Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka - kiedy najlepiej jechać na wakacje

Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka jest uważana za jedną z najprzyjemniejszych na świecie, dzięki umiarkowanym temperaturom i doskonałym warunkom do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dla miłośników słońca, morza, uprawiania sportów wodnych i korzystania z pięknych plaż, wyspy będą idealnym miejscem do spędzenia urlopu.

Co warto wiedzieć o temperaturze i klimacie w poszczególnych regionach Wysp Zielonego Przylądka

Na Archipelagu Wysp Zielonego Przylądka występuje klimat zwrotnikowy suchy. Jest on bardzo nietypowy — mimo położenia geograficznego charakteryzuje się bowiem niezbyt wysokimi temperaturami. Dzieje się tak zarówno z powodu chłodnego prądu morskiego, jak i pasatów, które stale wieją z północnego wschodu, zwłaszcza od listopada do maja.

Latarnia morska w Praia na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy dzielą się na dwie grupy: na północy znajdują się Wyspy Zawietrzne (Barlavento), do których należą Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Ilha do Sal oraz Boa Vista, a na południu Wyspy Podwietrzne (Sotavento), w których skład wchodzą Maio, Santiago, Fogo oraz Brava.

Pora deszczowa na Wyspach Zielonego Przylądka

Typowa pora deszczowa na Wyspach Zielonego Przylądka w zasadzie nie istnieje, ale chcąc wyznaczyć czas w roku kiedy rzeczywiście można spodziewać się jakichkolwiek opadów przypada na miesiące od sierpnia do października. Deszcze występują niemalże wyłącznie w tych miesiącach i zdarzają się mniej więcej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, więc niezbyt często. Jeżeli już popada to woda, która spada na ziemie Wysp Zielonego Przylądka naprawdę odmieniają jej oblicze. Jest potężna różnica w krajobrazie tych terenów między kwietniem a październikiem. Krajobraz w barwach brązu i pustyni przemienia się w bujną i soczystą zieleń!

Wyspy Podwietrzne mają bardziej suchy klimat, zaś znajdujące się bardziej na południu Wyspy Zawietrzne są nieco bardziej deszczowe. Wyspy  Santo Antão, São Vicente, São Nicolau na północy są bogatsze w roślinność, ponieważ tam spada najwięcej deszczu rocznie, podczas gdy na wyspach południowych spada między tego deszczu zdecydowanie mniej, więc ich klimat można uznać za pustynny.

Port w Sal

Ogółem w obu grupach wysp, na nizinnych obszarach i wzdłuż wybrzeży, deszcze są rzadkie, a amplituda temperatur niewielka, bo oscylująca w granicach od 24 do 29oC. W związku z tym na Wyspach Zielonego Przylądka nie ma typowego sezonu. Na wakacje można tu przyjechać o każdej porze roku i zawsze cieszyć się dobrymi warunkami do plażowania, zwiedzania i uprawiania sportu.

Wyspy Zielonego Przylądka - pogoda w ciągu roku

Wyspy Zielonego Przylądka to obszar o zwrotnikowym klimacie, ale ze względu na duży wpływ prądów morskich i wiatrów znad Sahary obszar ten charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami przez cały rok. Pogoda jest na ogół łagodna, ale na wyspach występują także regularne susze.

Widok na Aspargos na wyspie Sal

Wysoki poziom wilgotności powietrza sprawia, że dni często są przyjemnie ciepłe, a noce chłodne. Średnie temperatury na Wyspach Zielonego Przylądka wynoszą w granicach od 24 do 29 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 15-20°C w nocy. Jest to idealna temperatura dla turystów, którzy mogą cieszyć się długimi i słonecznymi dniami, a wieczorami korzystać z momentów ochłodzenia. Wyspy są znane z występowania silnych wiatrów, zwłaszcza w okresie zimowym od stycznia do marca. Często wieją tutaj wiatry pasatowe, które sprawiają, że odczuwalna temperatura jest niższa. Jakkolwiek w ciągu dnia będzie to dawać oddech od wysoko operującego słońca, to wieczorami zdecydowanie przyda się coś cieplejszego zarzucić na plecy.

Wyspy Zielonego Przylądka – sprawdź temperatury w poszczególnych miesiącach

Najbardziej popularną i najczęściej odwiedzaną z wysp Zielonego Przylądka jest Sal. Dlatego też przygotowaliśmy miesięczny rozkład temperatur właśnie dla tego miejsca.

Temperatury powietrza na Sal są dość stabilne, z minimalnymi różnicami między miesiącami. Najcieplejszymi miesiącami są sierpień i wrzesień, podczas gdy najchłodniej jest w styczniu, lutym i marcu. Woda morska jest najcieplejsza od sierpnia do października, a najchłodniejsza w marcu i kwietniu. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że możliwe deszcze pojawiają się właśnie w okresie lata.

Styczeń

W dzień temperatury wynoszą średnio ok. 25°C, nocą spadają do 18-19°C. Temperatura wody w tym miesiącu to 22.9°C.

Luty

Wakacje w lutym? Czemu nie! Średnie temperatury powietrza zimą w dzień utrzymują się na poziomie około 25°C, a nocą spadają do 19°C. Temperatura wody w tym czasie przeciętnie wynosi 22,0°C.

Marzec

W promieniach słońca temperatura w dzień wynosi średnio 25°C. Nocą opada do ok. 19°C. W marcu temperatura wody może oscylować na poziomie 21,9°C.

Kwiecień

Temperatura powietrza w tym miesiącu sięga około 25°C w dzień, nocą spada do 20°C. W tym miesiącu temperatura wody wynosi około 22,3°C.

Maj

Kiedy dni stają się dłuższe, robi się nieco cieplej. Odnotowuje się wtedy średnio 26°C w dzień, a nocą temperatura spada do 21°C. W maju temperatura wody osiąga średnią wartość 22,7°C.

Czerwiec

Na Wyspach Zielonego Przylądka w czerwcu robi się coraz cieplej — temperatury w ciągu dnia wynoszą średnio około 27°C, a nocą spadają do 22°C. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie 23,1°C.

Lipiec

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka warto zaplanować na lipiec. Zaczynają się bowiem najcieplejsze dni — temperatury w dzień sięgają średnio 28-29°C, a nocą spadają do ok. 23°C. W lipcu temperatura wody wynosi średnio 24,5°C.

Sierpień

Pogoda w tym miesiącu również dopisuje, a słońce świeci z pełną mocą. To jeden z najgorętszych miesięcy, kiedy temperatury w ciągu dnia sięga około 30°C, a nocą spadają do 24°C. Zaczyna się też okres, kiedy jest najcieplejsza woda — w sierpniu osiąga ona średnią wartość 26,2°C.

Wrzesień

W dalszym ciągu utrzymują się bardzo wysokie temperatury powietrza w dzień. Termometry wskazują wówczas średnio 30°C, a nocą spadają do 25°C. We wrześniu temperatura wody przekracza 27,0°C.

Październik

Temperatury zaczynają powoli spadać, ale w dalszym ciągu średnia utrzymuje się w okolicach 29°C (nocą spada do 24°C) w p. W dalszym ciągu jest bardzo ciepłą woda i przeciętnie wynosi ona 27,0°C.

Listopad

Pogoda w listopadzie ulega lekkiej zmianie. Temperatury spadają do ok. około 28°C w dzień i 22°C w nocy. Chłodniejsza jest też woda — w listopadzie temperatura wody osiąga średnią wartość 25,9°C.

Grudzień

Średnia temperatura powietrza wynosi w ciągu dnia około 26°C, a nocą spada do 20°C. Woda ma wtedy średnio 24,3°C.

Kiedy najlepiej jechać na Wyspy Zielonego Przylądka

Urlop na Wyspach Zielonego Przylądka można w zasadzie planować bez ograniczeń. Klimat na wyspach jest bardzo korzystny i teoretycznie można je odwiedzać przez cały rok. Najlepsze miesiące na wakacje, to maj, czerwiec oraz pierwsza połowa lipca, a także druga połowa października i listopad.

Choć w okresie najbardziej deszczowym, od sierpnia (a czasami lipca) do października, często pada niewiele deszczu, mogą zdarzać się okazjonalne, krótkotrwałe ulewy, dlatego ten okres można wykluczyć przy planowaniu wakacji.

Zimą często wieją silne bryzy, dając uczucie chłodu, szczególnie w dni, gdy temperatura jest niższa, co może sprawić, że osoby wrażliwe na zimno będą potrzebować kurtki. Ponadto, porywisty wiatr może powodować wzburzenie morza. Dzieje się to głównie od stycznia do marca na wyspie Sal i Boa Vista. To sprawia, że na początku roku będzie to idealny wybór dla osób, które uprawiają sporty wodne.

Kitesurferzy na Sal

Dwa razy do roku na Wyspach Zielonego Przylądka ma miejsce dość niezwykłe zjawisko. Pod koniec marca i drugi raz w drugiej połowie września słońce znajduje się niemalże w zenicie, czyli pada prostopadle do ziemi, co sprawia, że obiekty, na które padają promienie słoneczne dają minimalny cień! Należy wtedy szczególnie uważać na słońce, ponieważ chłodne bryzy mogą sprawiać, że nie odczuwa się intensywności promieni słonecznych, co skutkować może dotkliwymi poparzeniami.

Data Publikacji: 29.06.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.