ikona-burger
napis-rainbow
ikona-Ukrainaikona-telefon
Zainspiruj się

9 ciekawostek o Maderze, o których mogłeś nie wiedzieć

W oczekiwaniu na pierwsze loty na Maderę w 2020 roku przygotowaliśmy dla Was krótki zbiór interesujących faktów o Maderze, który przybliży Wam tę fantastyczną, zieloną wyspę! Zapraszamy do lektury.

Ciekawostka nr 1:

Madera to rodzinna wyspa Cristiano Ronaldo, jednego z najlepszych piłkarzy naszych czasów. Słynny CR7 rozpoczął swoją przygodę z piłką w małym klubie CF Andorinha, skąd potem trafił do Nacionalu, jednego z największych klubów Madery, gdzie odkryto jego talent.

źródło: Wikipedia

Ciekawostka nr 2:

Nazwa "Madera" to nie tylko nazwa wyspy. Tyczy się ona aż 3 rzeczy - archipelagu wyspy, autonomicznego regionu Portugalii oraz oczywiście samej wyspy, liczącej 270.000 mieszkańców!

Ciekawostka nr 3:

Na Maderze, w Sylwestra, odbywa się jeden z największych pokazów sztucznych ognii na całym świecie! W 2006 roku show zostało wpisane na Listę Rekordów Guinessa.

Ciekawostka nr 4:

Na Maderze często gościli możni i politycy z całego świata. Czasem nawet wbrew własnej woli – na przedmieściach Funchal został np. pochowany Karol I Habsburg, ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier, który zmarł tu na wygnaniu w 1922 roku.

Ciekawostka nr 5:

Na Maderze są też polskie akcenty – na przełomie 1930 i 1931 roku, przez kilka miesięcy gościł tu marszałek Józef Piłsudski, który przybył na wyspę, by podreperować swoje zdrowie. W trakcie pobytu na wyspie wypadały imieniny marszałka - jego zwolennicy wysłali mu z Polski ok. 1 mln kartek pocztowych, co było wówczas rekordem portugalskiej poczty, natomiast jego antagoniści śpiewali zaś: sto lat, sto lat niech żyje TAM :). Pobyt Józefa Piłsudskiego na Maderze upamiętnia tablica na willi Quinta Bettencourt w Funchal, gdzie wówczas mieszkał, oraz jego popiersie usytuowane jest obok gmachu parlamentu Madery.

Ciekawostka nr 6:

Na Maderze jest ponad 2100 kilometrów lewad! Wzdłuż nich, w większości przypadków, są poprawadzone również szlaki piesze. Także mocno zasznuruj swoje buty trekkingowe i wyruszaj w drogę!

Ciekawostka nr 7:

Klif Cabo Girao położony jest na wysokości 589 m.n.p.m co czyni go 8 najwyższym klifem w całej Europie! Widoki z niego są spektakularne!

Ciekawostka nr 8:

W 1950 r. na Maderze przebywał też Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, który dochodził tu do siebie po przebytym udarze. W miejscowości, gdzie wówczas mieszkał – Câmara de Lobos, jest nawet tzw. Ławeczka Churchilla. Siedząc tu, ten wybitny mąż stanu namalował jeden ze swoich przeszło pięciuset obrazów, zatytułowany Port Rybacki na Maderze.

Ciekawostka nr 9:

Jedna z tutejszych legend mówi, że na Maderze osiadł król Polski i Węgier - Władysław III Warneńczyk, który po przegranej przez chrześcijan bitwie z Turkami Osmańskimi w 1444 r. pod bułgarską Warną, rzekomo wcale nie zginął i nie został zdekapitowany – jak mówi oficjalna historia – a ukrył się i następnie incognito przybył właśnie na Maderę. Rozszerzona wersja legendy wspomina nawet, że było on ojcem Krzysztofa Kolumba!  To ostatnie włóżmy jednak między bajki...

Więcej o Maderze przeczytasz tutaj: https://r.pl/blog/madera-najwieksze-atrakcje-i-ciekawostki-z-krainy-wiecznej-wiosny

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 09.10.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
zdjęcie-oferty
5.5/6  2 oceny
zdjęcie-oferty
5.4/6  9 ocen
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.5/6  3 oceny
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.3/6  4 oceny
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
5.0/6  47 ocen
zdjęcie-oferty
5.5/6  16 ocen
Objazd + wypoczynek • Portugalia: Madera
Wypoczynek • Portugalia: Madera

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.
krajobraz-kierunku

Kemer – Turcja szlakiem owocu granatu

Kemer to bardzo przyjemny kurort znajdujący się na Tureckiej Riwierze, nieco na południowy zachód od Antalyi - głównego miasta regionu. Od strony lądu znajdują się tu przepiękne góry, poprzecinane licznymi strumieniami, które porastają głównie sosy pionowe, a z drugiej strony – lazurową i spokojną wodę, która sprzyja kąpielom. W okolicy znajduje się też wiele pól uprawnych, na których dominują plantacje oliwek, figowce oraz drzewa granatów, z których słynie Kemer. Atrakcji turystycznych w tym urokliwym mieście nie brakuje - dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku

Gdzie polecieć na wakacje w lipcu 2022? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!

Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Poniżej znajdziesz na to odpowiedź.
krajobraz-kierunku

Złote Piaski w Bułgarii - czym zaskoczy Cię ten słoneczny kurort?

Złoty Piaski są drugą po Słonecznym Brzegu najczęściej odwiedzaną miejscowością bułgarskiego wybrzeża. Tutejszy kurort jest mniejszy, a więc i dużo spokojniejszy, przez co chętnie wybierają go rodziny z dziećmi. Spokojny nie znaczy nudny, przeciwnie - każdy znajdzie tu coś interesującego, od pięknej piaszczystej plaży, przez spacery w sąsiadującym z miejscowością parku krajobrazowym, po ciekawe zabytki w okolicy i bogate życie nocne. Złote Piaski są po prostu bardziej kameralne, ale nie brak tu niczego! Sprawdź co warto zobaczyć podczas wakacji w Bułgarii i jakie atrakcje czekają na Ciebie w Złotych Piaskach. Zwiedź najciekawsze okoliczne miejscowości i przekonaj się jakie skrywają zabytki. Gwarantujemy, że wczasy będą udane.