ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Nurkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Nurkowanie i snorkeling to jedne z ulubionych sportów, które zdobywają coraz większe rzesze fanów. Te dyscypliny otwierają przed nami zupełnie nowy świat, świat emocji i przygody. Morza i oceany pokrywają znaczną część naszej planety, co oznacza, że mamy bardzo wiele miejsc do odkrycia. Wszyscy nurkowie są zgodni co do tego, że przebywanie pod wodą jest jednym z najciekawszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Poczucia wolności i lekkości, jakie towarzyszy nam pod wodą nie można z niczym porównać. Podwodny świat jest niezwykle kolorowy i różnorodny, zamieszkały przez niesamowite stworzenia, a także pełen zatopionych wraków kryjących niezwykłe tajemnice.
Jeśli dopiero planujesz swoje pierwsze wakacje z nurkowaniem na otwartych wodach, to z pewnością masz wiele pytań dotyczących niezbędnego sprzętu i zasad bezpieczeństwa. To naturalne, że przed pierwszym zejściem pod wodę masz obawy i czujesz się trochę niepewnie. Nurkowanie jest pięknym sportem, ale bardzo ważne jest, by podejść do niego odpowiedzialnie. Kluczem do bezpieczeństwa, a co za tym idzie, do świetnej zabawy i przygód, jest dobre przygotowanie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Jaki rodzaj nurkowania wybrać?

Powyższe pytanie może na pierwszy rzut oka wydać się dziwne, ale przygotowania do wyjazdu warto zacząć od zrozumienia podstawowych różnic między dwoma rodzajami nurkowania: snorkelingiem a nurkowaniem. Często te dwa pojęcia są stosowane zamiennie, co może niezaznajomionych z tematyką nowicjuszy wprowadzać w błąd. Snorkeling, czyli nurkowanie z rurką, to po prostu pływanie pod powierzchnią wody i podziwianie życia morskiego toczącego się w niewielkiej odległości od brzegu. W przypadku snorkelingu nie są wymagane żadne, poza umiejętnością pływania, specjalne umiejętności ani szkolenia. Sprzęt potrzebny do snorkelingu jest ograniczony do minimum. Natomiast nurkowanie z akwalungiem jest nieco bardziej wymagające i skomplikowane. Przede wszystkim nurek schodzi pod wodę z indywidualnym zbiornikiem sprężonego powietrza, który pozwala na całkowite zanurzenie i zejście na większe głębokości, gdzie można podglądać tajemniczy świat morskich głębin. Nurkowanie z akwalungiem jest z pewnością doświadczeniem bardziej ekstremalnym, do którego trzeba się należycie przygotować.

Jak przygotować się do nurkowania?

Prawidłowe przygotowanie do pierwszej wyprawy nurkowej jest kluczem do sukcesu. Warto pamiętać, że wyjazd mający na celu nurkowanie nie jest zwykłym wyjazdem wakacyjnym. Charakterem przypomina raczej zimowe wypady na narty i inne wyjazdy sportowe. Ważną częścią przygotowań jest zadbanie o formę fizyczną, ponieważ nurkowanie jest dość wymagającym sportem. Drugim ważnym aspektem jest zadbanie o właściwy sprzęt i odzież. Oto kilka wskazówek dla początkujących, którzy marzą o rozpoczęciu podwodnej przygody. Trening i przygotowania do snorkelingu są w zasadzie ograniczone do minimum. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowa umiejętność pływania i chęć przeżycia wakacyjnej przygody. Nurkowanie ze sprzętem jest nieco bardziej skomplikowane. Zejście pod wodę wymaga określonych umiejętności w zakresie obsługi sprzętu nurkowego, dlatego nurkowie przechodzą szereg szkoleń, zanim w ogóle zejdą pod powierzchnię. Na samym początku adepci nurkowania uczą się prawidłowego oddychania przy użyciu sprzętu i jego podstawowej obsługi. Dopiero później można stopniowo będą oswajać się z wodą i schodzeniem na coraz większe głębokości.

Kondycja fizyczna z pewnością się przyda, jeśli chcesz z nurkowania czerpać radość i spełnienie. Na szczęście nie musisz być maratończykiem, by móc rozpocząć przygodę z pływaniem. Wystarczy, że na kilka tygodni przed wyjazdem rozpoczniesz delikatne, ale regularne treningi. Możesz zapisać się na basen, zacząć biegać lub jeździć na rowerze. Rób to, co sprawia Ci przyjemność i jednocześnie rozwija Twoją motorykę i poprawia wytrzymałość. Twoje ciało, odpowiednio przygotowane do wysiłku, odwdzięczy się gotowością do działania, dzięki czemu po pierwszym dniu nurkowania na rafie nie będziesz miał zakwasów. W nurkowaniu najważniejsze jest opanowanie i umiejętność panowania nad stresem, dlatego najlepszym treningiem jest praktyka w wodzie. Im więcej godzin spędzisz pod wodą, tym lepiej i pewniej będziesz się tam czuł.Na świecie jest niezliczona liczba fascynujących miejsc, które oferują nurkowe doświadczenia na każdym poziomie zaawansowania. Pamiętaj, żeby zawsze wybierać miejsce docelowe dopasowane do Twoich indywidualnych umiejętności. Być może marzą Ci się konkretne egzotyczne, trudnodostępne destynacje, ale warto kierować się rozsądkiem i wybierać takie miejsca, gdzie będziesz mógł bezpiecznie i spokojnie szlifować swoje umiejętności. Podejdź do nurkowania długofalowo, wiedząc, że z roku na rok będziesz mógł zdobywać coraz trudniejsze obszary podwodnego świata.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!