ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Atrakcje na świecie

Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?

Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!

Wzgórza Czekoladowe – niezwykłe pasmo pagórków na wyspie Bohol

Słynne czekoladowe wzgórza znajdują się w centralnej części wyspy Bohol. Ich nazwa nawiązuje do faktu, że w porze suchej, czyli od lutego do maja (gdy wyschną porastające je trawy) przybierają brązowy kolor. Wszystkich pagórków zbudowanych z wapienia, który porasta gęsta, wysoka trawa jest ok. 1,3 tys. Charakteryzują się niewielką wysokością (rzadko kiedy przekraczają 100 m, a najniższe z nich mają zaledwie ok. 30 m) i dość regularnym, półkolistym kształtem.

Lokalna legenda mówi, że pewien olbrzym o imieniu Arogo zapałał wielką miłością do pięknej młodej dziewczyny Aloyi.  Postanowił więc porwać ją do swojej kryjówki oraz przekonać by go pokochała. Wybranka jednak konsekwentnie odrzucała jego zaloty, a po kilku dniach ciężko zachorowała i ostatecznie umarła. Arogo długo rozpaczał po śmierci ukochanej, a z jego łez kapiących na ziemię utworzyły się czekoladowe wzgórza. Co zobaczyć na Filipinach? Najbardziej popularnym punktem widokowym, z którego można podziwiać ten niezwykły krajobraz, jest Chocolate Hills Complex w Carmen (ok. 55 km od stolicy regionu Tagbilaran).

Philippine Tarsier Sanctuary – dom wielkookich tarsjuszy

Philippine Tarsier Sanctuary to rezerwat przyrody znajdujący się w rejonie Corella na wyspie Bohol.

W tym sporym, tropikalnym lesie można zobaczyć bardzo charakterystyczne, wielkookie ssaki z rodziny wyraków, zwane również tarsjuszami (lub często też tarsjerami). Cechami wyróżniającymi te zabawne drapieżniki, oprócz ogromnych rozmiarów oczu, są również:

 • szyja obracająca się o prawie 180 stopni,
 • długi ogon,
 • nocny tryb życia.

Na Filipinach atrakcją rezerwatu jest tzw. Tarsier Trail – szlak prowadzący przez gęstą filipińską dżunglę, przy którym znajdują się platformy widokowe. Jeśli ktoś ma szczęście, może zobaczyć wyraki przyczepione do gałęzi. Spacer po sanktuarium to również okazja do podziwiania najróżniejszych gatunków egzotycznych ptaków, małp i tropikalnej roślinności. A to dopiero początek wrażeń, które czekają na Ciebie podczas wakacji na Filipinach.

Filipiny - zwiedzanie Banaue, czyli tarasów ryżowych na zboczach gór Ifugao

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Filipinach są tarasy ryżowe znajdujące się w regionie Banaue, w północnej części Luzonu. Ich wykonanie przypisuje się przodkom ludu Igorot, zamieszkującego do dziś górskie regiony północy wyspy.

Co czyni tarasy jeszcze bardziej interesującymi? Fakt, że zostały wykonane praktycznie bez użycia narzędzi ok. 2 tys. lat temu. Do dziś są wykorzystywane do uprawy ryżu i owoców oraz są nawadniane dzięki starożytnemu systemowi irygacyjnemu prowadzącemu z lasów deszczowych ponad nimi.

Na Filipinach wśród atrakcji można również znaleźć tradycyjne tarasy ryżowe Batad, Mayoyao, Hapao i Kiangan.

Atrakcje na Filipinach - Pinatubo, czyli aktywny wulkan z kalderą wypełnioną wodą

Pinatubo to aktywny stratowulkan o wysokości 1486 m n.p.m., położony na wyspie Luzon, ok. 90 km na północ od Manili. W jego kalderze, porośniętej dookoła bujnym lasem znajduje się malownicze jezioro.

Po raz ostatni wulkan wybuchł w 1991 roku, zabijając ok. 800 osób i niszcząc setki domów. Erupcji towarzyszył wyrzut dużej ilość pyłów, popiołów oraz ogromnych bomb wulkanicznych, a także gwałtowny spływ laharów (lawin z błota i popiołów). Na skutek trwającej tydzień erupcji wulkan zmalał o 260 metrów, wcześniej bowiem mierzył 1745 m.

Na Filipinach zwiedzanie oznacza trekking! Wędrówka do kaldery uchodzi za dość łatwą i nie wymaga ani specjalnej kondycji czy doświadczenia wspinaczkowego. Od miejsca, do którego można dojechać samochodem terenowym, na górę idzie się niecałe 30 min. Osoby lubiące wędrówki, mogą pojechać do Crow Valley i stamtąd rozpocząć dłuższy, 5,5-kilometrowy spacer do krateru.

Manila – gwarna dalekowschodnia metropolia atrakcją Filipin

Zamieszkała przez niecałe 14 mln osób stolica Filipin nie należy może do najpiękniejszych miast na świecie, ale mimo to, warto ją odwiedzić, żeby bliżej zapoznać się z charakterystyką dalekowschodniej metropolii.

Co zobaczyć na Filipinach - atrakcje Manili:

 • uliczny zgiełk,
 • całe mnóstwo rozmaitych restauracji,
 • szeroka gama nocnych rozrywek, przesympatyczni mieszkańcy,
 • kilka ciekawych zabytków,
 • wiele okazji do znakomitych zakupów,
 • malownicze wybrzeże to tylko kilka z atrakcji Manili.

Podczas wizyty w mieście warto odwiedzić otoczoną murami starówkę, w której znajdziemy wiele historycznych budowli z czasów hiszpańskiej kolonizacji, m.in.:

 • Fort Santiago,
 • Katedrę i Kościół św. Augustyna,
 • barwne Chinatown Binondo z setkami egzotycznych restauracji i ogromnym targiem,
 • piękny Rizal Park i pomnik poświęcony narodowemu bohaterowi Jose Rizalowi,
 • pełne najróżniejszych wodnych stworzeń oceanarium,
 • ciekawe Muzeum Narodowe.

Podczas wakacji na Filipinach nie da się nudzić - atrakcji nie brakuje!

Sagada – kraina niezwykłych rytuałów pogrzebowych

Sagada to prowincja leżąca w północnej części Luzonu, która słynie z nietypowego rodzaju pochówku – trumny są tu zawieszane w jaskiniach bądź na zboczu stromej skały. Starsze osoby same przygotowują swoje trumny (jeśli są zbyt chore lub słabe robią to za nich bliscy).

Pogrzeby odbywają się w pobliskich jaskiniach, a trumny są albo podwieszane wewnątrz jaskiń albo na zboczach klifów. Tradycja pochówków tego typu ma już ponad 2 tys. lat, a najstarsze trumny, które można zobaczyć obecnie, mają nawet 100 lat!

Miejscowi wierzą, że dzięki takiemu umiejscowieniu trumien, ułatwia się duszy osiągnięcie wyższego statusu w życiu pozagrobowym. Odwiedzając Sagadę, należy pamiętać, żeby nie dotykać trumien, ani pod nimi nie stawać – zdarza się, że te starsze rozlatują się i spadają na ziemię.

Co zobaczyć na Filipinach? Cebu – religijne centrum kraju

Cebu to główne miasto wyspy o tej samej nazwie, położonej między Negros a Boholem. Jego największą atrakcją jest Bazylika Santo Niño, w której można zobaczyć najcenniejszy religijny artefakt kraju – podarowaną lokalnym mieszkańcom przez Magellana figurkę Dzieciątka Jezus.

Co zobaczyć na Filipinach? Cebu szczególnie warto odwiedzić w ostatnią niedzielę stycznia, gdy odbywa się festiwal religijny Sinulog. Ulicami miasta przechodzi niezwykle barwna parada. Miejscowi wykonują tradycyjny taniec przy dźwiękach bębnów, a w całym Cebu odbywa się mnóstwo imprez towarzyszących.

Filipiny - najpiękniejsza miejsca, czyli rajskie wysepki

Na terytorium Filipin składa się ok. 7 tys. wysp. Wszystkie z nich są porośnięte wspaniałą tropikalną roślinnością, a na wielu można dodatkowo znaleźć rajskie, piaszczyste plaże i doskonałe warunki do morskich kąpieli i nurkowania. Goszcząc w tym kraju, koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej jedną z nich, by na własnej skórze doświadczyć raju pod palmami. Na piaszczystej plaży oblewanej przez ciepłe, turkusowe i pełne raf koralowych morze, popijając orzeźwiającą wodę z kokosa albo wyśmienity rum każdy z pewnością poczuje się jak w niebie.

Na Filipinach atrakcje to też plaże. Wyspą słynącą z nich jest Palawan. Znajdziesz tu obłędne:

 • Hidden Beach,
 • Nacpan Beach,
 • Las Cabañas,
 • Nagtabon,
 • Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto.

Dookoła Palawan znajduje się wiele malutkich rajskich wysepek, np. Shimizu, Snake, Helicopter, Matinloc.

Znakomitą wyspą na beztroski wypoczynek jest również położone obok Bohol Panglao. Jest to wspaniałe miejsce dla tych, którzy oprócz plażowania, pragną również zobaczyć Sanktuarium Tarsjuszy czy Czekoladowe Wzgórza na sąsiednim Boholu. Na Panglao znajdziesz mnóstwo przepięknych plaż, m.in. Alona, Dumaluan, Momo, czy Bil-isan.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 23.02.2023

Polecane wycieczki

Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Objazd + wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Objazd + wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Wypoczynek • Filipiny: Bohol
Objazd + wypoczynek • Filipiny: Bohol - Pamilacan - Cebu

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?

„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz-kierunku

Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczne

Rajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz-kierunku

10 największych miast świata i ich największe atrakcje

Niektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.
krajobraz-kierunku

Największe atrakcje turystyczne greckiej wyspy Kos

Klejnot archipelagu Dodekanez, malachitowy ogród Morza Egejskiego, miejsce narodzin Hipokratesa - to tylko niektóre określenia jednej z greckich wysp. Kos leży u wrót Europy, dzięki czemu zachwyca przyjezdnych swoją bogatą historią łączącą intrygujący świat wschodu z kulturą zachodu. Jest oddalona zaledwie o 4 km od wybrzeży Turcji, mimo że od niedawna, bo od roku 1947, należy do Grecji. Wśród atrakcji wyspy Kos nie brakuje różnorodnych plaż, dzięki czemu jej wybrzeże jest idealnym miejscem wypoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi jak i miłośników sportów wodnych. Aby jak najlepiej zaplanować wakacje na tej greckiej wyspie, dowiedz się, co warto zwiedzić na Kos.