Atrakcje na świecie

Największe atrakcje Mierzei Wiślanej — co warto zobaczyć?

Mierzeja Wiślana to istny raj zarówno dla miłośników spokojnego wylegiwania się na słońcu, jak i wielbicieli sportów wodnych, takich jak pływanie, żeglarstwo czy windsurfing. Ciekawe położenie w wąskim pasie lądowym pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską sprawia, że miejsce jest pełne turystów nastawionych właśnie na uprawianie sportów wodnych, którzy chętnie korzystają z faktu, iż płytsze wody zalewu nagrzewają się szybciej, co czyni je wprost wymarzonym miejscem do tego typu aktywności. Z kolei od strony Zatoki Gdańskiej mierzeja wyróżnia się na tle innych części nadmorskiego pasa wspaniałymi plażami z drobnym żółtym piaskiem, które są zaliczane do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

Jak Mierzeja Wiślana to oczywiście bursztyn, który jest symbolem tej części Pomorza i to w jego poszukiwaniu także chętnie zjawiają się tutaj turyści. Nie bez powodu jest ona często nazywana Bursztynowym Wybrzeżem Polski. Przy odrobinie szczęścia można tu znaleźć stosunkowe duże okazy tego surowca.

Ten malowniczy nadmorski region chętnie wybierają też rodziny z dziećmi i osoby, które szukają odrobiny spokoju z dala od najbardziej zatłoczonych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Miłośnicy wycieczek rowerowych i spacerów oraz pasjonaci historii drugiej wojny światowej z pewnością nie będą zawiedzeni wakacjami na Mierzej Wiślanej. W okolicy znajduje się między innymi dawny obóz koncentracyjny oraz liczne okopy z tego okresu i pozostałości fortyfikacyjne.

Jakie atrakcje można znaleźć w pobliżu? Co warto zobaczyć podczas pobytu na Mierzei Wiślanej, niezależnie od pory roku i panującej pogody? Sprawdźmy!

Krynica Morska jest pełna atrakcji

Krynica Morska to jedna z najpopularniejszych miejscowości na Mierzei Wiślanej, a nawet często wymieniana wśród najpiękniejszych nad polskim morzem. Każdego roku przewija się przez nią mnóstwo turystów, zarówno polskich, jak i tych z zagranicy. To miasto, mimo że niewielkie, oferuje odwiedzającym mnóstwo ciekawych miejsc, gdzie można wybrać się na wycieczkę. Przede wszystkim, znajdziesz tu ciągnące się kilometrami, piękne, piaszczyste plaże. A jeśli jesteś fanem aktywnego wypoczynku, wskakuj na rower by ruszyć przed siebie jedną z wielu wspaniałych tras rowerowych, które ciągną się wzdłuż wybrzeża, pomiędzy gęstymi lasami.

Jeśli lubisz sporty, które dostarczają sporej dawki adrenaliny, z pewnością ucieszysz się na wieść, że w Krynicy Morskiej jest szkółka surfingu, która przygotuje Cię do płynnego ślizgania się po falach, na skrzydłach wiatru. Jest to sport który doskonale uczy utrzymywania równowagi i balansu ciałem, rozwija różne partie mięśni, a poza tym jest gwarantem mocnych wrażeń i świetnej zabawy!

Latarnia Morska, którą można zwiedzić

Krynica Morska słynie głównie z wybudowanej tam latarni morskiej. Jest to jedyny działający obiekt tego typu, którym może się pochwalić Mierzeja Wiślana. Obejrzeć latarnię przychodzą przede wszystkim miłośnicy historii i ciekawej architektury. Ten obiekt można także zwiedzić (w okresie od maja do września) – jest jedną  z niewielu latarni morskich w naszym kraju, do których wejście nie jest zabronione.

Latarnię w Krynicy Morskiej postawiono w 1951 roku na miejscu poprzedniej, starej, zburzonej pod koniec II Wojny Światowej. Wysoki na niemal 30 metrów budynek jest pusty w środku. Dzięki temu, pokonując setkę schodów w górę budowli, możesz podziwiać salę wejściową na samym dole. Jeśli pokonasz ostatni stopień na sam szczyt, czeka Cię wspaniała nagroda: rozpościerający się z góry, zapierający dech w piersiach widok — panorama na Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. A przy dobrych warunkach pogodowych możesz dostrzec nawet światła odległego Helu oraz Gdańska.

Góra Pirata to świetne miejsce do obserwacji

Wspomniane wzniesienie o intrygującej nazwie, znajduje się w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami. Przez turystów uważane jest za jedno z najciekawszych atrakcji Mierzei Wiślanej. Jest to stała wydma o wysokości 40 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że stanowi jedno z najwyższych wzniesień w całej okolicy.

Jeśli zamierzasz wybrać się na Górę Pirata, pamiętaj o odpowiednich butach. Droga prowadzi przez las, co jest przyjemne z uwagi na możliwość obcowania z bujną roślinnością, ale może utrudniać przeprawę. Dodatkowo, trasa bywa stroma i miejscami piaszczysta, zaś w zależności od pogody, może stać się również błotnista. Dlatego wyprawa na szczyt określana jest często jako męcząca. Można wprawdzie tam dojechać rowerem, ale to trasy dla wytrawnego cyklisty. Na końcu wzniesienia znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać akwen Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego.

Góra Pirata to świetne miejsce dla osób, które interesujących się obserwacją ptaków. Wzdłuż całej trasy ustawione są tablice zawierające rysunki gatunków, występujących w okolicy oraz informacje o ich zwyczajach, wędrówkach i trybie życia. Możesz dowiedzieć się nieznanych Ci dotąd faktów z życia pierzastych mieszkańców Mierzei Wiślanej, szczególnie jeśli życiem ptaków do tej pory interesowałeś się jedynie amatorsko. Wiosną oraz jesienią wprawne oko obserwatora wypatrzy tu rzadkie gatunki ptaków drapieżnych, takie jak sokół wędrowny, myszołów włochaty czy błotniak zbożowy. Podobnych punktów obserwacyjnych jest w Europie jedynie kilka. To sprawia, że Górę Pirata trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Mierzei Wiślanej.

Oryginalna nazwa tego miejsca nawiązuje do legendy o starym piracie. Kiedy Mierzeja Wiślana była jeszcze rozrzuconą grupą wysepek, upodobali ją sobie piraci. Na jednej z wysp, na której w naturalny sposób uformowało się wzniesienie, postawiono wieżę, ze szczytu której stary pirat godzinami obserwował wody Bałtyku, zaś u stóp budowli ponoć zakopał wielki skarb.

Wielbłądzi Garb — najwyższa wydma w Europie

Inaczej nazywany jest Wielbłądzim Grzbietem lub Wielką Garbnicą. Jeśli nie wiesz co warto zobaczyć na Mierzei Wiślanej – zanotuj to miejsce. Oryginalna i nieco egzotyczna nazwa wydmy wzięła się stąd, że gdyby spojrzeć na nią od strony Zatoki Gdańskiej, można dostrzec dwa wzniesienia, przypominające do złudzenia garby wielbłąda. Wielbłądzi Grzbiet znajduje się niecałe 4 kilometry od Góry Pirata. Jest najwyższym szczytem na mierzei (wznosi się na prawie 50 metrów), a jednocześnie najwyższą stałą wydmą w całej Europie! Ścieżka przyrodnicza, która do niego prowadzi, rozpoczyna się już na parkingu, co pozwala podziwiać różnorodność flory i fauny tego regionu właściwie od razu w momencie opuszczenia samochodu. Przejście na samą górę zajmie Ci nie więcej niż 15 minut.

Droga jest niestety stroma, a do pokonania będziesz miał wiele schodów. Nagrodą będzie niewielka platforma widokowa, która znajduje się na Wielbłądzim Garbie. Z niej rozpościera się widok nie tylko na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany, ale również na Wysoczyznę Elbląską, który z pewnością wynagrodzi Ci poniesiony trud.

Trzeba pamiętać, że to miejsce porasta las, więc krajobraz na szczycie będzie częściowo zasłonięty przez korony drzew. Na wzniesienie można wchodzić o każdej porze roku.

Dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie

Choć dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie trudno zaliczyć do typowo wakacyjnych atrakcji, warto pamiętać, że jest to miejsce pamięci i martylologii dziesiątków tysięcy więźniów, przetrzymywanych wbrew swej woli i pozbawionych tu życia podczas II wojny światowej. Dlatego zwiedzając Mierzeję Wiślaną warto poświęcić popołudnie by przyjechać do Sztutowa, choćby z szacunku dla historii i by oddać cześć wszystkim pochowanym tam ofiarom.

W 1962 roku teren obozu został zamieniony na Państwowe Muzeum Stutthoff, stworzone przede wszystkim dzięki staraniom byłych więźniów, którym udało się przeżyć. Zobaczyć tu można budynki oraz ich wyposażenie, zachowane w dobrym stanie, Stary Obóz, komorę gazową i komendanturę. Muzeum zajmuje się między innymi badaniami dotyczącymi historii obozu, nadzorem nad wystawą i pamiątkami dotyczącymi więźniów. Ze względu na tematykę ekspozycji, zaleca się zabieranie ze sobą dzieci, które mają więcej niż 13 lat. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wycieczki fakultatywne z Mierzei Wiślanej

Podczas spędzania urlopu w tej części Pomorza warto wziąć udział w choć jednej z ofertowanych wycieczek fakultatywnych startujących z Mierzei Wiślanej. Szczególnej uwadze polecamy całodniową wycieczkę do Kaliningradu (dawnego Królewca), podczas której zobaczysz atrakcje dawnego krzyżackiego miasta z XIII wieku, a w dzięki doświadczonemu przewodnikowi poznasz jego ciekawą i skomplikowaną historię. W planie wycieczki znalazło się między innymi zwiedzanie Muzeum Bursztynu oraz wnętrza łodzi podwodnej na rzece Pregole, będącej częścią Muzeum Światowego Oceanu. Na specjalne wyróżnienie zasługuje także wycieczka tropem Mikołaja Kopernika do Fromborka, której jednym z elementów jest rejs po Zalewie Wiślanym z Krynicy Morskiej właśnie do Fromborka. Na miejscu zwiedzimy między innymi wieżę dzwonniczą z widokiem na panoramę miasta i jego okolicy, a także katedry Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła pamiętającej czasy Krzyżaków.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.