Inne

Pogoda, klimat i temperatury na Maderze

Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku.

Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Madery

Według klasyfikacji Köppena Madera leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego przybrzeżnego, jednak pogoda tutaj wyraźnie różni się od kontynentalnej części Portugalii – dni latem są mniej upalne, a zimy znacznie cieplejsze. Średnio słupki rtęci pokazują 19 °C, ale roczne amplitudy temperatury nie są duże – latem możemy się tu spodziewać 22-26°C w dzień i 16-19°C w nocy, w pozostałych miesiącach zaś 19-22°C w dzień i 13-16°C w nocy. Nie ma też dużej różnicy temperatur wody w Atlantyku – wynosi ona od 18 do 23°C. Opady deszczu występują głównie w styczniu i lutym oraz w październiku, listopadzie i grudniu, znacznie częściej na północy wyspy niż na południu. W miesiącach letnich opady deszczu są najmniejsze.

Pogoda na Maderze w poszczególnych porach roku

Na Maderze trudno w ogóle mówić o zimie, ponieważ, jak już wspomniano, na panuje tu wieczna wiosna. W miesiącach zimowych – grudzień, styczeń i luty, słupki rtęci pokazują średnio zaledwie o 4°C mniej niż latem. W Funchal więc możemy spodziewać się w tym okresie temperatur rzędu 20°C w dzień i 14°C w nocy, a deszcz pada średnio przez 7-10 dni w każdym z zimowych miesięcy.

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny dni stają się dłuższe, cieplejsze, a deszcze występują znacznie rzadziej niż zimą czy jesienią. Ta pora roku należy do najpiękniejszych, ponieważ wiele roślin na wyspie kwitnie, co daje niesamowity efekt.

Lato na Maderze charakteryzuje się przyjemnymi temperaturami zarówno w dzień, jak i w nocy oraz znikomymi opadami deszczu. Zdarza się, że w tym okresie, nad wyspę napływają gorące masy powietrza znad Afryki, przynosząc ocieplenie do 33 °C.

Jesienne miesiące na wyspie charakteryzują się bardzo przyjemną aurą – jest dość ciepło, jednak w tym okresie mogą pojawić się deszcze.

Pogoda na Maderze w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najchłodniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 16,7°C, min. 13,7°C, max. 19,7°C. Najcieplejszy dzień: 25,5°C, najzimniejsza noc: 8,2°C. Opady: 74,1 mm, liczba dni deszczowych 12. Liczba godzin słonecznych: 160 (6,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 19°C.

Luty: Średnia temperatura: 16,6°C, min. 13,4°C, max. 19,7°C. Najcieplejszy dzień: 27°C, najzimniejsza noc: 7,4°C.  Opady: 83 mm, liczba dni deszczowych 10. Liczba godzin słonecznych: 167 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Marzec: Średnia temperatura: 17,2°C, min. 13,9°C, max. 20,4°C. Najcieplejszy dzień: 30,5°C, najzimniejsza noc: 8,1°C.  Opady: 60 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 198 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 23 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 17,5°C, min. 14,4°C, max. 20,6°C. Najcieplejszy dzień: 32,6°C, najzimniejsza noc: 9,8°C.  Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych 8. Liczba godzin słonecznych: 195 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Maj: Średnia temperatura: 18,6°C, min. 15,6°C, max. 21,6°C. Najcieplejszy dzień: 34,2°C, najzimniejsza noc: 9,7°C.  Opady: 29 mm, liczba dni deszczowych 6. Liczba godzin słonecznych: 209 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 19°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 20,6°C, min. 17,7°C, max. 23,4°C. Najcieplejszy dzień: 34,7°C, najzimniejsza noc: 13,2°C.  Opady: 7 mm, liczba dni deszczowych 3. Liczba godzin słonecznych: 194 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 22,2°C, min. 19,2°C, max. 25,1°C. Najcieplejszy dzień: 37,7°C, najzimniejsza noc: 14,6°C.  Opady: 2 mm, liczba dni deszczowych 1. Liczba godzin słonecznych: 233 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 23,2°C, min. 20°C, max. 26,5°C. Najcieplejszy dzień: 38,5°C, najzimniejsza noc: 16,4°C.  Opady: 2 mm, liczba dni deszczowych 2. Liczba godzin słonecznych: 237 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 23,2°C, min. 20°C, max. 26,4°C. Najcieplejszy dzień: 38,4°C, najzimniejsza noc: 16,6°C.  Opady: 33 mm, liczba dni deszczowych 6. Liczba godzin słonecznych: 211 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Październik: Średnia temperatura: 21,8°C, min. 18,6°C, max. 24,9°C. Najcieplejszy dzień: 34,1°C, najzimniejsza noc: 13,4°C.  Opady: 90 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 194 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Listopad: Średnia temperatura: 19,6°C, min. 16,6°C, max. 22,6°C. Najcieplejszy dzień: 29,5°C, najzimniejsza noc: 9,8°C.  Opady: 89 mm, liczba dni deszczowych 10. Liczba godzin słonecznych: 166 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 23 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 17,9°C, min. 15°C, max. 20,7°C. Najcieplejszy dzień: 26,5°C, najzimniejsza noc: 9,4°C.  Opady: 115 mm, liczba dni deszczowych 13. Liczba godzin słonecznych: 151 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 22 km/h. Średnia temperatura wody: 20°C.

Kiedy pojechać na Maderę

Maderę można odwiedzić o każdej porze roku – najprzyjemniejszym okresem pod względem temperatury powietrza jest jednak wiosna.  Kwiecień i maj mają tę zaletę, że wiele roślin kwitnie, jest więc to doskonała pora roku dla osób lubiących przyrodę. Mimo że w tych miesiącach może padać, deszcze nie zdarzają się bardzo często. Osoby lubiące słońce i wysokie temperatury powinny na wizytę na wyspie wybrać lato, ci zaś, którzy pragną urlop spędzić aktywnie (np. na trekkingu) miesiące zimowe, pamiętając jednak, że w tym okresie na Maderze jest deszczowo.

Przed wyjazdem na Maderę, koniecznie sprawdź jakie atrakcje tam na Ciebie czekają. Przeczytaj nasz artykuł Madera – największe atrakcje i ciekawostki z Krainy Wiecznej Wiosny i przekonaj się, co warto robić podczas spędzania urlopu w tym magicznym miejscu.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 01.06.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.5/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  9 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.5/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.3/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.0/6  47 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.5/6  16 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Portugalia: Madera
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
krajobraz-kierunku
Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Karta Lokalizacji Podróżnego - wszystko co musisz wiedzieć Już od soboty, 17 lipca, osoby przylatujące do Polski samolotem zza granicy są zobowiązane, przed odprawą, do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP). Zastąpi ona, stosowane dotychczas, karty papierowe. – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wypełnić eKLP? Jakie dane trzeba wpisać w eKLP? Gdzie znajdę wniosek EKLP? Na te, oraz inne wątpliwości, odpowiadamy w dalszej części artykułu.