ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy

Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek.

Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!

Porto Katsiki - ta plaża na Lefkadzie Cię zachwyci

Białe kamyczki oraz drobny piasek przypominający okruszki marmuru, a do tego lazurowa tafla morza - to właśnie Porto Katsiki, czyli najczęściej fotografowana atrakcja Lefkady i jedna z najpiękniejszych plaż basenu Morza Śródziemnego

Jej nazwa przypomina, że kiedyś była dostępna tylko dla zwinnych kóz. Porto Katsiki w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Port Kóz”. Dziś ten obszar jest dostępny dla ludzi zarówno od strony lądu, jak i morza. Zatoka, na której znajduje się ta wspaniała plaża na Lefkadzie, jest otoczona ogromnymi białymi klifami. Zaparkuj na górze samochód i pokonaj 100 stopni drogi w dół wśród malowniczej scenerii, aby zejść na samo wybrzeże, bądź dotrzyj tutaj łódką.

Górną część majestatycznych wapiennych klifów pokrywa bujna roślinność o różnych odcieniach zieleni. Co więcej, możesz stąd oglądać spektakularne zachody słońca, a o nieco wcześniejszej porze ujrzysz zbocza klifów w kolorze żółtym, pomarańczowym, a nawet czerwonym! Pamiętaj, że plaża jest skąpana w słońcu w godzinach popołudniowych, bo wcześniej zacieniają ją pionowe zbocza klifów. Nad wybrzeżem znajdują się bary i kantyny, z których będziesz miał okazję podziwiać widok na zatokę.

Naprzeciwko plaży Katsiki leży niewielki półwysep, skąd rozpościera się widok na całe Porto Katsiki. Jeszcze kilka lat temu można było się tam dostać groblą, ale w roku 2015 została ona zniszczona przez trzęsienie ziemi. 

Plaża Egremni

Nieco dalej na północ od Porto Katsiki znajduje się przepiękna plaża Lefkady nieskażona infrastrukturą. W przeciwieństwie do swojej sąsiadki nie posiada leżaków ani parasoli. Żeby do niej dotrzeć od strony lądu, należy pokonać asfaltową drogę i niedawno wybudowane tu strome schody. Jest ich co prawda więcej niż na Porto Katsiki, ale nie warto się zrażać takimi niedogodnościami, bo dzięki nim plaża nawet w szczycie sezonu turystycznego nie jest bardzo zatłoczona.

Po trzęsieniu ziemi z roku 2015 około 300 schodów oraz kręta droga asfaltowa wiodąca do plaży zostały wyremontowane. Ponadto, od roku 2021 część klifów jest zabezpieczona siatkami dla zwiększenia bezpieczeństwa turystów.

Egremni jest długa na aż 2,5 km, co kwalifikuje ją do czołówki najdłuższych plaż Grecji. Otoczona stromymi i wysokimi klifami jest idealnym miejscem dla tych, którzy poszukują spokojnego, idyllicznego miejsca na wypoczynek. To właśnie tutaj jasnoturkusowe fale Morza Jońskiego delikatnie zalewają aksamitny piasek w kolorze ekrí.

Plaża w rybackiej wiosce Vassiliki

Po drugiej stronie niewielkiego półwyspu, na którym leży plaża Egremni znajduje się urokliwa zatoka rybackiej wioski Vassiliki. U jej wybrzeża rozciąga się spektakularna plaża o tej samej nazwie. Umieszczona między wschodem a zachodem południowej Lefkady zatoka jest ukochanym miejscem surferów. Pojawia się tu latem sezonowy wiatr nazywany przez mieszkańców Erikos. Potrafi się tam znaleźć ponad 100 surferów w tym samym czasie! Wśród nich widać też sporo żaglówek.

Co warto zobaczyć podczas wakacji na Lefkadzie? W wiosce wiele firm turystycznych oferuje wypożyczenie sprzętów wodnych oraz rowerów górskich. Nie brakuje tu również nowoczesnych barów, tawern i kawiarni. Vassiliki jest idealną plażą Lefkady przede wszystkim dla osób aktywnych i miłośników sportów wodnych. Czy wiesz, że wioska Vassiliki została uznana na arenie międzynarodowej za jeden z najlepiej zorganizowanych kurortów dla surferów? Jest tu sporo szkół surfingu, w których możesz się nauczyć tego sportu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. A jeśli już umiesz surfować to Vassiliki, będzie dla ciebie wspaniałą atrakcją Lefkady i wspomnieniem lata!

Plaża Milos - to warto zobaczyć na Lefkadzie!

Wśród najlepszych plaż Lefkady i całej Grecji nie może zabraknąć plaży Milos. Jedno z najznakomitszych miejsc na wyspie zachwyca swoją odrębnością i odosobnieniem. Jest to zdecydowanie miejsce dla tych, którzy na wakacjach szukają ciszy i spokoju. Miękki jasny piasek i krystalicznie czysta woda spotykają się u stóp wysokich zielonych klifów. Na próżno tu szukać tawern bądź leżaków z parasolami. Obszerne gabaryty plaży oraz aksamitny piasek nigdy nie przyciągnęły infrastruktury turystycznej. Nie ma tutaj beach barów, restauracji czy sklepów turystycznych. Cały urok plaży Milos, zamyka się w jej dziewiczości i unikatowych karaibskich widokach.

Levkas - zwiedzamy zabytkową stolicę wyspy

Co warto zobaczyć na Lefkadzie oprócz plaż? Na pewno stolicę, czyli miasteczko Levkas. Położone na północy i połączone groblą z lądem jest jednocześnie centrum administracyjnym, ekonomicznym i kulturowym całej wyspy. Eleganckie jachty, długa promenada, a przy niej rozmaite tawerny i bary tętniące życiem - to nie tylko serce, ale też najciekawsza atrakcja Lefkady. To tutaj znajdziesz najcichszy i najspokojniejszy zakątek Wysp Jońskich pod względem pogody, ponieważ Levkas jest skutecznie osłonięte od wiatrów i prądów wodnych.

Spacerując główną promenadą, koniecznie wejdź na drewniany pomost - wizytówkę stolicy, ulubione miejsce jej mieszkańców poszukujących najlepszych fotograficznych ujęć podczas zachodów słońca. To przedłużenie najdłuższej uliczki na wyspie - miejsca najgłośniej tętniącego życiem. Trafisz też na zabytki Lefkady.

  1. Zaprowadzi Cię na główny plac stolicy i zarazem najważniejszy na wyspie.
  2. Po drodze zobaczysz najstarszy kościół, Pantokrator wybudowany 4 wieki temu przez Wenecjan jako symbol ich zwycięstwa nad Turkami próbującymi zdobyć Wyspy Jońskie.

Czy wiesz, że Wenecjanie panowali na Lefkadzie przez 300 lat i to oni obronili wyspę przed okupantem tureckim? Dlatego w stolicy ujrzysz „Małą Wenecję”. Są to kolorowe domki przypominające wręcz egzotyczne zabudowania z epoki kolonialnej ozdobione pachnącymi kwiatami. Wyglądają jak połączenie Wenecji z zabudową miast Wysp Kanaryjskich lub nawet miast Ameryki Łacińskiej, a do tego, co chwila można tu ujrzeć wpływy greckie - pod względem architektury stolica jest bez wątpienia wyjątkowa!

Swoje podobieństwo do miast kolonialnych zabudowania miasteczka zawdzięczają praktycznie całkowitemu odrestaurowaniu po dwóch silnych trzęsieniach ziemi. Jedno miało miejsce w roku 1948, a drugie w roku 1953. Domy zostały odbudowane z materiałów elastycznych, w dużym stopniu z drewna. Ściana jednego budynku jest jednocześnie ścianą innego. W większości miejsc wzniesiono tylko 1 lub 2 piętra. To wszystko po to, aby następnym razem stolica wytrzymała kataklizm.

Ciekawostką jest to, że takie rozwiązania konstrukcyjne znano na tej wyspie już w czasach starożytnych. Nazywano je pontelarizma. W czasach nowożytnych do nich powrócono, a fasady pomalowano na przeróżne kolory. Zatem dziś możesz zobaczyć na Lefkadzie unikatowe bajkowe miasteczko zawierające elementy z różnych epok. Nie brakuje tu również sklepów z ubraniami zaprojektowanymi według najnowszych trendów mody, tradycyjnych tawern i barów serwujących światowej sławy koktajle.

Lefkada - zabytkowa Twierdza Agia Mavra

Średniowieczny zamek oraz jego okazałe mury obronne to najczęściej odwiedzany zabytek Lefkady. Wybudowany przez Wenecjan miał strzec wyspę przed najeźdźcami nadciągającymi od strony Grecji lądowej. Gdy chwilowo zdobyli go Turcy, skonstruowali tu jedną ze swoich najznakomitszych budowli na Bałkanach - trzykilometrowy akwedukt, po którym można było również spacerować. Poza dostarczaniem wody, umożliwiał dostanie się pieszo na wyspę. W czasach otomańskich osiedle zamknięte murami obronnymi zamku było stolicą Lefkady. Dopiero Wenecjanie po odbiciu twierdzy z rąk Turków przenieśli stolicę w miejsce, gdzie znajduje się ona dzisiaj. Tuż przed upadkiem swojej Republiki Wenecjanie zdążyli zmodernizować zamek, po czym zdobyli te tereny Francuzi, a następnie Brytyjczycy.

Po przyłączeniu Wysp Jońskich do Grecji, na zamku stacjonowało greckie wojsko. Od roku 1922, kiedy to doszło do wymiany ludności między Grecją a Turcją, w obrębie twierdzy zaczęli mieszkać migranci z Azji Mniejszej. W latach 30. XX wieku zamek opuszczono, przez co zaczął popadać w ruinę. Dziś, częściowo odrestaurowany jest miejscem wydarzeń kulturowych i turystyczną atrakcją Lefkady.

Co zobaczyć na Lefkadzie? Wodospady Dimosari!

Obfite zasoby wód podziemnych oraz górzyste tereny wyspy sprawiają, że na Lefkadzie utworzyły się wodospady. 3 km od centrum miasteczka Nidri znajdują się wyjątkowo malownicze wodospady Dimosari. Wychodząc z tej miejscowości, zobaczysz tawernę, Greków sprzedających lokalne produkty oraz górski strumień. Należy przejść kilkaset metrów wzdłuż strumienia, aby ujrzeć wodospady.

Pierwszy z nich jest niewielki, ale drugi liczy aż 12 metrów wysokości - to tak jakby strumień wody spadał z pięciopiętrowego budynku. Kąpiel w lazurowej wodzie, do której wpadają, jest jedną z atrakcji Lefkady, szczególnie że woda kończy swój upadek w urokliwym wąwozie.

Górską ścieżką da się wejść na wzgórze, z którego rozciąga się widok na białe wapienne klify. Ciekawe jest to, że dały one nazwę wyspie. Levkos po grecku znaczy „biały”, bo taki ma kolor, gdy jest oglądana od strony morza. No prawie… bo oczywiście widać też z łodzi i statków bujną zieloną roślinność. Kąpiel w wodospadach jest orzeźwiająca, a droga do nich to odskocznia od letnich upałów, ponieważ czuć tutaj górskie powietrze o kilka stopni chłodniejsze niż temperatura w miasteczkach i na wybrzeżu.

Klasztor Feneromeni

Bardzo ważnym zabytkiem Lefkady jest klasztor Feneromeni - największe centrum religijne na wyspie i jednocześnie jedyny działający na niej monastyr. Wybudowano go w XVII wieku w miejscu, gdzie swoje nauki głosili uczniowie Św. Pawła i jednocześnie tam, gdzie stała kiedyś świątynia bogini Artemidy.

Klasztor dwukrotnie ucierpiał z powodu pożarów i dopiero w XIX wieku został ostatecznie odbudowany. Ponieważ wzniesiono go na wzgórzu przy samej stolicy, można z niego podziwiać fenomenalną panoramę miasta Levkas.

Imprezowa Lefkada

Dla osób lubiących tańce i zabawy do białego rana wyspa ma do zaoferowania kilka wyjątkowych miejsc. Najbardziej znaną atrakcją Lefkady dla miłośników imprez są kluby w stolicy wyspy. Możesz sączyć drinka na tarasie widokowym oraz w wielu z nich korzystać z basenu. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki greckiej lub zagranicznej. Jeżeli ktoś preferuje muzykę klubową, koniecznie musi odwiedzić kluby w miejscowości Nidri. Nidri to najbardziej popularny kurort turystyczny na wyspie, dzięki czemu tętni życiem. Możesz się tu wybawić przy najlepszej na wyspie muzyce klubowej oraz wypalić najlepsze fajki wodne o największym wyborze smaków. Kluby w stolicy oraz w Nidri słyną również z najpyszniejszych na Lefkadzie koktajli.

Atrakcje wyspy dla aktywnych

Lefkada to nie tylko idealne miejsce dla miłośników windsurfingu. Wyspa ma do zaoferowania wiele innych form aktywnego wypoczynku. Jednym z nich jest oglądanie podwodnego świata. Zdecyduj się na snorkeling, aby poznać wspaniałą morską faunę i florę.

Kolejną atrakcją Lefkady dla osób aktywnych jest trekking. Czy wiesz, że wyspa liczy aż 20 tras trekkingowych, które pozwolą Ci poznać bujną roślinność Grecji oraz zobaczyć Lefkadę i jej okolice ze sporych wysokości?

  • odkryj góry Skaros,
  • poczuj dziewiczą atmosferę wąwozu Melissas,
  • zobacz unikatowe dęby w lesie Skaron.

Wiedz, że przemierzając Lefkadę niektórymi ze szlaków, podążasz śladami starożytnych Greków. Najlepszą porą na piesze wędrówki jest maj, gdy na wyspie kwitnie najwięcej kwiatów.

Jeśli lubisz jogging lub jazdę na rowerze, udaj się w okolice Laguny Gira. Co roku odbywa się wokół niej międzynarodowy maraton propagujący zieloną przyrodę świata. Wpisana na listę Natura 2000, Laguna Gira jest częścią najbardziej rozległych terenów podmokłych zachodniej Grecji i jednocześnie naturalnym środowiskiem zamieszkania ptaków wodnych. Możesz tu ujrzeć kolonie różowych flamingów migrujących z Afryki. Ponadto, zobaczysz stada łabędzi, pelikanów i kaczek. A może szukasz mocniejszych wrażeń? Jeśli tak, to skorzystaj z oferowanych na wyspie lotów na paralotni, aby poczuć dreszczyk emocji. Widok Lefkady w wersji 360 stopni jest w zasięgu twojej ręki!

Data Publikacji: 22.11.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.