Nurkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Nurkowanie i snorkeling to jedne z ulubionych sportów, które zdobywają coraz większe rzesze fanów. Te dyscypliny otwierają przed nami zupełnie nowy świat, świat emocji i przygody. Morza i oceany pokrywają znaczną część naszej planety, co oznacza, że mamy bardzo wiele miejsc do odkrycia. Wszyscy nurkowie są zgodni co do tego, że przebywanie pod wodą jest jednym z najciekawszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Poczucia wolności i lekkości, jakie towarzyszy nam pod wodą nie można z niczym porównać. Podwodny świat jest niezwykle kolorowy i różnorodny, zamieszkały przez niesamowite stworzenia, a także pełen zatopionych wraków kryjących niezwykłe tajemnice.
Jeśli dopiero planujesz swoje pierwsze wakacje z nurkowaniem na otwartych wodach, to z pewnością masz wiele pytań dotyczących niezbędnego sprzętu i zasad bezpieczeństwa. To naturalne, że przed pierwszym zejściem pod wodę masz obawy i czujesz się trochę niepewnie. Nurkowanie jest pięknym sportem, ale bardzo ważne jest, by podejść do niego odpowiedzialnie. Kluczem do bezpieczeństwa, a co za tym idzie, do świetnej zabawy i przygód, jest dobre przygotowanie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Jaki rodzaj nurkowania wybrać?

Powyższe pytanie może na pierwszy rzut oka wydać się dziwne, ale przygotowania do wyjazdu warto zacząć od zrozumienia podstawowych różnic między dwoma rodzajami nurkowania: snorkelingiem a nurkowaniem. Często te dwa pojęcia są stosowane zamiennie, co może niezaznajomionych z tematyką nowicjuszy wprowadzać w błąd. Snorkeling, czyli nurkowanie z rurką, to po prostu pływanie pod powierzchnią wody i podziwianie życia morskiego toczącego się w niewielkiej odległości od brzegu. W przypadku snorkelingu nie są wymagane żadne, poza umiejętnością pływania, specjalne umiejętności ani szkolenia. Sprzęt potrzebny do snorkelingu jest ograniczony do minimum. Natomiast nurkowanie z akwalungiem jest nieco bardziej wymagające i skomplikowane. Przede wszystkim nurek schodzi pod wodę z indywidualnym zbiornikiem sprężonego powietrza, który pozwala na całkowite zanurzenie i zejście na większe głębokości, gdzie można podglądać tajemniczy świat morskich głębin. Nurkowanie z akwalungiem jest z pewnością doświadczeniem bardziej ekstremalnym, do którego trzeba się należycie przygotować.





Jak przygotować się do nurkowania?

Prawidłowe przygotowanie do pierwszej wyprawy nurkowej jest kluczem do sukcesu. Warto pamiętać, że wyjazd mający na celu nurkowanie nie jest zwykłym wyjazdem wakacyjnym. Charakterem przypomina raczej zimowe wypady na narty i inne wyjazdy sportowe. Ważną częścią przygotowań jest zadbanie o formę fizyczną, ponieważ nurkowanie jest dość wymagającym sportem. Drugim ważnym aspektem jest zadbanie o właściwy sprzęt i odzież. Oto kilka wskazówek dla początkujących, którzy marzą o rozpoczęciu podwodnej przygody. Trening i przygotowania do snorkelingu są w zasadzie ograniczone do minimum. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowa umiejętność pływania i chęć przeżycia wakacyjnej przygody. Nurkowanie ze sprzętem jest nieco bardziej skomplikowane. Zejście pod wodę wymaga określonych umiejętności w zakresie obsługi sprzętu nurkowego, dlatego nurkowie przechodzą szereg szkoleń, zanim w ogóle zejdą pod powierzchnię. Na samym początku adepci nurkowania uczą się prawidłowego oddychania przy użyciu sprzętu i jego podstawowej obsługi. Dopiero później można stopniowo będą oswajać się z wodą i schodzeniem na coraz większe głębokości.

Kondycja fizyczna z pewnością się przyda, jeśli chcesz z nurkowania czerpać radość i spełnienie. Na szczęście nie musisz być maratończykiem, by móc rozpocząć przygodę z pływaniem. Wystarczy, że na kilka tygodni przed wyjazdem rozpoczniesz delikatne, ale regularne treningi. Możesz zapisać się na basen, zacząć biegać lub jeździć na rowerze. Rób to, co sprawia Ci przyjemność i jednocześnie rozwija Twoją motorykę i poprawia wytrzymałość. Twoje ciało, odpowiednio przygotowane do wysiłku, odwdzięczy się gotowością do działania, dzięki czemu po pierwszym dniu nurkowania na rafie nie będziesz miał zakwasów. W nurkowaniu najważniejsze jest opanowanie i umiejętność panowania nad stresem, dlatego najlepszym treningiem jest praktyka w wodzie. Im więcej godzin spędzisz pod wodą, tym lepiej i pewniej będziesz się tam czuł.



Na świecie jest niezliczona liczba fascynujących miejsc, które oferują nurkowe doświadczenia na każdym poziomie zaawansowania. Pamiętaj, żeby zawsze wybierać miejsce docelowe dopasowane do Twoich indywidualnych umiejętności. Być może marzą Ci się konkretne egzotyczne, trudnodostępne destynacje, ale warto kierować się rozsądkiem i wybierać takie miejsca, gdzie będziesz mógł bezpiecznie i spokojnie szlifować swoje umiejętności. Podejdź do nurkowania długofalowo, wiedząc, że z roku na rok będziesz mógł zdobywać coraz trudniejsze obszary podwodnego świata.
Data Publikacji: 07.08.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!