ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

9 ciekawostek o Maderze, o których mogłeś nie wiedzieć

W oczekiwaniu na pierwsze loty na Maderę w 2020 roku przygotowaliśmy dla Was krótki zbiór interesujących faktów o Maderze, który przybliży Wam tę fantastyczną, zieloną wyspę! Zapraszamy do lektury.

Ciekawostka nr 1:

Madera to rodzinna wyspa Cristiano Ronaldo, jednego z najlepszych piłkarzy naszych czasów. Słynny CR7 rozpoczął swoją przygodę z piłką w małym klubie CF Andorinha, skąd potem trafił do Nacionalu, jednego z największych klubów Madery, gdzie odkryto jego talent.

źródło: Wikipedia

Ciekawostka nr 2:

Nazwa "Madera" to nie tylko nazwa wyspy. Tyczy się ona aż 3 rzeczy - archipelagu wyspy, autonomicznego regionu Portugalii oraz oczywiście samej wyspy, liczącej 270.000 mieszkańców!

Ciekawostka nr 3:

Na Maderze, w Sylwestra, odbywa się jeden z największych pokazów sztucznych ognii na całym świecie! W 2006 roku show zostało wpisane na Listę Rekordów Guinessa.

Ciekawostka nr 4:

Na Maderze często gościli możni i politycy z całego świata. Czasem nawet wbrew własnej woli – na przedmieściach Funchal został np. pochowany Karol I Habsburg, ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier, który zmarł tu na wygnaniu w 1922 roku.

Ciekawostka nr 5:

Na Maderze są też polskie akcenty – na przełomie 1930 i 1931 roku, przez kilka miesięcy gościł tu marszałek Józef Piłsudski, który przybył na wyspę, by podreperować swoje zdrowie. W trakcie pobytu na wyspie wypadały imieniny marszałka - jego zwolennicy wysłali mu z Polski ok. 1 mln kartek pocztowych, co było wówczas rekordem portugalskiej poczty, natomiast jego antagoniści śpiewali zaś: sto lat, sto lat niech żyje TAM :). Pobyt Józefa Piłsudskiego na Maderze upamiętnia tablica na willi Quinta Bettencourt w Funchal, gdzie wówczas mieszkał, oraz jego popiersie usytuowane jest obok gmachu parlamentu Madery.

Ciekawostka nr 6:

Na Maderze jest ponad 2100 kilometrów lewad! Wzdłuż nich, w większości przypadków, są poprawadzone również szlaki piesze. Także mocno zasznuruj swoje buty trekkingowe i wyruszaj w drogę!

Ciekawostka nr 7:

Klif Cabo Girao położony jest na wysokości 589 m.n.p.m co czyni go 8 najwyższym klifem w całej Europie! Widoki z niego są spektakularne!

Ciekawostka nr 8:

W 1950 r. na Maderze przebywał też Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, który dochodził tu do siebie po przebytym udarze. W miejscowości, gdzie wówczas mieszkał – Câmara de Lobos, jest nawet tzw. Ławeczka Churchilla. Siedząc tu, ten wybitny mąż stanu namalował jeden ze swoich przeszło pięciuset obrazów, zatytułowany Port Rybacki na Maderze.

Ciekawostka nr 9:

Jedna z tutejszych legend mówi, że na Maderze osiadł król Polski i Węgier - Władysław III Warneńczyk, który po przegranej przez chrześcijan bitwie z Turkami Osmańskimi w 1444 r. pod bułgarską Warną, rzekomo wcale nie zginął i nie został zdekapitowany – jak mówi oficjalna historia – a ukrył się i następnie incognito przybył właśnie na Maderę. Rozszerzona wersja legendy wspomina nawet, że było on ojcem Krzysztofa Kolumba!  To ostatnie włóżmy jednak między bajki...

Więcej o Maderze przeczytasz tutaj: https://r.pl/blog/madera-najwieksze-atrakcje-i-ciekawostki-z-krainy-wiecznej-wiosny

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 09.10.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  67 ocen
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.1/6  68 ocen
Objazd + wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  3 oceny
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.7/6  23 oceny
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  2 oceny
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Portugalia: Madera
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Portugalia: Madera

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.