< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wycieczki statkiem?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wycieczki statkiem?

Skrócony opis

Planowanie rejsu może wydawać się zadaniem trudnym, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy w życiu. Jednakże nie jest to tak skomplikowane, jak się początkowo wydaje. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na przeczytanie tego artykułu i wszystko pójdzie gładko.

Sekcja 1

Zwiedzanie odległych regionów na pokładzie statku wycieczkowego jest popularną opcją na wakacje, wybieraną coraz częściej także przez polskich turystów. Rejs łączy w sobie to, co oferują nam różne formy urlopu: częste zmiany miejsca, niezliczone atrakcje na pokładzie i zwiedzanie ciekawych zabytków na lądzie. To idealnie wyważone połączenie wczasów stacjonarnych w luksusowym kurorcie z wycieczką objazdową, w niezwykle komfortowych warunkach. Wiele osób początkowo podchodzi z rezerwą do pomysłu wybrania się w dłuższy rejs, ale gdy już raz spróbują, to chcą to powtarzać jak najczęściej. Jeśli jeszcze nigdy nie spędzałeś wakacji w taki sposób, to z pewnością w głowie pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Być może zastanawiasz się czy taka forma wyjazdu jest w ogóle dla Ciebie odpowiednia. Prawdę mówiąc, rejs to jedna z tych rzeczy, których musisz po prostu spróbować, żeby przekonać się na własnej skórze. Jeśli Twoją podstawową obawą jest lęk przed chorobą morską, która mogłaby skutecznie popsuć cały urlop, to pamiętaj, że duże statki wycieczkowe zapewniają niebywały komfort podróżowania, nieporównywalny do żeglowania na mniejszych jednostkach i choroba morska pasażerów to rzadkość.Jeśli po pierwszym rejsie zakochasz się w tym sposobie spędzania wakacji, to możesz być pewien, że nie będziesz odosobniony. Na rejsach można poznać wielu ciekawych ludzi, tak samo pozytywnie zakręconych, z którymi być może wkrótce zaczniecie planować kolejne wspólne wyprawy. Jednym z mitów, jakie często krążą na temat rejsów statkami wycieczkowymi, jest to, że są rozrywką wyłącznie dla bogaczy. Oczywiście są takie rejsy, na które trzeba wydać znaczne kwoty, ale znajdziesz też ciekawą ofertę kierunków w przystępnych cenach. Tak naprawdę, po porównaniu do innych opcji urlopowych może się okazać, że koszty rejsu są relatywnie niskie, a korzyści nieograniczone. Tak że, jeśli zastanawiasz się nad wyruszeniem w rejs, zrób pierwszy krok i zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci w bezbolesnym przygotowaniu się do wakacji, które mają realne szanse stać się przygodą życia.Najlepszy termin na rejs


Na pytanie o to, kiedy najlepiej wybrać się w rejs nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Każda pora roku wiąże się z pewnymi niedogodnościami i każda ma zdecydowane plusy. Wszystko tak naprawdę zależy od celu Twojej podróży i wyobrażenia, jakie masz na temat wakacji idealnych. Zastanów się zatem, na czym najbardziej Ci zależy i jakie są Twoje oczekiwania, dzięki temu z łatwością dokonasz wstępnej selekcji rejsów. Na przykład rodziny z dziećmi muszą wziąć pod uwagę kalendarz szkolny i okresy urlopowe, dlatego zazwyczaj rejsy rodzinne organizowane są w czasie przerwy wakacyjnej i podczas ferii zimowych. Z kolei, jeśli chciałbyś uniknąć towarzystwa rozbrykanych dzieci i szalonych studentów, to wybierz rejsy organizowane wiosną lub jesienią, ale unikaj terminów przypadających w pobliżu długich weekendów.Jeśli marzysz o słońcu w zimie, to pomyśl o cudownych Karaibach, które są jakby stworzone do poznawania od strony morza. Niektórzy turyści obawiają się, że wybrany przez nich termin sierpniowy lub wrześniowy przypada na szczyt sezonu huraganowego w niektórych regionach. Owszem, huragany występują i zachodzi prawdopodobieństwo, że jakiś się wydarzy, ale współczesna technologia pozwala na wystarczająco wczesne ostrzeżenia, tak by statek zdążył zmienić kurs. Poza tym, statki wycieczkowe to potężne jednostki, pływające miasta na wodzie, a ich doświadczona załoga wie, jak dbać o bezpieczeństwo pasażerów. Podsumowując, miesiące letnie oznaczają rejsy rodzinne, większe tłumy i czasami wyższe ceny. Natomiast rejsy wiosenne i jesienne wybierane są zazwyczaj przez osoby szukające odrobiny spokoju i ciekawej rozrywki, niekoniecznie z dziećmi w tle. Ty sam decydujesz, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.Jaki kierunek rejsu wybrać?


Drugą kluczową kwestią jest wybór kierunku. Dobra wiadomość jest taka, że statki wycieczkowe kursują praktycznie w każdym zakątku świata, więc nie ma żadnych ograniczeń. Możesz zaplanować rejs swoich marzeń. Oczywiście w niektórych przypadkach pojawi się konieczność dostania się najpierw do portu, z którego statek wyruszy w rejs. Jeśli wybierzesz rejs zagranicznego przewoźnika, to po Twojej stronie będzie zorganizowanie sobie transportu do portu macierzystego i z powrotem, a to jak wiadomo może być kłopotliwe i przede wszystkim kosztowne. Jednakże jeśli zdecydujesz się na rejs organizowany przez polskiego operatora, masz kłopot z głowy, ponieważ plan rejsu obejmuje zazwyczaj również transfer do portu i powrót. W ten sposób nie musisz już zaprzątać sobie głowy tym, jak na czas dotrzeć na wymarzone Karaiby, by zdążyć się zaokrętować na pokładzie statku. Wszystkim zajmuje się organizator wyprawy.

Jeśli wybierasz się w pierwszy w życiu rejs możesz zacząć od kierunków bliższych, na przykład od cudownej Grecji i Chorwacji albo opłynąć Maroko, Hiszpanię i Portugalię. Jednak jeśli marzysz o egzotyce i dalekiej wyprawie, to zastanów się nad takimi kierunkami, jak Karaiby lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z kolei miłośnicy dzikiej przyrody, którzy nie marzą o tropikalnych temperaturach, powinni rozważyć tajemniczą Norwegię i jej oszałamiające fiordy. Piękne trasy rejsów to również szlaki łączące Helsinki, Tallinn i Petersburg. Czasami wcale nie trzeba jechać aż na Karaiby po przygodę życia.Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy rezerwowaniu rejsu?


Z pewnością duże znaczenie ma długość rejsu. Jeśli planujesz swój pierwszy rejs w życiu, to warto rozważyć wybór wycieczki, która łączy w sobie kilkudniowy pobyt w hotelu z kilkoma dniami pływania. Dzięki temu będziesz miał okazję przekonać się, czy rejs statkiem wycieczkowym jest formą rozrywki wymarzoną dla Ciebie czy może jednak wolisz stały ląd. Są oczywiście organizowane również rejsy dłuższe, więc jeśli jesteś pewien, że chcesz spędzić na statku cały urlop, z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.

Przy zakupie konkretnego rejsu, po wyborze kierunku i terminu, zwróć również uwagę czy możesz wybrać sobie rodzaj kabiny. Być może teraz wydaje Ci się to bez znaczenia, ale warto wiedzieć, jakie masz opcje. Zazwyczaj na statkach wycieczkowych jest kilka rodzajów kabin do wyboru, co może się wiązać z pewnymi różnicami w cenie. Najczęściej do wyboru, w zależności od rodzaju statku i przewoźnika są kabiny o różnej wielkości i standardzie:

• Kabiny wewnętrzne bez okna,

• Kabiny zewnętrzne z oknem lub bulajem

• Kabiny zewnętrzne z balkonem

Pamiętaj, że na czas trwania rejsu kabina będzie Twoim domem, więc wybierz taką, w której będziesz czuł się najlepiej. Dla niektórych okno w kabinie nie jest konieczne, ponieważ w kabinie wyłącznie śpią, a większość czasu spędzają na pokładzie lub na lądzie. Inni z kolei wolą mieć z kabiny widok na skrawek morza. Jednakże na statku wycieczkowym nie ma kabin złych, każda jest odpowiednio wyposażona i zapewnia komfortowe warunki do podróżowania.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy