9 ciekawostek o Maderze, o których mogłeś nie wiedzieć

W oczekiwaniu na pierwsze loty na Maderę w 2020 roku przygotowaliśmy dla Was krótki zbiór interesujących faktów o Maderze, który przybliży Wam tę fantastyczną, zieloną wyspę! Zapraszamy do lektury.

Ciekawostka nr 1:

Madera to rodzinna wyspa Cristiano Ronaldo, jednego z najlepszych piłkarzy naszych czasów. Słynny CR7 rozpoczął swoją przygodę z piłką w małym klubie CF Andorinha, skąd potem trafił do Nacionalu, jednego z największych klubów Madery, gdzie odkryto jego talent.

źródło: Wikipedia

Ciekawostka nr 2:

Nazwa "Madera" to nie tylko nazwa wyspy. Tyczy się ona aż 3 rzeczy - archipelagu wyspy, autonomicznego regionu Portugalii oraz oczywiście samej wyspy, liczącej 270.000 mieszkańców!

Ciekawostka nr 3:

Na Maderze, w Sylwestra, odbywa się jeden z największych pokazów sztucznych ognii na całym świecie! W 2006 roku show zostało wpisane na Listę Rekordów Guinessa.

Ciekawostka nr 4:

Na Maderze często gościli możni i politycy z całego świata. Czasem nawet wbrew własnej woli – na przedmieściach Funchal został np. pochowany Karol I Habsburg, ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier, który zmarł tu na wygnaniu w 1922 roku.

Ciekawostka nr 5:

Na Maderze są też polskie akcenty – na przełomie 1930 i 1931 roku, przez kilka miesięcy gościł tu marszałek Józef Piłsudski, który przybył na wyspę, by podreperować swoje zdrowie. W trakcie pobytu na wyspie wypadały imieniny marszałka - jego zwolennicy wysłali mu z Polski ok. 1 mln kartek pocztowych, co było wówczas rekordem portugalskiej poczty, natomiast jego antagoniści śpiewali zaś: sto lat, sto lat niech żyje TAM :). Pobyt Józefa Piłsudskiego na Maderze upamiętnia tablica na willi Quinta Bettencourt w Funchal, gdzie wówczas mieszkał, oraz jego popiersie usytuowane jest obok gmachu parlamentu Madery.

Ciekawostka nr 6:

Na Maderze jest ponad 2100 kilometrów lewad! Wzdłuż nich, w większości przypadków, są poprawadzone również szlaki piesze. Także mocno zasznuruj swoje buty trekkingowe i wyruszaj w drogę!

Ciekawostka nr 7:

Klif Cabo Girao położony jest na wysokości 589 m.n.p.m co czyni go 8 najwyższym klifem w całej Europie! Widoki z niego są spektakularne!

Ciekawostka nr 8:

W 1950 r. na Maderze przebywał też Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, który dochodził tu do siebie po przebytym udarze. W miejscowości, gdzie wówczas mieszkał – Câmara de Lobos, jest nawet tzw. Ławeczka Churchilla. Siedząc tu, ten wybitny mąż stanu namalował jeden ze swoich przeszło pięciuset obrazów, zatytułowany Port Rybacki na Maderze.

Ciekawostka nr 9:

Jedna z tutejszych legend mówi, że na Maderze osiadł król Polski i Węgier - Władysław III Warneńczyk, który po przegranej przez chrześcijan bitwie z Turkami Osmańskimi w 1444 r. pod bułgarską Warną, rzekomo wcale nie zginął i nie został zdekapitowany – jak mówi oficjalna historia – a ukrył się i następnie incognito przybył właśnie na Maderę. Rozszerzona wersja legendy wspomina nawet, że było on ojcem Krzysztofa Kolumba!  To ostatnie włóżmy jednak między bajki...

Więcej o Maderze przeczytasz tutaj: https://r.pl/blog/madera-najwieksze-atrakcje-i-ciekawostki-z-krainy-wiecznej-wiosny

Data Publikacji: 09.10.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na długi weekend sierpniowy?Wakacje to idealny czas na odprężenie i wyrwanie się z codzienności. Jeśli planujesz spędzić długi weekend sierpniowy w niezapomniany sposób, to zaplanuj z nami wyjątkową podróż i odkryj piękno malowniczej południowej Europy i czarującej Turcji. Te propozycje są dostępne na wyciągnięcie ręki dzięki ofertom naszego biura podróży. Sprawdź magiczne miejsca, które zapewnią Ci relaks i niezapomniane wspomnienia. Oto nasze propozycje!
krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.