< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Nurkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Nurkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Skrócony opis

Nurkowanie i snorkeling to jedne z ulubionych sportów, które zdobywają coraz większe rzesze fanów. Te dyscypliny otwierają przed nami zupełnie nowy świat, świat emocji i przygody. Morza i oceany pokrywają znaczną część naszej planety, co oznacza, że mamy bardzo wiele miejsc do odkrycia. Wszyscy nurkowie są zgodni co do tego, że przebywanie pod wodą jest jednym z najciekawszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Poczucia wolności i lekkości, jakie towarzyszy nam pod wodą nie można z niczym porównać. Podwodny świat jest niezwykle kolorowy i różnorodny, zamieszkały przez niesamowite stworzenia, a także pełen zatopionych wraków kryjących niezwykłe tajemnice.

Sekcja 1

Jeśli dopiero planujesz swoje pierwsze wakacje z nurkowaniem na otwartych wodach, to z pewnością masz wiele pytań dotyczących niezbędnego sprzętu i zasad bezpieczeństwa. To naturalne, że przed pierwszym zejściem pod wodę masz obawy i czujesz się trochę niepewnie. Nurkowanie jest pięknym sportem, ale bardzo ważne jest, by podejść do niego odpowiedzialnie. Kluczem do bezpieczeństwa, a co za tym idzie, do świetnej zabawy i przygód, jest dobre przygotowanie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Jaki rodzaj nurkowania wybrać?

Powyższe pytanie może na pierwszy rzut oka wydać się dziwne, ale przygotowania do wyjazdu warto zacząć od zrozumienia podstawowych różnic między dwoma rodzajami nurkowania: snorkelingiem a nurkowaniem. Często te dwa pojęcia są stosowane zamiennie, co może niezaznajomionych z tematyką nowicjuszy wprowadzać w błąd. Snorkeling, czyli nurkowanie z rurką, to po prostu pływanie pod powierzchnią wody i podziwianie życia morskiego toczącego się w niewielkiej odległości od brzegu. W przypadku snorkelingu nie są wymagane żadne, poza umiejętnością pływania, specjalne umiejętności ani szkolenia. Sprzęt potrzebny do snorkelingu jest ograniczony do minimum. Natomiast nurkowanie z akwalungiem jest nieco bardziej wymagające i skomplikowane. Przede wszystkim nurek schodzi pod wodę z indywidualnym zbiornikiem sprężonego powietrza, który pozwala na całkowite zanurzenie i zejście na większe głębokości, gdzie można podglądać tajemniczy świat morskich głębin. Nurkowanie z akwalungiem jest z pewnością doświadczeniem bardziej ekstremalnym, do którego trzeba się należycie przygotować.

Jak przygotować się do nurkowania?

Prawidłowe przygotowanie do pierwszej wyprawy nurkowej jest kluczem do sukcesu. Warto pamiętać, że wyjazd mający na celu nurkowanie nie jest zwykłym wyjazdem wakacyjnym. Charakterem przypomina raczej zimowe wypady na narty i inne wyjazdy sportowe. Ważną częścią przygotowań jest zadbanie o formę fizyczną, ponieważ nurkowanie jest dość wymagającym sportem. Drugim ważnym aspektem jest zadbanie o właściwy sprzęt i odzież. Oto kilka wskazówek dla początkujących, którzy marzą o rozpoczęciu podwodnej przygody. Trening i przygotowania do snorkelingu są w zasadzie ograniczone do minimum. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowa umiejętność pływania i chęć przeżycia wakacyjnej przygody. Nurkowanie ze sprzętem jest nieco bardziej skomplikowane. Zejście pod wodę wymaga określonych umiejętności w zakresie obsługi sprzętu nurkowego, dlatego nurkowie przechodzą szereg szkoleń, zanim w ogóle zejdą pod powierzchnię. Na samym początku adepci nurkowania uczą się prawidłowego oddychania przy użyciu sprzętu i jego podstawowej obsługi. Dopiero później można stopniowo będą oswajać się z wodą i schodzeniem na coraz większe głębokości.

Kondycja fizyczna z pewnością się przyda, jeśli chcesz z nurkowania czerpać radość i spełnienie. Na szczęście nie musisz być maratończykiem, by móc rozpocząć przygodę z pływaniem. Wystarczy, że na kilka tygodni przed wyjazdem rozpoczniesz delikatne, ale regularne treningi. Możesz zapisać się na basen, zacząć biegać lub jeździć na rowerze. Rób to, co sprawia Ci przyjemność i jednocześnie rozwija Twoją motorykę i poprawia wytrzymałość. Twoje ciało, odpowiednio przygotowane do wysiłku, odwdzięczy się gotowością do działania, dzięki czemu po pierwszym dniu nurkowania na rafie nie będziesz miał zakwasów. W nurkowaniu najważniejsze jest opanowanie i umiejętność panowania nad stresem, dlatego najlepszym treningiem jest praktyka w wodzie. Im więcej godzin spędzisz pod wodą, tym lepiej i pewniej będziesz się tam czuł.Na świecie jest niezliczona liczba fascynujących miejsc, które oferują nurkowe doświadczenia na każdym poziomie zaawansowania. Pamiętaj, żeby zawsze wybierać miejsce docelowe dopasowane do Twoich indywidualnych umiejętności. Być może marzą Ci się konkretne egzotyczne, trudnodostępne destynacje, ale warto kierować się rozsądkiem i wybierać takie miejsca, gdzie będziesz mógł bezpiecznie i spokojnie szlifować swoje umiejętności. Podejdź do nurkowania długofalowo, wiedząc, że z roku na rok będziesz mógł zdobywać coraz trudniejsze obszary podwodnego świata.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Zobacz inne wpisy