Największe atrakcje Mierzei Wiślanej — co warto zobaczyć?

Mierzeja Wiślana to istny raj zarówno dla miłośników spokojnego wylegiwania się na słońcu, jak i wielbicieli sportów wodnych, takich jak pływanie, żeglarstwo czy windsurfing. Ciekawe położenie w wąskim pasie lądowym pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską sprawia, że miejsce jest pełne turystów nastawionych właśnie na uprawianie sportów wodnych, którzy chętnie korzystają z faktu, iż płytsze wody zalewu nagrzewają się szybciej, co czyni je wprost wymarzonym miejscem do tego typu aktywności. Z kolei od strony Zatoki Gdańskiej mierzeja wyróżnia się na tle innych części nadmorskiego pasa wspaniałymi plażami z drobnym żółtym piaskiem, które są zaliczane do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

Jak Mierzeja Wiślana to oczywiście bursztyn, który jest symbolem tej części Pomorza i to w jego poszukiwaniu także chętnie zjawiają się tutaj turyści. Nie bez powodu jest ona często nazywana Bursztynowym Wybrzeżem Polski. Przy odrobinie szczęścia można tu znaleźć stosunkowe duże okazy tego surowca.

Ten malowniczy nadmorski region chętnie wybierają też rodziny z dziećmi i osoby, które szukają odrobiny spokoju z dala od najbardziej zatłoczonych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Miłośnicy wycieczek rowerowych i spacerów oraz pasjonaci historii drugiej wojny światowej z pewnością nie będą zawiedzeni wakacjami na Mierzej Wiślanej. W okolicy znajduje się między innymi dawny obóz koncentracyjny oraz liczne okopy z tego okresu i pozostałości fortyfikacyjne.

Jakie atrakcje można znaleźć w pobliżu? Co warto zobaczyć podczas pobytu na Mierzei Wiślanej, niezależnie od pory roku i panującej pogody? Sprawdźmy!

Krynica Morska jest pełna atrakcji

Krynica Morska to jedna z najpopularniejszych miejscowości na Mierzei Wiślanej, a nawet często wymieniana wśród najpiękniejszych nad polskim morzem. Każdego roku przewija się przez nią mnóstwo turystów, zarówno polskich, jak i tych z zagranicy. To miasto, mimo że niewielkie, oferuje odwiedzającym mnóstwo ciekawych miejsc, gdzie można wybrać się na wycieczkę. Przede wszystkim, znajdziesz tu ciągnące się kilometrami, piękne, piaszczyste plaże. A jeśli jesteś fanem aktywnego wypoczynku, wskakuj na rower by ruszyć przed siebie jedną z wielu wspaniałych tras rowerowych, które ciągną się wzdłuż wybrzeża, pomiędzy gęstymi lasami.

Jeśli lubisz sporty, które dostarczają sporej dawki adrenaliny, z pewnością ucieszysz się na wieść, że w Krynicy Morskiej jest szkółka surfingu, która przygotuje Cię do płynnego ślizgania się po falach, na skrzydłach wiatru. Jest to sport który doskonale uczy utrzymywania równowagi i balansu ciałem, rozwija różne partie mięśni, a poza tym jest gwarantem mocnych wrażeń i świetnej zabawy!

Latarnia Morska, którą można zwiedzić

Krynica Morska słynie głównie z wybudowanej tam latarni morskiej. Jest to jedyny działający obiekt tego typu, którym może się pochwalić Mierzeja Wiślana. Obejrzeć latarnię przychodzą przede wszystkim miłośnicy historii i ciekawej architektury. Ten obiekt można także zwiedzić (w okresie od maja do września) – jest jedną  z niewielu latarni morskich w naszym kraju, do których wejście nie jest zabronione.

Latarnię w Krynicy Morskiej postawiono w 1951 roku na miejscu poprzedniej, starej, zburzonej pod koniec II Wojny Światowej. Wysoki na niemal 30 metrów budynek jest pusty w środku. Dzięki temu, pokonując setkę schodów w górę budowli, możesz podziwiać salę wejściową na samym dole. Jeśli pokonasz ostatni stopień na sam szczyt, czeka Cię wspaniała nagroda: rozpościerający się z góry, zapierający dech w piersiach widok — panorama na Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. A przy dobrych warunkach pogodowych możesz dostrzec nawet światła odległego Helu oraz Gdańska.

Góra Pirata to świetne miejsce do obserwacji

Wspomniane wzniesienie o intrygującej nazwie, znajduje się w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami. Przez turystów uważane jest za jedno z najciekawszych atrakcji Mierzei Wiślanej. Jest to stała wydma o wysokości 40 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że stanowi jedno z najwyższych wzniesień w całej okolicy.

Jeśli zamierzasz wybrać się na Górę Pirata, pamiętaj o odpowiednich butach. Droga prowadzi przez las, co jest przyjemne z uwagi na możliwość obcowania z bujną roślinnością, ale może utrudniać przeprawę. Dodatkowo, trasa bywa stroma i miejscami piaszczysta, zaś w zależności od pogody, może stać się również błotnista. Dlatego wyprawa na szczyt określana jest często jako męcząca. Można wprawdzie tam dojechać rowerem, ale to trasy dla wytrawnego cyklisty. Na końcu wzniesienia znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać akwen Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego.

Góra Pirata to świetne miejsce dla osób, które interesujących się obserwacją ptaków. Wzdłuż całej trasy ustawione są tablice zawierające rysunki gatunków, występujących w okolicy oraz informacje o ich zwyczajach, wędrówkach i trybie życia. Możesz dowiedzieć się nieznanych Ci dotąd faktów z życia pierzastych mieszkańców Mierzei Wiślanej, szczególnie jeśli życiem ptaków do tej pory interesowałeś się jedynie amatorsko. Wiosną oraz jesienią wprawne oko obserwatora wypatrzy tu rzadkie gatunki ptaków drapieżnych, takie jak sokół wędrowny, myszołów włochaty czy błotniak zbożowy. Podobnych punktów obserwacyjnych jest w Europie jedynie kilka. To sprawia, że Górę Pirata trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Mierzei Wiślanej.

Oryginalna nazwa tego miejsca nawiązuje do legendy o starym piracie. Kiedy Mierzeja Wiślana była jeszcze rozrzuconą grupą wysepek, upodobali ją sobie piraci. Na jednej z wysp, na której w naturalny sposób uformowało się wzniesienie, postawiono wieżę, ze szczytu której stary pirat godzinami obserwował wody Bałtyku, zaś u stóp budowli ponoć zakopał wielki skarb.

Wielbłądzi Garb — najwyższa wydma w Europie

Inaczej nazywany jest Wielbłądzim Grzbietem lub Wielką Garbnicą. Jeśli nie wiesz co warto zobaczyć na Mierzei Wiślanej – zanotuj to miejsce. Oryginalna i nieco egzotyczna nazwa wydmy wzięła się stąd, że gdyby spojrzeć na nią od strony Zatoki Gdańskiej, można dostrzec dwa wzniesienia, przypominające do złudzenia garby wielbłąda. Wielbłądzi Grzbiet znajduje się niecałe 4 kilometry od Góry Pirata. Jest najwyższym szczytem na mierzei (wznosi się na prawie 50 metrów), a jednocześnie najwyższą stałą wydmą w całej Europie! Ścieżka przyrodnicza, która do niego prowadzi, rozpoczyna się już na parkingu, co pozwala podziwiać różnorodność flory i fauny tego regionu właściwie od razu w momencie opuszczenia samochodu. Przejście na samą górę zajmie Ci nie więcej niż 15 minut.

Droga jest niestety stroma, a do pokonania będziesz miał wiele schodów. Nagrodą będzie niewielka platforma widokowa, która znajduje się na Wielbłądzim Garbie. Z niej rozpościera się widok nie tylko na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany, ale również na Wysoczyznę Elbląską, który z pewnością wynagrodzi Ci poniesiony trud.

Trzeba pamiętać, że to miejsce porasta las, więc krajobraz na szczycie będzie częściowo zasłonięty przez korony drzew. Na wzniesienie można wchodzić o każdej porze roku.

Dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie

Choć dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie trudno zaliczyć do typowo wakacyjnych atrakcji, warto pamiętać, że jest to miejsce pamięci i martylologii dziesiątków tysięcy więźniów, przetrzymywanych wbrew swej woli i pozbawionych tu życia podczas II wojny światowej. Dlatego zwiedzając Mierzeję Wiślaną warto poświęcić popołudnie by przyjechać do Sztutowa, choćby z szacunku dla historii i by oddać cześć wszystkim pochowanym tam ofiarom.

W 1962 roku teren obozu został zamieniony na Państwowe Muzeum Stutthoff, stworzone przede wszystkim dzięki staraniom byłych więźniów, którym udało się przeżyć. Zobaczyć tu można budynki oraz ich wyposażenie, zachowane w dobrym stanie, Stary Obóz, komorę gazową i komendanturę. Muzeum zajmuje się między innymi badaniami dotyczącymi historii obozu, nadzorem nad wystawą i pamiątkami dotyczącymi więźniów. Ze względu na tematykę ekspozycji, zaleca się zabieranie ze sobą dzieci, które mają więcej niż 13 lat. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wycieczki fakultatywne z Mierzei Wiślanej

Podczas spędzania urlopu w tej części Pomorza warto wziąć udział w choć jednej z ofertowanych wycieczek fakultatywnych startujących z Mierzei Wiślanej. Szczególnej uwadze polecamy całodniową wycieczkę do Kaliningradu (dawnego Królewca), podczas której zobaczysz atrakcje dawnego krzyżackiego miasta z XIII wieku, a w dzięki doświadczonemu przewodnikowi poznasz jego ciekawą i skomplikowaną historię. W planie wycieczki znalazło się między innymi zwiedzanie Muzeum Bursztynu oraz wnętrza łodzi podwodnej na rzece Pregole, będącej częścią Muzeum Światowego Oceanu. Na specjalne wyróżnienie zasługuje także wycieczka tropem Mikołaja Kopernika do Fromborka, której jednym z elementów jest rejs po Zalewie Wiślanym z Krynicy Morskiej właśnie do Fromborka. Na miejscu zwiedzimy między innymi wieżę dzwonniczą z widokiem na panoramę miasta i jego okolicy, a także katedry Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła pamiętającej czasy Krzyżaków.

Data Publikacji: 16.08.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.