Podstawowe zwroty w języku greckim i tajemnice greckiej mowy

Każdy turysta doskonale wie, że nic tak nie ułatwia podróży jak znajomość choćby kilku słów czy zwrotów w języku gospodarzy. Oczywiście nie ma możliwości, aby przed każdym wyjazdem nauczyć się płynnie mówić w danym języku, ale poznanie podstawowych słów naprawdę wystarczy, by otworzyć niejedne drzwi. Grecja, ulubiony kierunek letnich wyjazdów, jest jednym z tych krajów, którego mieszkańcy bardzo doceniają starania turystów i nawet słowa zwykłego powitania sprawią, że przyjmą Cię z otwartymi ramionami. Na szczęście opanowanie podstawowych zwrotów w języku greckim, które ułatwią Ci poruszanie się po tym wakacyjnym raju, nie jest takie trudne.

W Grecji, zwłaszcza w regionach najchętniej odwiedzanych przez turystów, wielu mieszkańców mówi również po angielsku, niemiecku i francusku, więc jeśli znasz te języki, podstawy greki będą tylko kluczem do nawiązania przyjaznego kontaktu. Wysiłek włożony w naukę greckich słówek to sposób na okazanie szacunku wobec lokalnej kultury, ale również pierwszy krok do pełnego zanurzenia się w greckim doświadczeniu.

Krótka historia greki

Język grecki ma długą i bogatą historię, której początki sięgają tysiące lat wstecz. Jest to język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności jeden z głównych języków basenu Morza Śródziemnego. Został wraz z łaciną zaadaptowany w cywilizacji Zachodu jako język terminologii naukowej i wywarł silny wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Współcześnie język nowogrecki jest jedynym żywym językiem helleńskim i pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Poza tymi krajami duże społeczności greckojęzyczne mieszkają w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Kanadzie, Chile, RPA i Rosji. Po grecku mówi obecnie około 15 milionów ludzi na świecie.

Warto również zauważyć, że termin „język grecki” jest mało precyzyjny, ponieważ może się odnosić do kilku faz rozwojowych języka, z których każda posiada własną nazwę. W długiej historii greki można w dużym uproszczeniu wyróżnić następujące fazy rozwoju:

greka mykeńska – najstarsze potwierdzone stadium rozwoju greki, używana na Krecie i Półwyspie Peloponeskim między XVI a XI w. p.n.e.; język znany z inskrypcji na glinianych tabliczkach w piśmie linearnym B;

greka archaiczna – wczesne stadium rozwoju, używana w Helladzie w okresie ciemnym, po upadku cywilizacji mykeńskiej, znana przede wszystkim z dzieł Homera;

greka klasyczna – język silnie zróżnicowany dialektalnie, używany w okresie klasycznym starożytnej Grecji (500-350 p.n.e.); jeden z najważniejszych języków starożytności, język bogatej literatury (Platon, Homer, Arystofanes);

greka koine – greka wspólna, używana w okresie od ok. 350 r. p.n.e. do 3000 r. n.e., powstała w wyniku wymieszania się różnych dialektów greki klasycznej z łaciną; w grece koine spisany był Nowy Testament;

język nowogrecki, inaczej demotyk – używany współcześnie, głównie na terytorium Grecji i Cypru; oprócz standardu literackiego w grece nowożytnej występuje szereg dialektów, w dużym stopniu wzajemnie zrozumiałych.



Ciekawe fakty dotyczące greki

Słowo „alfabet” brzmiące jednakowo lub bardzo podobnie w wielu współczesnych językach, odnosi się do dwóch pierwszych liter alfabetu greckiego: alfa (α) i beta (β). Alfabet grecki, wywodzący się z fenickiego, powstał około X w. p.n.e. i służył do zapisu nie tylko słów, ale również liczb i notacji muzycznej. Alfabet grecki stosowany jest do dziś w matematyce, między innymi do oznaczania kątów. Grecki alfabet, składający się z 24 znaków, nie jest stosowany w żadnym innym kraju, dlatego obcokrajowcy stosują transliterację i transkrypcję. Transliteracja polega na zastąpieniu liter greckich ich odpowiednikami np. w alfabecie łacińskim. Natomiast transkrypcja jest zapisem głosek greckich przy użyciu znaków łacińskich w celu ułatwienia wymowy.

Początkowo pismo greckie zapisywane było od prawej do lewej strony, podobnie jak pisma semickie. Następnie rozpowszechnił się system naprzemienny, ale już ok 550 r. p.n.e. w Atenach zaczęto pisać wyłącznie od strony lewej do prawej. Początkowo Grecy pisali wszystkie litery, wyrazy i zdania jednym ciągiem. Nie znali rozróżnienia na małe i wielkie litery, ani odstępów między wyrazami. Nie znali też żadnych znaków diakrytycznych ani interpunkcyjnych. Nic zatem dziwnego, że ponoć najdłuższe słowo, jakie kiedykolwiek pojawiło się w literaturze, jest słowem greckim. Słowem tym, wpisanym do księgi rekordów Guinnessa jest:

lopado­temacho­selacho­galeo­kranio­leipsano­drim­hypo­trimmato­silphio­parao­melito­katakechy­meno­kichl­epi­kossypho­phatto­perister­alektryon­opte­kephallio­kigklo­peleio­lagoio­siraio­baphe­tragano­pterygon czyli nazwa fikcyjnej potrawy wspomniana przez dramaturga Arystofanesa w komedii „Sejm kobiet”. Słowo jest zbitką różnych słów z obszaru kulinariów i w oryginale zawierało aż 170 liter.



Podstawowe słowa i zwroty w języku greckim, przydatne podczas wakacji



Pisownia Zapis fonetyczny Znaczenie
Ναι  [ne]  tak;
 Όχι [ohi]  nie;
Εγώ  [ego]  ja;
Εσύ  [esi]  ty;
Ευχαριστώ  [efharisto]  dziękuję;
Εντάξει  [entaksi]  dobrze;
Καλημέρα  [kalimera]  dzień dobry;
Καλησπέρα  [kalispera]  dobry wieczór;
Καληνύχτα  [kalinihta]  dobranoc;
Πώς σε λένε?  [pos se lene?] Jak masz na imię?
Με λένε… [me lene…] Mam na imię…
Από πού είσαι?  [apo pu ise?] Skąd jesteś?
Είμαι από την Πολωνία  [ime apo tin polonija] Jestem z Polski
Χάρηκα [harika] Miło Cię poznać
Δεν μιλάω Ελληνικά  [den milao ellinika] Nie mówię po grecku
Μιλάς Αγγλικά? [milas agglika?] Czy mówisz po angielsku?
Δεν καταλαβαίνω  [den katalaweno] Nie rozumiem
Μου αρέσει η Ελλάδα  [mu aresi i ellada] Podoba mi się Grecja.
Data Publikacji: 01.07.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Długi lot samolotem. Jak się przygotować? Co zabrać? Sprawdzone porady!Wyobraź sobie, że za kilka godzin będziesz podziwiać niesamowite widoki z lotu ptaka – bezkresne oceany, łańcuchy górskie i kontynenty rozciągające się po horyzont. Perspektywa wzbicia się w powietrze w niektórych budzi prawdziwą fascynację, a innych... cóż, może nieco przytłaczać. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, egzotyczny kierunek podróży i wymarzony urlop czeka na Ciebie po drugiej stronie globu. To niewielka cena za możliwość znalezienia się na rajskiej wyspie o zachodzie słońca, spacerowania tętniącymi życiem ulicami Tokio czy podziwiania nowojorskich drapaczy chmur. Długi lot samolotem nie musi być udręką – może stać się pierwszym krokiem do przygody życia! Wystarczy odpowiednie przygotowanie, by podróż przebiegła nie tylko bez nieprzyjemnych niespodzianek, ale wręcz stała się komfortowym momentem wyciszenia przed wymarzonymi wakacjami. Czas na odkrycie sekretów doświadczonych podróżników!
krajobraz kierunku
Savoir-vivre w podróży. O czym warto pamiętać, będąc w innych krajach?Istnieje coś magicznego w chwili, gdy po raz pierwszy stawia się stopę w zupełnie nowym miejscu, gdzie wszystko – od zapachu powietrza po dźwięki otaczającego świata – różni się od znanej, codziennej rzeczywistości. To właśnie wtedy zaczyna się rozumieć, że prawdziwa podróż to nie tylko zmiana geografii, ale przede wszystkim otwarcie umysłu na różnorodność, która sprawia, że świat jest tak fascynujący. Kluczem do tego, by każda taka chwila była niezapomniana w najlepszym możliwym znaczeniu, jest zrozumienie, że jako podróżni jesteśmy gośćmi – wszędzie, gdzie się wybieramy. W dzisiejszych czasach, gdy świat wydaje się na wyciągnięcie ręki dzięki mediom społecznościowym i łatwości podróżowania, savoir-vivre w podróży ewoluuje wraz z nami. To już nie tylko tradycyjne zasady grzeczności, ale również świadomość tego, jak nasze zachowanie wpływa na lokalne społeczności i środowisko. To zrozumienie, że każdy nasz gest może budować mosty między kulturami lub je burzyć.
krajobraz kierunku
Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować na pierwsze zagraniczne wakacje z małym dzieckiem?Pierwszy zagraniczny wyjazd z niemowlęciem to moment, który wielu rodziców wspomina jako mieszankę ekscytacji i niepewności. Kiedy standardowa lista przygotowań do podróży musi nagle pomieścić potrzeby najmłodszego członka rodziny, wyzwanie staje się zupełnie nowe i nieco przytłaczające. Gdy planowałam nasze pierwsze rodzinne wakacje, internet zalewał mnie poradami, których było tak wiele, że mogłyby wypełnić osobną walizkę. Dzisiaj, już po zagranicznym wyjeździe z niespełna dwuletnim maluchem, wiem już znacznie więcej. Przede wszystkim, że chociaż wakacje dla rodziców z pewnością różnią się od tych dla bezdzietnych, to wciąż mogą przynieść odpoczynek, relaks i przede wszystkim – piękne wspomnienia.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!