ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wszystko co warto wiedzieć o rejsach po Fiordach Norweskich

Norweskie wybrzeże to niewątpliwie jeden z najbardziej spektakularnych pod względem krajobrazowym regionów świata. Zdaniem wielu osób jedynym sposobem, aby naprawdę w pełni docenić piękno scenerii norweskich fiordów, jest rejs statkiem umożliwiający ich podziwianie od strony wody. I trudno się z tym nie zgodzić. Nie znajdziesz bardziej relaksującego sposobu na zobaczenie wybrzeża Norwegii z bliska niż rejs statkiem wycieczkowym, który jest luksusowym, mobilnym hotelem, zapewniającym swym pasażerom wszelkie udogodnienia i atrakcje. Statek stanowi doskonałą bazę noclegową i wygodny środek transportu w jednym, dzięki czemu nie musisz martwić się o swój bagaż i konieczność zakwaterowania w coraz to nowym miejscu. Przez cały czas pobytu na statku masz dostęp do bogatej oferty sportowej, gastronomicznej i kulturalnej. Statki wycieczkowe to najczęściej nowoczesne, kilkupokładowe jednostki, gdzie do dyspozycji gości są baseny, zjeżdżalnie, boiska sportowe, siłownia i SPA, a także liczne restauracje i bary. Statek wycieczkowy to tak naprawdę pływający kurort, w którym nie sposób się nudzić. Rejsy po fiordach oferują więcej atrakcji niż jakikolwiek inny sposób zwiedzania, ponieważ oprócz niezliczonych możliwości ciekawego spędzania czasu podczas pływania, będziesz również miał okazję zwiedzić najciekawsze miasta i porty norweskiego wybrzeża.

Tajemnicze i spektakularne Fiordy Norwegii


Norwegia może się poszczycić jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie i większą liczbą fiordów niż jakikolwiek kraj na świecie. Wzdłuż całego wybrzeża rozsianych jest ponad tysiąc fiordów, ale większość tych kultowych, które można zobaczyć na pocztówkach, takich jak Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord i Geirangerfjord, znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii. Fiordy, czyli głębokie zatoki, mocno wcinające się w głąb lądu, powstałe przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych, wyglądają jak niebieskie jeziora, z wznoszącymi się nad nimi majestatycznymi klifami. Mimo, że najczęściej można swobodnie przepłynąć z jednego fiordu do drugiego, to przez większość czasu będziesz mieć wrażenie całkowitego odosobnienia, odcięcia od świata, a wszechobecny spokój i majestat dzikiej natury sprawią, że odpoczniesz bardziej niż na słonecznej plaży.Kluczem do zrozumienia, dlaczego fiordy są prawdopodobnie najważniejszym symbolem Norwegii i jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju jest to, co sobą reprezentują. Fiordy i przyległe do nich obszary przywołują obrazy Norwegii z przeszłości, gdy mieszkańcy tych rejonów wiedli proste życie farmerów i rybaków, w ekstremalnych warunkach. Fiordy symbolizują odwagę i wytrzymałość tutejszej ludności i być może dlatego Norwegowie tak bardzo dbają, by obszary te pozostały w niezmienionej formie.

Choć krajobraz, który ujrzysz z pokładu statku może wydać Ci się nieokiełznany i dziki, to tak naprawdę obszary w pobliżu fiordów są łatwe do eksploracji także od strony lądu. Wokół zatok rozrzucone są małe miasteczka i wioski, a wytyczone szlaki pozwalają zarówno na krajoznawcze górskie wędrówki, jak i spacery po lodowcach.Charakterystyczny krajobraz niewiele się zmienił na przestrzeni kilku tysięcy lat, a norweskie fiordy, takie jak Geirangerfjord i Nærøyfjord od 2005 r. wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W południowo-zachodniej Norwegii znajdziesz nie tylko zapierające dech w piersi fiordy, ale również odludne wyspy, wioski rybackie i jedne z największych norweskich miast. Tutaj nowoczesne, tętniące życiem miasta zaledwie krótka przejażdżka dzieli od spokojnej wiejskiej okolicy lub wspaniałej dziczy.

Bergen, Flam, Stavanger i inne miastaBergen jest drugim co do wielkości miastem Norwegii i leży w górach, z widokiem na morze. Jak na Norwegię Bergen jest dużym miastem, ale ma urok i atmosferę małego miasteczka, w którym chce się zostać na dłużej. Gościnni mieszkańcy są niezwykle dumni ze swojej małej ojczyzny, jej historii i bogatych tradycji kulturowych. To dawne miasto kupieckie, założone nad zatoką pomiędzy siedmioma wzgórzami, rozprzestrzeniło się na okoliczne wyspy i cyple. Główne atrakcje turystyczne skupione są wokół zatoki Vågen. Na północy znajduje się zabytkowa dzielnica Bryggen, wpisana na listę UNESCO, pełna kolorowych, drewnianych domów kupców hanzeatyckich, które fasadami zwrócone są ku zatoce, tworząc malownicze tło. W pobliżu można podziwiać romański kościół mariacki i dużą twierdzę Bergenhus. Będąc w okolicy nie sposób nie zajrzeć na najsłynniejszy w Norwegii targ rybny, gdzie można kupić świeżo złowione śledzie, łososie, makrele, krewetki i homary. Ze wzgórza Floyen roztacza się spektakularny widok na miasto i fiordy.Malowniczo położone Alesund, było niegdyś niewielką wioską rybacką, która stała się jednym z głównych ośrodków norweskiego rybołówstwa. Miasto, które w 1904 r. doszczętnie spłonęło, zostało pięknie odbudowane i zachwyca zabudową w secesyjnym stylu. Można wybrać się stąd na ciekawą wycieczkę tzw. Drogą Trolli (Trollstigen), czyli spektakularnym szlakiem górskim, z jedenastoma spiralnymi zakrętami, który biegnie po wznoszącej się stromo ścianie na wysokość 850 m n.p.m. Miejscowość Flåm położona jest w dolinie wśród gór na końcu Aurlandsfiord, jednego z odgałęzień Sognefiordu. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu na polski oznacza „małą osadę wśród stromych gór” i w pełni oddaje rzeczywistość. To tu ma swą stację słynna linia kolejowa Flåmsbana, której pociągi muszą pokonać 20 km i 863 m różnicy wysokości, żeby dotrzeć do ostatniej stacji na swojej trasie.Okolice portu Stavanger to przede wszystkim nadmorskie klify i fiordy oraz najbardziej znany w Norwegii punkt widokowy Preikestolen. Jest to wysoki na ponad 600 m granitowy klif „wyrastający” stromo w górę z wód Lyserfiordu, na którym znajduje się półka skalna ze spektakularnym, panoramicznym widokiem na fiord. Stavanger to tętniące życiem oraz kolorami miasto, które niegdyś słynęło z produkcji konserw rybnych, a obecnie jest norweskim centrum handlu ropą naftową. Jednakże Stavanger to nie tylko przemysł, ale także przepiękna starówka z białymi drewnianymi domkami z mini-ogródkami pełnymi kwiatów i brukowanymi uliczkami wspinającymi się po pagórkach miasta. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu, gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. Całości dopełnia znajdująca się na głównym placu miasta, zbudowana z szarego kamienia, najstarsza norweska Katedra Stavanger Domkirke oraz barwne, kosmopolityczne centrum.
Data Publikacji: 10.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
20 ciekawostek o Kubie, które Cię zaskoczą!Kuba jest dla wielu wymarzonym celem podróży. Przewodniki turystyczne pełne są kolorowych fotografii najpiękniejszych, karaibskich krajobrazów, zabytkowych samochodów z lat 50. oraz portretów uśmiechniętych mieszkańców wyspy. Oprócz czarujących motywów uwiecznianych na niezliczonych zdjęciach z wakacji zaskakuje także interesującą historią i faktami. Poznaj znane oraz te mniej popularne ciekawostki o Kubie!
krajobraz kierunku
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzićTunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?Filipiny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wszędzie dominuje podobna kultura, to usytuowanie kraju na blisko 7 tys. wysp, powoduje, że jest on bardzo różnorodny. Wspólnym mianownikiem są natomiast bajeczne rajskie plaże z białym piaskiem porośnięte całą masą palm. Jeśli dodać do tego ciekawą lokalną kuchnię, wspaniały rum i orzeźwiającą wodę z kokosa, to dostajemy przepis na niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobacz, które wyspy Filipin uchodzą za najpiękniejsze i zaplanuj niezapomniane wakacje w azjatyckim raju już teraz!
krajobraz kierunku
9 najpiękniejszych plaż na FilipinachFilipiny to raj dla miłośników morskich kąpieli i plażowania. Główną część tego państwa stanowi 11 dużych wysp, skupionych w 3 regiony – Luzon, Visayas i Mindanao, ale praktycznie na każdej znajdziesz przepiękne, piaszczyste plaże. Co roku przynajmniej kilka z nich znajduje się na szczycie rankingów - w końcu do idealne miejsca do wakacyjnego wypoczynku Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych plażach na Filipinach i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim gustom.