< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Jak przygotować się na podróż do Meksyku

Jak przygotować się na podróż do Meksyku

Skrócony opis

Meksyk od wielu już lat jest jednym z najbardziej popularnych celów wakacyjnych podróży. I nic w tym dziwnego, ponieważ ten duży i różnorodny kraj oferuje turystom między innymi tropikalne dżungle, porośnięte bujną roślinnością pasma górskie, niewiarygodnie dobre jedzenie i barwną kulturę rdzennych mieszkańców. Jednakże jednym z głównych powodów, dla których rzesze turystów odwiedzają Meksyk są bez wątpienia doskonałe plaże z turkusową wodą i nieskazitelnie białym piaskiem. Do tych wszystkich atutów należy jeszcze dodać niezrównaną gościnność i ciepły charakter Meksykanów, którzy wprost zarażają optymizmem i radością życia. Pobyt w Meksyku, jeśli tylko rozsądnie zaplanowany i przygotowany, ma szansę wpisać się na listę najlepszych wakacji w Twoim życiu.

Sekcja 1

Meksyk – jak przygotować się do wyjazdu?


Przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, od niezbędnych dokumentów podróży po kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Powinieneś także zastanowić się, który region zamierzasz odwiedzić i jakie atrakcje turystyczne najbardziej Cię interesują. Poniżej przedstawiamy zestawienie podstawowych informacji, które warto poznać przed dotarciem do meksykańskiego raju. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zaplanować podróż tak, aby Twoje wakacje w Meksyku były idealne.Wjazd na terytorium Meksyku: paszport i karta turystyczna


Przy wjeździe do Meksyku, dla pobytu w celach turystycznych nieprzekraczającego 180 dni, dla turystów z Polski nie ma obowiązku wizowego. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można zawsze uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie. Podczas przekraczania granicy należy okazać paszport, przy czym wymagany okres jego ważności wynosi minimum 6 miesięcy. Już podczas lotu samolotem otrzymasz od personelu pokładowego formularz migracyjny (FM – Formulario Migratorio) do wypełnienia, który musi być następnie opieczętowany przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy. Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, należy uzyskać formularz migracyjny w najbliższym urzędzie konsularnym. Formularz wypełnia się w dwóch egzemplarzach, oryginał zostaje odebrany przez funkcjonariusza służb migracyjnych, natomiast kopię należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii tego dokumentu może spowodować utrudnienia podczas wyjazdu, włącznie z obowiązkiem zapłaty grzywny. Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD, natomiast w przypadku podróży samolotem opłata ta jest zazwyczaj wliczana w cenę biletu.Język: podstawowa znajomość hiszpańskiego może być przydatna


Jeśli wybierasz się do jednego z głównych ośrodków turystycznych, na przykład na półwyspie Jukatan lub w stolicy, możesz nie zaprzątać sobie głowy nauką hiszpańskiego. W tych częściach Meksyku branża turystyczna jest tak rozwinięta, że na każdym kroku bez problemu porozumiesz się w języku angielskim, zwłaszcza w restauracjach i hotelach. Jeśli jednak planujesz pobyt gdzieś poza głównym turystycznym szlakiem, to możesz być pewien, że znajomość angielskiego nie wystarczy, więc przed wyjazdem poświęć trochę czasu na naukę hiszpańskiego. Tak naprawdę niezależnie od tego, dokąd dokładnie się wybierasz, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Pozwoli to złagodzić stres podróży po obcym kraju, a także ułatwi nawiązanie przyjaznych relacji z miejscowymi, którzy najczęściej nie mówią po angielsku.

Sekcja 2

Zdrowie: Uważaj na owoce i surowe warzywa


Jeśli chodzi o zdrowie, to doskonałe wakacje najczęściej zakłóca biegunka podróżnych, w Meksyku zwana poetycko Zemstą Montezumy, co jest przejawem humorystycznego nawiązania do władcy Azteków, który został pokonany przez hiszpańskiego konkwistadora Hernána Cortésa. Choroba jest zwykle powodowana przez bakterie znajdujące się w zanieczyszczonej wodzie i pożywieniu i może wynikać z niewłaściwego obchodzenia się z żywnością i jej przechowywania, a także złego odprowadzania ścieków. Ale czasami bywa spowodowana po prostu odmienną od codziennej dietą, cięższymi potrawami i przyprawami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Na szczęście istnieje kilka prostych środków ostrożności, które pozwolą Ci się przed nią ustrzec:

• Nigdy nie należy pić wody prosto z kranu, nie należy jej również używać do mycia zębów;

• Należy również unikać lodu w kostkach, który nie zawsze jest przygotowany z wody oczyszczonej;

• Należy często myć ręce i używać środków do dezynfekcji rąk, zwłaszcza gdy ich umycie nie jest możliwe;

• Należy zachować ostrożność przy kupowaniu jedzenia na ulicznych straganach, dotyczy to przede wszystkim surowych warzyw i owoców; wybieraj stragany, przy których jest tłoczno – duże zainteresowanie oznacza, że sprzedawany towar jest świeży;

• W większości restauracji w dużych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych surowe warzywa i owoce są odpowiednio czyszczone przed podaniem, jeśli jednak podróżujesz po obszarach wiejskich, z dala od głównych szlaków, to zrezygnuj z zamawiania sałatek na rzecz warzyw poddanych obróbce termicznej;

• Jeśli w restauracji do dań podawana jest limonka, to zawsze skrapiaj nią potrawy, ponieważ jej sok pomaga zwalczać bakterie;

• Należy, tak na wszelki wypadek, zabrać ze sobą podręczną apteczkę z lekami, które pomogą uporać się z problemami żołądkowymi.

Bezpieczeństwo: zachowaj zdrowy rozsądek


Wielu turystów odkłada wymarzoną podróż do Meksyku z powodu obawy przed legendarną przestępczością w tym kraju. Poziom bezpieczeństwa w Meksyku tak naprawdę w dużej mierze uzależniony jest od regionu. Główne regiony turystyczne są całkowicie bezpieczne i podróżujący nie mają się czego obawiać. Oczywiście warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że wakacje przebiegną spokojnie i bez stresu. Przede wszystkim trzymaj się miejsc turystycznych, gdzie pojawienie się cudzoziemca nie jest sensacją. Unikaj noszenia drogiej biżuterii, staraj się nie szpanować najnowszym sprzętem fotograficznym czy telefonem. Pamiętaj, by wszystkie dokumenty i pieniądze trzymać w bezpiecznym miejscu i uważać na kieszonkowców, którzy lubią zatłoczone miejsca. Nie wybieraj się na samotne, nocne spacery, szczególnie na odosobnionej plaży. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad naprawdę wystarczy, więc jeśli to troska o własne bezpieczeństwo powstrzymywała Cię przed wyjazdem do Meksyku, możesz być pewien, że nie ma się czego obawiać.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.75/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Na co zwrócić uwagę, planując wakacje z dziećmi w Hiszpanii?

Niezależnie od tego, jaki rejon Hiszpanii mamy zamiar odwiedzić, znalezienie hotelu przystosowanego do potrzeb całej rodziny nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W dzisiejszych czasach popularne, turystyczne rejony – w tym Hiszpania – są doskonale przygotowane na odwiedziny najmłodszych gości. Mimo to przed podróżą warto rozważyć kilka logistycznych kwestii, dzięki którym nasze rodzinne wakacje w Hiszpanii będą spokojniejsze i lepiej zorganizowane.

Dziesięć powodów by odwiedzić Bułgarię

Kiedyś kojarzona jako jeden z głównych kierunków wczasów zagranicznych w PRL, dziś nie bez powodu wraca do łask. Ma przyjemny klimat, piękne czarnomorskie plaże, dostojne góry, smaczną kuchnię i wielowiekowe zabytki. Jakie jest więc dziesięć powodów, za które turyści kochają Bułgarię?

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Meksyk