Jak przygotować się na podróż do Meksyku?

Meksyk od wielu już lat jest jednym z najbardziej popularnych celów wakacyjnych podróży. I nic w tym dziwnego, ponieważ ten duży i różnorodny kraj oferuje turystom między innymi tropikalne dżungle, porośnięte bujną roślinnością pasma górskie, niewiarygodnie dobre jedzenie i barwną kulturę rdzennych mieszkańców. Jednakże jednym z głównych powodów, dla których rzesze turystów odwiedzają Meksyk są bez wątpienia doskonałe plaże z turkusową wodą i nieskazitelnie białym piaskiem. Do tych wszystkich atutów należy jeszcze dodać niezrównaną gościnność i ciepły charakter Meksykanów, którzy wprost zarażają optymizmem i radością życia. Pobyt w Meksyku, jeśli tylko rozsądnie zaplanowany i przygotowany, ma szansę wpisać się na listę najlepszych wakacji w Twoim życiu.

Meksyk – jak przygotować się do wyjazdu?


Przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, od niezbędnych dokumentów podróży po kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Powinieneś także zastanowić się, który region zamierzasz odwiedzić i jakie atrakcje turystyczne najbardziej Cię interesują. Poniżej przedstawiamy zestawienie podstawowych informacji, które warto poznać przed dotarciem do meksykańskiego raju. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zaplanować podróż tak, aby Twoje wakacje w Meksyku były idealne.



Wjazd na terytorium Meksyku: paszport i karta turystyczna


Przy wjeździe do Meksyku, dla pobytu w celach turystycznych nieprzekraczającego 180 dni, dla turystów z Polski nie ma obowiązku wizowego. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można zawsze uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie. Podczas przekraczania granicy należy okazać paszport, przy czym wymagany okres jego ważności wynosi minimum 6 miesięcy. Już podczas lotu samolotem otrzymasz od personelu pokładowego formularz migracyjny (FM – Formulario Migratorio) do wypełnienia, który musi być następnie opieczętowany przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy. Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, należy uzyskać formularz migracyjny w najbliższym urzędzie konsularnym. Formularz wypełnia się w dwóch egzemplarzach, oryginał zostaje odebrany przez funkcjonariusza służb migracyjnych, natomiast kopię należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii tego dokumentu może spowodować utrudnienia podczas wyjazdu, włącznie z obowiązkiem zapłaty grzywny. Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD, natomiast w przypadku podróży samolotem opłata ta jest zazwyczaj wliczana w cenę biletu.



Język: podstawowa znajomość hiszpańskiego może być przydatna


Jeśli wybierasz się do jednego z głównych ośrodków turystycznych, na przykład na półwyspie Jukatan lub w stolicy, możesz nie zaprzątać sobie głowy nauką hiszpańskiego. W tych częściach Meksyku branża turystyczna jest tak rozwinięta, że na każdym kroku bez problemu porozumiesz się w języku angielskim, zwłaszcza w restauracjach i hotelach. Jeśli jednak planujesz pobyt gdzieś poza głównym turystycznym szlakiem, to możesz być pewien, że znajomość angielskiego nie wystarczy, więc przed wyjazdem poświęć trochę czasu na naukę hiszpańskiego. Tak naprawdę niezależnie od tego, dokąd dokładnie się wybierasz, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Pozwoli to złagodzić stres podróży po obcym kraju, a także ułatwi nawiązanie przyjaznych relacji z miejscowymi, którzy najczęściej nie mówią po angielsku.


Zdrowie: Uważaj na owoce i surowe warzywa


Jeśli chodzi o zdrowie, to doskonałe wakacje najczęściej zakłóca biegunka podróżnych, w Meksyku zwana poetycko Zemstą Montezumy, co jest przejawem humorystycznego nawiązania do władcy Azteków, który został pokonany przez hiszpańskiego konkwistadora Hernána Cortésa. Choroba jest zwykle powodowana przez bakterie znajdujące się w zanieczyszczonej wodzie i pożywieniu i może wynikać z niewłaściwego obchodzenia się z żywnością i jej przechowywania, a także złego odprowadzania ścieków. Ale czasami bywa spowodowana po prostu odmienną od codziennej dietą, cięższymi potrawami i przyprawami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Na szczęście istnieje kilka prostych środków ostrożności, które pozwolą Ci się przed nią ustrzec:

• Nigdy nie należy pić wody prosto z kranu, nie należy jej również używać do mycia zębów;

• Należy również unikać lodu w kostkach, który nie zawsze jest przygotowany z wody oczyszczonej;

• Należy często myć ręce i używać środków do dezynfekcji rąk, zwłaszcza gdy ich umycie nie jest możliwe;

• Należy zachować ostrożność przy kupowaniu jedzenia na ulicznych straganach, dotyczy to przede wszystkim surowych warzyw i owoców; wybieraj stragany, przy których jest tłoczno – duże zainteresowanie oznacza, że sprzedawany towar jest świeży;

• W większości restauracji w dużych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych surowe warzywa i owoce są odpowiednio czyszczone przed podaniem, jeśli jednak podróżujesz po obszarach wiejskich, z dala od głównych szlaków, to zrezygnuj z zamawiania sałatek na rzecz warzyw poddanych obróbce termicznej;

• Jeśli w restauracji do dań podawana jest limonka, to zawsze skrapiaj nią potrawy, ponieważ jej sok pomaga zwalczać bakterie;

• Należy, tak na wszelki wypadek, zabrać ze sobą podręczną apteczkę z lekami, które pomogą uporać się z problemami żołądkowymi.

Bezpieczeństwo: zachowaj zdrowy rozsądek


Wielu turystów odkłada wymarzoną podróż do Meksyku z powodu obawy przed legendarną przestępczością w tym kraju. Poziom bezpieczeństwa w Meksyku tak naprawdę w dużej mierze uzależniony jest od regionu. Główne regiony turystyczne są całkowicie bezpieczne i podróżujący nie mają się czego obawiać. Oczywiście warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że wakacje przebiegną spokojnie i bez stresu. Przede wszystkim trzymaj się miejsc turystycznych, gdzie pojawienie się cudzoziemca nie jest sensacją. Unikaj noszenia drogiej biżuterii, staraj się nie szpanować najnowszym sprzętem fotograficznym czy telefonem. Pamiętaj, by wszystkie dokumenty i pieniądze trzymać w bezpiecznym miejscu i uważać na kieszonkowców, którzy lubią zatłoczone miejsca. Nie wybieraj się na samotne, nocne spacery, szczególnie na odosobnionej plaży. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad naprawdę wystarczy, więc jeśli to troska o własne bezpieczeństwo powstrzymywała Cię przed wyjazdem do Meksyku, możesz być pewien, że nie ma się czego obawiać.
Data Publikacji: 04.11.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!