Atrakcje na świecie

Największe atrakcje Gambii

To, co sprowadza większość ludzi do Gambii, to plaże – i nic dziwnego, ponieważ są niezwykle piękne i rozległe. Luksusowe, kilkugwiazdkowe kurorty, które zaspokoją każdą Twoją zachciankę, sąsiadują z tętniącymi życiem dzielnicami, w których znajduje się mnóstwo restauracji, barów i klubów nocnych. Zadrzewiona, dziewicza linia brzegowa jest wprost idealna na długie spacery i błogie lenistwo. W Gambii sam decydujesz czy masz ochotę na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, czy na beztroski relaks. To najmniejsze państwo Afryki ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania.

W tym artykule przeczytasz o:

Największe atrakcje Gambii


Na maleńkim terytorium Gambii, otoczonym z trzech stron przez Senegal, utworzono kilka rezerwatów przyrody, w których żyją ciekawe gatunki zwierząt i ptaków. Senne wioski rybackie, rozrzucone nad Atlantykiem, dodają uroku malowniczej linii wybrzeża. Znajdziesz tu także wiele wartych zwiedzenia miejsc przypominających o haniebnych czasach w dziejach ludzkości, skąd zaczynał się handel niewolnikami. Niewielkie rozmiary Gambii są jednym z jej największych atutów: poszczególne atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie, co sprawia, że podczas jednego pobytu można zobaczyć naprawdę wiele interesujących miejsc. Sprawdźmy zatem, co w Gambii warte jest zobaczenia i zwiedzenia.

Rezerwat Abuko

Rezerwat został utworzony na początku XX wieku, aby chronić punkt poboru wody dla mieszkających w pobliżu społeczności. Jest to pierwszy rezerwat w Gambii i jednocześnie jeden z najmniejszych rezerwatów w Afryce. Na obszarze zaledwie 1 km2 można podziwiać niezwykle różnorodną faunę i florę Gambii. Żyją tu rzadko spotykane gatunki małp, w tym gerezanka ruda i koczkodan zielony, a także buszbok subsaharyjski i dujker karłowaty, czyli jeden z najmniejszych ssaków kopytnych. Abuko to także raj dla miłośników ptaków, gdyż żyje ich tu blisko 300 gatunków, między innymi gatunki rzadkie, takie jak turak fioletowy, długoszpon afrykański, wężówka afrykańska czy ślepowron zwyczajny. Rezerwat jest obecnie najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Gambii, co roku przyjeżdża tu ponad 30 tysięcy turystów. Co ciekawe, Abuko to znajdujący się najbliżej Europy las tropikalny.

Bandżul

Stolicą Gambii jest Bandżul, miasto portowe znajdujące się na wyspie Saint Mary u ujścia rzeki Gambii do Oceanu Atlantyckiego. Miasto zostało założone w 1816 r. jako placówka wojskowa, której zadaniem miało być przestrzeganie wprowadzonego zakazu niewolnictwa. Pierwotnie nosiło ono nazwę Bathurst, od nazwiska Sekretarzu Stanu Kolonii Brytyjskich, hrabiego Bathursta. Obecna nazwa, oznaczająca bambus, została mu nadana dopiero w 1973 r. Bandżul, dość nietypowo jak na stolicę, jest dopiero czwartym pod względem wielkości miastem w kraju. Z niezrozumiałych podwód Bandżul jest niedoceniany przez wielu turystów, którzy traktują miasto jako punkt startowy swoich gambijskich wycieczek. Jednakże Bandżul ma naprawdę wiele do zaoferowania, między innymi ruchliwy port, niezwykle bogatą historię, architekturę kolonialną i rynek miejski. Uliczni sprzedawcy z Senegalu i Gwinei oraz sklepikarze i ich przytulne sklepiki, schowane w starych kolonialnych domach to istna skarbnica unikatowych pamiątek.Albert Market

Ten tętniący życiem rynek funkcjonuje w godzinach 8-19 i jest fascynującym labiryntem uliczek, pełnych zagraconych sklepików i straganów uginających się pod ciężarem przeróżnych towarów. Uliczny targ powstał w połowie XIX wieku i został nazwany na cześć męża królowej Wiktorii, księcia Alberta. Już wtedy był centralnym punktem miasta, pełnym gwaru i pośpiechu. Wizyta na rynku jest naprawdę ekscytująca, znajdziesz tam piramidy kolorowych owoców i warzyw, przeróżne rodzaje mięsa, niezwykłe bogactwo ryb i owoców morza, ale także wielobarwne tkaniny, kosmetyki czy artykuły gospodarstwa domowego. Zaplanuj kilkugodzinny spacer, bo wśród tych uliczek można się z przyjemnością zatracić. W głębi rynku natkniesz się na stragany z lokalnym rękodziełem, gdzie znajdziesz takie cuda, jak ręcznie rzeźbione drewniane maski, biżuterię, obrazy i tradycyjne, afrykańskie instrumenty muzyczne. Jeśli zechcesz tu coś kupić, musisz być przygotowany na targowanie się, bo jest to część zabawy i tego sprzedawcy od Ciebie będą oczekiwać. Naprawdę będą rozczarowani, jeśli zapłacisz za wybrany produkt bez próby zbicia ceny. W rejonie targu znajdziesz też świetnie zaopatrzone stoiska z jedzeniem i napojami, gdzie posilisz się lokalnymi przysmakami.Muzeum Narodowe Gambii

Muzeum znajduje się w północnej części Bandżulu i zostało oficjalnie otwarte w 1985 roku. W przepięknym ogrodzie, pełnym tamaryszków i palm, zwiedzający mogą odpocząć i kupić pamiątki w sklepiku. W budynku mieścił się niegdyś Bathurst Club, elitarne miejsce, do którego wstęp mieli wyłącznie biali, bogaci obywatele. Mimo, że pomieszczenia muzeum są dość małe, ciasne i słabo oświetlone, to zawierają interesujące, choć czasami niełatwe do znalezienia, artefakty. Niektóre z wystawionych przedmiotów są dość zniszczone i wymagają renowacji, ale obrazują historię kraju i życie rdzennych mieszkańców, a także kolonialną historię miasta. W hallu głównym znajduje się olbrzymia maska Kankurang, która była używana podczas plemiennych rytuałów przejścia i dojrzewania. Wśród eksponatów muzeum znajdują się stare dokumenty, mapy kolonialne, tradycyjne instrumenty smyczkowe, naczynia kuchenne, takie jak duże drewniane moździerze i tłuczki, duże tykwy oraz wyroby garncarskie.

Kamienne kręgi w Wassu

Położone w dywizji Central River, na północnym brzegu rzeki Gambii miasteczko Wassu słynie z kamiennych kręgów uważanych za miejsce pochówku starożytnych królów i wodzów. Choć archeologom nie udało się jednoznacznie ustalić kim byli ich twórcy i jaką funkcję posągi pełniły. Wassu to jedno z kilku stanowisk archeologicznych, położnych na terytorium Senegalu i Gambii, w których łącznie znajduje się około 1000 takich kamiennych pomników, znanych pod wspólną nazwą jako Kamienne kręgi Senegambii. Szacuje się, że posągi z Wassu powstawały w latach 750-1000. Każdy krąg ma 4-6 metrów średnicy i składa się z 10 do 25 laterytowych kamieni, z których każdy waży około 10 ton. Ich wysokość waha się od 1 do 2,5 metra. W Wassu działa również niewielkie muzeum poświęcone kamiennym kręgom, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat dotyczących ich legend. W roku 2006 kamienne kręgi Senegambii wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 26.11.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  8 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.2/6  38 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
4.6/6  80 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.0/6  19 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
3.5/6  41 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  26 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.