Najpiękniejsze miejsca i zabytki Słowenii

Podróżni, którzy odwiedzają Słowenię są pod olbrzymim wrażeniem jej zabytków, spektakularnej przyrody i bogatej kultury. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni tego wciąż mało popularnego wśród turystów kraju, kryje się zadziwiająco wiele wspaniałych atrakcji, w tym jedne z najwspanialszych zamków w Europie. Ponadto Słowenia może poszczycić się nieskazitelną, wciąż w dużym stopniu dziką przyrodą. Są tu majestatyczne góry, krystalicznie czyste rzeki i tajemnicze jaskinie ukryte wśród bujnych lasów. Naprawdę jest to zakątek Europy wart odkrycia, który nie raz Cię zaskoczy. Oto zaledwie kilka spośród wielu atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji w Słowenii.

Magiczna Słowenia. Poznaj najpiękniejsze miejsca i zabytki


Zamek Predjama
Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Predjamski Grad – majestatyczny zamek wzniesiony pod ponad stumetrową skałą wschodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. Pierwotnie zamek wbudowany był w olbrzymią jaskinię, całkowicie przesłaniając jej wejście, a około 1570 r. został rozbudowany do obecnego kształtu. Bryła zamku jest połączona systemem podziemnych korytarzy z odosobnionymi partiami jaskini, w których w chwilach zagrożenia chroniła się miejscowa ludność. Ponadto podziemne przejścia umożliwiały dostarczanie pożywienia w czasie oblężenia zamku. W XV w. zamek był siedzibą legendarnego barona-rozbójnika, który słynął z tego, że podobnie jak nasz rodzimy Janosik rabował przejeżdżające kupieckie karawany, a łupy rozdawał potrzebującym. Obecnie zamek wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem jaskini jest udostępniony turystom, którzy mogą go zwiedzać pod opieką przewodnika.Jaskinia Postojna
Niewiele osób zdaje sobie sprawię, że także słoweńskie podziemia kryją wiele atrakcji turystycznych, których nie należy przegapić. Spośród tysięcy jaskiń i grot ponad dwadzieścia jest otwartych dla odwiedzających. Największą popularnością cieszy się położona zaledwie 9 km od Zamku Predjama Jaskinia Postojna złożona z systemu podziemnych sal i korytarzy. Przez wydrążone w skale przez rzekę Pivkę korytarze wiedzie 5,5-kilometrowa trasa, której znaczną część pokonuje się kolejką elektryczną. Na ścianach jaskini można podziwiać zadziwiające formy skalne, różnokolorowe nacieki, stalaktyty, stalagmity i kurtyny skalne. W jaskini panuje stała temperatura 8oC. A jedną z dodatkowych atrakcji podczas jej zwiedzania jest możliwość zobaczenia w specjalnym podziemnym basenie wyjątkowego gatunku bezokiego płaza – odmieńca jaskiniowego, który żyje tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu.Bled
Zaledwie 45 km od granicy z Austrią i Włochami, w północno-zachodniej Słowenii znajduje się miejscowość turystyczna Bled, która swą popularność zawdzięcza bliskości Alp Julijskich. Główną atrakcją jest jezioro z malowniczą wyspą i gorące źródła. Charakterystyczny krajobraz Bledu z zamkiem wzniesionym na urwistej skale i jezioro mieniące się na tle gór sprawia, że jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Alpach. Na wysepce stoi piękny kościół Maryi Wspomożycielki, w którym znajduje się XVI-wieczny dzwon życzeń.Park Narodowy Triglav
Nieopodal miejscowości Bled w masywie gór Triglav znajduje się przepiękny Park Narodowy, istny raj dla miłośników przyrody. W krystalicznie czystej tafli jeziora odbijają się ośnieżone szczyty Alp Julijskich, a rozległe zielone tereny sprzyjają relaksowi. W parku Triglav jest mnóstwo szlaków turystycznych, a także świetne warunki do uprawiania sportu: spływy kajakowe, rafting, skoki ze spadochronem. Można również wjechać kolejką na górę Vogel (1535 m n.p.m.), skąd roztacza się panoramiczny widok na okolicę.Koper
Jednym z największych turystycznych zakończeń jest Koper, miasto portowe na północno-zachodnim brzegu półwyspu Istria. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to zwykłe portowe miasto, skupione na handlu i ciężkiej pracy, które turyści mijają przejazdem. Jednak wystarczy wybrać się na Stare Miasto, pamiętające mroczne wieki średnie, by przekonać się, jak wiele tajemnic się tu kryje. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w starożytności. Na przestrzeni wieków miasto było częścią imperium Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyńskiego i Republiki Weneckiej, a ślady jego fascynującej historii są widoczne na każdym kroku.Słowenia ma naprawdę niezwykły potencjał, by Cię zachwycić. Jej głównym atutem jest bez wątpienia surowe, naturalne piękno. Znajdziesz tu wspaniałe jeziora, gęste lasy i majestatyczne Alpy Julijskie, a nawet niezbyt rozległe, ale urzekające wybrzeże Adriatyku. Warto wybrać Słowenię jako cel swej następnej podróży. Jeśli jeszcze się wahasz, to możesz połączyć wycieczkę do Słowenii ze zwiedzaniem pobliskich Włoch, Austrii lub Chorwacji.
Data Publikacji: 04.06.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.