ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Sewilla znajduje się nad brzegiem Gwadalkiwiru, który od wieków stanowił ważny trakt wodny prowadzący do Oceanu Atlantyckiego. Historycznie port w Sewilli odgrywał ważną rolę w handlu między Hiszpanią i Amerykami, a dziś pozostaje jednym z najbardziej aktywnych portów rzecznych na Półwyspie Iberyjskim. Administracyjna stolica Andaluzji była niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych w Europie, a dziś zachwyca turystów niezliczonymi zabytkami, w tym dawnym minaretem La Giralda, największą gotycką katedrą na świecie i pałacem królewskim Alkazar. Inne niebywałe skarby, jakie warto tu zobaczyć to Casa de Pilatos, Ratusz Miejski, Główne Archiwum Indii (najważniejszy zbiór dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach), Muzeum Sztuk Pięknych (drugie co do wielkości w Hiszpanii), a także wiele pięknych, zabytkowych klasztorów, kościołów i rezydencji.
Sewilla to jedna z największych atrakcji Andaluzji - oprócz zabytków i muzeów ma jeszcze to coś, co sprawia, że na długo zostaje w pamięci i sercu każdego przybysza: wyjątkową i trudną do opisania atmosferę. Podczas wakacji w Sewilli zachwycić się można nie tylko niebywałą, olśniewającą architekturą, będącą mieszanką gotyku, mudéjar i renesansu, ale także nieposkromioną radością życia mieszkańców. Warto pamiętać, że Sewilla to miasto, które posłużyło jako miejsce akcji dla niezwykle ważnych dla europejskiej kultury dzieł. To tutaj rozgrywały się losy Carmen, Don Juana i Figaro. Sewillę warto odwiedzić niezależnie od pory roku, ale jeśli masz taką możliwość to wiosna zasługuje na szczególną uwagę.

Po pierwsze dlatego, że obchody Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) są tu niezwykle uroczyste i wyjątkowe. W dni poprzedzające Wielkanoc bractwa pokutnicze organizują uroczyste procesje, w których biorą udział ich członkowie ubrani w tradycyjne stroje, niosący na przyozdobionych kwiatami platformach figury przedstawiające sceny Męki Pańskiej.

Po drugie, jeśli wybierzesz się tu wiosną masz szansę być świadkiem innego niezwykłego spektaklu – Fería de Abril, który rozpoczyna się zwykle dwa tygodnie po Semana Santa. Tradycja kwietniowych targów sięga XIX wieku, gdy w Andaluzji odbywały się olbrzymie targi bydłem i corrida. Obecnie wydarzenie nie ma już nic wspólnego z handlem ani z corridą, jest to jedynie barwny festiwal lokalnego folkloru, który na stałe zagościł w rocznym kalendarzu imprez. Oficjalne rozpoczęcie trwających 6 dni targów ma miejsce o północy w poniedziałek, wtedy zapalane są dekoracje świetlne na Real de la Feria, gdzie mieści wyjątkowe miasteczko festiwalowe.

Niezwykłe bogactwo Sewilli nie ma sobie równych, a najlepszym sposobem na poznanie tego andaluzyjskiego miasta jest przechadzka po jego dzielnicach. Santa Cruz to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, w jej zachodniej części znajdują się takie zabytki, jak Katedra Najświętszej Maryi Panny, pałac królewski Alkazar i Główne Archiwum Indii.

Jednakże na uwagę zasługuje także część wschodnia, gdzie mieści się dawna dzielnica żydowska (Judería). Ten fascynujący obszar ciągnie się wzdłuż dawnych murów miejskich aż do granicy ogrodów Murillo. Cicha i spokojna Judería wyróżnia się labiryntem wąskich uliczek, klimatycznymi tawernami i małymi pracowniami rzemieślniczymi. Budynki z otwartymi dziedzińcami są często połączone ze sobą tajnymi przejściami i cienistymi ogrodami, a wszystko owiane jest aurą tajemnicy.Kolejną bardzo klimatyczną dzielnicą jest Macarena ze słynną Bazyliką, w której znajduje się figura Matki Boskiej Nadziei (zwana właśnie La Macarena), będącej patronką matadorów i hiszpańskich Cyganów. Dzielnica jest niezwykle barwna, gwarna i ruchliwa.Po wizycie tutaj warto udać się do zacisznego Parku Marii Luizy w którym znajduje się niezwykły Plac Hiszpański (Plaza Mayor). Jedną z najstarszych dzielnic Sewilli, rozłożoną wzdłuż brzegu rzeki Gwadalkiwir jest Triana. W średniowieczu było to odrębne miasto, które zamieszkiwali marynarze, handlarze i rzemieślnicy, głównie garncarze. Mówi się, że jest to miejsce narodzin flamenco i corridy, a dzielnica do dziś zachowała bardzo wiele z tradycyjnego folkloru miejskiego. Najważniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół św. Anny, prawdopodobnie najstarszy kościół w całej Sewilli.

Sewilla, jak praktycznie każde duże europejskie miasto, ma niezliczoną liczbę miejsc wartych zobaczenia. Skąpana w południowym słońcu stolica Andaluzji zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wyjątkową kuchnią, na czele z wywodzącymi się stąd tapas i niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Przepełnione kulturą i tradycjami miasto jest jednym z ciekawszych miejsc do odkrycia podczas wakacji w Hiszpanii.
Data Publikacji: 11.02.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.