< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > 9 ciekawostek o Maderze, o których mogłeś nie wiedzieć

9 ciekawostek o Maderze, o których mogłeś nie wiedzieć

Skrócony opis

W oczekiwaniu na pierwsze loty na Maderę w 2020 roku przygotowaliśmy dla Was krótki zbiór interesujących faktów o Maderze, który przybliży Wam tę fantastyczną, zieloną wyspę! Zapraszamy do lektury.

Sekcja 1

Ciekawostka nr 1:

Madera to rodzinna wyspa Cristiano Ronaldo, jednego z najlepszych piłkarzy naszych czasów. Słynny CR7 rozpoczął swoją przygodę z piłką w małym klubie CF Andorinha, skąd potem trafił do Nacionalu, jednego z największych klubów Madery, gdzie odkryto jego talent.

źródło: Wikipedia

Ciekawostka nr 2:

Nazwa "Madera" to nie tylko nazwa wyspy. Tyczy się ona aż 3 rzeczy - archipelagu wyspy, autonomicznego regionu Portugalii oraz oczywiście samej wyspy, liczącej 270.000 mieszkańców!

Ciekawostka nr 3:

Na Maderze, w Sylwestra, odbywa się jeden z największych pokazów sztucznych ognii na całym świecie! W 2006 roku show zostało wpisane na Listę Rekordów Guinessa.

Ciekawostka nr 4:

Na Maderze często gościli możni i politycy z całego świata. Czasem nawet wbrew własnej woli – na przedmieściach Funchal został np. pochowany Karol I Habsburg, ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier, który zmarł tu na wygnaniu w 1922 roku.

Ciekawostka nr 5:

Na Maderze są też polskie akcenty – na przełomie 1930 i 1931 roku, przez kilka miesięcy gościł tu marszałek Józef Piłsudski, który przybył na wyspę, by podreperować swoje zdrowie. W trakcie pobytu na wyspie wypadały imieniny marszałka - jego zwolennicy wysłali mu z Polski ok. 1 mln kartek pocztowych, co było wówczas rekordem portugalskiej poczty, natomiast jego antagoniści śpiewali zaś: sto lat, sto lat niech żyje TAM :). Pobyt Józefa Piłsudskiego na Maderze upamiętnia tablica na willi Quinta Bettencourt w Funchal, gdzie wówczas mieszkał, oraz jego popiersie usytuowane jest obok gmachu parlamentu Madery.

Ciekawostka nr 6:

Na Maderze jest ponad 2100 kilometrów lewad! Wzdłuż nich, w większości przypadków, są poprawadzone również szlaki piesze. Także mocno zasznuruj swoje buty trekkingowe i wyruszaj w drogę!

Ciekawostka nr 7:

Klif Cabo Girao położony jest na wysokości 589 m.n.p.m co czyni go 8 najwyższym klifem w całej Europie! Widoki z niego są spektakularne!

Ciekawostka nr 8:

W 1950 r. na Maderze przebywał też Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, który dochodził tu do siebie po przebytym udarze. W miejscowości, gdzie wówczas mieszkał – Câmara de Lobos, jest nawet tzw. Ławeczka Churchilla. Siedząc tu, ten wybitny mąż stanu namalował jeden ze swoich przeszło pięciuset obrazów, zatytułowany Port Rybacki na Maderze.

Ciekawostka nr 9:

Jedna z tutejszych legend mówi, że na Maderze osiadł król Polski i Węgier - Władysław III Warneńczyk, który po przegranej przez chrześcijan bitwie z Turkami Osmańskimi w 1444 r. pod bułgarską Warną, rzekomo wcale nie zginął i nie został zdekapitowany – jak mówi oficjalna historia – a ukrył się i następnie incognito przybył właśnie na Maderę. Rozszerzona wersja legendy wspomina nawet, że było on ojcem Krzysztofa Kolumba!  To ostatnie włóżmy jednak między bajki...

Więcej o Maderze przeczytasz tutaj: https://r.pl/blog/madera-najwieksze-atrakcje-i-ciekawostki-z-krainy-wiecznej-wiosny

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Portugalia