Pierwszy wyjazd na narty – jak zaplanować?

Jeśli w tym roku zamierzasz spełnić swoje marzenie i po raz pierwszy wyjechać zimą na narty, możesz być pewien, że przeżyjesz niezapomnianą przygodę. Niewiele jest rzeczy, które przynoszą tak wiele radości, dają możliwość aktywnego spędzenia czasu wśród pięknej przyrody i z pozytywnie zakręconymi ludźmi. Nie ma co ukrywać, że wyjazd na narty wymaga nieco więcej planowania i dobrego przygotowania, przede wszystkim fizycznego, niż dajmy na to wyjazd na egzotyczną plażę. Dobre przygotowanie do wyjazdu jest gwarancją udanego urlopu. Postaramy się pomóc Ci przejść bezboleśnie przez ten czas, aby Twój pierwszy narciarski sezon zakończył się pełnym sukcesem i być dołączył do grona miłośników białego szaleństwa, którzy ze zniecierpliwieniem odliczają miesiące do kolejnego sezonu.

Jak przygotować się na pierwszy wyjazd na narty?


Każdy narciarz, czy to początkujący, czy z wieloletnim doświadczeniem, powinien przez wyjazdem zadbać o kilka rzeczy, aby wakacje były przyjemne i bezpieczne. Jeśli przed urlopem zadbasz o dobrą kondycję, nie tylko swoją, ale również sprzętu, zagwarantujesz sobie wyśmienita zabawę i beztroski czas. Narciarstwo i snowboard to wspaniała rozrywka i aktywność fizyczna, ale jeśli jesteś źle, lub słabo, przygotowany, może się okazać, że więcej z tego problemów, niż radości. Podpowiadamy zatem, na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujesz wyjazd na narty.

Kondycja fizyczna

Dwie wizyty na siłowni lub okazyjna przebieżka wokół parku w tygodniu przed odlotem to zdecydowanie za mało, by być przygotowanym do sezonu narciarskiego. Twoje ciało, by bezpiecznie szusować po stokach, potrzebuje przede wszystkim sprawnych i elastycznych mięśni, których rzadko używasz w życiu codziennym. Dodatkowo pamiętaj, że Twój organizm będzie musiał radzić sobie z dużą wysokością i niskimi temperaturami. Jeśli chcesz się naprawdę solidnie przygotować, rozpocznij odpowiednio dostosowany program ćwiczeń na co najmniej dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu zwiększysz wydolność układu sercowo-naczyniowego, co pomoże w radzeniu sobie z brakiem tlenu na wyższych wysokościach. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest właściwa technika jazdy, dzięki której zużywasz znacznie mniej energii. Dobra technicznie jazda przyda się zwłaszcza w momentach zmęczenia, gdy łatwiej jest o kontuzję. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sezonu.



Na Twój trening przed wyjazdem powinny składać się ćwiczenia wzmacniające konkretnie partie mięśni, głównie tak zwanych wewnętrznych rotatorów, a także ćwiczenia poprawiające równowagę i ćwiczenia rozciągające. Wykonuj brzuszki, przysiady, wykroki, ćwiczenia balansujące na bosu. Przeplataj trening siłowy z regularnym wysiłkiem aerobowym, takim jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia powinny wzmocnić mięsnie nóg, obręcz barkową i dolną część pleców.

Równie ważna jest elastyczność w mięśniach i ścięgnach, którą zapewnią właściwe ćwiczenia rozciągające. Niskie temperatury mogą sprawić, że mięśnie zwłaszcza przed pierwszymi zjazdami będą sztywne i przykurczone, co zmniejsza zakres ruchu i utrudnia jazdę. Dlatego już przed wyjazdem włącz do swojego planu treningowe należyty stretching. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, że upadek na stoku nie będzie oznaczał poważniejszej kontuzji, która zepsuje całe wakacje. Ważne jest, aby przed rozciąganiem rozgrzać mięśnie, dlatego zaleca się wykonywania tego typu ćwiczeń po treningu siłowym lub aerobowym.

Zadbaj o sprzęt

Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą własne narty, upewnij się, że są one właściwie przygotowane do długiego sezonu. Najlepiej odpowiednio wcześnie zabierz je do punktu serwisowego, w którym oddasz je w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Absolutne minimum, o które należy zadbać przed wyjazdem to woskowanie podstaw i ostrzenie krawędzi, ale zawsze poradź się eksperta, bo ostrożności nigdy za wiele. Odpowiednio przygotowane narty nie tylko zmniejszają ryzyko upadku i kontuzji, ale także sprawiają, że skręcanie jest łatwiejsze i bardziej responsywne, dzięki czemu Twoja technika jazdy jest efektywniejsza. A to wszystko znacząco wpływa na Twoją radość odczuwaną z jazdy. Jeśli nie masz jeszcze własnego sprzętu, to jego kompletowanie zacznij od zakupu butów, a nie nart. Wybierz się do sklepu specjalistycznego, gdzie możesz liczyć na fachową radę sprzedawcy. Porządne buty i narty to dość pokaźny wydatek, ale każdy narciarz wie, że na sprzęcie nie należy oszczędzać, bo ten naprawdę wysokiej klasy i jakości posłuży przez wiele sezonów.



Planując swój pierwszy wyjazd na narty, nigdy nie kupuj sprzętu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wynajem nart i butów, co możesz zrobić zarówno w swoim rodzinnym mieście przed wyjazdem, jak i na miejscu w ośrodku narciarskim. Zakup sprzętu to naprawdę duży wydatek, a ceny wynajmu są na tyle przystępne, że nie opłaca się inwestować w narty, jeśli dopiero uczysz się jeździć. Nie wypożyczaj sprzętu przeznaczonego dla doświadczonych narciarzy, którego specyficzne parametry zaczynają działać poprawnie tylko przy dużych prędkościach na stromych zboczach. Tobie potrzebne są wygodne i stosunkowo miękkie buty do poprawnej nauki techniki. Najlepiej zasięgnij rady doświadczonego pracownika wypożyczalni, który pomoże dostosować sprzęt do twoich potrzeb i umiejętności.

Dobry kombinezon narciarski może sprawić, że radość z jazdy będzie jeszcze większa. W wygodnym ubraniu możesz bez problemu szusować cały dzień, wciąż czując się komfortowo, natomiast źle dopasowane ubranie może sprawić, że zejdziesz ze stoku przed obiadem. Ubranie musi zapewnić Ci odpowiednią ochronę przed zimnem i swobodę ruchów. Dzisiejsza technologia pozwala tworzyć ultralekkie ubrania, wielowarstwowe i oddychające, które utrzymują ciepło i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Równie ważna, co odzież wierzchnia, jest właściwa bielizna. Wystrzegaj się tej bawełnianej, która choć ciepła, nie odprowadza wilgoci, więc po kilku zjazdach, będziesz czuł, że zamarzasz. Najlepiej zrobisz kupując specjalistyczną bieliznę termiczną, która niesłychanie poprawi komfort jazdy.
Data Publikacji: 01.12.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.