ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Atrakcje na świecie

Największe atrakcje Gambii

To, co sprowadza większość ludzi do Gambii, to plaże – i nic dziwnego, ponieważ są niezwykle piękne i rozległe. Luksusowe, kilkugwiazdkowe kurorty, które zaspokoją każdą Twoją zachciankę, sąsiadują z tętniącymi życiem dzielnicami, w których znajduje się mnóstwo restauracji, barów i klubów nocnych. Zadrzewiona, dziewicza linia brzegowa jest wprost idealna na długie spacery i błogie lenistwo. W Gambii sam decydujesz czy masz ochotę na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, czy na beztroski relaks. To najmniejsze państwo Afryki ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania.

W tym artykule przeczytasz o:

Największe atrakcje Gambii


Na maleńkim terytorium Gambii, otoczonym z trzech stron przez Senegal, utworzono kilka rezerwatów przyrody, w których żyją ciekawe gatunki zwierząt i ptaków. Senne wioski rybackie, rozrzucone nad Atlantykiem, dodają uroku malowniczej linii wybrzeża. Znajdziesz tu także wiele wartych zwiedzenia miejsc przypominających o haniebnych czasach w dziejach ludzkości, skąd zaczynał się handel niewolnikami. Niewielkie rozmiary Gambii są jednym z jej największych atutów: poszczególne atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie, co sprawia, że podczas jednego pobytu można zobaczyć naprawdę wiele interesujących miejsc. Sprawdźmy zatem, co w Gambii warte jest zobaczenia i zwiedzenia.

Rezerwat Abuko

Rezerwat został utworzony na początku XX wieku, aby chronić punkt poboru wody dla mieszkających w pobliżu społeczności. Jest to pierwszy rezerwat w Gambii i jednocześnie jeden z najmniejszych rezerwatów w Afryce. Na obszarze zaledwie 1 km2 można podziwiać niezwykle różnorodną faunę i florę Gambii. Żyją tu rzadko spotykane gatunki małp, w tym gerezanka ruda i koczkodan zielony, a także buszbok subsaharyjski i dujker karłowaty, czyli jeden z najmniejszych ssaków kopytnych. Abuko to także raj dla miłośników ptaków, gdyż żyje ich tu blisko 300 gatunków, między innymi gatunki rzadkie, takie jak turak fioletowy, długoszpon afrykański, wężówka afrykańska czy ślepowron zwyczajny. Rezerwat jest obecnie najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Gambii, co roku przyjeżdża tu ponad 30 tysięcy turystów. Co ciekawe, Abuko to znajdujący się najbliżej Europy las tropikalny.

Bandżul

Stolicą Gambii jest Bandżul, miasto portowe znajdujące się na wyspie Saint Mary u ujścia rzeki Gambii do Oceanu Atlantyckiego. Miasto zostało założone w 1816 r. jako placówka wojskowa, której zadaniem miało być przestrzeganie wprowadzonego zakazu niewolnictwa. Pierwotnie nosiło ono nazwę Bathurst, od nazwiska Sekretarzu Stanu Kolonii Brytyjskich, hrabiego Bathursta. Obecna nazwa, oznaczająca bambus, została mu nadana dopiero w 1973 r. Bandżul, dość nietypowo jak na stolicę, jest dopiero czwartym pod względem wielkości miastem w kraju. Z niezrozumiałych podwód Bandżul jest niedoceniany przez wielu turystów, którzy traktują miasto jako punkt startowy swoich gambijskich wycieczek. Jednakże Bandżul ma naprawdę wiele do zaoferowania, między innymi ruchliwy port, niezwykle bogatą historię, architekturę kolonialną i rynek miejski. Uliczni sprzedawcy z Senegalu i Gwinei oraz sklepikarze i ich przytulne sklepiki, schowane w starych kolonialnych domach to istna skarbnica unikatowych pamiątek.Albert Market

Ten tętniący życiem rynek funkcjonuje w godzinach 8-19 i jest fascynującym labiryntem uliczek, pełnych zagraconych sklepików i straganów uginających się pod ciężarem przeróżnych towarów. Uliczny targ powstał w połowie XIX wieku i został nazwany na cześć męża królowej Wiktorii, księcia Alberta. Już wtedy był centralnym punktem miasta, pełnym gwaru i pośpiechu. Wizyta na rynku jest naprawdę ekscytująca, znajdziesz tam piramidy kolorowych owoców i warzyw, przeróżne rodzaje mięsa, niezwykłe bogactwo ryb i owoców morza, ale także wielobarwne tkaniny, kosmetyki czy artykuły gospodarstwa domowego. Zaplanuj kilkugodzinny spacer, bo wśród tych uliczek można się z przyjemnością zatracić. W głębi rynku natkniesz się na stragany z lokalnym rękodziełem, gdzie znajdziesz takie cuda, jak ręcznie rzeźbione drewniane maski, biżuterię, obrazy i tradycyjne, afrykańskie instrumenty muzyczne. Jeśli zechcesz tu coś kupić, musisz być przygotowany na targowanie się, bo jest to część zabawy i tego sprzedawcy od Ciebie będą oczekiwać. Naprawdę będą rozczarowani, jeśli zapłacisz za wybrany produkt bez próby zbicia ceny. W rejonie targu znajdziesz też świetnie zaopatrzone stoiska z jedzeniem i napojami, gdzie posilisz się lokalnymi przysmakami.Muzeum Narodowe Gambii

Muzeum znajduje się w północnej części Bandżulu i zostało oficjalnie otwarte w 1985 roku. W przepięknym ogrodzie, pełnym tamaryszków i palm, zwiedzający mogą odpocząć i kupić pamiątki w sklepiku. W budynku mieścił się niegdyś Bathurst Club, elitarne miejsce, do którego wstęp mieli wyłącznie biali, bogaci obywatele. Mimo, że pomieszczenia muzeum są dość małe, ciasne i słabo oświetlone, to zawierają interesujące, choć czasami niełatwe do znalezienia, artefakty. Niektóre z wystawionych przedmiotów są dość zniszczone i wymagają renowacji, ale obrazują historię kraju i życie rdzennych mieszkańców, a także kolonialną historię miasta. W hallu głównym znajduje się olbrzymia maska Kankurang, która była używana podczas plemiennych rytuałów przejścia i dojrzewania. Wśród eksponatów muzeum znajdują się stare dokumenty, mapy kolonialne, tradycyjne instrumenty smyczkowe, naczynia kuchenne, takie jak duże drewniane moździerze i tłuczki, duże tykwy oraz wyroby garncarskie.

Kamienne kręgi w Wassu

Położone w dywizji Central River, na północnym brzegu rzeki Gambii miasteczko Wassu słynie z kamiennych kręgów uważanych za miejsce pochówku starożytnych królów i wodzów. Choć archeologom nie udało się jednoznacznie ustalić kim byli ich twórcy i jaką funkcję posągi pełniły. Wassu to jedno z kilku stanowisk archeologicznych, położnych na terytorium Senegalu i Gambii, w których łącznie znajduje się około 1000 takich kamiennych pomników, znanych pod wspólną nazwą jako Kamienne kręgi Senegambii. Szacuje się, że posągi z Wassu powstawały w latach 750-1000. Każdy krąg ma 4-6 metrów średnicy i składa się z 10 do 25 laterytowych kamieni, z których każdy waży około 10 ton. Ich wysokość waha się od 1 do 2,5 metra. W Wassu działa również niewielkie muzeum poświęcone kamiennym kręgom, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat dotyczących ich legend. W roku 2006 kamienne kręgi Senegambii wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 26.11.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.2/6  38 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.0/6  19 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  61 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.6/6  80 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.5/6  42 oceny
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.4/6  25 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Toledo i jego największe atrakcje

Toledo uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miast Hiszpanii. Znajduje się około 70 km od Madrytu w regionie Castilla-La Mancha. To dawna stolica państwa. Od 1986 roku miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wśród jego wąskich, brukowanych uliczek i podziwiając niesamowite zabytki, można się przenieść w czasie o kilka stuleci. Toledo to miasto z duszą, gdzie nie brakuje atrakcji. Ogromne wrażenie robi przede wszystkim jego średniowieczna zabudowa i mury, a Stare Miasto fascynuje i zachwyca magią. Sprawdź, co warto zwiedzić w hiszpańskim Toledo!
krajobraz-kierunku

Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy

Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku

7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć

Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku

Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp

Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.