Wróć

Zainspiruj się

Pamiątki z Chorwacji, które warto przywieźć z wakacji

Dla wielu osób podróż nie kończy się wraz z chwilą powrotu do domu, ponieważ dzięki przywiezionym pamiątkom mogę one zachować miłe wspomnienia i wracać myślą do odwiedzonych miejsc. To, co przywozimy z podróży pozwala nam przenieść zapachy, smaki lub lokalne tradycje na nasz rodzimy grunt, dzięki czemu wspomnienie wakacji zostaje z nami na dłużej.

W tym artykule przeczytasz o:

Każdy odwiedzany kraj ma całą gamę produktów, które idealnie nadają się zarówno na drobne upominki dla kogoś bliskiego, jak i na osobistą pamiątkę z wakacji. Jeśli w tym roku wybierasz się na urlop do słonecznej Chorwacji, to możesz przywieźć do domu takie klasyki, jak suszona lawenda i różne produkty na jej bazie, lokalne wina, miód z ekologicznych pasiek, magnesy na lodówkę czy zdjęcie jednego z pięknych nadmorskich miasteczek, które skradło Twoje serce. Możesz jednak poszukać inspiracji nieco głębiej i zabrać do Polski ciekawe elementy stanowiące nieodzowną część chorwackiego stylu życia. Zobacz, jakich produktów szukać, by zabrać kawałek Chorwacji ze sobą.

Wyjątkowe pamiątki z Chorwacji

Jednym z najciekawszych prezentów, jaki można przywieźć z chorwackich wakacji są bez wątpienia wyroby lokalnego rękodzieła. Warto zwrócić szczególną uwagę na chorwackie koronki, które słyną na całym świecie z kunsztu i wysokiej jakości wykonania. W 2009 r. chorwacka sztuka koronkarstwa została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koronki wytwarzane są tradycyjnymi metodami od setek lat, w kilku chorwackich miastach, do dziś w kraju zachowały się trzy główne ośrodki koronkarstwa: Lepoglava na północy kraju oraz miasta Pag i Hvar położone na wyspach o tej samej nazwie. Lepoglava, gdzie co roku odbywa się Festiwal Koronki, słynie z przepięknych koronek klockowych, które zdobią stroje ludowe. W mieście Hvar koronkarstwem zajmują się głównie Benedyktynki, które tworzą wyjątkowe koronki z aloesu. Z kolei w Pag wytwarzane są koronki igłowe, pierwotnie wykorzystywane na potrzeby kościoła. Obecnie prace koronczarek z Pag stanowią samodzielny element dekoracyjny, który może być oprawiony jak obraz, wszyty w ubranie lub pościel.

Drugim lokalnym wyrobem, który świetnie sprawdzi się w roli zarówno prezentu dla kogoś bliskiego, jak i pamiątki dla Ciebie są wspaniałe chorwackie pierniki. Tradycja ich wypiekania sięga XVI w., a kształty jakie im nadawano miały znaczenie symboliczne: podkowa była prezentem na nowe mieszkanie, a konik ozdobą na choinkę. Największą popularnością cieszą się obecnie pierniki w kształcie serca (licitar), które tradycyjnie były wręczane najważniejszym gościom na weselu oraz wybrance serca. Chorwacja jest obecnie zalana licitarami z plastiku, imitującymi produkt oryginalny, ale jeśli zależy Ci na naprawdę wyjątkowym prezencie poszukaj pięknych pierników, wykonywanych nadal tradycyjną metodą przez niewielką już grupę rzemieślników.Chorwacja każdemu kojarzy się z plażami, intrygującymi wyspami i wspaniałą pogodą, ale rzadko z czekoladą. A w rzeczywistości Chorwaci mogą konkurować z Belgami, jeśli chodzi o produkcję wyśmienitej jakości pralin, czekolad i różnych czekoladowych wariacji. Małe sklepy i rodzinne manufaktury rozsiane po całym kraju prześcigają się w wynajdywaniu czekoladowych innowacji i sposobów na zdobycie serc swych klientów. Warto poddać się tej słodkiej pokusie i poszukać ulubionej czekolady, która osłodzi powrót z urlopu i przyniesie trochę radości. Jeśli wybierasz się w okolice Zadaru to koniecznie odwiedź sklep czekoladowy mistrza Dubravko Vitlova, jeden z najlepszych w całej Chorwacji. Mistrz Vitlov słynie przede wszystkim z Pralin Maraschino, do produkcji których używa ulubionego przez mieszkańców regionu wiśniowego likieru. Sam likier maraschino, wytwarzany z gorzkiej odmiany dzikiej wiśni również będzie stanowił bardzo ciekawy pamiątkę z wakacji w Chorwacji, na przykład w opcji last minute.Co najbardziej przywołuje wspomnienia słonecznych wakacji? Zapachy! A niepisanym symbolem Chorwacji, na który możemy natknąć się dosłownie wszędzie jest lawenda, w każdej postaci. Na każdym rogu kupicie świeże lub suszone kwiaty, olejki eteryczne czy kosmetyki o zapachu tych roślin. Jeśli do tej pory krainę lawendy utożsamialiście z Toskanią, to polecamy podróż na wyspę Hvar. Ogromne pola fioletu, rozpościerające się po horyzont i zachodzące słońce nad Chorwacją tworzą tu iście artystyczne pejzarze. Jeśli któregoś pochmurnego, zimowego wieczoru zechcecie przywołać te ikoniczne wspomnienia wystarczy, że sięgniecie do szuflady w której będziecie trzymać swoją pamiątkową lawendę!


Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 15.04.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  85 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  23 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  18 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  74 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  29 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.6/6  6 ocen
Wypoczynek • Chorwacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  247 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.2/6  10 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.