Kiedy najlepiej leciec na fiordy norweskie?

Spektakularne krajobrazy Fiordów Norwegii ukształtowały się już w epoce lodowcowej, a ich niesamowitego piękna nie zakłóciło nawet pojawienie się w tym regionie człowieka. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordy są najważniejszymi symbolami Norwegii i jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Tutaj czas płynie we własnym tempie, sprzyjając kontemplacji i relaksowi, choć nie brakuje tu wcale możliwości aktywnego wypoczynku. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie tego niezwykłego miejsca jest rejs statkiem wycieczkowym, który pozwala dotrzeć nawet w najbardziej niedostępne regiony. Sprawdź zatem, kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę po norweskich fiordach.

Najlepszy czas na zwiedzanie fiordów norweskich

Wakacje w Norwegii zachwycają turystów niezależnie od pory roku, choć każda z nich oferuje nieco inne atrakcje i możliwości. Tak naprawdę nie ma złego momentu na wycieczkę wśród norweskich fiordów, wszystko zależy od tego, jak się do wyprawy przygotujesz. Zdaniem wielu znawców tematu najlepszym okresem na zwiedzanie fiordów w Norwegii jest początek lata, zwłaszcza czerwiec i lipiec, gdy słońce jest wysoko na niebie i świeci przez całą dobę, ale każdy sezon ma swoje plusy. Zobacz wady i zalety podróżowania po norweskich fiordach w różnych porach roku i wybierz najlepszą porę dla siebie.

Fiordy norweskie latem

Lato to zdecydowanie najpopularniejszy wśród turystów czas na podróż po norweskich fiordach, co wiąże się z najszerszą dostępną ofertą rejsów i wycieczek. Pogoda jest zaskakująco przyjemna, z temperaturami oscylującymi nawet powyżej 25o C. Długie, słoneczne dni sprawiają, że masz bardzo dużo czasu na odkrywanie wszystkiego, co Norwegia ma do zaoferowania, od muzeów poświęconych tematyce morskiej, przez majestatyczne lodowce, aż po rozległe lasy. Możesz być pewien, że z letniej wyprawy przywieziesz nie tylko mnóstwo niezapomnianych wspomnień, ale również setki zdjęć, do których robienia zachęca spektakularna sceneria i wyjątkowe o tej porze roku światło. Latem w północnych regionach słońce w ogóle nie zachodzi, więc przygotuj się na mnóstwo wrażeń i niezwykłe długie, aktywne dni.



Podróż po norweskich fiordach jesienią

Jesień to także świetny moment, by zaplanować norweską wyprawę. Drzewa powoli zaczynają zmieniać kolor, mieniąc się wszystkimi odcieniami czerwieni, pomarańczu i złota. Jest to niesamowite przeżycie dla każdego miłośnika dzikiej przyrody oraz zapalonego fotografa. Lodowato błękitne wody zatok pięknie kontrastują z ciepłymi kolorami drzew w jesiennej szacie, tworząc spektakularny obraz. O tej porze roku liczba wycieczek i rejsów nieco spada z uwagi na koniec sezonu, ale i tak znajdziesz ofertę skrojoną na miarę swych potrzeb.



Fiordy zimą

Zima w całej Norwegii to siarczyste mrozy i mnóstwo śniegu. Do wielu przybrzeżnych miast i wiosek, a także fiordów w miesiącach zimowych można dotrzeć wyłącznie drogą morską. Jeśli chcesz zobaczyć zimowe oblicze Norwegii, w tym hotele wykute w lodzie, wyścigi psich zaprzęgów, ale przede wszystkim bajkową zorzę polarną (Aurora borealis), koniecznie wybierz się w rejs po fiordach w okresie od października do marca.

Zwiedzanie fiordów wiosną

Wiosna jest również bardzo dogodną porą roku na norweski rejs po fiordach. Temperatury będą zapewne nieco niższe niż w miesiącach letnich, ale ponieważ nie jest to szczyt sezonu turystycznego, możesz mieć pewność, że odwiedzane przez Ciebie miejsca nie będą zatłoczone. Wiosna może być jednym z najlepszych momentów na wyprawę. Cała przyroda budzi się wówczas do życia po surowej zimie, surowa uroda fiordów pięknie odbija się na tle bujnej zieleni pól, kwitnących kwiatów i drzew oraz wciąż pokrytych śniegiem szczytów gór.

Data Publikacji: 08.04.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!