Planowanie wakacji w Gambii – kiedy jechać? Najlepszy czas na wypoczynek

Położona w zachodniej części Afryki Gambia to fascynujący kraj, który przyciąga turystów swoim urokiem, kulturą i przepięknymi krajobrazami. Na miłośników wypoczynku czekają tu złociste plaże, położone nad Oceanem Atlantyckim, unikatowa kultura oraz egzotyczna, pełna ciekawych smaków kuchnia. Dodatkowym atutem tego raju jest piękna, słoneczna pogoda, która występuje tu przez większą część roku! Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Gambii, by w pełni skorzystać z uroków kontynentu, słońca i optymalnych temperatur?

Planowanie wakacji w Gambii - co warto zobaczyć?

Mimo swoich niewielkich rozmiarów Gambia ma sporo do zaoferowania każdemu, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Warto wybrać się do Rezerwatu Makasutu, parku przyrody, w którym znajdziesz aż pięć afrykańskich ekosystemów (sawannę, las galeriowy, las namorzynowy, las palmowy i bagna). Planując wakacje w Gambii, warto udać się także do River Gambia National, parku narodowego obejmującego swym zasięgiem archipelag Baboon Islands (ostoje zagrożonych wyginięciem hipopotamów, szympansów i antylop), czy na wyspę St. James, miejsca związanego z niechlubnym czasem handlu niewolnikami i postacią Kunta Kinte.

Plaża w Gambii

To może Cię zainteresować:

Gambia: co warto wiedzieć przed podróżą?
Najważniejsze atrakcje Gambii. Co warto zobaczyć na uśmiechniętym wybrzeżu Afryki?

Kiedy jechać do Gambii - pora deszczowa i najbardziej słoneczne miesiące

Gambia jest krajem najmniejszym na kontynentalnej części Czarnego Lądu - cieszy się ciepłym klimatem przez zdecydowaną większość roku, czasami jednak zamiast słonecznych dni, można tu natrafić na pory obfitych opadów deszczu. Najwięcej dni deszczowych przypada na miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień. Jeśli chcesz zaplanować urlop w Gambii na czas, kiedy jest dobra pogoda i świeci słońce, przyjemnie towarzysząc podczas zwiedzania, postaw na miesiące: listopad i grudzień, a także styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Jeżeli więc chcesz, aby pogoda dopisała Ci podczas wymarzonych wakacji w Gambii, najlepszym czasem na wypoczynek będzie późna jesień, zima oraz wiosna - a więc czas, kiedy aura w Polsce jest pochmurna i deszczowa - za oknem pada, jest mróz i często przejmujący wiatr.

Plaża w Gambii z kolorową łódką na brzegu

Temperatury w Gambii - średnie temperatury wody i powietrza w ciągu roku

W Gambii występuje klimat podrównikowy suchy. Wysokie temperatury są tu przez cały rok - w ciągu dnia słupki rtęci wskazują średnią temperaturę na poziomie 29°C w sierpniu do 33°C   marcu i kwietniu. Wieczory najchłodniejsze są w miesiącach zimowych - w nocy temperatura wynosi od 15 do 17°C. Temperatura wody w Gambii - w oceanie najwyższa jest latem i jesienią (26-27°C), najniższa zaś w lutym i marcu (21°C).

Kolorowe łodzie na plaży w Gambii

Wybierając się do tego kraju, trzeba pamiętać, że w Gambii można wyróżnić dwie pory roku – dłuższą suchą, trwającą od listopada do maja i krótszą deszczową, która przypada na okres od czerwca do października. Jak łatwo się domyślić, pierwszy z tych okresów to najlepszy czas na wypoczynek! Jeśli taki klimat Ci pasuje i szukasz najlepszego momentu na podróż, okres jesienno-zimowy i wiosenny będzie dobrym momentem na wakacje i planowanie m.in. wycieczek objazdowych po Gambii.

Pogoda w Gambii - kiedy najlepiej jechać?

Najlepszym okresem na zwiedzanie Gambii jest zima, zwłaszcza grudzień i styczeń - wówczas pogoda jest bardziej przewidywalna i możesz liczyć na piękną, słoneczną aurę. W ciągu dnia jest wtedy dość gorąco, z najwyższymi temperaturami około 32-33°C, jednak powietrze jest suche, a noce bywają chłodne.

Plaża w Gambii

Gambia - pogoda w lutym

W lutym w głębi lądu robi się bardzo gorąco, temperatura zaczyna wtedy rosnąć, osiągając 39-40°C w marcu i maju. Na wybrzeżu upał jest mniej intensywny, ale wilgotność jest wyższa.

Gambia - pogoda w okresie listopad-maj

Wysoką temperaturą i dużą wilgotność łagodzi wiatr, więc sezon sprzyjający urlopom na plaży jest dłuższy i w sumie trwa od listopada do maja (chociaż woda w oceanie jest nieco chłodniejsza od stycznia do kwietnia).

Gambia - pogoda w miesiącach lipiec-wrzesień

Na okres lipiec-wrzesień przypada pora ulewnych deszczy, które mogą spowodować podtopienia i utrudnić poruszanie się po całym kraju. Należy się więc mocno zastanowić, czy wybierać się do Gambii o tej porze roku.

Las namorzynowy w Gambii

Przeczytaj przed podróżą:

 Gambia po raz pierwszy. Co warto zwiedzić?
Największe atrakcje Gambii

Data Publikacji: 06.11.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemW 2024 r. święta wielkanocne przypadają stosunkowo wcześnie, bo już 31 marca. W tym okresie pogoda w Polsce może być jeszcze mało przyjemna. Dobrym wyborem może być spędzenie tego wyjątkowego, uroczystego czasu w jakimś ciepłym i słonecznym miejscu i połączenie świętowania ze wspaniałym, mniej lub bardziej, aktywnym wypoczynkiem bądź poznawaniem nowych krajów. Poniżej znajdziesz kilka propozycji najciekawszych miejsc, w których można spędzić Święta Wiel-kanocne inaczej niż zwykle.
krajobraz kierunku
Odpocznij na Wyspach Kanaryjskich w hotelu sieci Iberostar!Kiedy myślimy o idealnych wakacjach na Fuerteventurze, na myśl przychodzi nam piękno niekończących się plaż i kusząca błękitna woda oceanu. Ale co jeśli dodamy do tego luksus i komfort, które zapewnią niezapomniane doświadczenia dla każdego członka rodziny? Przedstawiamy hotel Iberostar, który zdobywa serca podróżników i gwarantuje nie tylko relaks, ale również przygody, pyszne kulinaria i niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do odkrycia magicznych zakątków Iberostar Selection Fuerteventura Palace.
krajobraz kierunku
Jak zaplanować wakacje z biurem podróży?Planowanie wakacji z biurem podróży to prawdziwa beztroska. To czas, aby całkowicie zrelaksować się i cieszyć każdą chwilą bez zbędnego stresu związanego z organizacją. Biuro podróży zajmuje się większością formalności, pozostawiając nam przestrzeń do bycia luźniejszymi i bardziej zrelaksowanymi. Oto dziesięć porad, które pomogą Ci przygotować się do podróży i maksymalnie wykorzystać ten wakacyjny luz.
krajobraz kierunku
Najlepszy czas na wakacje w Senegalu – pogoda, temperatury i klimatSenegal, leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, to kraj o bogatej tradycji i historii, gdzie mieszają się wpływy kultur afrykańskiej, arabskiej i berberyjskiej. Występuje tu też bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze – można się tu spotkać zarówno z pustyniami i sawannami, jak i z obszarami, na których występują dziewicze dżungle. W poszczególnych regionach mamy też do czynienia z różnym klimatem, a pogoda w każdym z nich może się różnić w zależności od pory roku. Przed wyjazdem do Senegalu dobrze jest się więc zaznajomić z tutejszymi warunkami pogodowymi. Kiedy jechać do Senegalu i jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych okresach roku?