ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Narty w Gruzji – więcej niż zimowe szaleństwo

Gruzja cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, najchętniej jeździmy jednak tam latem, by nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach kaukaskimi krajobrazami. Równie ciekawie jest tam jednak zimą, zwłaszcza jeśli lubimy narty. W przeciwieństwie do alpejskich, kaukaskie stoki zwykle przez cały sezon są zaśnieżone. Narciarze mogą liczyć też na liczne zimowe atrakcje, czyste powietrze, które zachęca do aktywności i pobudza apetyt oraz przepyszne wino i aromatyczne sery, których można do woli kosztować podczas całonocnych biesiad zwanych Suprami.

Klimat na narty, czyli kiedy zorganizować wyjazd


Kurorty narciarskie w Gruzji położone są na dużych wysokościach. Do górskich stoków dociera też wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. Dzięki temu opady śniegu w Gruzji są bardzo obfite, sprzyjając w ten sposób zimowym szaleństwom. Surowy klimat sprawia też, że sezon narciarski w tym kraju trwa bardzo długo – od grudnia do kwietnia. Stoki narciarskie otwierają się zwykle pod koniec listopada, wiele zależy jednak od kaprysów przyrody. Optymalnym terminem na narty w Gruzji jest natomiast przełom stycznia i lutego. Wówczas możemy mieć pewność, że stoki narciarskie są już w pełni zaśnieżone i gotowe na przybycie turystów.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Gruzji


Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Gruzji to Gudauri, Mestia i Bakuriani. Stoki przyciągają amatorów narciastwa nie tylko z uwagi na idealne warunki do jazdy, ale także ze względu na piękne widoki, które można podziwiać w czasie narciarskich aktywności. Sprawiają one, że jazda staje się niezwykłą przygodą.

Bakuriani to ośrodek przeznaczony dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy, położony w górach Trialeckich w masywie Małego Kaukazu. Ośrodek położony jest na wysokości 1700 m n.p.m., a stoki zaliczają się do dość łagodnych. Jeszcze w czasie przynależności Gruzji do ZSRR, powstał tu ośrodek przygotowań olimpijskich. Istnieje tu kilka interesujących tras, podzielonych na niebieskie – łatwiejsze i czerwone – trudniejsze. Poza tym, atrakcyjności Bakuriani dodaje też bujna i piękna roślinność, która otacza góry. Ośrodek ten nie jest przeznaczony jedynie dla narciarzy. Można wypożyczyć tu skutery śnieżne, skorzystać z lodowiska, a także licznych atrakcji przeznaczonych dla dzieci.Mestia jest kurortem przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Mestia położona jest w regionie Svanetia, czyli jednej z najtrudniej dostępnych, a zarazem w najmniejszym stopniu przekształconej przez człowieka części Gruzji, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Zimą rokrocznie przybywa tu wielu turystów, których przyciągają tu coraz liczniejsze o ośrodki narciarskie oraz dziewicze krajobrazy. Ponadto Mestia obfituje w liczne zabytki, w tym średniowieczne baszty obronne, będące wizytówką tego regionu.Gudauri jest zdecydowanie najbardziej nowoczesnym i największym ośrodkiem narciarskim w Gruzji. Kurort ten od lat był chętnie odwiedzany przez turystów, dlatego też zainwestowano w jego rozbudowę. Gudauri położone jest na wysokości 2200 m n.p.m., niektóre stoki wznoszą się jednak nawet 3276 m n.p.m. Kurort oferuje 22 trasy, które łącznie mają 70 km długości oraz liczne atrakcje, takie jak snow park czy strefę dla dzieci. Możliwe jest tam również uprawianie sportów ekstremalnych oraz jazda nocą, ponieważ aż 5 km tras jest oświetlone.Zimowe atrakcje Gruzji


Jazda na nartach to jedyne co można robić w Gruzji zimą. Jedną z atrakcji, przeznaczoną dla profesjonalistów jest freeride. Jest to rodzaj jazdy na nartach, jednak zdecydowanie bardziej szalony, a wręcz niebezpieczny. Polega na zjeżdżaniu z dziewiczych stoków, bez wyznaczonej trasy. Ci, dla których freeride to wciąż za mało, mogą skorzystać z heliskiing. Ten sport polega na ekstremalnej zjeździe z dziewiczych stoków, na które narciarz transportowany jest helikopterem. Z gruzińskich stoków można także zjeżdżać na desce, a dla pasjonatów innych, niemniej ekstremalnych sportów, przewidziane są loty na paralotni. Działają tam także wypożyczalnie skuterów śnieżnych, lodowiska i sale zabaw dla dzieci. To nadal nie wszystkie atrakcje, które oferuje Gruzja zimą. Po wyczerpującym dniu na stoku można się zrelaksować w gorącej bani. Jest to sauna, gdzie nie dość, że korzystamy z dobroczynnych właściwości gorącego i wilgotnego powietrza, to jesteśmy też wachlowani i delikatnie masowani liśćmi dębowymi. Zawsze można też dołączyć do organizowanych przez Gruzinów beztroskich biesiad.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 27.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  8 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  29 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.1/6  4 oceny
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.2/6  59 ocen
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  4 oceny
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  20 ocen
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  66 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  172 oceny
Objazd + wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  35 ocen
Objazd + wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  174 oceny

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, aby mieć dodatkowy urlop?

W 2023 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają dosyć korzystnie. Przy odrobinie dobrego planowania, biorąc zaledwie 2 lub 3 dni urlopu, można uzyskać całkiem długi okres na dodatkowy wypoczynek bądź ekscytujące podróże po świecie. Oczywiście z biurem Rainbow! Zobacz, jak wypadają święta i ferie w 2023 r., kiedy warto wziąć dodatkowy urlop, by zyskać, jak najdłuższe wolne i w jaki sposób możesz je fantastycznie wykorzystać.
krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.