Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Sewilla znajduje się nad brzegiem Gwadalkiwiru, który od wieków stanowił ważny trakt wodny prowadzący do Oceanu Atlantyckiego. Historycznie port w Sewilli odgrywał ważną rolę w handlu między Hiszpanią i Amerykami, a dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych portów rzecznych na Półwyspie Iberyjskim. Administracyjna stolica Andaluzji była niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych w Europie, a dziś zachwyca turystów niezliczonymi zabytkami, w tym dawnym minaretem La Giralda, największą gotycką katedrą na świecie i pałacem królewskim Alkazar. Inne niebywałe skarby, jakie warto tu zobaczyć to Casa de Pilatos, Ratusz Miejski, Główne Archiwum Indii (najważniejszy zbiór dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach), Muzeum Sztuk Pięknych (drugie co do wielkości w Hiszpanii), a także wiele pięknych, zabytkowych klasztorów, kościołów i rezydencji.
Sewilla to jedna z największych atrakcji Andaluzji - oprócz zabytków i muzeów ma jeszcze to coś, co sprawia, że na długo zostaje w pamięci i sercu każdego przybysza: wyjątkową i trudną do opisania atmosferę. Podczas wakacji w Sewilli zachwycić się można nie tylko niebywałą, olśniewającą architekturą, będącą mieszanką gotyku, mudéjar i renesansu, ale także nieposkromioną radością życia mieszkańców. Warto pamiętać, że Sewilla to miasto, które posłużyło jako miejsce akcji dla niezwykle ważnych dla europejskiej kultury dzieł. To tutaj rozgrywały się losy Carmen, Don Juana i Figaro. Sewillę warto odwiedzić niezależnie od pory roku, ale jeśli masz taką możliwość to wiosna zasługuje na szczególną uwagę.

Po pierwsze dlatego, że obchody Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) są tu niezwykle uroczyste i wyjątkowe. W dni poprzedzające Wielkanoc bractwa pokutnicze organizują uroczyste procesje, w których biorą udział ich członkowie ubrani w tradycyjne stroje, niosący na przyozdobionych kwiatami platformach figury przedstawiające sceny Męki Pańskiej.





Po drugie, jeśli wybierzesz się tu wiosną masz szansę być świadkiem innego niezwykłego spektaklu – Fería de Abril, który rozpoczyna się zwykle dwa tygodnie po Semana Santa. Tradycja kwietniowych targów sięga XIX wieku, gdy w Andaluzji odbywały się olbrzymie targi bydłem i corrida. Obecnie wydarzenie nie ma już nic wspólnego z handlem ani z corridą, jest to jedynie barwny festiwal lokalnego folkloru, który na stałe zagościł w rocznym kalendarzu imprez. Oficjalne rozpoczęcie trwających 6 dni targów ma miejsce o północy w poniedziałek, wtedy zapalane są dekoracje świetlne na Real de la Feria, gdzie mieści wyjątkowe miasteczko festiwalowe.





Niezwykłe bogactwo Sewilli nie ma sobie równych, a najlepszym sposobem na poznanie tego andaluzyjskiego miasta jest przechadzka po jego dzielnicach. Santa Cruz to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, w jej zachodniej części znajdują się takie zabytki, jak Katedra Najświętszej Maryi Panny, pałac królewski Alkazar i Główne Archiwum Indii.





Jednakże na uwagę zasługuje także część wschodnia, gdzie mieści się dawna dzielnica żydowska (Judería). Ten fascynujący obszar ciągnie się wzdłuż dawnych murów miejskich aż do granicy ogrodów Murillo. Cicha i spokojna Judería wyróżnia się labiryntem wąskich uliczek, klimatycznymi tawernami i małymi pracowniami rzemieślniczymi. Budynki z otwartymi dziedzińcami są często połączone ze sobą tajnymi przejściami i cienistymi ogrodami, a wszystko owiane jest aurą tajemnicy.



Kolejną bardzo klimatyczną dzielnicą jest Macarena ze słynną Bazyliką, w której znajduje się figura Matki Boskiej Nadziei (zwana właśnie La Macarena), będącej patronką matadorów i hiszpańskich Cyganów. Dzielnica jest niezwykle barwna, gwarna i ruchliwa.



Po wizycie tutaj warto udać się do zacisznego Parku Marii Luizy w którym znajduje się niezwykły Plac Hiszpański (Plaza Mayor). Jedną z najstarszych dzielnic Sewilli, rozłożoną wzdłuż brzegu rzeki Gwadalkiwir jest Triana. W średniowieczu było to odrębne miasto, które zamieszkiwali marynarze, handlarze i rzemieślnicy, głównie garncarze. Mówi się, że jest to miejsce narodzin flamenco i corridy, a dzielnica do dziś zachowała bardzo wiele z tradycyjnego folkloru miejskiego. Najważniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół św. Anny, prawdopodobnie najstarszy kościół w całej Sewilli.









Sewilla, jak praktycznie każde duże europejskie miasto, ma niezliczoną liczbę miejsc wartych zobaczenia. Skąpana w południowym słońcu stolica Andaluzji zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wyjątkową kuchnią, na czele z wywodzącymi się stąd tapas i niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Przepełnione kulturą i tradycjami miasto jest jednym z ciekawszych miejsc do odkrycia podczas wakacji w Hiszpanii.
Data Publikacji: 11.02.2020
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.