< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Przewodnik po Lesbos – atrakcje regionu

Przewodnik po Lesbos – atrakcje regionu

Skrócony opis

Porośnięta bujną roślinnością wyspa Lesbos pod względem krajobrazu nie przypomina żadnej innej greckiej wyspy. Mimo tego, że jest trzecią, po Krecie i Eubea, największą spośród greckich wysp pozostała w dużej mierze nietknięta masową turystyką. Dzięki temu wakacje na Lesbos to idealny sposób, by doświadczyć prawdziwej Grecji, jej wyluzowanej atmosfery i tradycyjnego podejścia do życia. Lesbos zachwyci Cię gościnnością mieszkańców, niesamowitym jedzeniem oraz spektakularnym krajobrazem, na który składają się piękne plaże, gęste lasy sosnowe i liściaste, rwące rzeki i ciche gaje oliwne.

Sekcja 1

Przy założeniu, że każda z greckich wysp odpowiada na potrzeby określonej grupy turystów, to Lesbos z pewnością jest miejscem wprost wymarzonym dla miłośników sztuki i dzikiej przyrody. Wyspa może poszczycić się niezwykłym wpływem na europejską, a nawet światową kulturę, ponieważ to tutaj urodzili się tacy wspaniali twórcy, jak starożytna poetka Safona i laureat Nagrody Nobla, XX-wieczny poeta Odiseas Elitis. Każdy, kto tu przyjedzie, chce wracać jak najczęściej, ponieważ Lesbos ma niezwykły, trudny do opisania urok. Zobacz, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wakacji na Lesbos.

Zamek w Molyvos

Na szczycie wzgórza porośniętego sosnami, po północnej stronie wyspy, znajduje się tajemnicza forteca, dominująca nad urokliwym miasteczkiem portowym Molyvos i malowniczą okolicą. Zamek Molyvos jest jednym z głównych zabytków na Lesbos, a także jednym z najlepiej zachowanych zamków we wschodniej części Morza Śródziemnego. Forteca Molyvos została prawdopodobnie zbudowana w połowie XIII wieku jako jeden z zamków obronnych, które miały zapewnić wyspie ochronę przed najazdami Turków i Franków. Dobrze zachowana twierdza została zbudowana z trachitu, o charakterystycznym czerwonawo-brązowym odcieniu, który pięknie kontrastuje z błękitem nieba oraz zielenią okolicznych lasów. Budowla wzniesiona na planie trapezu jest podzielona na kilka poziomów, połączonych ze sobą utwardzonymi ścieżkami. Latem na zamku organizowane są przeróżne festiwale i wydarzenia kulturalne, w tym niesamowite koncerty na świeżym powietrzu.Klasztor Ipsilou

Klasztor, którego patronem jest święty Jan Teolog, znajduje się niecałe 40 km na zachód od nadmorskiego kurortu Anaxos. Górująca nad wioską Andissa bryła klasztoru, w którym nadal mieszka kilku zakonników, przypomina warowny zamek. Klasztor stoi na najwyższym szczycie pasma górskiego Ordimnos, na wysokości 511 m nad poziomem morza i stanowi świetny punkt widokowy. Został założony około 800 r., co czyni go najstarszym klasztorem na wyspie Lesbos. Główna kaplica klasztorna (katholikon) została zbudowana w 1101 roku. W następnych stuleciach klasztor był wielokrotnie napadany i rabowany przez Turków Osmańskich, jednakże wewnątrz kościoła nadal znajdują się cenne zbiory, w tym wspaniałe bizantyjskie ikony przedstawiające wizerunki Maryi Panny, Jezusa Chrystusa i św. Jana. W klasztorze można także podziwiać przedmioty liturgiczne, pozłacane ewangelie, krzyże wysadzane rubinami i perłami, relikwiarze z relikwiami świętych, a także ciekawe rękopisy przedstawiające historię klasztoru i wyspy.Skamieniały las

Jedną z największych atrakcji na wyspie, a zarazem osobliwością geologiczną na światową skalę jest tzw. Skamieniały las. Powstał on mniej więcej 20 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Olbrzymie sekwoje, pokryte popiołem i lawą przeistoczyły się w fascynujące głazy, w niektórych miejscach widoczne są nawet ich systemy korzeniowe. Skamieniały las zajmuje obszar 150 000 hektarów i mieści się w północno-zachodniej części wyspy. W pobliżu miejscowości Sigri, w Pali Alonia zaaranżowano dla zwiedzających park, gdzie na powierzchni około 30 hektarów można podziwiać pnie skamieniałych drzew o różnych kształtach, wielkości i barwie, których pokrywy kamienne składają się głównie z kwarcu i opalu. Skamieniały las należy do światowej i europejskiej sieci geoparków i jest niesamowitym pomnikiem przyrody, który zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.Wyspa Lesbos urzeka turystów swą autentycznością i urokiem dawnych lat, cichymi wioskami rybackimi, pięknymi plażami i wieloma atrakcjami naturalnymi. Mimo, że infrastruktura turystyczna znacznie się rozwinęła na przestrzeni ostatnich lat, wyspa zachowała kameralny charakter. Na Lesbos jest wiele malowniczych wiosek, w tym Molyvos, Mitylena, Plomari czy Anaxos. Tutejsze plaże są zazwyczaj ukryte w przytulnych zatokach i pokryte drobnym, żwirowym piaskiem, niektóre z nich są świetnie wyposażone i zorganizowane, a niektóre całkowicie wyludnione nawet w sezonie. Lesbos obfituje w niezwykłe miejsca, takie jak fascynujące zamki Molyvos i Mitylena, osobliwy skamieniały las, klasztor św. Rafała i rzymski akwedukt.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy