedza ją jedynie Sagrada Familia w Barcelonie. Orientalny klimat miasta można poczuć jednak najbardziej spacerując po wąskich uliczkach Albaicín. To dawna arabska dzielnica, prawdziwy skarbiec mauretańskiej architektury. Warto przysiąść w jednej z tutejszych teterii - czyli herbaciarni - i poczuć się jak w „Baśniach z tysiąca i jednej nocy”. Granada to również jeden z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich Hiszpanii – założony przez Karola V w 1531 roku uniwersytet jest trzecim co do wielkości w kraju. Wieczorami polecamy odwiedzić tutejsze bary z tapas, w których można poczuć fantastyczną studencką atmosferę. Jakie okoliczne atrakcje warto zobaczyć przy okazji pobytu w Granadzie, będącej andaluzyjską perełką turystyczną? Poznajcie najważniejsze atrakcje Andaluzji – malowniczej południowej części Hiszpanii.

Madryt – miasto muzeów

Madryt to prawdziwa mekka dla miłośników sztuki - żadne inne hiszpańskie miasto nie może równać się w tej kwestii ze stolicą. Koniecznie należy odwiedzić tzw. Trójkąt Sztuki, obejmujący trzy najważniejsze placówki muzealne w kraju: Prado, Reina Sofia oraz Thyssen-Bornemisza. Najbardziej znane spośród hiszpańskich muzeów – Prado, posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję malarstwa klasycznego. Ilość dzieł Rubensa, Tycjana, Rafaela, Boscha, El Greco, Goi czy Velazqueza dosłownie przyprawia o zawrót głowy! Nieco mniejszą, ale równie interesującą kolekcję można podziwiać w prywatnym muzeum Thyssen-Bornemisza, znanym jako jedno z najlepszych na świecie prywatnych zbiorów dzieł sztuki. Museo Reina Sofía, czyli Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, przedstawia natomiast ogromne zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej - między innymi prace katalońskiego artysty Joana Miró, Pabla Picassa (w tym słynny obraz „Guernica”) czy Salvadora Dalego. Po zwiedzaniu muzeów koniecznie trzeba przespacerować się główną arterią miasta, czyli Gran Vía. Ta reprezentatywna aleja otoczona pięknymi budynkami pozwala najlepiej poczuć puls tej tętniącej życiem hiszpańskiej metropolii. 

Kadyks – najstarsze miasto w Hiszpanii

Założony około 1100 roku p. n. e. przez Fenicjan Kadyks to najstarsze miasto Hiszpanii i całej  Europy Zachodniej. Ślady przeszłości widać tu na każdym kroku. To właśnie w Kadyksie znaleźć można najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i zarazem drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim! To nie koniec historycznych atrakcji. Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest pochodzące z XV wieku Barrio Santa Maria – to właśnie tutaj prawdopodobnie narodziło się flamenco. Do dzisiaj jego pokazy można podziwiać w okolicznych knajpkach. Więcej o historii i kulturze tańca flamenco możecie przeczytać na naszym blogu. Niesamowitym przeżyciem jest również spektakl camera obscura, który można zobaczyć na Wieży Tavira. Umieszczony tam pierwowzór aparatu fotograficznego umożliwia podziwianie z góry miasta w czasie rzeczywistym i podglądanie jego mieszkańców. Szczególnie warto odwiedzić Kadyks w trakcie karnawału – tutejsza fiesta jest obok tej z Wysp Kanaryjskich najbardziej huczna w całej Hiszpanii. To również jedna z najstarszych imprez karnawałowych w kraju – jej korzenie sięgają aż XVI wieku! Karnawał w Kadyksie jest wpisany na listę UNESCO jako jedno z dziesięciu Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych Hiszpanii.

Walencja – pełna kontrastów

Trzecie największe miasto w Hiszpanii to idealny melanż nowoczesności i tradycji. Już sama wędrówka po średniowiecznych uliczkach tutejszej Starówki to swoisty wehikuł czasu. Koniecznie należy zajrzeć do katedry La Seu – wizyta w środku przenosi nas w czasy biblijne, a konkretnie w okres nowotestamentowy. Wewnątrz kościoła znajduje się legendarny Święty Graal – słynny kielich, z którego Chrystus miał pić wino podczas Ostatniej Wieczerzy. Ze Starego Miasta przechodzimy do dzielnicy Eixample, jednocześnie przeskakując do okresu secesji. Podczas rozbudowy miasta w XX wieku w Walencji wykształcił się lokalny styl architektoniczny, nazywany „walenckim modernizmem”. Najwięcej jego przejawów można zobaczyć właśnie w tej historycznej okolicy. To nie jest jednak ostatnie oblicze, jakie Walencja ma do zaoferowania. Zaledwie w odległości spaceru znajduje się symbol przyszłości, czyli Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki) - futurystyczny kompleks, który stworzyli architekci Santiago Calatrava i Félix Candela. To najczęściej fotografowane miejsce w Walencji i jeden z najczęściej kojarzonych z Hiszpanią widoków. A kiedy zmęczymy się już zwiedzaniem i podróżami „w czasie”, wypocząć można na przepięknej, miejskiej plaży La Malvarrosa, zajadając paellę. To właśnie z Walencji pochodzi to najsłynniejsze hiszpańskie danie! 

Toledo – spotkanie trzech kultur

Jedno z najpiękniejszych miast Hiszpani – Toledo, to fantastycznie zachowane miasto trzech religii. W średniowieczu mieszkali tu obok siebie chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi a każda z kultur pozostawiła po sobie zabytkową spuściznę. Do dziś można tu podziwiać sąsiadujące ze sobą meczety, synagogę i kościoły, będące pamiątką dawnej tolerancji religijnej. Tutejsza katedra to jeden z najważniejszych gotyckich budynków w całej Hiszpanii, zaś synagogę uznaje się za modelowy przykład orientalnego stylu mudejar, którego kolebką jest właśnie Toledo. W mieście jest tak wiele zabytków, że przypomina ono żywe muzeum architektury pod gołym niebem. Spacerując wąskim, brukowanymi uliczkami i zachwycając się okoliczną architekturą można bez trudu zapomnieć, że mamy już XXI wiek. W 1986 roku Toledo wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sewilla – królowa Andaluzji

Sewilla nie bez powodu jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica Andaluzji to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Ta właśnie stąd Kolumb wypłynął na wyprawę do Indii, która zmieniła historię świata - w katedrze w Sewilli do dziś można podziwiać grobowiec słynnego odkrywcy. To tutaj odbywają się też najbardziej spektakularne hiszpańskie fiesty – Semana Santa z wielkanocnymi procesjami czy Feria de Abril, czyli święto Sewilli wypełnione tańcami flamenco i sevillanas. Podczas zwiedzania Starówki koniecznie trzeba zobaczyć monumentalną Katedrę Najświętszej Panny, powstałą w miejscu dawnego meczetu. Spuścizną mauretańskich czasów jest też katedralna dzwonnica – Giralda, która służyła w przeszłości jako minaret. Nie można też pominąć wizyty w królewskim pałacu i ogrodach Alkazar oraz na imponującym Placu Hiszpańskim. Jeśli nie chcecie przegapić najciekawszych zabytków Sewilli, która bez wątpienia zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast, sprawdźcie nasz krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach Sewilli.

Bilbao – bezkompromisowe i nowoczesne

Bilbao to największe miasto w Kraju Basków. Jeszcze 20 lat temu było smutnym, podupadłym ośrodkiem przemysłowym i nie przyciągało wcale turystów. Jego oblicze zmieniło się diametralnie w 1997 roku, kiedy powstał tu futurystyczny budynek Muzeum Guggenheima. Niezwykła konstrukcja dzieła Franka Gehry’ego przyciągnęła do Bilbao innych artystów, dzięki którym nastąpiła zupełna rewitalizacja okolicy. Współczesne centrum jest nowoczesne, awangardowe i niepodobne do żadnego innego hiszpańskiego miasta. Bilbao słynie również jako prawdziwy raj dla smakoszy – specjalnością regionu są najróżniejsze  pinthxos, czyli baskijski odpowiednik tapas.

Ronda – zawieszona na krawędzi

"Całe miasto jak okiem sięgnąć jest niczym innym, jak romantyczną kulisą teatralną" – tak o Rondzie napisał Ernest Hemingway. Każdy, kto odwiedzi tę andaluzyjską perełkę bez wątpienia zgodzi się z pisarzem. Ronda słynie z niezwykłej malowniczości, którą zawdzięcza swojemu położeniu na dwóch brzegach wąwozu El Tajo de Ronda. Północną stronę urwiska zajmuje dawna dzielnica mauretańska a południową nieco młodsza, chrześcijańska część miasta. Brzegi wąwozu łączy imponujący most Puente Nuevo. To właśnie w Rondzie najbardziej w Hiszpanii czuć kult corridy. Walki byków do dziś odbywają się na jednej z najstarszych w kraju aren - Real Maestranza de Caballería. Na terenie areny znajduje się udostępnione do zwiedzania dla turystów Museo Taurino, które przybliża historię corridy i jej sformułowane właśnie w Rondzie główne założenia. Ronda, choć nie jest największa, to z pewnością zasługuje na miano urokliwej i nie bez powodu znalazła się na liście najpiękniejszych miast Hiszpanii.

Malaga – ojczyzna Picasso

Malaga to stolica wakacyjnego rejonu Costa del Sol. W przeciwieństwie do większości kurortów miasto poza plażą oferuje mnóstwo atrakcji związanych z burzliwą historią rejonu Andaluzji. Pamiątką rzymskich czasów są ruiny  teatru z I wieku p.n.e., położone u stóp słynnej Alcazaby. Ten ufortyfikowany zespół pałacowy przypomina zwiedzającym o okresie dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim i posiada elementy starsze nawet od słynnej Alhambry w Granadzie! Innymi pozostałościami arabskiego panowania są mieszczący się na wzgórzu Zamek Gibralfaro oraz renesansowa katedra powstała na gruzach dawnego meczetu. Również w Maladze, w kamienicy przy Plaza de la Merced  przyszedł na świat jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku – Pablo Ruiz Picasso. W poświęconym jego twórczości muzeum można podziwiać prawie 300 prac malarza. Z Malagi pochodzi także bardziej współczesny artysta – popularny aktor, piosenkarz i reżyser Antonio Banderas. 

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.08.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  79 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.0/6  366 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  538 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Fuerteventura
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.3/6  174 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Fuerteventura
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej