< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Wszystko co warto wiedzieć o rejsach po Fiordach Norweskich

Wszystko co warto wiedzieć o rejsach po Fiordach Norweskich

Skrócony opis

Norweskie wybrzeże to niewątpliwie jeden z najbardziej spektakularnych pod względem krajobrazowym regionów świata. Zdaniem wielu osób jedynym sposobem, aby naprawdę w pełni docenić piękno scenerii norweskich fiordów, jest rejs statkiem umożliwiający ich podziwianie od strony wody. I trudno się z tym nie zgodzić. Nie znajdziesz bardziej relaksującego sposobu na zobaczenie wybrzeża Norwegii z bliska niż rejs statkiem wycieczkowym, który jest luksusowym, mobilnym hotelem, zapewniającym swym pasażerom wszelkie udogodnienia i atrakcje. Statek stanowi doskonałą bazę noclegową i wygodny środek transportu w jednym, dzięki czemu nie musisz martwić się o swój bagaż i konieczność zakwaterowania w coraz to nowym miejscu. Przez cały czas pobytu na statku masz dostęp do bogatej oferty sportowej, gastronomicznej i kulturalnej. Statki wycieczkowe to najczęściej nowoczesne, kilkupokładowe jednostki, gdzie do dyspozycji gości są baseny, zjeżdżalnie, boiska sportowe, siłownia i SPA, a także liczne restauracje i bary. Statek wycieczkowy to tak naprawdę pływający kurort, w którym nie sposób się nudzić. Rejsy po fiordach oferują więcej atrakcji niż jakikolwiek inny sposób zwiedzania, ponieważ oprócz niezliczonych możliwości ciekawego spędzania czasu podczas pływania, będziesz również miał okazję zwiedzić najciekawsze miasta i porty norweskiego wybrzeża.

Sekcja 1

Tajemnicze i spektakularne Fiordy Norwegii


Norwegia może się poszczycić jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie i większą liczbą fiordów niż jakikolwiek kraj na świecie. Wzdłuż całego wybrzeża rozsianych jest ponad tysiąc fiordów, ale większość tych kultowych, które można zobaczyć na pocztówkach, takich jak Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord i Geirangerfjord, znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii. Fiordy, czyli głębokie zatoki, mocno wcinające się w głąb lądu, powstałe przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych, wyglądają jak niebieskie jeziora, z wznoszącymi się nad nimi majestatycznymi klifami. Mimo, że najczęściej można swobodnie przepłynąć z jednego fiordu do drugiego, to przez większość czasu będziesz mieć wrażenie całkowitego odosobnienia, odcięcia od świata, a wszechobecny spokój i majestat dzikiej natury sprawią, że odpoczniesz bardziej niż na słonecznej plaży.Kluczem do zrozumienia, dlaczego fiordy są prawdopodobnie najważniejszym symbolem Norwegii i jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju jest to, co sobą reprezentują. Fiordy i przyległe do nich obszary przywołują obrazy Norwegii z przeszłości, gdy mieszkańcy tych rejonów wiedli proste życie farmerów i rybaków, w ekstremalnych warunkach. Fiordy symbolizują odwagę i wytrzymałość tutejszej ludności i być może dlatego Norwegowie tak bardzo dbają, by obszary te pozostały w niezmienionej formie.

Choć krajobraz, który ujrzysz z pokładu statku może wydać Ci się nieokiełznany i dziki, to tak naprawdę obszary w pobliżu fiordów są łatwe do eksploracji także od strony lądu. Wokół zatok rozrzucone są małe miasteczka i wioski, a wytyczone szlaki pozwalają zarówno na krajoznawcze górskie wędrówki, jak i spacery po lodowcach.Charakterystyczny krajobraz niewiele się zmienił na przestrzeni kilku tysięcy lat, a norweskie fiordy, takie jak Geirangerfjord i Nærøyfjord od 2005 r. wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W południowo-zachodniej Norwegii znajdziesz nie tylko zapierające dech w piersi fiordy, ale również odludne wyspy, wioski rybackie i jedne z największych norweskich miast. Tutaj nowoczesne, tętniące życiem miasta zaledwie krótka przejażdżka dzieli od spokojnej wiejskiej okolicy lub wspaniałej dziczy.

Bergen, Flam, Stavanger i inne miastaBergen jest drugim co do wielkości miastem Norwegii i leży w górach, z widokiem na morze. Jak na Norwegię Bergen jest dużym miastem, ale ma urok i atmosferę małego miasteczka, w którym chce się zostać na dłużej. Gościnni mieszkańcy są niezwykle dumni ze swojej małej ojczyzny, jej historii i bogatych tradycji kulturowych. To dawne miasto kupieckie, założone nad zatoką pomiędzy siedmioma wzgórzami, rozprzestrzeniło się na okoliczne wyspy i cyple. Główne atrakcje turystyczne skupione są wokół zatoki Vågen. Na północy znajduje się zabytkowa dzielnica Bryggen, wpisana na listę UNESCO, pełna kolorowych, drewnianych domów kupców hanzeatyckich, które fasadami zwrócone są ku zatoce, tworząc malownicze tło. W pobliżu można podziwiać romański kościół mariacki i dużą twierdzę Bergenhus. Będąc w okolicy nie sposób nie zajrzeć na najsłynniejszy w Norwegii targ rybny, gdzie można kupić świeżo złowione śledzie, łososie, makrele, krewetki i homary. Ze wzgórza Floyen roztacza się spektakularny widok na miasto i fiordy.Malowniczo położone Alesund, było niegdyś niewielką wioską rybacką, która stała się jednym z głównych ośrodków norweskiego rybołówstwa. Miasto, które w 1904 r. doszczętnie spłonęło, zostało pięknie odbudowane i zachwyca zabudową w secesyjnym stylu. Można wybrać się stąd na ciekawą wycieczkę tzw. Drogą Trolli (Trollstigen), czyli spektakularnym szlakiem górskim, z jedenastoma spiralnymi zakrętami, który biegnie po wznoszącej się stromo ścianie na wysokość 850 m n.p.m. Miejscowość Flåm położona jest w dolinie wśród gór na końcu Aurlandsfiord, jednego z odgałęzień Sognefiordu. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu na polski oznacza „małą osadę wśród stromych gór” i w pełni oddaje rzeczywistość. To tu ma swą stację słynna linia kolejowa Flåmsbana, której pociągi muszą pokonać 20 km i 863 m różnicy wysokości, żeby dotrzeć do ostatniej stacji na swojej trasie.Okolice portu Stavanger to przede wszystkim nadmorskie klify i fiordy oraz najbardziej znany w Norwegii punkt widokowy Preikestolen. Jest to wysoki na ponad 600 m granitowy klif „wyrastający” stromo w górę z wód Lyserfiordu, na którym znajduje się półka skalna ze spektakularnym, panoramicznym widokiem na fiord. Stavanger to tętniące życiem oraz kolorami miasto, które niegdyś słynęło z produkcji konserw rybnych, a obecnie jest norweskim centrum handlu ropą naftową. Jednakże Stavanger to nie tylko przemysł, ale także przepiękna starówka z białymi drewnianymi domkami z mini-ogródkami pełnymi kwiatów i brukowanymi uliczkami wspinającymi się po pagórkach miasta. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu, gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. Całości dopełnia znajdująca się na głównym placu miasta, zbudowana z szarego kamienia, najstarsza norweska Katedra Stavanger Domkirke oraz barwne, kosmopolityczne centrum.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 1.43/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Dlaczego warto popłynąć w rejs dookoła Kuby?

Dlaczego warto popłynąć w rejs dookoła Kuby? Kuba stała się w ostatnich latach jednym z ulubionych kierunków wybieranych przez polskich turystów. Do niedawna jeszcze zbyt odległa i mało osiągalna, od pewnego czasu jest w zasięgu ręki przeciętnego Kowalskiego. Tak naprawdę największy koszt, z którym trzeba się liczyć to przelot samolotem, ponieważ sam pobyt na wyspie jest zaskakująco tani. Choć niewątpliwie trzeba uważać na miejscowych spryciarzy, którzy z chęcią wykorzystają okazję, by naciągnąć naiwnych turystów, którzy w ich mniemaniu po prostu na to zasługują, bo mają lepiej, bo przyjeżdżają z kapitalistycznego świata. Tak, Kuba to jeden z tych zakątków, w którym Polacy reprezentują bogaty, kapitalistyczny świat. Ale to oczywiście są tylko niechlubne wyjątki, potwierdzające jedynie regułę: Kubańczycy to naród niezwykle przyjazny i gościnny, lubiący zabawę i radosne latynoamerykańskie rytmy.

Wakacje inaczej, czyli rejs statkiem po Karaibach

Często osoby, które nie były nigdy na rejsie statkiem obawiają się, że taki sposób spędzenia wakacji nie jest dla nich. Przede wszystkim boją się, że mogą dostać choroby morskiej, która uniemożliwi im czerpanie radości z urlopu albo że będą się czuli klaustrofobicznie na statku bez możliwości zejścia na ląd. Te obawy jednak najczęściej wynikają wyłącznie ze strachu przed nieznanym. Już pierwsze chwile na pokładzie statku rozwiewają wszelkie wątpliwości. Natomiast przyjemność i korzyści, jakie płyną z tej formy wypoczynku są niezliczone i sprawiają, że po zakończeniu pierwszego rejsu zaczniesz od razu planować kolejny.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wycieczki statkiem?

Planowanie rejsu może wydawać się zadaniem trudnym, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy w życiu. Jednakże nie jest to tak skomplikowane, jak się początkowo wydaje. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na przeczytanie tego artykułu i wszystko pójdzie gładko.

Kiedy najlepiej leciec na fiordy norweskie?

Spektakularne krajobrazy Fiordów Norwegii ukształtowały się już w epoce lodowcowej, a ich niesamowitego piękna nie zakłóciło nawet pojawienie się w tym regionie człowieka. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordy są najważniejszymi symbolami Norwegii i jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Tutaj czas płynie we własnym tempie, sprzyjając kontemplacji i relaksowi, choć nie brakuje tu wcale możliwości aktywnego wypoczynku. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie tego niezwykłego miejsca jest rejs statkiem wycieczkowym, który pozwala dotrzeć nawet w najbardziej niedostępne regiony. Sprawdź zatem, kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę po norweskich fiordach.