Wszystko co warto wiedzieć o rejsach po Fiordach Norweskich

Norweskie wybrzeże to niewątpliwie jeden z najbardziej spektakularnych pod względem krajobrazowym regionów świata. Zdaniem wielu osób jedynym sposobem, aby naprawdę w pełni docenić piękno scenerii norweskich fiordów, jest rejs statkiem umożliwiający ich podziwianie od strony wody. I trudno się z tym nie zgodzić. Nie znajdziesz bardziej relaksującego sposobu na zobaczenie wybrzeża Norwegii z bliska niż rejs statkiem wycieczkowym, który jest luksusowym, mobilnym hotelem, zapewniającym swym pasażerom wszelkie udogodnienia i atrakcje. Statek stanowi doskonałą bazę noclegową i wygodny środek transportu w jednym, dzięki czemu nie musisz martwić się o swój bagaż i konieczność zakwaterowania w coraz to nowym miejscu. Przez cały czas pobytu na statku masz dostęp do bogatej oferty sportowej, gastronomicznej i kulturalnej. Statki wycieczkowe to najczęściej nowoczesne, kilkupokładowe jednostki, gdzie do dyspozycji gości są baseny, zjeżdżalnie, boiska sportowe, siłownia i SPA, a także liczne restauracje i bary. Statek wycieczkowy to tak naprawdę pływający kurort, w którym nie sposób się nudzić. Rejsy po fiordach oferują więcej atrakcji niż jakikolwiek inny sposób zwiedzania, ponieważ oprócz niezliczonych możliwości ciekawego spędzania czasu podczas pływania, będziesz również miał okazję zwiedzić najciekawsze miasta i porty norweskiego wybrzeża.

Tajemnicze i spektakularne Fiordy Norwegii


Norwegia może się poszczycić jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie i większą liczbą fiordów niż jakikolwiek kraj na świecie. Wzdłuż całego wybrzeża rozsianych jest ponad tysiąc fiordów, ale większość tych kultowych, które można zobaczyć na pocztówkach, takich jak Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord i Geirangerfjord, znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii. Fiordy, czyli głębokie zatoki, mocno wcinające się w głąb lądu, powstałe przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych, wyglądają jak niebieskie jeziora, z wznoszącymi się nad nimi majestatycznymi klifami. Mimo, że najczęściej można swobodnie przepłynąć z jednego fiordu do drugiego, to przez większość czasu będziesz mieć wrażenie całkowitego odosobnienia, odcięcia od świata, a wszechobecny spokój i majestat dzikiej natury sprawią, że odpoczniesz bardziej niż na słonecznej plaży.Kluczem do zrozumienia, dlaczego fiordy są prawdopodobnie najważniejszym symbolem Norwegii i jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju jest to, co sobą reprezentują. Fiordy i przyległe do nich obszary przywołują obrazy Norwegii z przeszłości, gdy mieszkańcy tych rejonów wiedli proste życie farmerów i rybaków, w ekstremalnych warunkach. Fiordy symbolizują odwagę i wytrzymałość tutejszej ludności i być może dlatego Norwegowie tak bardzo dbają, by obszary te pozostały w niezmienionej formie.

Choć krajobraz, który ujrzysz z pokładu statku może wydać Ci się nieokiełznany i dziki, to tak naprawdę obszary w pobliżu fiordów są łatwe do eksploracji także od strony lądu. Wokół zatok rozrzucone są małe miasteczka i wioski, a wytyczone szlaki pozwalają zarówno na krajoznawcze górskie wędrówki, jak i spacery po lodowcach.Charakterystyczny krajobraz niewiele się zmienił na przestrzeni kilku tysięcy lat, a norweskie fiordy, takie jak Geirangerfjord i Nærøyfjord od 2005 r. wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W południowo-zachodniej Norwegii znajdziesz nie tylko zapierające dech w piersi fiordy, ale również odludne wyspy, wioski rybackie i jedne z największych norweskich miast. Tutaj nowoczesne, tętniące życiem miasta zaledwie krótka przejażdżka dzieli od spokojnej wiejskiej okolicy lub wspaniałej dziczy.

Bergen, Flam, Stavanger i inne miastaBergen jest drugim co do wielkości miastem Norwegii i leży w górach, z widokiem na morze. Jak na Norwegię Bergen jest dużym miastem, ale ma urok i atmosferę małego miasteczka, w którym chce się zostać na dłużej. Gościnni mieszkańcy są niezwykle dumni ze swojej małej ojczyzny, jej historii i bogatych tradycji kulturowych. To dawne miasto kupieckie, założone nad zatoką pomiędzy siedmioma wzgórzami, rozprzestrzeniło się na okoliczne wyspy i cyple. Główne atrakcje turystyczne skupione są wokół zatoki Vågen. Na północy znajduje się zabytkowa dzielnica Bryggen, wpisana na listę UNESCO, pełna kolorowych, drewnianych domów kupców hanzeatyckich, które fasadami zwrócone są ku zatoce, tworząc malownicze tło. W pobliżu można podziwiać romański kościół mariacki i dużą twierdzę Bergenhus. Będąc w okolicy nie sposób nie zajrzeć na najsłynniejszy w Norwegii targ rybny, gdzie można kupić świeżo złowione śledzie, łososie, makrele, krewetki i homary. Ze wzgórza Floyen roztacza się spektakularny widok na miasto i fiordy.Malowniczo położone Alesund, było niegdyś niewielką wioską rybacką, która stała się jednym z głównych ośrodków norweskiego rybołówstwa. Miasto, które w 1904 r. doszczętnie spłonęło, zostało pięknie odbudowane i zachwyca zabudową w secesyjnym stylu. Można wybrać się stąd na ciekawą wycieczkę tzw. Drogą Trolli (Trollstigen), czyli spektakularnym szlakiem górskim, z jedenastoma spiralnymi zakrętami, który biegnie po wznoszącej się stromo ścianie na wysokość 850 m n.p.m. Miejscowość Flåm położona jest w dolinie wśród gór na końcu Aurlandsfiord, jednego z odgałęzień Sognefiordu. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu na polski oznacza „małą osadę wśród stromych gór” i w pełni oddaje rzeczywistość. To tu ma swą stację słynna linia kolejowa Flåmsbana, której pociągi muszą pokonać 20 km i 863 m różnicy wysokości, żeby dotrzeć do ostatniej stacji na swojej trasie.Okolice portu Stavanger to przede wszystkim nadmorskie klify i fiordy oraz najbardziej znany w Norwegii punkt widokowy Preikestolen. Jest to wysoki na ponad 600 m granitowy klif „wyrastający” stromo w górę z wód Lyserfiordu, na którym znajduje się półka skalna ze spektakularnym, panoramicznym widokiem na fiord. Stavanger to tętniące życiem oraz kolorami miasto, które niegdyś słynęło z produkcji konserw rybnych, a obecnie jest norweskim centrum handlu ropą naftową. Jednakże Stavanger to nie tylko przemysł, ale także przepiękna starówka z białymi drewnianymi domkami z mini-ogródkami pełnymi kwiatów i brukowanymi uliczkami wspinającymi się po pagórkach miasta. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu, gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. Całości dopełnia znajdująca się na głównym placu miasta, zbudowana z szarego kamienia, najstarsza norweska Katedra Stavanger Domkirke oraz barwne, kosmopolityczne centrum.
Data Publikacji: 10.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.