Wróć

Atrakcje na świecie

Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Sewilla znajduje się nad brzegiem Gwadalkiwiru, który od wieków stanowił ważny trakt wodny prowadzący do Oceanu Atlantyckiego. Historycznie port w Sewilli odgrywał ważną rolę w handlu między Hiszpanią i Amerykami, a dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych portów rzecznych na Półwyspie Iberyjskim. Administracyjna stolica Andaluzji była niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych w Europie, a dziś zachwyca turystów niezliczonymi zabytkami, w tym dawnym minaretem La Giralda, największą gotycką katedrą na świecie i pałacem królewskim Alkazar. Inne niebywałe skarby, jakie warto tu zobaczyć to Casa de Pilatos, Ratusz Miejski, Główne Archiwum Indii (najważniejszy zbiór dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach), Muzeum Sztuk Pięknych (drugie co do wielkości w Hiszpanii), a także wiele pięknych, zabytkowych klasztorów, kościołów i rezydencji.
Sewilla to jedna z największych atrakcji Andaluzji - oprócz zabytków i muzeów ma jeszcze to coś, co sprawia, że na długo zostaje w pamięci i sercu każdego przybysza: wyjątkową i trudną do opisania atmosferę. Podczas wakacji w Sewilli zachwycić się można nie tylko niebywałą, olśniewającą architekturą, będącą mieszanką gotyku, mudéjar i renesansu, ale także nieposkromioną radością życia mieszkańców. Warto pamiętać, że Sewilla to miasto, które posłużyło jako miejsce akcji dla niezwykle ważnych dla europejskiej kultury dzieł. To tutaj rozgrywały się losy Carmen, Don Juana i Figaro. Sewillę warto odwiedzić niezależnie od pory roku, ale jeśli masz taką możliwość to wiosna zasługuje na szczególną uwagę.

Po pierwsze dlatego, że obchody Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) są tu niezwykle uroczyste i wyjątkowe. W dni poprzedzające Wielkanoc bractwa pokutnicze organizują uroczyste procesje, w których biorą udział ich członkowie ubrani w tradycyjne stroje, niosący na przyozdobionych kwiatami platformach figury przedstawiające sceny Męki Pańskiej.

Po drugie, jeśli wybierzesz się tu wiosną masz szansę być świadkiem innego niezwykłego spektaklu – Fería de Abril, który rozpoczyna się zwykle dwa tygodnie po Semana Santa. Tradycja kwietniowych targów sięga XIX wieku, gdy w Andaluzji odbywały się olbrzymie targi bydłem i corrida. Obecnie wydarzenie nie ma już nic wspólnego z handlem ani z corridą, jest to jedynie barwny festiwal lokalnego folkloru, który na stałe zagościł w rocznym kalendarzu imprez. Oficjalne rozpoczęcie trwających 6 dni targów ma miejsce o północy w poniedziałek, wtedy zapalane są dekoracje świetlne na Real de la Feria, gdzie mieści wyjątkowe miasteczko festiwalowe.

Niezwykłe bogactwo Sewilli nie ma sobie równych, a najlepszym sposobem na poznanie tego andaluzyjskiego miasta jest przechadzka po jego dzielnicach. Santa Cruz to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, w jej zachodniej części znajdują się takie zabytki, jak Katedra Najświętszej Maryi Panny, pałac królewski Alkazar i Główne Archiwum Indii.

Jednakże na uwagę zasługuje także część wschodnia, gdzie mieści się dawna dzielnica żydowska (Judería). Ten fascynujący obszar ciągnie się wzdłuż dawnych murów miejskich aż do granicy ogrodów Murillo. Cicha i spokojna Judería wyróżnia się labiryntem wąskich uliczek, klimatycznymi tawernami i małymi pracowniami rzemieślniczymi. Budynki z otwartymi dziedzińcami są często połączone ze sobą tajnymi przejściami i cienistymi ogrodami, a wszystko owiane jest aurą tajemnicy.Kolejną bardzo klimatyczną dzielnicą jest Macarena ze słynną Bazyliką, w której znajduje się figura Matki Boskiej Nadziei (zwana właśnie La Macarena), będącej patronką matadorów i hiszpańskich Cyganów. Dzielnica jest niezwykle barwna, gwarna i ruchliwa.Po wizycie tutaj warto udać się do zacisznego Parku Marii Luizy w którym znajduje się niezwykły Plac Hiszpański (Plaza Mayor). Jedną z najstarszych dzielnic Sewilli, rozłożoną wzdłuż brzegu rzeki Gwadalkiwir jest Triana. W średniowieczu było to odrębne miasto, które zamieszkiwali marynarze, handlarze i rzemieślnicy, głównie garncarze. Mówi się, że jest to miejsce narodzin flamenco i corridy, a dzielnica do dziś zachowała bardzo wiele z tradycyjnego folkloru miejskiego. Najważniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół św. Anny, prawdopodobnie najstarszy kościół w całej Sewilli.

Sewilla, jak praktycznie każde duże europejskie miasto, ma niezliczoną liczbę miejsc wartych zobaczenia. Skąpana w południowym słońcu stolica Andaluzji zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wyjątkową kuchnią, na czele z wywodzącymi się stąd tapas i niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Przepełnione kulturą i tradycjami miasto jest jednym z ciekawszych miejsc do odkrycia podczas wakacji w Hiszpanii.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.02.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  99 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  140 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  538 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Fuerteventura
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej