ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii

Hiszpania nie bez powodu co roku znajduje się w pierwszej trójce najczęściej odwiedzanych krajów świata. Turystów przyciągają tu piękne plaże, spektakularna przyroda oraz mnogość zabytkowych miast i miasteczek, z całym wachlarzem najróżniejszych atrakcji. Dziś skupimy się na temacie tych ostatnich. Które miasta koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie wakacji w Hiszpanii i co warto zobaczyć podczas pobytu? Zabieramy Was w podróż śladem najpiękniejszych miast hiszpańskich miast – tych bardzo znanych, które co roku odwiedzają rzesze turystów, jak i tych nieco rzadziej odwiedzanych, ale równie pięknych i bogatych w zabytki i atrakcje. Zaczynamy!

Barcelona – miasto Gaudiego

Ranking hiszpańskich miast, które szczególnie warto zwiedzić otwiera Barcelona. To swoisty paradoks, że za najpiękniejsze miasto kraju jest uznawana…stolica dążącej do niepodległości Katalonii. Barcelona to miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej wyróżnikiem są bajkowe budowle autorstwa Antonio Gaudiego, które nadają okolicy niepowtarzalny charakter. Przypominające kopce termitów wieże świątyni Sagrada Familia czy jaszczurkę z Parku Güell kojarzą chyba wszyscy. Barcelona od lat inspiruje artystów, zagrała w wielu filmach i pojawiła się na kartach niezliczonej ilości książek. Ciekawym przeżyciem może być zwiedzanie miasta śladami „Cienia Wiatru” i „Katedry w Barcelonie”, lub szukanie miejsc, gdzie nakręcono sceny „Pachnidła” czy też „Vicky Christina Barcelona”. A jeśli od kina i literatury wolicie sport, nic straconego – na fascynatów futbolu czeka wizyta na monumentalnym stadionie FC Barcelony  Camp Nou. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź jakie atrakcje i zabytki Barcelony szczególnie warto uwzględnić w planie zwiedzania.

Granada – ostatni bastion Maurów

 “Nie  ma w życiu większego cierpienia niż oślepnąć w Granadzie” – głosi stary napis na murach obronnych Alhambry. Każdy turysta, który odwiedzi ten najpiękniejszy zakątek Andaluzji przyzna rację tym słowom. To najbardziej orientalne miasteczko Półwyspu Iberyjskiego, położone u stóp ośnieżonych szczytów Sierra Nevada. Swój niezwykły klimat Granada zawdzięcza historii - przez 800 lat władzę sprawowali tutaj Maurowie, czyli muzułmańscy mieszkańcy Hiszpanii. Ich najważniejszą spuścizną jest właśnie Alhambra – górująca nad miastem twierdza mauretańskich kalifów i zarazem ostatni bastion oparcia Arabów w Hiszpanii. To druga pod względem popularności atrakcja Hiszpanii – wyprzedza ją jedynie Sagrada Familia w Barcelonie. Orientalny klimat miasta można poczuć jednak najbardziej spacerując po wąskich uliczkach Albaicín. To dawna arabska dzielnica, prawdziwy skarbiec mauretańskiej architektury. Warto przysiąść w jednej z tutejszych teterii - czyli herbaciarni - i poczuć się jak w „Baśniach z tysiąca i jednej nocy”. Granada to również jeden z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich Hiszpanii – założony przez Karola V w 1531 roku uniwersytet jest trzecim co do wielkości w kraju. Wieczorami polecamy odwiedzić tutejsze bary z tapas, w których można poczuć fantastyczną studencką atmosferę. Jakie okoliczne atrakcje warto zobaczyć przy okazji pobytu w Granadzie, będącej andaluzyjską perełką turystyczną? Poznajcie najważniejsze atrakcje Andaluzji – malowniczej południowej części Hiszpanii.

Madryt – miasto muzeów

Madryt to prawdziwa mekka dla miłośników sztuki - żadne inne hiszpańskie miasto nie może równać się w tej kwestii ze stolicą. Koniecznie należy odwiedzić tzw. Trójkąt Sztuki, obejmujący trzy najważniejsze placówki muzealne w kraju: Prado, Reina Sofia oraz Thyssen-Bornemisza. Najbardziej znane spośród hiszpańskich muzeów – Prado, posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję malarstwa klasycznego. Ilość dzieł Rubensa, Tycjana, Rafaela, Boscha, El Greco, Goi czy Velazqueza dosłownie przyprawia o zawrót głowy! Nieco mniejszą, ale równie interesującą kolekcję można podziwiać w prywatnym muzeum Thyssen-Bornemisza, znanym jako jedno z najlepszych na świecie prywatnych zbiorów dzieł sztuki. Museo Reina Sofía, czyli Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, przedstawia natomiast ogromne zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej - między innymi prace katalońskiego artysty Joana Miró, Pabla Picassa (w tym słynny obraz „Guernica”) czy Salvadora Dalego. Po zwiedzaniu muzeów koniecznie trzeba przespacerować się główną arterią miasta, czyli Gran Vía. Ta reprezentatywna aleja otoczona pięknymi budynkami pozwala najlepiej poczuć puls tej tętniącej życiem hiszpańskiej metropolii. 

Kadyks – najstarsze miasto w Hiszpanii

Założony około 1100 roku p. n. e. przez Fenicjan Kadyks to najstarsze miasto Hiszpanii i całej  Europy Zachodniej. Ślady przeszłości widać tu na każdym kroku. To właśnie w Kadyksie znaleźć można najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i zarazem drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim! To nie koniec historycznych atrakcji. Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest pochodzące z XV wieku Barrio Santa Maria – to właśnie tutaj prawdopodobnie narodziło się flamenco. Do dzisiaj jego pokazy można podziwiać w okolicznych knajpkach. Więcej o historii i kulturze tańca flamenco możecie przeczytać na naszym blogu. Niesamowitym przeżyciem jest również spektakl camera obscura, który można zobaczyć na Wieży Tavira. Umieszczony tam pierwowzór aparatu fotograficznego umożliwia podziwianie z góry miasta w czasie rzeczywistym i podglądanie jego mieszkańców. Szczególnie warto odwiedzić Kadyks w trakcie karnawału – tutejsza fiesta jest obok tej z Wysp Kanaryjskich najbardziej huczna w całej Hiszpanii. To również jedna z najstarszych imprez karnawałowych w kraju – jej korzenie sięgają aż XVI wieku! Karnawał w Kadyksie jest wpisany na listę UNESCO jako jedno z dziesięciu Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych Hiszpanii.

Walencja – pełna kontrastów

Trzecie największe miasto w Hiszpanii to idealny melanż nowoczesności i tradycji. Już sama wędrówka po średniowiecznych uliczkach tutejszej Starówki to swoisty wehikuł czasu. Koniecznie należy zajrzeć do katedry La Seu – wizyta w środku przenosi nas w czasy biblijne, a konkretnie w okres nowotestamentowy. Wewnątrz kościoła znajduje się legendarny Święty Graal – słynny kielich, z którego Chrystus miał pić wino podczas Ostatniej Wieczerzy. Ze Starego Miasta przechodzimy do dzielnicy Eixample, jednocześnie przeskakując do okresu secesji. Podczas rozbudowy miasta w XX wieku w Walencji wykształcił się lokalny styl architektoniczny, nazywany „walenckim modernizmem”. Najwięcej jego przejawów można zobaczyć właśnie w tej historycznej okolicy. To nie jest jednak ostatnie oblicze, jakie Walencja ma do zaoferowania. Zaledwie w odległości spaceru znajduje się symbol przyszłości, czyli Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki) - futurystyczny kompleks, który stworzyli architekci Santiago Calatrava i Félix Candela. To najczęściej fotografowane miejsce w Walencji i jeden z najczęściej kojarzonych z Hiszpanią widoków. A kiedy zmęczymy się już zwiedzaniem i podróżami „w czasie”, wypocząć można na przepięknej, miejskiej plaży La Malvarrosa, zajadając paellę. To właśnie z Walencji pochodzi to najsłynniejsze hiszpańskie danie! 

Toledo – spotkanie trzech kultur

Jedno z najpiękniejszych miast Hiszpani – Toledo, to fantastycznie zachowane miasto trzech religii. W średniowieczu mieszkali tu obok siebie chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi a każda z kultur pozostawiła po sobie zabytkową spuściznę. Do dziś można tu podziwiać sąsiadujące ze sobą meczety, synagogę i kościoły, będące pamiątką dawnej tolerancji religijnej. Tutejsza katedra to jeden z najważniejszych gotyckich budynków w całej Hiszpanii, zaś synagogę uznaje się za modelowy przykład orientalnego stylu mudejar, którego kolebką jest właśnie Toledo. W mieście jest tak wiele zabytków, że przypomina ono żywe muzeum architektury pod gołym niebem. Spacerując wąskim, brukowanymi uliczkami i zachwycając się okoliczną architekturą można bez trudu zapomnieć, że mamy już XXI wiek. W 1986 roku Toledo wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sewilla – królowa Andaluzji

Sewilla nie bez powodu jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica Andaluzji to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Ta właśnie stąd Kolumb wypłynął na wyprawę do Indii, która zmieniła historię świata - w katedrze w Sewilli do dziś można podziwiać grobowiec słynnego odkrywcy. To tutaj odbywają się też najbardziej spektakularne hiszpańskie fiesty – Semana Santa z wielkanocnymi procesjami czy Feria de Abril, czyli święto Sewilli wypełnione tańcami flamenco i sevillanas. Podczas zwiedzania Starówki koniecznie trzeba zobaczyć monumentalną Katedrę Najświętszej Panny, powstałą w miejscu dawnego meczetu. Spuścizną mauretańskich czasów jest też katedralna dzwonnica – Giralda, która służyła w przeszłości jako minaret. Nie można też pominąć wizyty w królewskim pałacu i ogrodach Alkazar oraz na imponującym Placu Hiszpańskim. Jeśli nie chcecie przegapić najciekawszych zabytków Sewilli, która bez wątpienia zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast, sprawdźcie nasz krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach Sewilli.

Bilbao – bezkompromisowe i nowoczesne

Bilbao to największe miasto w Kraju Basków. Jeszcze 20 lat temu było smutnym, podupadłym ośrodkiem przemysłowym i nie przyciągało wcale turystów. Jego oblicze zmieniło się diametralnie w 1997 roku, kiedy powstał tu futurystyczny budynek Muzeum Guggenheima. Niezwykła konstrukcja dzieła Franka Gehry’ego przyciągnęła do Bilbao innych artystów, dzięki którym nastąpiła zupełna rewitalizacja okolicy. Współczesne centrum jest nowoczesne, awangardowe i niepodobne do żadnego innego hiszpańskiego miasta. Bilbao słynie również jako prawdziwy raj dla smakoszy – specjalnością regionu są najróżniejsze  pinthxos, czyli baskijski odpowiednik tapas.

Ronda – zawieszona na krawędzi

"Całe miasto jak okiem sięgnąć jest niczym innym, jak romantyczną kulisą teatralną" – tak o Rondzie napisał Ernest Hemingway. Każdy, kto odwiedzi tę andaluzyjską perełkę bez wątpienia zgodzi się z pisarzem. Ronda słynie z niezwykłej malowniczości, którą zawdzięcza swojemu położeniu na dwóch brzegach wąwozu El Tajo de Ronda. Północną stronę urwiska zajmuje dawna dzielnica mauretańska a południową nieco młodsza, chrześcijańska część miasta. Brzegi wąwozu łączy imponujący most Puente Nuevo. To właśnie w Rondzie najbardziej w Hiszpanii czuć kult corridy. Walki byków do dziś odbywają się na jednej z najstarszych w kraju aren - Real Maestranza de Caballería. Na terenie areny znajduje się udostępnione do zwiedzania dla turystów Museo Taurino, które przybliża historię corridy i jej sformułowane właśnie w Rondzie główne założenia. Ronda, choć nie jest największa, to z pewnością zasługuje na miano urokliwej i nie bez powodu znalazła się na liście najpiękniejszych miast Hiszpanii.

Malaga – ojczyzna Picasso

Malaga to stolica wakacyjnego rejonu Costa del Sol. W przeciwieństwie do większości kurortów miasto poza plażą oferuje mnóstwo atrakcji związanych z burzliwą historią rejonu Andaluzji. Pamiątką rzymskich czasów są ruiny  teatru z I wieku p.n.e., położone u stóp słynnej Alcazaby. Ten ufortyfikowany zespół pałacowy przypomina zwiedzającym o okresie dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim i posiada elementy starsze nawet od słynnej Alhambry w Granadzie! Innymi pozostałościami arabskiego panowania są mieszczący się na wzgórzu Zamek Gibralfaro oraz renesansowa katedra powstała na gruzach dawnego meczetu. Również w Maladze, w kamienicy przy Plaza de la Merced  przyszedł na świat jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku – Pablo Ruiz Picasso. W poświęconym jego twórczości muzeum można podziwiać prawie 300 prac malarza. Z Malagi pochodzi także bardziej współczesny artysta – popularny aktor, piosenkarz i reżyser Antonio Banderas. 

Data Publikacji: 11.08.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.