< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Pamiątki z Chorwacji, które warto przywieźć z wakacji

Pamiątki z Chorwacji, które warto przywieźć z wakacji

Skrócony opis

Dla wielu osób podróż nie kończy się wraz z chwilą powrotu do domu, ponieważ dzięki przywiezionym pamiątkom mogę one zachować miłe wspomnienia i wracać myślą do odwiedzonych miejsc. To, co przywozimy z podróży pozwala nam przenieść zapachy, smaki lub lokalne tradycje na nasz rodzimy grunt, dzięki czemu wspomnienie wakacji zostaje z nami na dłużej.

Sekcja 1

Każdy odwiedzany kraj ma całą gamę produktów, które idealnie nadają się zarówno na drobne upominki dla kogoś bliskiego, jak i na osobistą pamiątkę z wakacji. Jeśli w tym roku wybierasz się na urlop do słonecznej Chorwacji, to możesz przywieźć do domu takie klasyki, jak suszona lawenda i różne produkty na jej bazie, lokalne wina, miód z ekologicznych pasiek, magnesy na lodówkę czy zdjęcie jednego z pięknych nadmorskich miasteczek, które skradło Twoje serce. Możesz jednak poszukać inspiracji nieco głębiej i zabrać do Polski ciekawe elementy stanowiące nieodzowną część chorwackiego stylu życia. Zobacz, jakich produktów szukać, by zabrać kawałek Chorwacji ze sobą.

Wyjątkowe pamiątki z Chorwacji

Jednym z najciekawszych prezentów, jaki można przywieźć z chorwackich wakacji są bez wątpienia wyroby lokalnego rękodzieła. Warto zwrócić szczególną uwagę na chorwackie koronki, które słyną na całym świecie z kunsztu i wysokiej jakości wykonania. W 2009 r. chorwacka sztuka koronkarstwa została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koronki wytwarzane są tradycyjnymi metodami od setek lat, w kilku chorwackich miastach, do dziś w kraju zachowały się trzy główne ośrodki koronkarstwa: Lepoglava na północy kraju oraz miasta Pag i Hvar położone na wyspach o tej samej nazwie. Lepoglava, gdzie co roku odbywa się Festiwal Koronki, słynie z przepięknych koronek klockowych, które zdobią stroje ludowe. W mieście Hvar koronkarstwem zajmują się głównie Benedyktynki, które tworzą wyjątkowe koronki z aloesu. Z kolei w Pag wytwarzane są koronki igłowe, pierwotnie wykorzystywane na potrzeby kościoła. Obecnie prace koronczarek z Pag stanowią samodzielny element dekoracyjny, który może być oprawiony jak obraz, wszyty w ubranie lub pościel.

Drugim lokalnym wyrobem, który świetnie sprawdzi się w roli zarówno prezentu dla kogoś bliskiego, jak i pamiątki dla Ciebie są wspaniałe chorwackie pierniki. Tradycja ich wypiekania sięga XVI w., a kształty jakie im nadawano miały znaczenie symboliczne: podkowa była prezentem na nowe mieszkanie, a konik ozdobą na choinkę. Największą popularnością cieszą się obecnie pierniki w kształcie serca (licitar), które tradycyjnie były wręczane najważniejszym gościom na weselu oraz wybrance serca. Chorwacja jest obecnie zalana licitarami z plastiku, imitującymi produkt oryginalny, ale jeśli zależy Ci na naprawdę wyjątkowym prezencie poszukaj pięknych pierników, wykonywanych nadal tradycyjną metodą przez niewielką już grupę rzemieślników.Chorwacja każdemu kojarzy się z plażami, intrygującymi wyspami i wspaniałą pogodą, ale rzadko z czekoladą. A w rzeczywistości Chorwaci mogą konkurować z Belgami, jeśli chodzi o produkcję wyśmienitej jakości pralin, czekolad i różnych czekoladowych wariacji. Małe sklepy i rodzinne manufaktury rozsiane po całym kraju prześcigają się w wynajdywaniu czekoladowych innowacji i sposobów na zdobycie serc swych klientów. Warto poddać się tej słodkiej pokusie i poszukać ulubionej czekolady, która osłodzi powrót z urlopu i przyniesie trochę radości. Jeśli wybierasz się w okolice Zadaru to koniecznie odwiedź sklep czekoladowy mistrza Dubravko Vitlova, jeden z najlepszych w całej Chorwacji. Mistrz Vitlov słynie przede wszystkim z Pralin Maraschino, do produkcji których używa ulubionego przez mieszkańców regionu wiśniowego likieru. Sam likier maraschino, wytwarzany z gorzkiej odmiany dzikiej wiśni również będzie stanowił bardzo ciekawy pamiątkę z wakacji w Chorwacji, na przykład w opcji last minute.Co najbardziej przywołuje wspomnienia słonecznych wakacji? Zapachy! A niepisanym symbolem Chorwacji, na który możemy natknąć się dosłownie wszędzie jest lawenda, w każdej postaci. Na każdym rogu kupicie świeże lub suszone kwiaty, olejki eteryczne czy kosmetyki o zapachu tych roślin. Jeśli do tej pory krainę lawendy utożsamialiście z Toskanią, to polecamy podróż na wyspę Hvar. Ogromne pola fioletu, rozpościerające się po horyzont i zachodzące słońce nad Chorwacją tworzą tu iście artystyczne pejzarze. Jeśli któregoś pochmurnego, zimowego wieczoru zechcecie przywołać te ikoniczne wspomnienia wystarczy, że sięgniecie do szuflady w której będziecie trzymać swoją pamiątkową lawendę!


Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.44/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja