Księżyc na Ziemi w Chile – Valle de la Luna

Surowe księżycowe krajobrazy, wydmy, głębokie doliny i groty solne, właśnie to zobaczysz po przybyciu na chilijską pustynię Atakama – jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. To wyjątkowe miejsce sprawi, że przez chwilę poczujesz się jak na innej planecie. Podobnego uczucia można doświadczyć chyba tylko w tureckiej Kapadocji, podczas lotu balonem nad przedziwnymi formacjami skalnymi przypominającymi powierzchnię księżyca.

Chile: Valle de la Luna, czyli księżyc na Ziemi


Na Pustyni Atakama znajdują się dwie niezwykłe doliny: Valle de la Luna (Dolina Księżyca) i Valle de La Muerte (Dolina Śmierci), a każda z nich tworzy przedziwny krajobraz, pełen niesamowitych formacjami geologicznych, które wraz z upływem czasu ulegały erozji.

W Valle de la Luna, która jest częścią pasma Gór Solnych (Cordillera de la Sal) należącego do rezerwatu Los Flamencos, przywita Cię fantastyczny krajobraz księżycowy: wyschnięta ziemia bez roślinności i bez zwierząt. Dolina Księżyca to niewielkie zagłębienie o średnicy ok. 500 m, solna pustynia z olbrzymimi, piaskowymi wydmami, otoczona surowymi skałami. Przedziwne formacje skalne są wynikiem sekwencji przekształceń skorupy ziemskiej spowodowanych osuwaniem się ziemi pod słonym jeziorem. Z powodu braku wilgoci nie ma tutaj żadnych żywych organizmów, a deszcz pojawia się średnio raz na osiem lat. W okolicy można zobaczyć rzeźby solne znane jako Las Tres Marías i podziwiać jedne z najbardziej spektakularnych i kolorowych zachodów słońca w północnym Chile. Z kolei położona tuż obok Dolina Śmierci jest autentyczną otchłanią, która kosztowała życie wielu śmiałków, którzy próbowali ją przemierzyć, czego dowodem są znajdowane tu szczątku ludzkie i zwierzęce. Podobnie, jak Dolina Księżyca, słynie z niezwykłych formacji skalnych i piaszczystych wydm.



Wyjątkowa pustynia i jej atrakcje
Pustynia Atakama w północnym Chile to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Ameryce Południowej, znane z tego, że jest najbardziej suchą, niepolarną pustynią na Ziemi. Większość osób, które nigdy tam nie były myśli, że jest to po prostu płaski, piaszczysty obszar pozbawiony jakiegokolwiek życia. Prawda jest jednak zgoła inna.

Krajobraz wokół Pustyni Atakama jest niesamowicie różnorodny, ze złowrogimi wulkanami majaczącymi na horyzoncie, surowymi dolinami erodowanymi w piaskowcu i urzekającymi solnymi jeziorami rozproszonymi tu i ówdzie, mieniącymi się na wiele kolorów, jak nieoszlifowane kamienie. W samym sercu pustyni znajduje się rustykalna mieścina – San Pedro de Atakama. Dzięki swej eklektycznej mieszance kulturowej rdzennych i współczesnych społeczności, San Pedro bardziej przypomina miasteczka pobliskiej Boliwii, niż typowe miasteczka chilijskie. To właśnie w tej wiosce turyści rozpoczynają swą pustynną przygodę.

Wbrew pozorom na Pustyni Atakama są dziesiątki niesamowitych rzeczy do zrobienia. Bez względu na to, czy jesteś zainteresowany podziwianiem widoków czy pieszymi wędrówkami, czy jesteś miłośnikiem adrenaliny i przygód czy też dzikiej przyrody, znajdziesz tu coś dla siebie i nie będziesz się nudzić. W samym San Pedro de Atakama wystarczy zaledwie kilka dni, ale poznanie wszystkich tajemnic pustyni zajmie Ci trochę czasu. Oto tylko kilka, naszym zdaniem, najlepszych rzeczy do zrobienia na Pustyni Atakama.

1. Valle de la Luna – nieopodal San Pedro de Atakama znajduje się niezwykła dolina, która wygląda jak twór nie z tej ziemi. Jest to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane miejsce na pustyni. I nie bez powodu. Piesze wędrówki, jazda rowerem lub samochodem terenowym przez tę dolinę pozwoli Ci poczuć się, jakbyś wylądował na Księżycu. To właśnie ten surowy krajobraz jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie przyjeżdżają na Pustynię Atakama. Łatwy dojazd z miasteczka sprawia, że Dolina Księżyca jest wprost oblegana przez turystów, ale niech Cię to nie zniechęca, ponieważ nawet wśród tłumu odwiedzających, poczujesz wyjątkową magię tego miejsca. Od momentu wejścia do tego unikatowego rezerwatu przyrody zaczyna się Twoja niezwykła przygoda. Przy zachowaniu należytych środków ostrożności możesz wspinać się po wydmach i skalnych formacjach, możesz eksplorować pieczary i groty solne, możesz też po prostu wędrować przed siebie i podziwiać niesamowite dzieło natury. W pobliżu miasteczka znajduje się także kilka punktów widokowych, z których możesz obserwować dolinę rozpościerającą się u Twych stóp. Są to również najlepsze miejsca do obserwacji spektakularnych zachodów słońca, gdy cała pustynna okolica mieni się setką barw.



2. Valle de la Muerte – w pobliżu San Pedro de Atakama znajduje się druga wyjątkowa atrakcja, czyli Dolina Śmierci, zwana również Doliną Marsa. Ta rozległa dolina pokryta jest nierównymi i zwietrzałymi formacjami skalnymi oraz ogromnymi piaskowymi wydmami, po których można zjeżdżać na sandboardzie, czyli desce podobnej do deski snowboardowej. Warto też wspiąć się na jeden z okolicznych pagórków, by podziwiać panoramę doliny i okolic.

3. Piedras Rojas – Czerwone Skały to, po Dolinie Księżyca i Dolinie Śmierci, najpopularniejsza miejscówka na pustyni Atakama. Kiedy tam dotrzesz, szybko zrozuzmiesz, dlaczego. Woda w wielu odcieniach błękitu opływa duże formacje z piaskowca, od których w ostrych promieniach słońca bije czerwona poświata. Niestety droga z San Pedro de Atakama jest dość długa, ale jeśli tylko nadarzy się okazja, naprawdę warto tam pojechać.

Co jeszcze warto wiedzieć o Valle de la Luna?

Dolina Księżyca to zdecydowanie jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum San Pedro de Atakama. To niezwykle interesujący pod względem krajobrazowym obszar wypełniony formacjami skalnymi i piaskowymi, którym przez tysiąclecia powodzie i wiatry nadały pustynne kolory i fakturę. Turystyczne zainteresowanie doliną wynika przede wszystkim z jej surowego piękna, przywodzącego na myśl niedostępną dla przeciętnego człowieka powierzchnię Księżyca. Wystarczy wspiąć się na jedną z olbrzymich wydm, by podziwiać wspaniałe i zaskakujące otoczenie. Ten cudowny wytwór natury powstał w wyniku zetknięcia się dwóch kontrastowych obszarów: pustyni Atakama z pasmem górskim Andów.



Valle de la Luna jest olbrzymia, a to, ile czasu tam spędzisz w dużej mierze zależy od Ciebie i Twoich planów. Świetnym sposobem na poznanie wszystkich tajemnic doliny jest całodzienna przejażdżka konna, ale z oczywistych względów nie jest to atrakcja dostępna dla każdego. Równie ciekawe rzeczy odkryjesz spacerując po dolinie lub przemierzając ją samochodem terenowym. Dolina najpiękniej prezentuje się po południu, gdy słońce zmierza ku zachodowi, pięknie ją oświetlając łagodnymi promieniami i podkreślając biało-czerwonawą barwę jałowej gleby Gór Solnych. Głównymi atrakcjami przyrodniczymi Doliny Księżyca są tzw. Wydma główna, czyli duża wydma, uwięziona pomiędzy dwiema górami, „Amfiteatro" – formacja skalna o kształcie amfiteatru oraz skały Las Tres Marías, trzy skały o przedziwnych kształtach na środku białego płaskowyżu.
Data Publikacji: 05.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.