Pamiątki z Chorwacji, które warto przywieźć z wakacji

Dla wielu osób podróż nie kończy się wraz z chwilą powrotu do domu, ponieważ dzięki przywiezionym pamiątkom mogę one zachować miłe wspomnienia i wracać myślą do odwiedzonych miejsc. To, co przywozimy z podróży pozwala nam przenieść zapachy, smaki lub lokalne tradycje na nasz rodzimy grunt, dzięki czemu wspomnienie wakacji zostaje z nami na dłużej.

W tym artykule przeczytasz o:

Każdy odwiedzany kraj ma całą gamę produktów, które idealnie nadają się zarówno na drobne upominki dla kogoś bliskiego, jak i na osobistą pamiątkę z wakacji. Jeśli w tym roku wybierasz się na urlop do słonecznej Chorwacji, to możesz przywieźć do domu takie klasyki, jak suszona lawenda i różne produkty na jej bazie, lokalne wina, miód z ekologicznych pasiek, magnesy na lodówkę czy zdjęcie jednego z pięknych nadmorskich miasteczek, które skradło Twoje serce. Możesz jednak poszukać inspiracji nieco głębiej i zabrać do Polski ciekawe elementy stanowiące nieodzowną część chorwackiego stylu życia. Zobacz, jakich produktów szukać, by zabrać kawałek Chorwacji ze sobą.

Wyjątkowe pamiątki z Chorwacji

Jednym z najciekawszych prezentów, jaki można przywieźć z chorwackich wakacji są bez wątpienia wyroby lokalnego rękodzieła. Warto zwrócić szczególną uwagę na chorwackie koronki, które słyną na całym świecie z kunsztu i wysokiej jakości wykonania. W 2009 r. chorwacka sztuka koronkarstwa została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koronki wytwarzane są tradycyjnymi metodami od setek lat, w kilku chorwackich miastach, do dziś w kraju zachowały się trzy główne ośrodki koronkarstwa: Lepoglava na północy kraju oraz miasta Pag i Hvar położone na wyspach o tej samej nazwie. Lepoglava, gdzie co roku odbywa się Festiwal Koronki, słynie z przepięknych koronek klockowych, które zdobią stroje ludowe. W mieście Hvar koronkarstwem zajmują się głównie Benedyktynki, które tworzą wyjątkowe koronki z aloesu. Z kolei w Pag wytwarzane są koronki igłowe, pierwotnie wykorzystywane na potrzeby kościoła. Obecnie prace koronczarek z Pag stanowią samodzielny element dekoracyjny, który może być oprawiony jak obraz, wszyty w ubranie lub pościel.





Drugim lokalnym wyrobem, który świetnie sprawdzi się w roli zarówno prezentu dla kogoś bliskiego, jak i pamiątki dla Ciebie są wspaniałe chorwackie pierniki. Tradycja ich wypiekania sięga XVI w., a kształty jakie im nadawano miały znaczenie symboliczne: podkowa była prezentem na nowe mieszkanie, a konik ozdobą na choinkę. Największą popularnością cieszą się obecnie pierniki w kształcie serca (licitar), które tradycyjnie były wręczane najważniejszym gościom na weselu oraz wybrance serca. Chorwacja jest obecnie zalana licitarami z plastiku, imitującymi produkt oryginalny, ale jeśli zależy Ci na naprawdę wyjątkowym prezencie poszukaj pięknych pierników, wykonywanych nadal tradycyjną metodą przez niewielką już grupę rzemieślników.



Chorwacja każdemu kojarzy się z plażami, intrygującymi wyspami i wspaniałą pogodą, ale rzadko z czekoladą. A w rzeczywistości Chorwaci mogą konkurować z Belgami, jeśli chodzi o produkcję wyśmienitej jakości pralin, czekolad i różnych czekoladowych wariacji. Małe sklepy i rodzinne manufaktury rozsiane po całym kraju prześcigają się w wynajdywaniu czekoladowych innowacji i sposobów na zdobycie serc swych klientów. Warto poddać się tej słodkiej pokusie i poszukać ulubionej czekolady, która osłodzi powrót z urlopu i przyniesie trochę radości. Jeśli wybierasz się w okolice Zadaru to koniecznie odwiedź sklep czekoladowy mistrza Dubravko Vitlova, jeden z najlepszych w całej Chorwacji. Mistrz Vitlov słynie przede wszystkim z Pralin Maraschino, do produkcji których używa ulubionego przez mieszkańców regionu wiśniowego likieru. Sam likier maraschino, wytwarzany z gorzkiej odmiany dzikiej wiśni również będzie stanowił bardzo ciekawy pamiątkę z wakacji w Chorwacji, na przykład w opcji last minute.



Co najbardziej przywołuje wspomnienia słonecznych wakacji? Zapachy! A niepisanym symbolem Chorwacji, na który możemy natknąć się dosłownie wszędzie jest lawenda, w każdej postaci. Na każdym rogu kupicie świeże lub suszone kwiaty, olejki eteryczne czy kosmetyki o zapachu tych roślin. Jeśli do tej pory krainę lawendy utożsamialiście z Toskanią, to polecamy podróż na wyspę Hvar. Ogromne pola fioletu, rozpościerające się po horyzont i zachodzące słońce nad Chorwacją tworzą tu iście artystyczne pejzarze. Jeśli któregoś pochmurnego, zimowego wieczoru zechcecie przywołać te ikoniczne wspomnienia wystarczy, że sięgniecie do szuflady w której będziecie trzymać swoją pamiątkową lawendę!


Data Publikacji: 15.04.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.