Wróć

Zainspiruj się

Podróż do Dubaju – co warto wiedzieć

Dubaj jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie i jednocześnie jest miastem wielu rekordów: od najwyższej wieży na świecie, przez największe centrum handlowe, po najbardziej ruchliwe międzynarodowe lotnisko. Dubaj, jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie, leży na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Słynie ze swej niezwykłej gościnności i bogatego dziedzictwa kulturowego. Do Dubaju co roku przylatują miliony turystów, skuszone całorocznym słońcem, intrygującymi pustyniami otaczającymi nowoczesne miasto, pięknymi plażami, fascynującą arabską architekturą, luksusowymi hotelami i centrami handlowymi. Dubaj, z powierzchnią 3885 km2, jest drugim co do wielkości emiratem, a samo miasto zajmuje powierzchnię ok. 35 km2 i wciąż się rozrasta.

Dubaj – co warto wiedzieć przed podróżą


Geografia

Jednym z najbardziej fascynujących geograficznych aspektów Dubaju jest kanał wodny (Dubai Creek), który dzieli miasto na dwa obszary. Jest to naturalny wlot wody morskiej z Zatoki Perskiej, dzielący miasto na Deirę i Bur Dubai, między którymi krążą wodne taksówki (abra). Unikalne położenie geograficzne miasta zapewnia mu strategiczną pozycję, umożliwiającą łatwe połączenie ze wszystkimi państwami Zatoki Perskiej, a także z Afryką Wschodnią i Azją Południową, co przez wieki przyczyniło się do rozwoju stosunków handlowych na szeroką skalę. Zjednoczone Emiraty Arabskie przecina Zwrotnik Raka, dzięki czemu panuje tu klimat podzwrotnikowy, a pogoda w Dubaju jest przez cały rok ciepła i słoneczna. Zimą średnie temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 25oC, na obszarach położnych bliżej wybrzeża 12-15oC, a na pustyni lub w górach 5oC. Noce są zazwyczaj stosunkowo chłodne. W pobliżu obszarów przybrzeżnych wilgotność powietrza może wynosić średnio od 50% do 60%. Latem pogoda w Dubaju jest bardzo gorąca i wilgotna, a temperatury sięgają 40-50oC, przy czym temperatura wody w morzu może osiągnąć aż 37oC, a średnia wilgotność powietrza przekracza 90%. Opady deszczu w Dubaju są rzadkością i nie trwają długo. Krótkotrwałe, choć intensywne opady pojawiają się głównie w okresie zimowym.

Fauna i flora Na piaszczystej pustyni otaczającej miasto niewiele jest drzew, porastają ja przede wszystkim kolczaste krzewy, takie jak akacja czy kwitnące drzewo ghaf, suchorośla i dzikie trawy, gdzieniegdzie pojawiają się także palmy daktylowe. Bliżej wybrzeża, na solnych równinach sabkha rosną pustynne hiacynty, podczas gdy drzewa akacjowe i ghaf rosną na płaskich równinach w pobliżu zachodnich gór Hajar. W parkach Dubaju spotkać można kilka gatunków rodzimych drzew, takich jak palma daktylowa i neem (miodla indyjska) oraz sprowadzone z daleka gatunki, takie jak eukaliptusy. Dzięki rozbudowanym systemom irygacyjnym w samym mieście, w wielu parkach i ogrodach, rośnie dużo kolorowych roślin i traw, które pozwalają zapomnieć, że miasto zostało zbudowane w samym sercu pustymi.Na pustynnych i górskich obszarach żyją między innymi hubary saharyjskie, hieny pręgowane, rysie stepowe, lisy pustynne, jeże, ropuchy, sokoły i oryksy arabskie. Ponieważ Dubaj położony jest na szlaku migracyjnym między Europą, Azją i Afryką, co roku wiosną i jesienią ponad 320 gatunków ptaków wędrownych przemieszcza się przez emirat. Można tu wtedy zaobserwować flamingi o różowych nogach, szczudłaki zwyczajne z czarnymi skrzydłami, czaple siwe i czaple białe, a przy odrobinie szczęścia także dławigady afrykańskie, czyli bociany z jaskrawo żółtymi dziobami. Jednym z najlepszych miejsc do obserwacji migrujących ptaków jest punkt widokowy na śródlądowym Dubai Creek, znajdujący się w rezerwacie przyrody.

Wody Dubaju są domem dla ponad 300 gatunków ryb, w tym wiele gatunków ryb tropikalnych. Żyją tu także meduzy, koralowce, diugonie przybrzeżne, zwane krowami morskimi, delfiny, wieloryby i rekiny. Okoliczne wody zamieszkują też różne gatunki żółwi, w tym żółwie szylkretowe i zielone żółwie, które należą do gatunków zagrożonych.

Kultura

Kultura Dubaju jest zakorzeniona w islamie, który w inspirujący sposób wpływa na wszystkie aspekty codziennego życia. Praktycznie każda dzielnica ma własny meczet, gdzie wierni zbierają się na modlitwę pięć razy dziennie. Jednym z największych i najpiękniejszych meczetów jest meczet Jumeirah – spektakularny przykład współczesnej architektury islamskiej. Zbudowany z kamienia w średniowiecznym stylu, który zapoczątkowali Fatymidzi, meczet jest szczególnie atrakcyjny w nocy, gdy subtelne oświetlenie dyskretnie podkreśla jego kunsztowne wykonanie.

Uprzejmość i gościnność należą do najbardziej cenionych cnót w świecie arabskim, a turyści są zazwyczaj oczarowani ciepłem i życzliwością miejscowych. W Dubaju utworzono Centrum na rzecz Porozumienia Kulturowego im. szejka Mohammeda, którego zadaniem jest zniesienie barier między ludźmi różnych narodowości oraz pomoc w zrozumieniu tradycji, zwyczajów i religii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednym z działań, które miały na celu zrealizowanie tej wizji, jest udostępnienie meczetu Jumeirah turystom, którzy mogą odwiedzać meczet w ściśle wyznaczonych porach. Podczas wizyty goście mają okazję wysłuchać wykładu na temat kultury ZEA i islamu, a później mogą zadawać pytania, co znacznie ułatwia im zrozumienie różnic kulturowych pomiędzy muzułmanami, a wyznawcami innych religii.

Urząd ds. Kultury i Sztuki w Dubaju ma na celu zbudowanie statusu Dubaju jako jednego z najbardziej wielokulturowych miast na świecie, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Jego zadaniem jest również aktywne zachęcanie przedstawicieli ponad 200 narodowości mieszkających i pracujących razem w Dubaju, do wniesienia realnego wkładu w kulturę i sztukę Dubaju, by stworzyć miasto przyjazne i tolerancyjne, czerpiące z tożsamości wszystkich tworzących je grup etnicznych.

Aktywny wypoczynek Dzięki całorocznemu słońcu i wyjątkowemu położeniu, które daje turystom rozległą pustynię, piękne plaże i czyste wody Zatoki Perskiej, Dubaj jest idealnym miejscem, by dać się porwać przygodzie. Kwintesencją arabskiego doświadczenia jest pustynne safari. Przejażdżka samochodem terenowym przez piaszczyste wydmy i pagórki, podczas której można spotkać wielbłądy, sokoły i hieny, zapewnia niezapomniane wspomnienia. Safari często uwzględnia nocleg na pustyni, poprzedzony tradycyjną ucztą i występami. Jest to również niepowtarzalna okazja, by obserwować spektakularny zachód i wschód słońca nad pustynią. Inne sposoby na aktywne spędzenie czasu w Dubaju to przejażdżka motorówką po wodach Zatoki, skok ze spadochronem nad jedną z Wysp Palmowych, lot balonem nad pustynią oraz nurkowanie z delfinami i rekinami.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 05.10.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  34 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  85 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  161 ocen
Objazd + wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  43 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
4.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  326 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.9/6  8 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  8 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  81 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.