Podróż do Dubaju – co warto wiedzieć

Dubaj jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie i jednocześnie jest miastem wielu rekordów: od najwyższej wieży na świecie, przez największe centrum handlowe, po najbardziej ruchliwe międzynarodowe lotnisko. Dubaj, jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie, leży na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Słynie ze swej niezwykłej gościnności i bogatego dziedzictwa kulturowego. Do Dubaju co roku przylatują miliony turystów, skuszone całorocznym słońcem, intrygującymi pustyniami otaczającymi nowoczesne miasto, pięknymi plażami, fascynującą arabską architekturą, luksusowymi hotelami i centrami handlowymi. Dubaj, z powierzchnią 3885 km2, jest drugim co do wielkości emiratem, a samo miasto zajmuje powierzchnię ok. 35 km2 i wciąż się rozrasta.

W tym artykule przeczytasz o:

Dubaj – co warto wiedzieć przed podróżą


Geografia

Jednym z najbardziej fascynujących geograficznych aspektów Dubaju jest kanał wodny (Dubai Creek), który dzieli miasto na dwa obszary. Jest to naturalny wlot wody morskiej z Zatoki Perskiej, dzielący miasto na Deirę i Bur Dubai, między którymi krążą wodne taksówki (abra). Unikalne położenie geograficzne miasta zapewnia mu strategiczną pozycję, umożliwiającą łatwe połączenie ze wszystkimi państwami Zatoki Perskiej, a także z Afryką Wschodnią i Azją Południową, co przez wieki przyczyniło się do rozwoju stosunków handlowych na szeroką skalę. Zjednoczone Emiraty Arabskie przecina Zwrotnik Raka, dzięki czemu panuje tu klimat podzwrotnikowy, a pogoda w Dubaju jest przez cały rok ciepła i słoneczna. Zimą średnie temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 25oC, na obszarach położnych bliżej wybrzeża 12-15oC, a na pustyni lub w górach 5oC. Noce są zazwyczaj stosunkowo chłodne. W pobliżu obszarów przybrzeżnych wilgotność powietrza może wynosić średnio od 50% do 60%. Latem pogoda w Dubaju jest bardzo gorąca i wilgotna, a temperatury sięgają 40-50oC, przy czym temperatura wody w morzu może osiągnąć aż 37oC, a średnia wilgotność powietrza przekracza 90%. Opady deszczu w Dubaju są rzadkością i nie trwają długo. Krótkotrwałe, choć intensywne opady pojawiają się głównie w okresie zimowym.

Fauna i flora Na piaszczystej pustyni otaczającej miasto niewiele jest drzew, porastają ja przede wszystkim kolczaste krzewy, takie jak akacja czy kwitnące drzewo ghaf, suchorośla i dzikie trawy, gdzieniegdzie pojawiają się także palmy daktylowe. Bliżej wybrzeża, na solnych równinach sabkha rosną pustynne hiacynty, podczas gdy drzewa akacjowe i ghaf rosną na płaskich równinach w pobliżu zachodnich gór Hajar. W parkach Dubaju spotkać można kilka gatunków rodzimych drzew, takich jak palma daktylowa i neem (miodla indyjska) oraz sprowadzone z daleka gatunki, takie jak eukaliptusy. Dzięki rozbudowanym systemom irygacyjnym w samym mieście, w wielu parkach i ogrodach, rośnie dużo kolorowych roślin i traw, które pozwalają zapomnieć, że miasto zostało zbudowane w samym sercu pustymi.Na pustynnych i górskich obszarach żyją między innymi hubary saharyjskie, hieny pręgowane, rysie stepowe, lisy pustynne, jeże, ropuchy, sokoły i oryksy arabskie. Ponieważ Dubaj położony jest na szlaku migracyjnym między Europą, Azją i Afryką, co roku wiosną i jesienią ponad 320 gatunków ptaków wędrownych przemieszcza się przez emirat. Można tu wtedy zaobserwować flamingi o różowych nogach, szczudłaki zwyczajne z czarnymi skrzydłami, czaple siwe i czaple białe, a przy odrobinie szczęścia także dławigady afrykańskie, czyli bociany z jaskrawo żółtymi dziobami. Jednym z najlepszych miejsc do obserwacji migrujących ptaków jest punkt widokowy na śródlądowym Dubai Creek, znajdujący się w rezerwacie przyrody.

Wody Dubaju są domem dla ponad 300 gatunków ryb, w tym wiele gatunków ryb tropikalnych. Żyją tu także meduzy, koralowce, diugonie przybrzeżne, zwane krowami morskimi, delfiny, wieloryby i rekiny. Okoliczne wody zamieszkują też różne gatunki żółwi, w tym żółwie szylkretowe i zielone żółwie, które należą do gatunków zagrożonych.

Kultura

Kultura Dubaju jest zakorzeniona w islamie, który w inspirujący sposób wpływa na wszystkie aspekty codziennego życia. Praktycznie każda dzielnica ma własny meczet, gdzie wierni zbierają się na modlitwę pięć razy dziennie. Jednym z największych i najpiękniejszych meczetów jest meczet Jumeirah – spektakularny przykład współczesnej architektury islamskiej. Zbudowany z kamienia w średniowiecznym stylu, który zapoczątkowali Fatymidzi, meczet jest szczególnie atrakcyjny w nocy, gdy subtelne oświetlenie dyskretnie podkreśla jego kunsztowne wykonanie.

Uprzejmość i gościnność należą do najbardziej cenionych cnót w świecie arabskim, a turyści są zazwyczaj oczarowani ciepłem i życzliwością miejscowych. W Dubaju utworzono Centrum na rzecz Porozumienia Kulturowego im. szejka Mohammeda, którego zadaniem jest zniesienie barier między ludźmi różnych narodowości oraz pomoc w zrozumieniu tradycji, zwyczajów i religii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednym z działań, które miały na celu zrealizowanie tej wizji, jest udostępnienie meczetu Jumeirah turystom, którzy mogą odwiedzać meczet w ściśle wyznaczonych porach. Podczas wizyty goście mają okazję wysłuchać wykładu na temat kultury ZEA i islamu, a później mogą zadawać pytania, co znacznie ułatwia im zrozumienie różnic kulturowych pomiędzy muzułmanami, a wyznawcami innych religii.

Urząd ds. Kultury i Sztuki w Dubaju ma na celu zbudowanie statusu Dubaju jako jednego z najbardziej wielokulturowych miast na świecie, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Jego zadaniem jest również aktywne zachęcanie przedstawicieli ponad 200 narodowości mieszkających i pracujących razem w Dubaju, do wniesienia realnego wkładu w kulturę i sztukę Dubaju, by stworzyć miasto przyjazne i tolerancyjne, czerpiące z tożsamości wszystkich tworzących je grup etnicznych.

Aktywny wypoczynek Dzięki całorocznemu słońcu i wyjątkowemu położeniu, które daje turystom rozległą pustynię, piękne plaże i czyste wody Zatoki Perskiej, Dubaj jest idealnym miejscem, by dać się porwać przygodzie. Kwintesencją arabskiego doświadczenia jest pustynne safari. Przejażdżka samochodem terenowym przez piaszczyste wydmy i pagórki, podczas której można spotkać wielbłądy, sokoły i hieny, zapewnia niezapomniane wspomnienia. Safari często uwzględnia nocleg na pustyni, poprzedzony tradycyjną ucztą i występami. Jest to również niepowtarzalna okazja, by obserwować spektakularny zachód i wschód słońca nad pustynią. Inne sposoby na aktywne spędzenie czasu w Dubaju to przejażdżka motorówką po wodach Zatoki, skok ze spadochronem nad jedną z Wysp Palmowych, lot balonem nad pustynią oraz nurkowanie z delfinami i rekinami.
Data Publikacji: 05.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na długi weekend sierpniowy?Wakacje to idealny czas na odprężenie i wyrwanie się z codzienności. Jeśli planujesz spędzić długi weekend sierpniowy w niezapomniany sposób, to zaplanuj z nami wyjątkową podróż i odkryj piękno malowniczej południowej Europy i czarującej Turcji. Te propozycje są dostępne na wyciągnięcie ręki dzięki ofertom naszego biura podróży. Sprawdź magiczne miejsca, które zapewnią Ci relaks i niezapomniane wspomnienia. Oto nasze propozycje!
krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.