Przewodnik - jak spakować bagaż podręczny przed podróżą samolotem na wakacje?

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Przygotowania do podróży samolotem wymagają odpowiedniego spakowania bagażu podręcznego, aby zapewnić sobie komfort i bezproblemową podróż. Ten przewodnik przedstawi kilka wytycznych, porad i trip tipów, które pomogą Ci zorganizować bagaż podręczny i sprawić, że podróż minie w bardzo komfortowych warunkach, a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku będzie szybka i bezproblemowa.

Wybierz odpowiednią torbę

Wybór odpowiedniej torby jest kluczowy dla wygody podróżowania. Wiele linii lotniczych ma określone wymiary bagażu podręcznego, który można bezpiecznie zabrać na pokład. Wybierz lekką, trwałą i przestronną torbę lub plecak, który zmieści się pod siedzeniem lub w schowku nad głową.

Zastosuj zasadę: mniej to więcej

Staraj się spakować tylko najważniejsze rzeczy. Unikaj nadmiernego obciążenia, aby uniknąć problemów z transportem bagażu podręcznego na pokładzie. Rozważ co jest dla Ciebie najważniejsze podczas przelotu i czego będziesz potrzebować.

Dokumenty i niezbędne rzeczy

Upewnij się, że masz przy sobie wszystkie ważne dokumenty. Paszport, bilet lotniczy, wizę (jeśli jest wymagana), dowód tożsamości oraz potwierdzenia rezerwacji hotelu czy też umowę z biurem podróży. Oczywiście pieniądze i karty płatnicze! Rzeczy cenne, czyli wszelką elektronikę, którą zabierasz na wakacje – komputer, aparat fotograficzny czy tablet zabierz ze sobą na pokład samolotu. Warto także pamiętać, że leki które przyjmujesz na stałe też najlepiej mieć przy sobie. Bagaże nadawane niestety czasami się gubią!

Podstawowy zestaw toaletowy

Ogranicz ilość płynów i kosmetyków w bagażu podręcznym. Przyjmuje się, że można przewozić jednorazowe opakowania o pojemności do 100 ml każde i może ich być maksymalnie 10. Umieść je w przezroczystym, hermetycznym worku i w łatwo dostępnym miejscu, ponieważ w trakcie kontroli trzeba będzie je wyciągnąć z bagażu.

Bluza lub koc na pokład samolotu

Choć może się to wydawać drobnostką i czymś niezbyt istotnym, to jednak warto o tym pamiętać. Wybierz wygodny strój na pokład samolotu, który zapewni Ci komfort przez całą podróż. Dres w trakcie podróży to żadne faux pas. Spakuj do bagażu bluzę lub sweter nawet jeżeli wybierasz się w super ciepłe i słoneczne miejsce, ponieważ na pokładzie samolotu zazwyczaj utrzymywana jest stała temperatura około 20 stopni Celsjusza, co dla zmarzluchów może okazać się niekomfortowe. Na dłuższe przeloty możesz spakować także niewielki koc, by się przykryć oraz poduszkę.

Elektronika i rozrywka

Zabierz ze sobą ładowarki do telefonu, tabletu lub laptopa, ponieważ aktualnie wiele maszyn daje możliwość podłączenia się do prądu na ich pokładzie. Mimo to przed wylotem upewnij się, że urządzenia są naładowane przed podróżą, by uniknąć niespodzianek. Warto również wziąć ze sobą słuchawki, aby móc korzystać z systemu rozrywki na pokładzie samolotu albo po prostu zagłębić się we własny świat muzyki.

Cenne przedmioty i pieniądze

Jak już wcześniej wspominano w punkcie nr 3 cenne przedmioty, takie jak biżuteria czy elektronika, powinny być trzymane przy sobie w bagażu podręcznym, a nie w bagażu głównym. Rzadko, ale zdążają się sytuacje, że bagaż rejestrowany nie dociera z nami do miejsca docelowego, a w ten sposób oszczędzimy sobie dodatkowego stresu.

Odzież na przebranie

Jeżeli wylatujesz z Polski zimą np. do Meksyku dobrze jest przygotować się na zmianę chociażby spodni na krótkie lub butów na klapki! Różnica temperatur jest spora, a po wyjściu z samolotu od razu ją poczujesz. Zanim bagaż do ciebie dotrze zdążysz już wczuć się w wakacyjny klimat i wskoczyć w ulubiony letni t-shirt. Poza tym warto to wiedzieć, choć zdarza się to niezwykle rzadko, ale bagaż główny może się opóźnić. Na takie ewentualności warto być przygotowanym!

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Do bagażu podręcznego nie można spakować niektórych przedmiotów, takich jak ostre narzędzia, noże, substancje łatwopalne, a także płyny o pojemności większej niż 100 ml. Wszystkie te przedmioty znalezione przez kontrole bezpieczeństwa zostaną skonfiskowane. Przed podróżą sprawdź dokładne wytyczne linii lotniczych odnośnie zakazanych przedmiotów. Szczegóły dotyczące wytycznych przewoźników, z którymi współpracuje Rainbow znajdziesz tu.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Przed kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku upewnij się, że w twoim bagażu nie ma przedmiotów ostrych lub niebezpiecznych. W trakcie kontroli wyjmij elektronikę oraz płyny w opakowaniach do 100ml z bagażu i umieść ją w specjalnych pojemnikach. Usuń z kieszeni metalowe przedmioty, zdejmij zegarek, pasek od spodni i odłóż okulary. Niektóre osoby są także proszone o zdjęcie obuwia, więc warto się przygotować na taką ewentualność. Następnie na komendę osoby kontrolującej przejdź przez bramkę. Na końcu odbierz swoje rzeczy i wtedy masz dwie opcje: szaleństwo zakupowe w strefie bezcłowej albo udanie się bezpośrednio pod gate, z którego odlecisz na wakacje. Wybór należy do Ciebie!

Podsumowując, pakowanie bagażu podręcznego przed podróżą samolotem na wakacje wymaga odpowiedniej organizacji. Wybierz właściwą torbę, zadbaj o dokumenty, leki i niezbędne rzeczy, dostosuj się do ograniczeń dotyczących płynów i zakazanych przedmiotów, a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku przebiegnie szybko i sprawnie. Teraz pozostaje Ci cieszyć się samą podróżą i z niecierpliwością wyczekiwać wspaniałych wakacyjnych przygód!

Data Publikacji: 10.08.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!