Wróć

Zainspiruj się

Najpiękniejsze miejsca i zabytki Słowenii

Podróżni, którzy odwiedzają Słowenię są pod olbrzymim wrażeniem jej zabytków, spektakularnej przyrody i bogatej kultury. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni tego wciąż mało popularnego wśród turystów kraju, kryje się zadziwiająco wiele wspaniałych atrakcji, w tym jedne z najwspanialszych zamków w Europie. Ponadto Słowenia może poszczycić się nieskazitelną, wciąż w dużym stopniu dziką przyrodą. Są tu majestatyczne góry, krystalicznie czyste rzeki i tajemnicze jaskinie ukryte wśród bujnych lasów. Naprawdę jest to zakątek Europy wart odkrycia, który nie raz Cię zaskoczy. Oto zaledwie kilka spośród wielu atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji w Słowenii.

Magiczna Słowenia. Poznaj najpiękniejsze miejsca i zabytki


Zamek Predjama
Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Predjamski Grad – majestatyczny zamek wzniesiony pod ponad stumetrową skałą wschodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. Pierwotnie zamek wbudowany był w olbrzymią jaskinię, całkowicie przesłaniając jej wejście, a około 1570 r. został rozbudowany do obecnego kształtu. Bryła zamku jest połączona systemem podziemnych korytarzy z odosobnionymi partiami jaskini, w których w chwilach zagrożenia chroniła się miejscowa ludność. Ponadto podziemne przejścia umożliwiały dostarczanie pożywienia w czasie oblężenia zamku. W XV w. zamek był siedzibą legendarnego barona-rozbójnika, który słynął z tego, że podobnie jak nasz rodzimy Janosik rabował przejeżdżające kupieckie karawany, a łupy rozdawał potrzebującym. Obecnie zamek wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem jaskini jest udostępniony turystom, którzy mogą go zwiedzać pod opieką przewodnika.Jaskinia Postojna
Niewiele osób zdaje sobie sprawię, że także słoweńskie podziemia kryją wiele atrakcji turystycznych, których nie należy przegapić. Spośród tysięcy jaskiń i grot ponad dwadzieścia jest otwartych dla odwiedzających. Największą popularnością cieszy się położona zaledwie 9 km od Zamku Predjama Jaskinia Postojna złożona z systemu podziemnych sal i korytarzy. Przez wydrążone w skale przez rzekę Pivkę korytarze wiedzie 5,5-kilometrowa trasa, której znaczną część pokonuje się kolejką elektryczną. Na ścianach jaskini można podziwiać zadziwiające formy skalne, różnokolorowe nacieki, stalaktyty, stalagmity i kurtyny skalne. W jaskini panuje stała temperatura 8oC. A jedną z dodatkowych atrakcji podczas jej zwiedzania jest możliwość zobaczenia w specjalnym podziemnym basenie wyjątkowego gatunku bezokiego płaza – odmieńca jaskiniowego, który żyje tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu.Bled
Zaledwie 45 km od granicy z Austrią i Włochami, w północno-zachodniej Słowenii znajduje się miejscowość turystyczna Bled, która swą popularność zawdzięcza bliskości Alp Julijskich. Główną atrakcją jest jezioro z malowniczą wyspą i gorące źródła. Charakterystyczny krajobraz Bledu z zamkiem wzniesionym na urwistej skale i jezioro mieniące się na tle gór sprawia, że jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Alpach. Na wysepce stoi piękny kościół Maryi Wspomożycielki, w którym znajduje się XVI-wieczny dzwon życzeń.Park Narodowy Triglav
Nieopodal miejscowości Bled w masywie gór Triglav znajduje się przepiękny Park Narodowy, istny raj dla miłośników przyrody. W krystalicznie czystej tafli jeziora odbijają się ośnieżone szczyty Alp Julijskich, a rozległe zielone tereny sprzyjają relaksowi. W parku Triglav jest mnóstwo szlaków turystycznych, a także świetne warunki do uprawiania sportu: spływy kajakowe, rafting, skoki ze spadochronem. Można również wjechać kolejką na górę Vogel (1535 m n.p.m.), skąd roztacza się panoramiczny widok na okolicę.Koper
Jednym z największych turystycznych zakończeń jest Koper, miasto portowe na północno-zachodnim brzegu półwyspu Istria. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to zwykłe portowe miasto, skupione na handlu i ciężkiej pracy, które turyści mijają przejazdem. Jednak wystarczy wybrać się na Stare Miasto, pamiętające mroczne wieki średnie, by przekonać się, jak wiele tajemnic się tu kryje. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w starożytności. Na przestrzeni wieków miasto było częścią imperium Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyńskiego i Republiki Weneckiej, a ślady jego fascynującej historii są widoczne na każdym kroku.Słowenia ma naprawdę niezwykły potencjał, by Cię zachwycić. Jej głównym atutem jest bez wątpienia surowe, naturalne piękno. Znajdziesz tu wspaniałe jeziora, gęste lasy i majestatyczne Alpy Julijskie, a nawet niezbyt rozległe, ale urzekające wybrzeże Adriatyku. Warto wybrać Słowenię jako cel swej następnej podróży. Jeśli jeszcze się wahasz, to możesz połączyć wycieczkę do Słowenii ze zwiedzaniem pobliskich Włoch, Austrii lub Chorwacji.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  134 oceny
Objazd • Chorwacja i Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  348 ocen
Objazd • Chorwacja i Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  94 oceny
Objazd • Austria i Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  276 ocen
Objazd • Chorwacja i Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  291 ocen
Objazd • Chorwacja i Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  107 ocen
Objazd • Bośnia i Hercegowina, Węgry, Serbia, Słowenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  301 ocen

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.