Atrakcje na świecie

Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Sewilla znajduje się nad brzegiem Gwadalkiwiru, który od wieków stanowił ważny trakt wodny prowadzący do Oceanu Atlantyckiego. Historycznie port w Sewilli odgrywał ważną rolę w handlu między Hiszpanią i Amerykami, a dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych portów rzecznych na Półwyspie Iberyjskim. Administracyjna stolica Andaluzji była niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych w Europie, a dziś zachwyca turystów niezliczonymi zabytkami, w tym dawnym minaretem La Giralda, największą gotycką katedrą na świecie i pałacem królewskim Alkazar. Inne niebywałe skarby, jakie warto tu zobaczyć to Casa de Pilatos, Ratusz Miejski, Główne Archiwum Indii (najważniejszy zbiór dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach), Muzeum Sztuk Pięknych (drugie co do wielkości w Hiszpanii), a także wiele pięknych, zabytkowych klasztorów, kościołów i rezydencji.
Sewilla to jedna z największych atrakcji Andaluzji - oprócz zabytków i muzeów ma jeszcze to coś, co sprawia, że na długo zostaje w pamięci i sercu każdego przybysza: wyjątkową i trudną do opisania atmosferę. Podczas wakacji w Sewilli zachwycić się można nie tylko niebywałą, olśniewającą architekturą, będącą mieszanką gotyku, mudéjar i renesansu, ale także nieposkromioną radością życia mieszkańców. Warto pamiętać, że Sewilla to miasto, które posłużyło jako miejsce akcji dla niezwykle ważnych dla europejskiej kultury dzieł. To tutaj rozgrywały się losy Carmen, Don Juana i Figaro. Sewillę warto odwiedzić niezależnie od pory roku, ale jeśli masz taką możliwość to wiosna zasługuje na szczególną uwagę.

Po pierwsze dlatego, że obchody Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) są tu niezwykle uroczyste i wyjątkowe. W dni poprzedzające Wielkanoc bractwa pokutnicze organizują uroczyste procesje, w których biorą udział ich członkowie ubrani w tradycyjne stroje, niosący na przyozdobionych kwiatami platformach figury przedstawiające sceny Męki Pańskiej.

Po drugie, jeśli wybierzesz się tu wiosną masz szansę być świadkiem innego niezwykłego spektaklu – Fería de Abril, który rozpoczyna się zwykle dwa tygodnie po Semana Santa. Tradycja kwietniowych targów sięga XIX wieku, gdy w Andaluzji odbywały się olbrzymie targi bydłem i corrida. Obecnie wydarzenie nie ma już nic wspólnego z handlem ani z corridą, jest to jedynie barwny festiwal lokalnego folkloru, który na stałe zagościł w rocznym kalendarzu imprez. Oficjalne rozpoczęcie trwających 6 dni targów ma miejsce o północy w poniedziałek, wtedy zapalane są dekoracje świetlne na Real de la Feria, gdzie mieści wyjątkowe miasteczko festiwalowe.

Niezwykłe bogactwo Sewilli nie ma sobie równych, a najlepszym sposobem na poznanie tego andaluzyjskiego miasta jest przechadzka po jego dzielnicach. Santa Cruz to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, w jej zachodniej części znajdują się takie zabytki, jak Katedra Najświętszej Maryi Panny, pałac królewski Alkazar i Główne Archiwum Indii.

Jednakże na uwagę zasługuje także część wschodnia, gdzie mieści się dawna dzielnica żydowska (Judería). Ten fascynujący obszar ciągnie się wzdłuż dawnych murów miejskich aż do granicy ogrodów Murillo. Cicha i spokojna Judería wyróżnia się labiryntem wąskich uliczek, klimatycznymi tawernami i małymi pracowniami rzemieślniczymi. Budynki z otwartymi dziedzińcami są często połączone ze sobą tajnymi przejściami i cienistymi ogrodami, a wszystko owiane jest aurą tajemnicy.Kolejną bardzo klimatyczną dzielnicą jest Macarena ze słynną Bazyliką, w której znajduje się figura Matki Boskiej Nadziei (zwana właśnie La Macarena), będącej patronką matadorów i hiszpańskich Cyganów. Dzielnica jest niezwykle barwna, gwarna i ruchliwa.Po wizycie tutaj warto udać się do zacisznego Parku Marii Luizy w którym znajduje się niezwykły Plac Hiszpański (Plaza Mayor). Jedną z najstarszych dzielnic Sewilli, rozłożoną wzdłuż brzegu rzeki Gwadalkiwir jest Triana. W średniowieczu było to odrębne miasto, które zamieszkiwali marynarze, handlarze i rzemieślnicy, głównie garncarze. Mówi się, że jest to miejsce narodzin flamenco i corridy, a dzielnica do dziś zachowała bardzo wiele z tradycyjnego folkloru miejskiego. Najważniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół św. Anny, prawdopodobnie najstarszy kościół w całej Sewilli.

Sewilla, jak praktycznie każde duże europejskie miasto, ma niezliczoną liczbę miejsc wartych zobaczenia. Skąpana w południowym słońcu stolica Andaluzji zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wyjątkową kuchnią, na czele z wywodzącymi się stąd tapas i niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Przepełnione kulturą i tradycjami miasto jest jednym z ciekawszych miejsc do odkrycia podczas wakacji w Hiszpanii.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.02.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
4.9/6  155 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  39 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.5/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.4/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.5/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  105 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.8/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.