Narty w Gruzji – więcej niż zimowe szaleństwo

Gruzja cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, najchętniej jeździmy jednak tam latem, by nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach kaukaskimi krajobrazami. Równie ciekawie jest tam jednak zimą, zwłaszcza jeśli lubimy narty. W przeciwieństwie do alpejskich, kaukaskie stoki zwykle przez cały sezon są zaśnieżone. Narciarze mogą liczyć też na liczne zimowe atrakcje, czyste powietrze, które zachęca do aktywności i pobudza apetyt oraz przepyszne wino i aromatyczne sery, których można do woli kosztować podczas całonocnych biesiad zwanych Suprami.

Klimat na narty, czyli kiedy zorganizować wyjazd


Kurorty narciarskie w Gruzji położone są na dużych wysokościach. Do górskich stoków dociera też wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. Dzięki temu opady śniegu w Gruzji są bardzo obfite, sprzyjając w ten sposób zimowym szaleństwom. Surowy klimat sprawia też, że sezon narciarski w tym kraju trwa bardzo długo – od grudnia do kwietnia. Stoki narciarskie otwierają się zwykle pod koniec listopada, wiele zależy jednak od kaprysów przyrody. Optymalnym terminem na narty w Gruzji jest natomiast przełom stycznia i lutego. Wówczas możemy mieć pewność, że stoki narciarskie są już w pełni zaśnieżone i gotowe na przybycie turystów.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Gruzji


Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Gruzji to Gudauri, Mestia i Bakuriani. Stoki przyciągają amatorów narciastwa nie tylko z uwagi na idealne warunki do jazdy, ale także ze względu na piękne widoki, które można podziwiać w czasie narciarskich aktywności. Sprawiają one, że jazda staje się niezwykłą przygodą.

Bakuriani to ośrodek przeznaczony dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy, położony w górach Trialeckich w masywie Małego Kaukazu. Ośrodek położony jest na wysokości 1700 m n.p.m., a stoki zaliczają się do dość łagodnych. Jeszcze w czasie przynależności Gruzji do ZSRR, powstał tu ośrodek przygotowań olimpijskich. Istnieje tu kilka interesujących tras, podzielonych na niebieskie – łatwiejsze i czerwone – trudniejsze. Poza tym, atrakcyjności Bakuriani dodaje też bujna i piękna roślinność, która otacza góry. Ośrodek ten nie jest przeznaczony jedynie dla narciarzy. Można wypożyczyć tu skutery śnieżne, skorzystać z lodowiska, a także licznych atrakcji przeznaczonych dla dzieci.



Mestia jest kurortem przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Mestia położona jest w regionie Svanetia, czyli jednej z najtrudniej dostępnych, a zarazem w najmniejszym stopniu przekształconej przez człowieka części Gruzji, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Zimą rokrocznie przybywa tu wielu turystów, których przyciągają tu coraz liczniejsze o ośrodki narciarskie oraz dziewicze krajobrazy. Ponadto Mestia obfituje w liczne zabytki, w tym średniowieczne baszty obronne, będące wizytówką tego regionu.



Gudauri jest zdecydowanie najbardziej nowoczesnym i największym ośrodkiem narciarskim w Gruzji. Kurort ten od lat był chętnie odwiedzany przez turystów, dlatego też zainwestowano w jego rozbudowę. Gudauri położone jest na wysokości 2200 m n.p.m., niektóre stoki wznoszą się jednak nawet 3276 m n.p.m. Kurort oferuje 22 trasy, które łącznie mają 70 km długości oraz liczne atrakcje, takie jak snow park czy strefę dla dzieci. Możliwe jest tam również uprawianie sportów ekstremalnych oraz jazda nocą, ponieważ aż 5 km tras jest oświetlone.



Polecane wycieczki

Zimowe atrakcje Gruzji


Jazda na nartach to jedyne co można robić w Gruzji zimą. Jedną z atrakcji, przeznaczoną dla profesjonalistów jest freeride. Jest to rodzaj jazdy na nartach, jednak zdecydowanie bardziej szalony, a wręcz niebezpieczny. Polega na zjeżdżaniu z dziewiczych stoków, bez wyznaczonej trasy. Ci, dla których freeride to wciąż za mało, mogą skorzystać z heliskiing. Ten sport polega na ekstremalnej zjeździe z dziewiczych stoków, na które narciarz transportowany jest helikopterem. Z gruzińskich stoków można także zjeżdżać na desce, a dla pasjonatów innych, niemniej ekstremalnych sportów, przewidziane są loty na paralotni. Działają tam także wypożyczalnie skuterów śnieżnych, lodowiska i sale zabaw dla dzieci. To nadal nie wszystkie atrakcje, które oferuje Gruzja zimą. Po wyczerpującym dniu na stoku można się zrelaksować w gorącej bani. Jest to sauna, gdzie nie dość, że korzystamy z dobroczynnych właściwości gorącego i wilgotnego powietrza, to jesteśmy też wachlowani i delikatnie masowani liśćmi dębowymi. Zawsze można też dołączyć do organizowanych przez Gruzinów beztroskich biesiad.
Data Publikacji: 27.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie rosną banany? Fakty i historia, której się nie spodziewasz! Banany to jedne z najczęściej kupowanych owoców – dostępne niemal wszędzie, przez cały rok. Ale czy wiesz, że za ich niepozornym wyglądem kryje się historia pełna niespodzianek? Ich uprawa to skomplikowany proces, a zmiany, jakie przeszły na przestrzeni wieków, mogłyby zaskoczyć niejednego podróżnika. Od tropikalnych plantacji Azji, przez karaibskie wyspy, po afrykańskie wzgórza – banany kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy w podróż po najbardziej fascynujących miejscach uprawy tych niezwykłych owoców!
krajobraz kierunku
Kierunki na wakacje dla par. Gdzie jechać we dwoje na urlop?Kiedy ostatnio mieliście czas tylko dla siebie? Takie prawdziwe bycie razem, bez zerkania na zegarek i myślenia o jutrzejszych zadaniach? Życie potrafi tak szybko pędzić, że czasem nawet nie zauważamy, jak mało uwagi poświęcamy najbliższej osobie. Może warto w końcu wyrwać się z tej codziennej karuzeli i spędzić kilka dni tylko we dwoje? Bez dzieci, bez przyjaciół (choć wspólne wyjazdy też są świetne!), po prostu Wy i wspólnie odkrywany świat. Są miejsca, które jakby czekały właśnie na zakochanych. Gdzie wieczorny spacer brzegiem morza albo przytulanie się na klifie to nie romantyczny banał z filmu, tylko wasza własna chwila. Nieważne czy jesteście świeżo po ślubie, czy macie za sobą lata wspólnego życia – czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będziecie mogli na nowo poczuć to specjalne „coś” między Wami.
krajobraz kierunku
Walentynkowy wyjazd. Gdzie zabrać drugą połówkę na romantyczną wycieczkę zagraniczną?Pluszowe misie, kolorowe kartki, pękate bukiety kwiatów – to wszystko piękne przedmioty, jednak w budowaniu relacji między dwojgiem ludzi chodzi o coś więcej niż materialne prezenty. Prawdziwe uczucie nie bierze się z upominków, po latach nie wspomina się zawartości kolejnych papierowych torebek, ale wspólne doświadczenia. Czasami to właśnie jeden moment, jedna przypadkowa chwila, jeden dzielony zachwyt spaja parę na lata. Jeżeli więc szukasz idealnego pomysłu na walentynkowy prezent, podaruj go wam obojgu i zdecyduj się na walentynkowy wyjazd.
krajobraz kierunku
Parasolnik – kwiat o „szklanych” płatkach. Gdzie występuje?Choć natura często zaskakuje, rzadko robi to tak spektakularnie jak w przypadku parasolnika. Ta fascynująca roślina potrafi dokonać czegoś, co wydaje się niemożliwe – jej płatki w odpowiednich warunkach potrafią stać się całkowicie przezroczyste. Jak to możliwe? Dlaczego te kwiaty wykształciły podobny mechanizm? Gdzie i kiedy można zobaczyć je na własne oczy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!